*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 175334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 20, 2008, 01:00:05 μμ »
Γειά σας
Διορίζομε ως πολύτεκνη
στην περιοχή διορισμού υπάρχει Γυμνάσιο και Λύκειο σ'ένα χωριό 7 χιλ/τρα από το δικό, εντοποιότητα και ο σύζυγός μου δουλεύει στο Δημαρχείο που βρίσκεται στο ίδιο χωριό (συνυπηρέτηση), τα παδιά μου είναι 6 - 5,5 - 2 - 0,8 έχουμε μόνο ένα αυτοκίνητο
μπορώ να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο σχολείο, έχω δει στο internet αυτό:
Β΄ ΠΕΡΙΟΧΗ           ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ  ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Πρόταση ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ-ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ-ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ, με τη με αριθμό 17/4,5,6-6-2008 Πράξη του ΠΥΣΔΕ Ν. Ηρακλείου όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε ,με τη με αριθμό 18/11-6-2008 πράξη του ΠΥΣΔΕ Ν. Ηρακλείου, μετά την τοποθέτηση των εκπαιδευτικών που κλήθηκαν σε 2η αίτηση για τα εναπομείναντα κενά, τη συζήτηση των αιτήσεων θεραπείας και τη διόρθωση σφαλμάτων ή παραλείψεων στους πίνακες τοποθέτησης.

μπορεί να γίνει κάτι? αυτός ο πίνακας μεταθέσεων στα κενά είναι οριστικός για μας τους νεοδιόριστους, εγώ σας πολύτεκνη μπορώ να ζητήσω τη θέση του σχολείου ??
αν τοποθετηθώ αλλού θα έχω σοβαρό πρόβλημα
ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2008, 01:05:27 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 20, 2008, 01:19:14 μμ »
Μα γιατί αγχώνεσαι;  Θα πάρεις τις 9μηνες για τα δύο πιό μικρά παιδιά σου.. Θα είσαι μαζί με τον άντρα σου και όλη την οικογένεια... Κανένα προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος samo89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 06, 2009, 12:11:49 πμ »
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν βγάζω άκρη!!!'Ισως έχουν απαντηθεί κάπου στo φόρουμ αλλά δεν βρήκα αυτό που ψάχνω.Ερώτησεις:
1. Διορίζομαι π.χ. στη Β-Β' Αλεξανδρούπολης.Ανήκω στο ΠΥΣΔΕ Αλεξανδρούπολης και είμαι στην περιοχή Β'.Αν δεν ζητήσω μετάθεση θα είμαι μια ζωή στο ΠΥΣΔΕ Αλεξανδρούπολης και στην περιοχή β' ή μπορούν να με μεταθέσουν μόνοι τους  σε άλλο νομό χωρίς να το ζητήσω;
2. Η οριστική τοθέτηση, μετά την προσωρινή είναι ουσιαστικά και η οργανική μου;
3. Aν μείνω στη διάθεση σημαίνει ότι δεν έχω οργανική;Mπορούν να με στείλουν σε άλλο νομό;
4. Μπορεί να μένω κάθε χρόνο στη διάθεση αν δεν υπάρχουν ώρες;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 06, 2009, 12:39:13 πμ »
1. Το πρώτο.

2. Ναι.

3. Ναι, δε θα έχεις οργανική. Όχι, δεν μπορούν να σε στείλουν σε άλλον νομό. Μπορούν όμως να σε στείλουν σε άλλη περιοχή του ίδιου νομού. Π.χ. Γ΄Έβρου.

