*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί "?" και όχι ";"  (Αναγνώστηκε 7006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Γιατί "?" και όχι ";"
« στις: Αύγουστος 01, 2012, 10:18:09 πμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είμαι πολύ προβληματισμένη :o

Πολύ καιρό τώρα, παρατηρώ πως σε όλα τα forum που κινούμαι και χρησιμοποιούν ελληνικά το ερωτηματικό έχει καταργηθεί και στη θέση του τίθεται το αντίστοιχο αγγλικό.Αρχικά μου είχε φανεί κάπως χαριτωμένο!ίσως είναι ένας τρόπος να δείξεις έμφαση, σκέφτηκα.Στην πορεία όμως απλά με στεναχωρεί...Είναι πολιτισμική άλωση εκ των έσω εν τέλει, κατέληξα.

Και βλέποντας να γίνεται τέτοια ευρεία χρήση του και σε φόρουμ εκπαιδευτικών απογοητεύομαι!Για ποιο λόγο βρε συνάδελφοι το χρησιμοποιείται στη θέση του ελληνικού;Σκέφτηκα αν έχει να κάνει με την "οικονομία" του πληκτρολογίου, αλλά το ελληνικό μπαίνει με το πάτημα ενός μόνο κουμπιού, ενώ το αγγλικό προϋποθέτει δύο...Επομένως, γιατί το προτιμάται;Περιμένω τις απόψεις σας....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2012, 11:37:37 πμ από Χριστίνα »
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2012, 11:20:06 πμ »
Το αγγλικό ερωτηματικό δεν χρησιμοποιείται παντού στη θέση του ελληνικού.
Θα το δεις κυρίως σε τίτλους θεμάτων ή πολλαπλό (δηλ. ? ? ?) σε περιπτώσεις έντονης απορίας.

Μπορεί η χρήση του να ξεκίνησε από τα greeklish, αλλά ο λόγος που συνεχίζει να χρησιμοποιείται και σε καθαρά ελληνικό κείμενο είναι περισσότερο πρακτικός.
Ως σύμβολο είναι μεγαλύτερο και φαίνεται πιο έντονα από το αντίστοιχο ελληνικό.

Από τη στιγμή, πάντως, που δεν έχει αντικαταστήσει πλήρως και σε όλες τις περιστάσεις το ελληνικό ερωτηματικό, λίγο δύσκολο να μιλήσουμε για πολιτιστική άλωση.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2012, 11:21:18 πμ »
Μπορεί να είναι συνήθεια από την αγγλική (ή οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή - και όχι μόνο - γλώσσα).
Ίσως να είναι και πιο εύκολο να πατήσεις με το δεξί χέρι Shift + ?  που είναι και δίπλα άλλωστε.
Θέμα συνήθειας θα έλεγα.
Και μιας και τέθηκε το θέμα, θα ήταν ίσως καλό να αλλάξει το συγκεκριμένο σημείο στίξης και στην ελληνική, δεν είναι κάτι που αλλάζει τη γλώσσα..

Παρόμοια θέματα δημιουργούνται και με την επιμονή του ελληνικού σχολικού προγράμματος να χρησιμοποιεί τα ελληνικά τριγωνομετρικά σύμβολα "ημ", "συν", "εφ" κλπ, ενώ στη διεθνή βιβλιογραφία (και στις πανεπιστημιακές σπουδές) συναντάς μόνο τα διεθνή σύμβολα "sin", "cos", "tan" κλπ.
Ο κόσμος πρέπει να τείνει προς λύσεις εύκολης αλληλοκατανόησης, όπου αυτό είναι εφικτό, οπότε ένα σημείο στίξης ή μερικά σύμβολα, δεν είναι κακό να αλλάξουν κάποια στιγμή.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2012, 11:35:52 πμ »
Landau, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Άλλο οι όροι της διεθνούς βιβλιογραφίας και άλλο τα σημεία στίξης.

Στα αγγλικά το ερωτηματικό είναι διαφορετικό, γιατί το σύμβολο του ελληνικού ερωτηματικού ( ; ) χρησιμοποιείται στη θέση της δικής μας άνω τελείας.

