*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση  (Αναγνώστηκε 339618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 19, 2012, 08:19:06 πμ »
Αγαπητη, δυστυχως αναγκαζομαι να απαντησω εστω κ εκτος θεματος.
Η αποψη οτι δεν καταδικαζονται ολοι, οτι δεν ειαι ολοι ιδιοι, οτι υπαρχουν εξαιρεσεις,  καλη ειναι αλλα για εκει ομως που οι κακοι ειναι η πραγματικη εξαιρεση και οχι ο κανονας οπως στη χωρα που ζεις.
Αν δεν πειθεσαι βγες εξω απο το σπιτι σου και περπατησε 200 μετρα οχι παραπανω.
Οταν τελειωσεις τη διαδρομη μεσα απο σπασμενους αναποδογυρισμενους καδους, απο δρομο που βρωμα, απο ταμπελες με "φροντιστηριο η γνωση" και αφου δε θα σε εχει πατησει κανενα αυτοκινητο επειδη τα πεζοδρομια εχουν γινει παρκινγκ, πηγαινε και περπατησε την ιδια αποσταση στη νορβηγια, γερμανια η σουηδια.
Μη φοβασαι και εκει ανθρωποι ζουνε, οχι τοσο εξυπνοι βεβαια οσο εμεις....
Κι μετα ελα να μου πεις τος εντυπωσεις σου.
Ελα μετα  να δουμε αν θα επαναπροσδιορισεις το " δεν ειναι ολοι το ιδιο" και οτι υπαρχουν εξαιρεσεις κλπ κλπ.
Για να μη σε κουρασω ομως, οταν θα γυρισεις απο αυτο το ταξιδι που σου ειπα πριν , θα καταλαβεις οτι πραγματι ο κανονας δεν ειναι ολοι το ιδιο ισχυει και οτι πραγματι υπαρχουν παντα εξαιρεσεις.
Μονο που στη σουηδια οι καραγκιοζηδες ειναι η πραγματικη εξαιρεση και στην ελλαδα ο κανονας!
Σε καλυψα?
 Αν οχι πηγαινε μια βολτα.
Βαρεθηκα να ακουω ολους εδω να διαλαλουν τι καλοι που ειναι και τι κακοι που ειναι οι...αλλοι!
Ποιοι? οι αλλοι! Οποιοι και να ειναι παντως ειναι καποιοι αλλοι οι κακοι, παντως οχι αυτοι εδω που ειναι τοσσο αλληλεγγυοι που δινουν και συμβουλες για μαυρα χρηματα μεσω ιδιαιτερων!
Αν  καποιοι εδω  ειναι απο την υδρα, θα ηθελα να ξερω αν  κατεβηκαν να εκφρασουν την "υποστηριξη " τους στους ιδιοκτητες της "ψαροπουλας".

Ειμαι καθετα αντιθετος με την ιδεα της φροντιστηριακης  εκπαιδευσης ελληνικου τυπου και υπερμαχος του δημοσιου σχολειου. Ξερεις, αυτο για το οποιο πασχιζεις να διοριστεις εσυκαι ολοι εδω μεσα..
Αυτο για το οποιο μεχρι να διορισθεις ευχεσαι να πηγαινει στο διαολο....

Δε φταινε παντα οι κακοι γονεις,  ουτε ο εκπαιδευτικος απλα ειναι ο "μοδιστρος  " που περιμενει ποτε θα βρεθει ενας γονιος ψωνιο για να παρεξει τις υπηρεσιες του.
Κι επειδη γενικα η ελληνικη κοινωνια εχει "πηξει" κατα το ελληνικοτερον απο αυτοκλητους  μοδιστρους, ας βγει ο καθενας πιο εξω απο την "πορτα του" για να διαπιστωσει αν αυτο που το θεωρει παλατι του εχει καποια σχεση με ανακτορο η οχι.Αν τελικα οι "υπηρεσιες" του δημιουργουν πολιτισμο η ερειπια.
Οι πιο παλιοι ιδιαιτερακηδες ας καμαρωσουν τον "παραδεισο " και την "ανοιξη" που εφεραν στην ελληνικη παιδεια αν αυτη ηταν που ονειρευοντουσαν μεσα απο τις υπηρεσιες τους...
Αν ο εκπαιδευτικος ετσι θεωρει  τον εαυτο του επειδη εχει πτυχιο εκπαιδευτικου , μαλλον δεν πρεπει να εκπλησσεται αν ανακαλυψει οτι ειναι και καραγκιοζης οταν θυμηθει οτι ειναι  γονιος.

