*

Αποστολέας Θέμα: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 50478 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 07, 2013, 12:27:27 μμ »
Ξαδερφός μου που δουλεύει με σύμβαση στο Δήμο από το Νοέμβριο και ήταν συνολικά άνεργος μέσα στο 2012 για 6 μήνες, χωρίς να παίρνει επίδομα ανεργίας, του είπαν ότι δεν το δικαιούται. Σίγουρα ισχύει το:
Παράθεση
Επισης δινει και στους πανω απο δυο μηνες ανεργους το 2012, το μερος του επιδοματος που τους αναλογει ακομη και αν ο εργοδοτης τους τους εδινε επιδομα τεκνων (π.χ. αναπληρωτες).
;

.
.
Άκυρη η παραπάνω ερώτηση μου.
Η απάντηση βρίσκεται στη λεπτομέρεια που δεν γνώριζα. Είναι σε διακανονισμό με το προηγούμενο ταμείο του, και έτσι δεν δικαιούται το οικογενειακό επίδομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2013, 03:26:22 μμ από asd »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:32 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 04:38:37 μμ »
Δούλεψα αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου από Σεπτέμβρη του 2012 ως Ιούνιο 2013. Έχω τρία παιδιά. Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου για το οικογενειακό επίδομα και είπε δεν το δικαιούμαι. Δεν μου κράτησε καν τα χαρτιά. Είπε ότι αν δεν δουλέψω φέτος ως αναπληρώτρια τότε να πάω να κάνω τα χαρτιά μου και να πάρω τα χρήματα για τους μήνες Ιούλιο μέχρι Δεκέμβρη που θα είμαι άνεργη. Αν δουλέψω τότε θα πάρω μόνο τους τρεις μήνες του καλοκαιριού που είμαι άνεργη. Αγενέστατη και ξερόλας!!!! Ισχύουν αυτά???Ξέρει κανείς???
Και εμένα μου είπε περίπου τα ίδια. Γνωστή μου πάντως (αναπληρώτρια με ταμείο ανεργίας και 3 παιδιά) πήρε από τον οαεδ 700 ευρώ οικογενειακό. Θα πάω ξανά. Μου φαίνεται κάνει ότι θέλει ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:11:43 μμ »
Παιδιά σε ποιόν ΟΑΕΔ πηγατε;
Εγώ μίλησα με ΟΑΕΔ Θεσ.νικης και μου είπαν εαν και εφόσον με καλέσουν τοτε να παω να κανω τα χαρτιά μου για όσο καιρό ήμουν άνεργη.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:22:08 μμ »
Και εμένα το ίδιο μου είπαν. Δεν μπορεί όμως να μου λέει ψέμματα η γνωστή μου. Τα χρήματα μου είπε τα έβαλαν μέσα σε 3 μέρες στο λογαριασμό της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:32 »

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:34:08 μμ »
  Το επίδομα δίνεται για το έτος 2013, εφόσον δεν το καταβάλλει ο εργοδότης. Αν κάποιος το λάβει και προσληφθεί αναπληρωτής πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα που αντιστοιχούν στους μήνες που θα εργαστεί, έτσι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ αποφεύγουν να το δίνουν σε κάποιον που έχει πιθανότητες να το λάβει έως τέλος του έτους από μελλοντικό εργοδότη του και τον παρακινούν να κάνει αίτηση κάπου τον Δεκέμβριο. Βέβαια οποιοσδήποτε άνεργος, αφού λαβει το επίδομα, μπορεί να προσληφθεί σε επιχείρηση που το καταβάλλει... Με λίγα λόγια όλοι έχουν δίκιο.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:43:15 μμ »
Η εγκύκλιος αναφέρει ότι αν υπάρχουν δύο μήνες ανεργίας μπορεί να γίνει η αίτηση. Σαν αναπληρώτρια όμως έπαιρνα επίδομα παιδιών. Υπάρχει περίπτωση να τα ζητούν μετά πίσω; Έχω μπερδευτεί γιατί από ότι καταλαβαίνω η γνωστή μου πήρε ολόκληρο το ποσό. Αν εγώ πάω όταν προσληφθώ θα πάρω την αναλογία του χρόνου του ταμείου;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:44:11 μμ »
παιδια επαιρνα επιδομα εως το το 2012, φετος δεν εργαστηκα καθολου. εχω 2 παιδια . δικαιουμαι επιδομα?

