*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 177668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 23, 2010, 06:34:41 μμ »
Κατά την αποψη μου, το σημειο στην εγκυκλιο Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010 του υπουργειου που προτασσει τους νεοδιοριστους εναντι των αποσπασμενων κατά τις τοποθετησεις στα λειτουργικα κενα ελεγχεται ως εωλο, καθοτι από πουθενα δεν προκυπτει κατι τετοιο. Το αναποδραστο συμπερασμα του αστοιχειωτου ( ; ) Κουλαϊδη περι της προτεραιοτητας των νεοδιοριστων αποτελει μια παντελως αυθαιρετη, μετεωριζουσα ερμηνευτικη χειρονομια, που δεν εδραζεται σε καμια απολυτως κειμενη διαταξη και μαλιστα, απορει κανεις με την κατηγορηματικοτητα της επισημανσης πως είναι σαφης η εν λογω ρυθμιση…

Πιστευω πως τα υπηρεσιακα συμβουλια θα αγνοησουν τη συγκεκριμενη επισημανση και θα κινηθουν κατά τα ειωθοτα, τοποθετωντας πρωτα τους αποσπασμενους και κατοπιν τους νεοδιοριστους. Μαθαινω μαλιστα πως το ζητημα θα τεθει και στο ΚΥΣΔE και θα ζητηθει η ανακληση της οδηγιας.    

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος freesoulsophie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 23, 2010, 06:50:26 μμ »
Κατά την αποψη μου, το σημειο στην εγκυκλιο Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010 του υπουργειου που προτασσει τους νεοδιοριστους εναντι των αποσπασμενων κατά τις τοποθετησεις στα λειτουργικα κενα ελεγχεται ως εωλο, καθοτι από πουθενα δεν προκυπτει κατι τετοιο. Το αναποδραστο συμπερασμα του αστοιχειωτου ( ; ) Κουλαϊδη περι της προτεραιοτητας των νεοδιοριστων αποτελει μια παντελως αυθαιρετη, μετεωριζουσα ερμηνευτικη χειρονομια, που δεν εδραζεται σε καμια απολυτως κειμενη διαταξη και μαλιστα, απορει κανεις με την κατηγορηματικοτητα της επισημανσης πως είναι σαφης η εν λογω ρυθμιση…

Πιστευω πως τα υπηρεσιακα συμβουλια θα αγνοησουν τη συγκεκριμενη επισημανση και θα κινηθουν κατά τα ειωθοτα, τοποθετωντας πρωτα τους αποσπασμενους και κατοπιν τους νεοδιοριστους. Μαθαινω μαλιστα πως το ζητημα θα τεθει και στο ΚΥΣΔE και θα ζητηθει η ανακληση της οδηγιας.    







μακαρι να ειναι ετσι Damien και να παρει αυτην την τροπη το πραγμα ..τα λογια σου με ανακουφιζουν γιατι ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ παραλογο να τοποθετηθουν πρωτα οι νεοδιοριστοι...common sense !ή μηπως στην Ελλαδα δεν υπαρχει αυτο το φρουτο ? :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 06:52:00 μμ από freesoulsophie »

Αποσυνδεδεμένος johnmel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 23, 2010, 07:06:58 μμ »
ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΔΗΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΟΡΗ ΑΔΙΚΙΑ ΚΑΘΩΣ :

1. ΟΣΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΑΠΟ ΠΥΣΔΕ ΣΕ ΠΥΣΔΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ, Η ΟΠΟΙΑ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ
 2. ΘΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΕ 15 ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟΣΑΠΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ( ΥΓΕΙΑΣ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΚΛΠ.)

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ;

Αποσυνδεδεμένος colinpauel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 23, 2010, 07:54:18 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι........

προφανώς και είμαι νεοδιόριστος και δεν ξέρω πολλά.....

1. Οι αποσπάσεις παίρνονται προς συγκεκριμένο σχολείο ή περιοχή ?

2. Εγώ διαλέγω περιοχές μετά από εσάς και όλες οι διευθήνσεις μου λέγαν ότι τα κενά δεν έχουν βγει ακόμα.Τελικά τι ισχύει?

3.Οταν θα έχω 15 και 20 χρόνια υπηρεσίας.......θα πάρω απόσπαση ή θα έχω την δυνατότητα να πάρω μετάθεση?