4. Ναι, μπορεί να μένεις στη διάθεση αν δεν υπάρχει οργανικό κενό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 06, 2009, 12:40:24 πμ »
1. Διορίζομαι π.χ. στη Β-Β' Αλεξανδρούπολης.Ανήκω στο ΠΥΣΔΕ Αλεξανδρούπολης και είμαι στην περιοχή Β'.Αν δεν ζητήσω μετάθεση θα είμαι μια ζωή στο ΠΥΣΔΕ Αλεξανδρούπολης και στην περιοχή β' ή μπορούν να με μεταθέσουν μόνοι τους  σε άλλο νομό χωρίς να το ζητήσω;
Αν δεν ζητήσεις μετάθεση, μπορείς να είσαι πάντα στην ίδια περιοχή.
Κανονικά δεν μπορούν να σε μεταθέσουν σε άλλη περιοχή. Μόνο αν κριθείς υπεράριθμος (από το Υπουργείο), που σημαίνει ότι μπορείς να τοποθετηθείς όπου δηλώσεις (ανά την Ελλάδα) και υπάρχουν κενά. Αυτή η περίπτωση όμως είναι σπάνια και συνήθως βυσματική, και θεωρείται ότι υπηρέτησες την οργανική σου.

2. Η οριστική τοθέτηση, μετά την προσωρινή είναι ουσιαστικά και η οργανική μου;
Ναι, αν πρόκειται για οριστική τοποθέτηση. Αυτό θα συμβεί από το 2ο χρόνο και εξής.

3. Aν μείνω στη διάθεση σημαίνει ότι δεν έχω οργανική;Mπορούν να με στείλουν σε άλλο νομό;
Το να είσαι στη διάθεση σημαίνει όχι μόνο ότι δεν έχεις οργανική αλλά ούτε και προσωρινή τοποθέτηση. Το ΠΥΣΔΕ αποφασίζει να σε στείλει όπου κρίνει (μέσα στην περιοχή που είσαι) ανάλογα με τα κενά. Μπορεί να είσαι σε διάθεση για ένα μήνα, μπορεί και περισσότερο, ανάλογα με τις ανάγκες.
Την πρώτη χρονιά δεν παίρνεις οργανική έτσι κι αλλιώς, εκτός αν έχεις διοριστεί σε δυσπρόσιτο (που θα είναι και η οργανική σου για δύο χρόνια).

4. Μπορεί να μένω κάθε χρόνο στη διάθεση αν δεν υπάρχουν ώρες;
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος samo89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 06, 2009, 08:59:02 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 02, 2010, 10:00:27 μμ »
Παρακαλώ πολύ όποιος συνάδελφος Α/θμιας ή Β/θμιας γνωρίζει ας απαντήσει. Εαν όταν κάνεις τα χαρτιά σου για διορισμό στις επιλογές που σου δίνουν δεν δεις καμια περιοχή που να μπορείς να πας τι κάνεις; Μπορείς να δηλώσεις περιοχή που δεν υπάρχει ως επιλογή; Kαι εφόσον το κάνεις χάνεις το διορισμό σου μόνο για φέτος και μπορείς να  ξανακάνεις τα χαρτιά σου του χρόνου ή έχεις και άλλες συνέπειες ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 02, 2010, 10:12:33 μμ »
αν δεν υπαρχει στις επιλογες που σου δινουν, δε μπορεις να δηλωσεις την περιοχη αυτη. οταν κανεις την αιτηση σου, την περνανε απο τη ββαθμια στο κομπιουτερ. οποτε ο υπαλληλος δεν θα σε αφησει να τη δηλωσεις. αν τωρα αρνηθεις να πας στις υπολοιπες περιοχες δεν εχει του χρονου κ τετοια. απλα χανεις το διορισμο σου...
για αυτο μην ξεχασεις να βαλεις το μαγικο κουτακι που λεει οτι αποδεχεσαι το διορισμο σε οποιαδηποτε περιοχη

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 02, 2010, 10:31:57 μμ »
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά τι γίνεται αν δεν πας καθόλου να κάνεις τα χαρτιά σου; Mπορείς του χρόνου να ενταχθείς και πάλι στο 40% αν ξανακάνεις αίτηση ή το να μην κάνεις τα χαρτιά σου σε αποκλείει οριστικά από το διορισμό;