Επίσης, λάβε υπ' όψιν σου ότι τα σημεία στίξης αποτελούν ελληνική εφεύρεση. Γιατί να υιοθετήσουμε τις ξένες παραλλαγές τους; Μήπως θα γίνει η ελληνική πιο κατανοητή στους ξένους, επειδή θα αλλάξουμε το ερωτηματικό ή μήπως εμείς θα μάθουμε πιο εύκολα ξένες γλώσσες;  ::)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί ? και όχι ;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2012, 11:42:06 πμ »
Κι εγώ καμιά φορά προβληματίζομαι πάνω σ' αυτό το θέμα . Προσωπικά στα φόρουμ χρησιμοποιώ μόνο το ελληνικό (δεν παίρνω όμως και όρκο ότι δεν έχω βάλει ποτέ το "αγγλικό/γερμανικό/λατινικό κλπ."). Σε μηνύματα όμως στο κινητό έχω χρησιμοποιήσει και το ξένο (μάλλον για έμφαση  :-\).
Δεν ξέρω γιατί ο κόσμος προτιμάει το ξένο ερωτηματικό. Ίσως γιατί το θεωρούν πιο εμφατικό, ίσως φταίει ο μιμητισμός. 
Επίσης, στα φόρουμ γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι είμαστε "ελεύθεροι" να γράφουμε όπως θέλουμε, ενώ οι κανόνες θεωρούνται κομμάτι του σχολείου . Γι' αυτό βλέπουμε ότι σε κάποια φόρουμ ορισμένοι χρησιμοποιούν "greeklish", ορισμένοι δεν τονίζουν, ορισμένοι έχουν καταργήσει εντελώς τη στίξη, ορισμένοι δεν χρησιμοποιύν ποτέ κεφαλαίο αρχικό.
Τα φόρουμ όμως μπορούν να βάζουν κανόνες. Έτσι σε πολλά απαγορεύονται τα "greeklish". Σ' ένα φόρουμ εκμάθησης της ελληνικής θα υπήρχε προφανώς απαγόρευση και στη χρήση του "?". Αυτό για την πολιτισμική άλωση είτε έρχεται από έξω είτε από μέσα ίσως να παίζει κάποιο ρόλο, αν και ακούγεται κάπως βαρύ. Ίσως κάποια στιγμή δούμε στα ελληνικά φόρουμ το ισπανικό ερωτηματικό : ¿ ...?  :D



Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2012, 11:45:11 πμ »
Δεν είμαι κάθετος στο να αλλάξουν τα σημεία στίξης (για τα τριγωνομετρικά σύμβολα, όμως, είμαι).
Απλά μια σκέψη εξέφρασα.. τα διεθνή σημεία στίξης είναι πιο βολικά πάντως. Ίσως να είμαι υποκειμενικός επειδή, διαβάζοντας συχνά ξένα κείμενα, τα έχω συνηθίσει. Δεν θα το έβρισκα άσχημο ή καταστροφικό αν υιοθετούσαμε τα "?" και ";" αντί των ";" και... (μα που είναι αυτή η άνω τελεία στο πληκτρολόγιο;;; να ένας λόγος ακόμα που πρέπει να αλλάξει  :P )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:07:12 μμ »
Δεν είμαι κάθετος στο να αλλάξουν τα σημεία στίξης (για τα τριγωνομετρικά σύμβολα, όμως, είμαι).
Απλά μια σκέψη εξέφρασα.. τα διεθνή σημεία στίξης είναι πιο βολικά πάντως. Ίσως να είμαι υποκειμενικός επειδή, διαβάζοντας συχνά ξένα κείμενα, τα έχω συνηθίσει. Δεν θα το έβρισκα άσχημο ή καταστροφικό αν υιοθετούσαμε τα "?" και ";" αντί των ";" και... (μα που είναι αυτή η άνω τελεία στο πληκτρολόγιο;;; να ένας λόγος ακόμα που πρέπει να αλλάξει  :P )

Δεν είναι καταστροφικό, εφόσον μιλάμε για κάτι δευτερεύον στη γλώσσα, αλλά δεν υπάρχει και λόγος να γίνει.
Είτε ιστορικά το δεις είτε πρακτικά, δεν κερδίζεις κάτι σημαντικό.
Το θέμα της συνήθειας είναι παραπλανητικό. Μ' αυτήν τη λογική, επειδή έχεις συνηθίσει το λατινικό αλφάβητο διαβάζοντας ξένα κείμενα, πρέπει να το αλλάξουμε και αυτό;

Άνω τελεία δεν βρίσκεις στο πληκτρολόγιο, γιατί δεν πολυχρησιμοποιείται πια. Μεταξύ μας, νομίζω ότι ούτε στα αγγλικά πολυχρησιμοποιείται. Άλλωστε, μπορεί να αντικασταθεί η χρήση της από την άνω και κάτω τελεία (λειτουργία επεξήγησης) ή από την τελεία (δήλωση αντίθεσης).