4.Γιατί διακρίνω σε συγκεκριμένο ποστ μια λογική παλαίουρα βαρύμαγκα φαντάρου......είσαι νέος άρα.....είμαι παλιός άρα .......

πιστεύει κάποιος που προσλήφθηκε πριν από εμένα ότι έχει περισσότερα δικαιώματα για κάποιο λόγο ?

Προέρχομαι από μία ζούγκλα αδηφάγων αδιορίστων........καλώς σας βρήκα στην ζούγκλα μονίμων κυνηγομορίων...

Πριν μου επιτεθείτε.......δεν χαρακτηρίζω κάποιον...χαρακτηρίζω το περιβάλλον που ανακαλύπτω.....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 23, 2010, 09:11:04 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι........

προφανώς και είμαι νεοδιόριστος και δεν ξέρω πολλά.....


άκου νέε μου .... ( βαριά φωνή)
σου μιλά ένας συνάδελφος σου που είναι νέος σχετικά στην δημόσια εκπαίδευση και σίγουρα ξέρω 1-2 πράγματα περισσότερα από εσένα, όχι κατ' ανάγκη γιατί
είμαι πιο έξυπνος απλά τα έφερε ο χρόνος προίκα.

Παράθεση
1. Οι αποσπάσεις παίρνονται προς συγκεκριμένο σχολείο ή περιοχή ?

Περιοσχή

Παράθεση

2. Εγώ διαλέγω περιοχές μετά από εσάς και όλες οι διευθήνσεις μου λέγαν ότι τα κενά δεν έχουν βγει ακόμα.Τελικά τι ισχύει?


Οι νεοδιόριστοι μέχρι τώρα έπαιρναν προσωρινή τοποθέτηση σε κενή θέση αφού όμως είχαν τοποθετηθεί οι μόνιμοι που ήταν στην διάθεση (δεν είχαν οργανική) και οι αποσπασμένοι (από εντός ή εκτός ΠΥΣΔΕ)
Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο προηγούνται όσοι δεν έχουν οργανική θέση, έπονται οι νεοδιόριστη και τελευταίοι οι αποσπασμένοι

Παράθεση

3.Οταν θα έχω 15 και 20 χρόνια υπηρεσίας.......θα πάρω απόσπαση ή θα έχω την δυνατότητα να πάρω μετάθεση?

θα έχεις δικαίωμα μετάθεσης/απόσπασης αφού συμπληρώσεις 3 χρόνια στην αρχική σου τοποθέτηση

Παράθεση

4.Γιατί διακρίνω σε συγκεκριμένο ποστ μια λογική παλαίουρα βαρύμαγκα φαντάρου......είσαι νέος άρα.....είμαι παλιός άρα .......

αυτό που διακρίνεις είναι στην φαντασία σου, σε διαβεβαιώ ότι όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα έχουν απόλυτη λογική και κανένα ψήγμα ελιτισμού

Παράθεση

πιστεύει κάποιος που προσλήφθηκε πριν από εμένα ότι έχει περισσότερα δικαιώματα για κάποιο λόγο ?

Ναι όλοι όσοι δουλεύουν σε οποιαδήποτε δουλειά του κόσμου κατοχυρώνουν περισσότερα δικαιώματα αλλά και πλεονεκτήματα με την πάροδο του χρόνου, εκτός ίσως από τους σκλάβους σε κάποια τρίτη χώρα.

Παράθεση

Προέρχομαι από μία ζούγκλα αδηφάγων αδιορίστων........καλώς σας βρήκα στην ζούγκλα μονίμων κυνηγομορίων...

Επειδή κουβαλάς μαζί σου αυτό που σου ενστάλαξαν θα σε παρακαλούσα να το βάλεις στην άκρη και να μην κρίνεις με βάση τα βιώματα σου (όσο τραυματικά και αν είναι) αλλά με βάση την λογική και την ηθική που μας διέπουν ή πρέπει να μας διέπουν ως εκπαιδευτικοί.

Παράθεση

Πριν μου επιτεθείτε.......δεν χαρακτηρίζω κάποιον...χαρακτηρίζω το περιβάλλον που ανακαλύπτω.....

