*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012  (Αναγνώστηκε 39366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:24:53 μμ »
Ναι, γιατί χθες έδωσα στον εαυτό μου ρεπό και δεν ασχολήθηκα καθόλου με την αίτηση.  ;)
Σήμερα το βράδυ θα βγει η οριστική απόφαση.
με τρομαζεις βρε! ...πολυ σασπενς...
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:32:48 μμ »
για ποιο λογο να βαλετε το κουτακι αφου οι περιοχες που δινει ειναι συγκεκριμένες

Θα πρότεινα να βάλετε και τις 22 περιοχές  στη σειρά που θέλετε, όλες όμως, οπότε δεν θέλει κουτάκι .

Ναι, γιατί χθες έδωσα στον εαυτό μου ρεπό και δεν ασχολήθηκα καθόλου με την αίτηση.  ;)
Σήμερα το βράδυ θα βγει η οριστική απόφαση.

Ακόμα δεν την έκανες την αίτηση βρε καρχαρία??? Τσάμπα τα σεμινάρια γεωγραφίας που κάνουμε εδώ :-)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:35:07 μμ »
Στη Γεωγραφία ήμουν ανέκαθεν τούβλο. :-[ ;D
Ευτυχώς που υπάρχετε και σεις και βοηθάτε και μας τους ανίδεους. :-*

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:40:46 μμ »
Στη Γεωγραφία ήμουν ανέκαθεν τούβλο. :-[ ;D
Ευτυχώς που υπάρχετε και σεις και βοηθάτε και μας τους ανίδεους. :-*

να μην ξεχασεις να παρεις τηλ και στη ΔΔΕ Κερκυρας ... πρεπει να καταργηθηκε  ενα σχολειο προς Λευκιμμη... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:45:25 μμ »
Μπα πανάθεμά σε με αυτή τη Λευκίμμη.  ;D
Μόνο εσύ, κάβουρα, ε κάβουρα πας ανάποδα και έχεις λυσσάξει με το Ιόνιο, όλοι οι άλλοι συνάδελφοι από τα ... κακά ως τα χειρότερα έχουν πει. ::)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #215 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:45:51 μμ »
Στη Γεωγραφία ήμουν ανέκαθεν τούβλο. :-[ ;D
Ευτυχώς που υπάρχετε και σεις και βοηθάτε και μας τους ανίδεους. :-*

βρε σου λέω με τη mat και κάτι άλλους που δεν τους πολυβλέπω πια  είχαμε μάθει όλα τα σχολεία της Ελλάδος απ έξω κάποτε σε ανάλογη χρονική στιγμή  ;D βέβαια η σειρά που διάλεγα , με χοντρικά νουμερα 590η στους 600  ;D )  ξέρεις σε ποια μέρη της Ελλάδας ακριβώς με οδηγούσε  ;D Εύχομαι σε όλους να τα βρείτε όλα καλά όπου και αν πάτε και να έχετε τόσο καλούς συναδέλφους και σχολείο όπως βρήκα κι εγώ

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #216 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:46:15 μμ »
Μπα πανάθεμά σε με αυτή τη Λευκίμμη.  ;D
Μόνο εσύ, κάβουρα, ε κάβουρα πας ανάποδα και έχεις λυσσάξει με το Ιόνιο, όλοι οι άλλοι συνάδελφοι από τα ... κακά ως τα χειρότερα έχουν πει. ::)

...ου γαρ οιδασι...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #217 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:50:53 μμ »
Μπα πανάθεμά σε με αυτή τη Λευκίμμη.  ;D
Μόνο εσύ, κάβουρα, ε κάβουρα πας ανάποδα και έχεις λυσσάξει με το Ιόνιο, όλοι οι άλλοι συνάδελφοι από τα ... κακά ως τα χειρότερα έχουν πει. ::)

Σαν τουρίστρια που έχω πάει κάποιες φορές, μπορώ να πω η Κέρκυρα είναι κούκλα!!! Το μόνο αρνητικό η απίστευτη υγρασία!!! Φτιάχνεις μαλλί και σε χρόνο dt έχει χαλάσει. Θα μου πεις άλλο τουρίστας άλλο να δουλεύεις....