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 02, 2010, 10:59:20 μμ »
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά τι γίνεται αν δεν πας καθόλου να κάνεις τα χαρτιά σου; Mπορείς του χρόνου να ενταχθείς και πάλι στο 40% αν ξανακάνεις αίτηση ή το να μην κάνεις τα χαρτιά σου σε αποκλείει οριστικά από το διορισμό;
Γνωρίζει κανείς ;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 02, 2010, 11:09:47 μμ »
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά τι γίνεται αν δεν πας καθόλου να κάνεις τα χαρτιά σου; Mπορείς του χρόνου να ενταχθείς και πάλι στο 40% αν ξανακάνεις αίτηση ή το να μην κάνεις τα χαρτιά σου σε αποκλείει οριστικά από το διορισμό;
Γνωρίζει κανείς ;

Ναι, μπορείς. Θα κάνεις πάλι αίτηση του χρόνου για αναπλήρωση και μετά για μόνιμο διορισμό. Καλύτερα, πάντως, λόγω της γενικότερης κατάστασης, να μην αφήσεις το διορισμό για του χρόνου ενώ μπορείς να διοριστείς φέτος...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 02, 2010, 11:18:48 μμ »
Παρακαλώ πολύ όποιος συνάδελφος Α/θμιας ή Β/θμιας γνωρίζει ας απαντήσει. Εαν όταν κάνεις τα χαρτιά σου για διορισμό στις επιλογές που σου δίνουν δεν δεις καμια περιοχή που να μπορείς να πας τι κάνεις; Μπορείς να δηλώσεις περιοχή που δεν υπάρχει ως επιλογή; Kαι εφόσον το κάνεις χάνεις το διορισμό σου μόνο για φέτος και μπορείς να  ξανακάνεις τα χαρτιά σου του χρόνου ή έχεις και άλλες συνέπειες ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν υπάρχει περιοχή που να μην μπορείς να πας...θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προηγούμενους που απάντησαν, αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας ή οικογενειακός λόγος μην το αφήνεις...δεν ξέρεις τι γίνεται του χρόνου..και πολύ προσοχή στην επιλογή σου γιατί οι νεοδιόριστοι πλέον πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά 3 χρόνια(αν και πιστεύω θα υπάρξουν πάλι λαμογιές  ;D)
Καλή τύχη εύχομαι σε σένα και όλα τα παιδιά που περιμένουν διορισμό

Αποσυνδεδεμένος marianatasaf2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:08:30 πμ »
αν δεν υπαρχει στις επιλογες που σου δινουν, δε μπορεις να δηλωσεις την περιοχη αυτη. οταν κανεις την αιτηση σου, την περνανε απο τη ββαθμια στο κομπιουτερ. οποτε ο υπαλληλος δεν θα σε αφησει να τη δηλωσεις. αν τωρα αρνηθεις να πας στις υπολοιπες περιοχες δεν εχει του χρονου κ τετοια. απλα χανεις το διορισμο σου...
για αυτο μην ξεχασεις να βαλεις το μαγικο κουτακι που λεει οτι αποδεχεσαι το διορισμο σε οποιαδηποτε περιοχη

το απόγευμα που τηλεφώνησα στον υπεύθυνο διορισμών γιο πε03 μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά του χρόνου πρέπει να τικαρεις κ το κουτάκι. Φέτος λέει βάλε μόνο οτι σου αρέσει. Ρώτα κ εσύ για σιγουρα!
τηλέφωνα εδω
http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=202&Itemid=246&lang=el
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 12:10:13 πμ από marianatasaf2 »

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:38:18 πμ »
στην θέση σου ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 1 χρόνο...... εδώ γίνεται χαμός.... μετά τι θα σου πει;;;; Αχ συγνώμη λάθος δεν χάνετε τον διορισμό αλλά θα πάτε π.χ. σε 5 χρόνια στο τάδε νησάκι.....με τόσα λεφτά και επειδή διοριστήκατε τότε θα πάρετε συνταξη του αγίου..... (όχι ότι εμείς θα πάρουμε δηλαδή....) γιατί ξέρετε .... ξαναάλλαξε ο νόμος......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.