*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση  (Αναγνώστηκε 343261 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #854 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:28:43 μμ »
και εγώ με τόσα που ακούγονται και γράφονται χλωμό το βλέπω να πάρει πάνω από 500

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #855 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:54:12 μμ »
το ζήτημα δεν είναι μόνο πόσους θα πάρουν, αλλά τί γίνεται με το κουτάκι! Ειλικρινά πιστεύω ότι μπορεί να πάρει πάλι τα ίδια άτομα με πέρσι στην Α φάση, αλλά λόγω του κουτακίου (!!!!) μπορεί να κληθούν άτομα 800+
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #856 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:59:32 μμ »
 αντε να δουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2012, 03:05:25 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #857 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 03:41:44 μμ »
Θα μας χρειαστεί...
 Αναρτημένο από το Ζαχαρία Καψαλάκη

ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ
Αρ.Πρωτ.Φ.361.1/1059/105160/Δ1/11-10-2006/ΥΠΕΠΘ
ΘΕΜΑ : Τοποθέτηση προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά
Με αφορμή ερωτήματα για την τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά των σχολικών μονάδων της περιφερείας σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:
1. Στις διατάξεις του άρθρου 8 παρ 3 της αριθ. 35557/Δ2/9.4.2003 (ΦΕΚ.465/17.4.2003 τ.Β) Ρυθμιστικής Απόφασης ορίζεται ότι: « Η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από δήλωση των προσλαμβανομένων για την τοποθέτησή τους στα λειτουργικά κενά. … Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται κατά σειρά:
α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία
β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία
γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί
δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και
ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια. Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία που προέρχονται από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.
2. Στις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 8 του Ν. 3194/2003 (ΦΕΚ. 267/20.11.2003τ. Α΄) ορίζεται ότι: «Οι εκπαιδευτικοί που πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών αμέσως μετά τους υποψηφίους που είναι πολύτεκνοι εξ ιδίας οικογενείας ή πάσχουν από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία. Η πρόταξη αυτή εφαρμόζεται καις τις περιπτώσεις μεταθέσεων-αποσπάσεων και τοποθετήσεων των εκπαιδευτικών».
3. Στις διατάξεις του άρθρου 2 παρ.4α του Ν.3454/2006 (ΦΕΚ.75/7.4.2006 τ.Α) ορίζεται ότι: «Από την έναρξη του σχολ. έτους 2006-2007 και εφεξής, κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών …ποσοστό 20% κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλαμβανομένων αναπληρωτών, προσλαμβάνεται από τους εγγεγραμμένους στον πίνακα εκπαιδευτικούς που έχουν τρία τέκνα. …Η πρόσληψη γίνεται με βάση τη σειρά εγγραφής στον ανωτέρω πίνακα και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγματοποιούνται οι προσλήψεις. … Αν οι εγγεγραμμένοι στον ανωτέρω πίνακα προσλαμβάνονται δεν επαρκούν, τότε για τη συμπλήρωση του ποσοστού προσλαμβάνονται υποψήφιοι χωρίς προϋπηρεσία από συμπληρωματικό πίνακα στον οποίο κατατάσσονται οι αιτούντες με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύμπτωσης της ημερομηνίας αυτής με το βαθμό του πτυχίου τους…».
Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών εκπαιδευτικών γίνεται σε συνδυασμό των προαναφερθεισών διατάξεων. Ειδικότερα: μετά την κατηγορία των πασχόντων από μεσογειακή αναιμία προτιμώνται οι πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας (άρθρο 1 παρ. 8 του Ν. 3194/2003) και οι έχοντες την ιδιότητα του τριτέκνου γονέα είτε προσλαμβάνονται από τον πίνακα με μόρια (πίνακα Β΄) είτε από τον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία τοποθετούνται με την ιδιότητα του γονέα με τρία παιδιά) εφόσον προσλαμβάνονται σε συγκεκριμένο ποσοστό 20% επί των εκάστοτε προσλαμβανομένων είτε από τον πίνακα Β΄ είτε και από τον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία για τη συμπλήρωση του ποσοστού αυτού (άρθρο 2 παρ. 4α του Ν. 3454/2006).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #858 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 03:53:07 μμ »
To θεμα ειναι να παρει περισσοτερους απο περυσι -ουτε καν περιπου τους ιδιους -για να φτασει ο αριθμος στα προπερσινα επιπεδα-οχι στα περσινα.Εγω ειμαι με τις ωρες μου (για να μην πω με τα λεπτα)ως προς τον αριθμο.Αυτη τη στιγμη ειμαι αισιοδοξη και θελω πιστευω οτι θα κληθουν τουλαχιστον 100 ατομα περισσοτερα απ οτι στην περσινη α φαση!