καλή τοποθέτηση σου έυχομαι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 23, 2010, 10:11:51 μμ »

Ξέρει κανείς βάση ποιας νομοθεσίας τοποθετούνται στα σχολεία εκπαιδευτικοί από ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ / ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ / ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΥΣΔΕ


Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2010, 09:50:52 πμ »
Θα ήταν πιο λογικό να γίνονταν οι αποσπάσεις μετά τους διορισμούς

Συμφωνώ.
Η λογική σειρά των διαδικασιών νομίζω πως είναι ( θα έπρεπε να είναι ) η παρακάτω :
α) μεταθέσεις
β) διορισμοί
γ) τοποθετήσεις ( πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση και μετά οι νεοδιοριζόμενοι )
δ) αφού έχουν γίνει οι τοποθετήσεις ( και στα λειτουργικά κενά ) και εφόσον υπάρχουν επιπλέον κενά στην χ περιοχή τότε να γίνει απόσπαση προς την χ περιοχή. Οπότε οι αποσπάσεις ( από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ) θα έπρεπε να βγαίνουν το Σεπτέμβρη. 
Αυτό θα ήταν το λογικό κατά τη γνώμη μου.  Τι λέτε οι πιο έμπειροι ?  Damien τι λες ?     :D

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:08:37 μμ »
Θα ήταν πιο λογικό να γίνονταν οι αποσπάσεις μετά τους διορισμούς

Συμφωνώ.
Η λογική σειρά των διαδικασιών νομίζω πως είναι ( θα έπρεπε να είναι ) η παρακάτω :
α) μεταθέσεις
β) διορισμοί
γ) τοποθετήσεις ( πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση και μετά οι νεοδιοριζόμενοι )
δ) αφού έχουν γίνει οι τοποθετήσεις ( και στα λειτουργικά κενά ) και εφόσον υπάρχουν επιπλέον κενά στην χ περιοχή τότε να γίνει απόσπαση προς την χ περιοχή. Οπότε οι αποσπάσεις ( από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ) θα έπρεπε να βγαίνουν το Σεπτέμβρη.  
Αυτό θα ήταν το λογικό κατά τη γνώμη μου.  Τι λέτε οι πιο έμπειροι ?  Damien τι λες ?     :D


Διαφωνω σε καποια σημεια. Αδρογραφω καποιες σκεψεις:

 - Μεταθεσεις.

 - Κατοπιν, οριστικες τοποθετησεις και βελτιωσεις θεσης, ουτως ώστε να πληρωθουν τα οργανικα κενα και να αποτυπωθει η κατασταση των οργανικων ελλειμμάτων κατά περιοχη.

 - Οπωσδηποτε οι διορισμοι επονται και δεν προηγουνται της προηγουμενης διαδικασιας, διοτι διενεργουνται (ή τουλαχιστον επρεπε να διενεργουνται) βασει της οργανικοτητας κάθε περιοχης, η οποια διαμορφωνεται από τις οριστικες τοποθετησεις και βελτιωσεις θεσης.
 