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:49:37 μμ »
Η εγκύκλιος αναφέρει ότι αν υπάρχουν δύο μήνες ανεργίας μπορεί να γίνει η αίτηση. Σαν αναπληρώτρια όμως έπαιρνα επίδομα παιδιών. Υπάρχει περίπτωση να τα ζητούν μετά πίσω; Έχω μπερδευτεί γιατί από ότι καταλαβαίνω η γνωστή μου πήρε ολόκληρο το ποσό. Αν εγώ πάω όταν προσληφθώ θα πάρω την αναλογία του χρόνου του ταμείου;

 Εφόσον το 2012 έχεις 50 μέρες εργασίας είτε 2 μήνες ανεργίας το δικαιούσαι.

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:54:03 μμ »
Η εγκύκλιος αναφέρει ότι αν υπάρχουν δύο μήνες ανεργίας μπορεί να γίνει η αίτηση. Σαν αναπληρώτρια όμως έπαιρνα επίδομα παιδιών. Υπάρχει περίπτωση να τα ζητούν μετά πίσω; Έχω μπερδευτεί γιατί από ότι καταλαβαίνω η γνωστή μου πήρε ολόκληρο το ποσό. Αν εγώ πάω όταν προσληφθώ θα πάρω την αναλογία του χρόνου του ταμείου;

 Εφόσον το 2012 έχεις 50 μέρες εργασίας είτε 2 μήνες ανεργίας το δικαιούσαι.

Επίσης το παίρνεις για τους μήνες του 2013 που δεν το λαμβάνεις από τον εργοδότη σου ή είσαι άνεργος. Π.χ για δύο παιδιά είναι 295 ευρώ περίπου. αν το έλαβες σαν αναπληρωτής 6 μήνες θα πάρεις για τους άλλους 6 δλδ 295:2=147,5 περίπου.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:57:36 μμ »
Και από τα δύο έχω. Το παίρνω λες ολόκληρο; Και γιατί δεν με άφησε να κάνω αίτηση την προηγούμενη φορά αφού είχα συμπληρώσει δύο μήνες. Αυτά τα ξέρεις από την εγκύκλιο; catwoman διάβασε την εγκύκλιο στο internet. Νομίζω ότι λέει 50 ημερομίσθια για το 12 και δύο μήνες ανεργίας για το 13, χωρίς να είμαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:02:23 μμ »
Και από τα δύο έχω. Το παίρνω λες ολόκληρο; Και γιατί δεν με άφησε να κάνω αίτηση την προηγούμενη φορά αφού είχα συμπληρώσει δύο μήνες. Αυτά τα ξέρεις από την εγκύκλιο; catwoman διάβασε την εγκύκλιο στο internet. Νομίζω ότι λέει 50 ημερομίσθια για το 12 και δύο μήνες ανεργίας για το 13, χωρίς να είμαι σίγουρη.
Ότι γράφω ισχύει απολύτως! Είναι αθροιστικά 50 μέρες εργασίας+ ανεργίας τουλάχιστον για το έτος 2012. Για το 2013 τους ενδιαφέρει μόνο αν το έλαβες κάποιους μήνες από τον εργοδότη σου για να το αφαιρέσουν γι' αυτό το χρονικό διάστημα.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:37:39 μμ »
Αν είναι έτσι τότε η άλλη κοπέλα δεν έπρεπε να το πάρει ολόκληρο, όπως και εγώ, γιατί παίρναμε επίδομα παιδιών στο μισθό μας από τον Ιανουάριο μέχρι Ιούνιο. Αυτό δηλ. πρέπει να αφαιρεθεί. Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 05:02:32 μμ »
Καλησπερα.δεν με πηραν φετοσ,θα παρω επιδομα ανεργιασ μεχρι
δεκεμβρη αλλα ιανουαριο θα γεννησω με το καλο.δικαιουμαστε
τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 05:42:11 μμ »
Υποθέτω, εφόσον ρωτάς τι δικαιούσαι, ότι θα είναι το πρώτο σας παιδί... Είπες ότι θα γεννήσεις τον Ιανουάριο του 2014.
Άρα θα πάρετε το φθινόπωρο του 2014 το οικογενειακό επίδομα για ένα παιδί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.