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #859 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:00:04 μμ »
Πάντως, αφού βγήκε σήμερα η Α φάση για τους δασκάλους, πιστεύω ότι μπορεί να βγει και αύριο η δική μας Α φάση! και πιστεύω ότι θα πάρει μόνο 02, 03, 04.....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #860 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:02:29 μμ »
To θεμα ειναι να παρει περισσοτερους απο περυσι -ουτε καν περιπου τους ιδιους -για να φτασει ο αριθμος στα προπερσινα επιπεδα-οχι στα περσινα.Εγω ειμαι με τις ωρες μου (για να μην πω με τα λεπτα)ως προς τον αριθμο.Αυτη τη στιγμη ειμαι αισιοδοξη και θελω πιστευω οτι θα κληθουν τουλαχιστον 100 ατομα περισσοτερα απ οτι στην περσινη α φαση!
Τι εννοείς όταν γράφεις εγώ είμαι με τις ωρες μου (για να μην πω με τα λεπτά)

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #861 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:06:24 μμ »
Στις 4.03 ειμαι αισιοδοξη για τον αριθμο,στις 4.04 προβληματισμενη,στις 4.05 να πεσει η γη να με πλακωσει και ουτω καθεξης!!!Πηγε και 4.05 απ ο.τι βλεπω... ;)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #862 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:21:16 μμ »
Στα τόπικ των θεολόγων και των μαθηματικών γράφουν ότι τους είπαν σε τηλ. στο υπουργείο ότι θα βγει αύριο η φάση... λέτε; 
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #863 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:43:28 μμ »
Μα είναι δυνατόν να μην έχουμε κάποια ενημέρωση για τον αριθμό??? Ούτε κατά προσέγγιση??? Γιατί πάντα στα τυφλά εμείς τα δόλια???? :'(

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #864 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:44:37 μμ »
και εγώ αυτό πιστεύω.... τους αρέσει η πέμπτη ως μέρα μάλλον... και πέρσι Πέμπτη ήταν! Αφού σήμερα βγήκε η Αθμια, τώρα είναι η σειρά μας. Αν είναι να βγει πάντως, θα βγει νομίζω απόγευμα, όχι νωρίς όπως στην Αθμια!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #865 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:45:25 μμ »
Τι γινεται τελος πάντων μ αυτό το κουτάκι; ποσοι το έβαλαν τελικά; γιατί δεν κανουμε μια ψηφοφορία να δούμε; Γιατί πολλά λεγονται και γραφονται και άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα... (θα την έφτιαχνα εγώ αλλά για καποιο λόγο δε μου δίνει ο Η/Υ αυτή τη δυνατότητα)! Εγώ πάντως το έβαλα γιατί είμαι χαμηλά στον πίνακα. 700+
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #866 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:47:39 μμ »
Τι γινεται τελος πάντων μ αυτό το κουτάκι; ποσοι το έβαλαν τελικά; γιατί δεν κανουμε μια ψηφοφορία να δούμε; Γιατί πολλά λεγονται και γραφονται και άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα... (θα την έφτιαχνα εγώ αλλά για καποιο λόγο δε μου δίνει ο Η/Υ αυτή τη δυνατότητα)! Εγώ πάντως το έβαλα γιατί είμαι χαμηλά στον πίνακα. 700+

Bρε καλώς το κορίτσι!! ;D ;D Πράγματι το κουτάκι παραμένει μυστήριο....Προσωπικά το έβαλα...και την χτυπάω στον τοίχο την κουρούπα μου.... :'(

Αποσυνδεδεμένος bambams

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #867 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:49:03 μμ »
Εγώ δεν το έβαλα, και είμαι γύρω στο 400. Στοχεύω βέβαια για Δυτική Μακεδονία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.