 - Αποσπασεις. Εδώ πρεπει κανεις να αναλογιστει τους λογους για τους οποιους διεξαγονται οι αποσπασεις. Αποτελουν θεμιτο αιτημα κοινωνικου χαρακτηρα και αποτελεσμα ανθρωποκεντρικων κριτηριων που διεπουν την κοινωνικη διασταση της κρατικης λειτουργιας, στο πλαισιο του κρατους προνοιας  ή πρεπει να πραγματοποιουνται, πρωτιστως, δεδομενων των κενων – πλεονασματων, σε μια ακραιφνως τεχνοκρατικη πρακτικη εξορθολογισμου στη διαχειρηση του προσωπικου και δευτερευοντως, δεδομενων κοινωνικων προϋποθεσεων (περιπτωση Διαμαντοπουλου που παραπλανητικα, σε μια επικοινωνιακα εξοχη κινηση συλλογιστικης μονοδρομησης, προτασσει τους μαθητες εναντι των εκπαιδευτικων και στη συνεχεια, εφοσον το επιτρεπουν οι συνθηκες, λαμβανει υποψιν την κοινωνικη διασταση του πραγματος); Υπενθυμιζω ότι ορισμενες κατηγοριες αποσπασεων προβλεπονται, αυθαιρετα θα μπορουσε να θεωρησει κανεις για ορισμενες εξ αυτων, εκ του νομου (συζυγοι ενστολων, μελοι ΟΤΑ, ειδικες κατηγοριες), εφοσον ο ενδιαφερομενος φυσικα υποβαλει σχετικη αιτηση, ενώ άλλες υπεισερχονται στο συγκεχυμενο πεδιο της ηθικοπολιτικης κατατριβης και θεωρητικης πιθανολογιας. Περαν τουτου και αναλογως της θεσης που τηρει ο καθενας απεναντι στα τεθεντα ερωτηματα, μπορει να απαντηθει διαφορετικα το αιτημα της ιεραρχησης των αποσπασεων κατά τις υπηρεσιακες διαδικασιες πχ πρεπει να προηγουνται οι αποσπασεις των διορισμων, πρεπει να τοποθετουνται πρωτα οι αποσπασμενοι και κατοπιν οι νεοδιοριστοι κτλ (τα κανονιστικα εκφωνηματα δηλουν την αναγκη νομιμοποιησης τους στο αγωνιστικο πλαισιο του ηθικοπολιτικου λογου). Επισης, σε μια πραγματιστικη βαση, ακομη κι αν οι αποσπασεις ακολουθουσαν τυπικα τους διορισμους, συμφωνα με νομοθετημενο χρονοδιαγραμμα, υπαρχουν χρονιες κατά τις οποιες οι διορισμοι καθυστερουν χαρακτηριστικα, λογω γραφειοκρατικων αγκυλωσεων, αφλογιστιας του ΑΣΕΠ κτλ και ευλογα, σε μια τετοια περιπτωση, θα βραχυκυκλωνε το συστημα των αποσπασεων, όταν μαλιστα γνωριζουμε πως το υπουργειο διεξαγει αλλεπάλληλες φασεις, που εκτεινονται σε μεγαλο βαθος χρονου.



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2010, 04:16:09 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:47:00 μμ »
Συμφωνώ Damien με όλα όσα λες παραπάνω.
Ξέρεις τι θα πρόσθετα σε αυτά που λες.. Ας μη τα ξαναλέω και κουράζω..   :D

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:52:49 μμ »
Συμφωνώ Damien με όλα όσα λες παραπάνω.
Ξέρεις τι θα πρόσθετα σε αυτά που λες.. Ας μη τα ξαναλέω και κουράζω..   :D



Κατα καιρους εχεις καταστησει απολυτως σαφεις τις αποψεις σου...   :D
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:55:29 μμ »
Κατα καιρους εχεις καταστησει απολυτως σαφεις τις αποψεις σου...   :D

Χαίρομαι που γίνομαι κατανοητός..  :D

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 25, 2010, 03:44:18 μμ »
ΔΟΕ: Τι ισχύει στη διαδικασία τοποθέτησης των εκπαιδευτικών από τα υπηρεσιακά συμβούλια



Αρ. Πρωτ. 1185        Αθήνα 25/8/2010

 

Προς

1. Τα Δ.Σ. των Συλλόγων εκ/κών Π.Ε.

2. Tα μέλη των ΠΥΣΠΕ  όλης της χώρας     

ΚΟΙΝ: Γ.Γραμματέα του Υπ.Παιδείας

κ. Βασίλη Κουλαϊδή

 

Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες από τα ΠΥΣΠΕ

ΣΧΕΤ.: Φ.361.1/261/102472/Δ1-19/08/2010 Δ/νση Προσ.Π.Ε./Υπ.Δ.Β.Μ.Θ.

 

Συνάδελφοι,

Ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας με την παραπάνω σχετική εγκύκλιό του  ορίζει ότι, κατά τη διαδικασία τοποθέτησης των εκπαιδευτικών από τα Υπηρεσιακά Συμβούλια, «προηγούνται οι νεοδιορισθέντες και ακολουθούν οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί». Η παραπάνω εγκύκλιος,  δεν απορρέει από καμιά διάταξη νόμου και δημιουργεί συνθήκες για άδικη αντιμετώπιση των εκ/κών.

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ, με ομόφωνη απόφασή του καλεί τα μέλη  των Υπηρεσιακών Συμβουλίων να μην εφαρμόσουν την παραπάνω οδηγία και να  προχωρήσουν στις τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών με βάση τη διαδικασία που ακολουθούσαν όλα τα προηγούμενα χρόνια, έτσι ώστε να μη δημιουργηθούν αδικίες μεταξύ των συναδέλφων.