Και αλλα πολλα αυτονοητα που βαριεμαι τωρα να γραφω.

Η σημερινη εξαθλιωση δεν εναι τυχαια ουτε θα μπορουσε να ειχε αποφευχθει με τετοιο βαρυ και μονιμα εγκαταστημενο νοητικο χειμωνα στην ελληνικη επικρατεια...
ο διαχειριστης ας τα σβησει εαν πια ειναι εκτος θεματος και δε συναδουν με τις υπολοιπες προφητειες περι αναπληρωτων Α φασης..



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2012, 12:12:42 μμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:43 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 19, 2012, 08:53:57 πμ »
Ο κόσμος, αν και όποτε αλλάζει, αλλάζει με αυτοκριτική πρωτίστως.
Καλή αυγουστιάτικη μέρα ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 19, 2012, 09:10:19 πμ »
Aistos,
Εχω πολυ διαφορετικη, αν εχεις καταλαβει αποψη, οποτε την αυτοκριτικη κανε την για τον εαυτο σου.
Αυτα και καλο υπολοιπο ημερας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2012, 09:12:17 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:04:53 πμ »
Καλημέρα. Είχα την τύχη ή ατυχία να ζήσω και στην Ολλανδία και στην Σουηδία. Εκεί ζει ακόμη η οικογένειά μου. Πίστεψέ με. Παντού υπάρχουν καραγκιόζηδες όπως λες. Παντού υπάρχει βρωμιά, αναλγησία, αθλιότητα. Απλά εγώ προτιμώ να βλέπω την αισιόδοξη πλευρά της ζωής. Και επειδή κι εκεί υπήρχαν αυτά προτίμησα να γυρίσω στη χώρα μου. Που δεν την αλλάζω με τίποτε. Και πραγματικά πιστεύω ότι μπορούμε όλοι να κάνουμε τη διαφορά. Μιλάς για τους κάδους..Ξέρεις..υπάρχει υποχρεωτικό μάθημα για ανακύκλωση και οφέλη της στη Σουηδία. Υπάρχει υποχρεωτικό μάθημα σεξουαλικής αγωγής. Σε κάθε σπίτι υπάρχει κατοικίδιο. Δεν υπάρχει τόσος ρατσισμός. Τουλάχιστον όχι φανερός. Τα δικά μας παιδιά πώς να τα μάθουν αυτά όταν κάθε χρόνο βλέπουν τη χώρα τους να καίγεται, τη μαμά να πετάει τα σκουπίδια όπου βρει, τον παππού να ρίχνει φόλες στα κακόμοιρα ζωάκια και τον γείτονα να χτυπάει τον πλιακουτσοκόλη μελαμψό όπως τον χαρακτήρισες. Το σχολείο αλλάζει τα παιδιά. Αρκεί να θέλει ο εκπαιδευτικός να κάνει την αλλαγή. Δεν θέλω να περι-αυτολογώ..Αλλά ανέλαβα μια πίσω από τον κόσμο τάξη φέτος..στο τελευταίο χωριό μιας οπισθοδρομικής περιφέρειας..και καλέσαμε μέχρι σωματείο να μιλήσει για την ομαλή συμβίωση με τα ζώα..Γιατί τα παιδιά τα έβλεπαν ή φολιασμένα ή κρεμασμένα. Και τα παιδιά συγκινήθηκαν. Έκαναν εργασία με τον τεχνολόγο για τα σκουπίδια. Και καθάρισαν μόνα τους το σχολείο. Χάρη στους εξαίρετους συναδέλφους έγιναν θαύματα. Γι'αυτό μην καταδικάζεις όλη τη χώρα σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:43 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:05:33 πμ »
Η αυτοκριτική, εξ ορισμού κι εκ των πραγμάτων, τον εαυτό μας αφορά ...
Καλημέρα και πάλι.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:19:06 πμ »
Ο aristos2 ήταν η προσωποποίηση της αισιοδοξίας και της ελπίδας! Αφού έπαψε να γράφει...κάτι σημαίνει αυτό για τους καιρούς που περνάμε... :(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:22:35 πμ »
{Η παρουσία μου στον κόσμο των αδιόριστων εκπαιδευτικών, δυστυχώς, έχει γερά θεμέλια, αυτά της επί χρόνια "αξιοκρατίας"!
Προτίμησα τη διακριτική παρουσία.
Άλλωστε, μια τέτοια παρουσία εξασφαλίζει περισσότερες ευκαιρίες για περισυλλογή και αυτοκριτική, και τα δυο απαραίτητα σε τούτη την τρικυμία που μας απειλεί. }