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:16:05 μμ »
Πάντα στα κείμενά μου ήθελα να βάζω το ελληνικό ερωτηματικό.Ο λόγος που δεν το βάζω είναι γιατί δεν ξέρω πώς μπαίνει. ???Προσπάθησα πολλές φορές, αλλά δεν τα κατάφερα.
Στο πληκτρολόγιό μου το ελληνικό ερωτηματικό είναι στο ίδιο πλήκτρο με τον τόνο.Όταν κοιτάς το πλήκτρο βλέπεις δυο τελείες σε κάθετη διάταξη και από κάτω το ελληνικό ερωτηματικό.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος και να μου πεί πώς βάζουμε το ελληνικό ερωτηματικό?(νά'το πάλι)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:20:22 μμ »
Μπαίνει πατώντας το Q, στο δικό μου τουλάχιστον.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:20:59 μμ »
Αν το πληκτρολόγιό σου είναι γυρισμένο στα ελληνικά απλά πατάς το πλήκτρο Q, χωρίς κανένα άλλο πλήκτρο.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:25:29 μμ »
Κορίτσια Maroylaki και dinateacher χίλια ευχαριστώ!!!
Ήταν τόσο απλό;Δεν το πιστεύω!!!

 :-*    :-*      :-*
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:59:16 μμ »
Για μενα ειναι καθαρα θεμα συνηθειας. Οπως κ το να μην βαζω τονους. Στον υπολογιστη γραφω κυριως στα αγγλικα (λογω δουλειας), ελληνικα γραφω μονο εδω, σε κανα μειλ κ στις σελιδες κοινωνικης δικτυωσης που κ παλι εκει πολλες φορες γραφω στα αγγλικα αφου εχω κ  φιλους απο εξωτερικο κ δεν θελω να τους αποκλειω απο αυτα που γραφω.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2012, 01:00:52 μμ »
Πολύ χαίρομαι για τις απαντήσεις σας.

Συμφωνώ ότι είναι θέμα έμφασης μάλλον....

Τα περί πολιτισμικής άλωσης τα είπα λίγο βιαστικά , γι'αυτό δεν έγινα μάλλον κατανοητή,έχοντας στο νου μου το εξής -κατ'εμέ-οξύμωρο:συνάδελφος προ ημερών κριτίκαρε σε φόρουμ πολύ καυστικά και άγρια την τελετή έναρξης των ολυμπιακών βρίζοντας και λούζοντας τους Άγγλους για τον πολιτισμό που προέβαλαν και τι να δείξουν αυτοί μπροστά στο δικό μας παρελθόν και ότι πάντα πολιτισμικά θα καχεκτούν, όσο και να προσπαθούν να μας επιβάλλουν τα πολιτισμικά τους σκουπίδια,αλλά εμείς δε θα υποκύψουμε.Αυτό ήταν το πνεύμα πάνω-κάτω των γραφομένων του.Συμφωνούμε διαφωνούμε, δεν έχει σημασία.Το θέμα είναι ότι σε όλο του το κείμενο χρησιμοποιούσε το αγγλικό ερωτηματικό.....Μου φάνηκε τόσο κάπως, αντιφατικό έστω.Οταν του το επεσήμανα, μου είπε ότι είναι πιο εύκολο να βάζει αγγλικό ερωτηματικό.Αλλά και πάλι αυτό δε στέκει.Το αγγλικό είναι συδυασμός δύο πλήκτρων, ενώ το ελληνικό ένα πλήκτρο και τέλος!

Και αυτό που μου έχει κακοφανει πιο πολύ είναι ότι συνάδελφος φιλόλογος στο σχολείο που δούλευα μοίραζε φωτοτυπημένες ασκήσεις στις οποίες το ερωτηματικό ήταν αγγλικό.Γιατί άραγε;Μήπως αυτή η αθώα χρήση λόγω ευκολίας και έμφασης τελικά επικρατήσει χωρίς να το καταλάβουμε;

apri πάντα μου αρέσουν οι απόψεις σου.Είναι εύστοχες και γγωσσολογικά τεκμηριωμένες... ;)
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Γιατί "?" και όχι ";"
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2012, 01:10:09 μμ »
Yπάρχουν χειρότερα παραδείγματα ανθρώπων που σκίζουν τα ιμάτιά τους για την "ακεραιότητα" των ελληνικών και γράφουν τα μηνύματά τους σε greeklish. :o

Tώρα για το αν θα επικρατήσει το αγγλικό ερωτηματικό, είναι ένα θέμα που θα φανεί στην πορεία των πραγμάτων.
Είναι μια σαφής επιρροή των νέων τεχνολογιών.
Αν γίνει, πάντως, δεν θα είναι καταστροφικό, γιατί είναι ένα δευτερεύον στοιχείο στη γλώσσα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.