Για το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

Ο Πρόεδρος                                                  Ο Γενικός Γραμματέας

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7854

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 25, 2010, 04:00:44 μμ »
Κατά την αποψη μου, το σημειο στην εγκυκλιο Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010 του υπουργειου που προτασσει τους νεοδιοριστους εναντι των αποσπασμενων κατά τις τοποθετησεις στα λειτουργικα κενα ελεγχεται ως εωλο, καθοτι από πουθενα δεν προκυπτει κατι τετοιο. Το αναποδραστο συμπερασμα του αστοιχειωτου ( ; ) Κουλαϊδη περι της προτεραιοτητας των νεοδιοριστων αποτελει μια παντελως αυθαιρετη, μετεωριζουσα ερμηνευτικη χειρονομια, που δεν εδραζεται σε καμια απολυτως κειμενη διαταξη και μαλιστα, απορει κανεις με την κατηγορηματικοτητα της επισημανσης πως είναι σαφης η εν λογω ρυθμιση…

Πιστευω πως τα υπηρεσιακα συμβουλια θα αγνοησουν τη συγκεκριμενη επισημανση και θα κινηθουν κατά τα ειωθοτα, τοποθετωντας πρωτα τους αποσπασμενους και κατοπιν τους νεοδιοριστους. Μαθαινω μαλιστα πως το ζητημα θα τεθει και στο ΚΥΣΔE και θα ζητηθει η ανακληση της οδηγιας.    




ΔΟΕ: Τι ισχύει στη διαδικασία τοποθέτησης των εκπαιδευτικών από τα υπηρεσιακά συμβούλια



Αρ. Πρωτ. 1185        Αθήνα 25/8/2010

 

Προς

1. Τα Δ.Σ. των Συλλόγων εκ/κών Π.Ε.

2. Tα μέλη των ΠΥΣΠΕ  όλης της χώρας    

ΚΟΙΝ: Γ.Γραμματέα του Υπ.Παιδείας

κ. Βασίλη Κουλαϊδή

 

Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες από τα ΠΥΣΠΕ

ΣΧΕΤ.: Φ.361.1/261/102472/Δ1-19/08/2010 Δ/νση Προσ.Π.Ε./Υπ.Δ.Β.Μ.Θ.

 

Συνάδελφοι,

Ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας με την παραπάνω σχετική εγκύκλιό του  ορίζει ότι, κατά τη διαδικασία τοποθέτησης των εκπαιδευτικών από τα Υπηρεσιακά Συμβούλια, «προηγούνται οι νεοδιορισθέντες και ακολουθούν οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί». Η παραπάνω εγκύκλιος,  δεν απορρέει από καμιά διάταξη νόμου και δημιουργεί συνθήκες για άδικη αντιμετώπιση των εκ/κών.

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ, με ομόφωνη απόφασή του καλεί τα μέλη  των Υπηρεσιακών Συμβουλίων να μην εφαρμόσουν την παραπάνω οδηγία και να  προχωρήσουν στις τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών με βάση τη διαδικασία που ακολουθούσαν όλα τα προηγούμενα χρόνια, έτσι ώστε να μη δημιουργηθούν αδικίες μεταξύ των συναδέλφων.

Για το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

Ο Πρόεδρος                                                  Ο Γενικός Γραμματέας

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7854


Πιστευω πως και η ΟΛΜΕ θα κινηθει στην ιδια γραμμη κυματος και θα καταγγείλει τη συγκεκριμενη διαταξη, ενω τα υπηρεσιακα συμβουλια της ΠΕ και ΔΕ θα αγνοησουν την οδηγια, εφαρμοζοντας την παραδεδομενη πρακτικη σε σχεση με την τοποθετηση των αποσπασμενων και των νεοδιοριστων.


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 25, 2010, 04:14:55 μμ »
εφαρμοζοντας την παραδεδομενη πρακτικη σε σχεση με την τοποθετηση των αποσπασμενων και των νεοδιοριστων.

Σε σχέση με την τοποθέτηση μετατιθέμενων και αποσπασμένων ποια πρακτική θα εφαρμοστεί ?
Η πρακτική  ''ο κάθε διευθυντής κάνει ότι θέλει ''  ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.