Τα παραπάνω έγραψα ως απάντηση σε μηνύματα που σβήστηκαν, δυστυχώς.
Είχα λησμονήσει πως η παρουσία μου είναι, από μόνη, αιτία διαγραφής μηνυμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2012, 11:26:52 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:27:43 πμ »
Ο aristos2 ήταν η προσωποποίηση της αισιοδοξίας και της ελπίδας! Αφού έπαψε να γράφει...κάτι σημαίνει αυτό για τους καιρούς που περνάμε... :(

Ή κάτι σημαίνει γι' αυτά που περνά ο ίδιος.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος andrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 19, 2012, 12:21:05 μμ »
εύχομαι να μη σε σταματήσει τίποτα και να μας δίνεις τα φώτα σου , σε 'μας τους τυφλά προσμένοντες αναπληρωτές!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 19, 2012, 12:25:39 μμ »
Eva,
 Επειδη και εγω ειχα την τυχη και οχι την ατυχια να ζησω αλλα και να δουλεψω επι σειρα ετων στην εςυρωπη αλλα και στις ηπα, η αποψη μου ειναι οτι σημερα η ελλαδα δεν ειναι παραπανω απο μια εβδομαδα διακοπες.
Ευχομαι στο μελλον να ειναι καλυτερη, καθαροτερη και κυριως οι ελληνες να μην ειναι κουτοπονηρη φαρα.
Τοσα χρονια εξω κανενας δεν με ειχε κοροιδεψει ουτε γερμανια, ουτε ιταλια, ουτε ηπα, αλλα βρεθηκε ελληνας στη γερμανια , ιδιοκτητης καλης ψαροταβερνας  να θεωρησει οτι μπορει να μας δουλεψει.
Το ονομα της θα σto  στειλω σε pm.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 19, 2012, 12:29:43 μμ »
Eva,
 Επειδη και εγω ειχα την τυχη και οχι την ατυχια να ζησω αλλα και να δουλεψω επι σειρα ετων στην εςυρωπη αλλα και στις ηπα, η αποψη μου ειναι οτι σημερα η ελλαδα δεν ειναι παραπανω απο μια εβδομαδα διακοπες.
Ευχομαι στο μελλον να ειναι καλυτερη, καθαροτερη και κυριως οι ελληνες να μην ειναι κουτοπονηρη φαρα.
Τοσα χρονια εξω κανενας δεν με ειχε κοροιδεψει ουτε γερμανια, ουτε ιταλια, ουτε ηπα, αλλα βρεθηκε ελληνας στη γερμανια , ιδιοκτητης καλης ψαροταβερνας  να θεωρησει οτι μπορει να μας δουλεψει.
Το ονομα της θα σto  στειλω σε pm.

Πιστεύω πραγματικά στη νέα γενιά. Γιατί βλέπω αλλαγές ευχάριστες :). Και είναι στο χέρι των εκπαιδευτικών να κάνουν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Τώρα..η λαμογιά είναι στη φύση και την ιδιοσυγκρασία του καθενός από εμάς. Προσωπικά γνώρισα πολλά λαμόγια και έξω. :(

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 19, 2012, 07:16:02 μμ »
Στο 20% των τριτέκνων υπολογίζονται κι αυτοί που έχουν πολλά μόρια κι είναι ήδη σε καλή θέση στον πίνακα. Σωστά;; Ή αυτοί που κληθούν κανονικά λόγω υψηλής σειράς δε μετράνε και καλεί άλλους με μηδενικά μόρια;;
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 19, 2012, 07:18:44 μμ »
Παίζουν ρόλο πρωτίστως τα μόρια και δευτερευόντως η τριτεκνία, όχι επειδή κάποιος είναι ψηλά στον πίνακα, δίνει τη θέση του σε άλλον τρίτεκνο.

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 19, 2012, 07:19:27 μμ »
Εννοείται ότι μετρούν όλοι οι τρίτεκνοι, είτε με πολλά είτε με λίγα μόρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.