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #218 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:54:16 μμ »
ευτυχως δε φτιαχνω το μαλλι πριν βγω ( πλεον! ) , να μην το πολυκουραζω...
οσο για την κερκυρα , οντως δεν ειναι να δουλευεις εκει πια, ειδικα με τιμες που δεν ενταχτηκαν στο ενιαιο φτωχολογιο...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #219 στις: Αύγουστος 28, 2012, 04:58:24 μμ »
 Δεν πρέπει να λέμε αρνητικά για τις περιοχές όμως, στο τέλος ο καρχαρίας δεν θα ξέρει τι να κάνει  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #220 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:01:23 μμ »
Έλα ντε, πνίγομαι που πνίγομαι σε 1 κουταλιά νερό, μου λέτε και εσείς αυτά, είμαι και σκράπας στη Γεωγραφία (... και στα Μαθηματικά, άσχετο), έχω και τον zhto με πάει μια στη Λήμνο μια στην Κέρκυρα μια από δω μια από κει... πόσο να αντέξω η έρρρμη! ;D

Αποσυνδεδεμένος paprika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ70)
    • Προφίλ
Κεφαλονιά
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:05:05 μμ »
Πριν να γράψω οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να συγχαρώ όλους όσους διορίστηκαν. Ολόψυχα σας εύχομαι καλή σταδιοδρομία και χρονιές δημιουργικές... Και δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί θα ήθελα να σας ευχηθώ και καλή δύναμη!!!
Το ιδανικό θα ήταν ο καθένας από εμάς να μπορούσε να διοριστεί σε περιοχές κοντά στον τόπο κατοικίας του και να μη χρειάζεται να μετακινείται σαν το νομάδα αφήνοντας πίσω του αγαπημένους και σπίτι - όμως επειδή αυτό δεν είναι εφικτό τουλάχιστον εύχομαι να περάσετε όσο καλύτερα μπορείτε στα μέρη που θα βρεθείτε.

Η δική μου εμπειρία αφορά την Κεφαλονιά. Η Κεφαλονιά είναι πράγματι ένα ακριβό νησί με πολλά αρνητικά αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό το να "τη φας στη μάπα" για μια ή περισσότερες χρονιές (ειδικά αν δεν έχεις οικογένεια πίσω να σε περιμένει γιατί τότε το πράγμα αλλάζει)...
Ως προς τα ενοίκια υπάρχουν διάφορες επιλογές και φέτος νομίζω πως θα πέσουν αρκετά γιατί πλέον όλο και περισσότερα σπίτια μένουν άδεια με αποτέλεσμα οι ιδιοκτήτες να ρίχνουν τις τιμές. Δεν είναι όλα τα σπίτια τρύπες, ούτε όλα πανάκριβα. Υπάρχουν και χαμηλότερα ενοίκια και ειδικά στην περιφέρεια και όχι στην πρωτεύουσα του νησιού το Αργοστόλι. Το χειμώνα που μας πέρασε πολλοί συνάδελφοι πέτυχαν μείωση ενοικίου χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Το νησί έχει όντως αρκετά ακριβή αγορά και δυστυχώς από τις υψηλότερες τιμές καυσίμων στην Ελλάδα γεγονός που αποτελεί μειονέκτημα σε ένα νησί μεγάλων αποστάσεων... Πολλοί συνάδελφοι επιλέγουν να μείνουν στο Αργοστόλι και να πηγαίνουν καθημερινά στο σχολεία που είναι τοποθετημένοι γεγονός που ανεβάζει το κόστος διαβίωσης τους αφενός λόγω των υψηλότερων ενοικίων στο Αργοστόλι και αφετέρου λόγω του κόστους μετακίνησης είτε μετακινούνται με το αυτοκίνητό τους είτε με το καραβάκι που εκτελεί το δρομολόγιο Ληξούρι- Αργοστόλι καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς - εφόσον ο καιρός το επιτρέπει (το χειμώνα ανά μία ώρα και το καλοκαίρι ανά μισή ώρα με τιμή εισιτηρίου 2,50 ευρώ για τους επιβάτες και 3,60 ευρώ για τα οχήματα)
Εδώ οι χειμώνες είναι αρκετά δύσκολοι όχι τόσο λόγω κρύου αλλά κυρίως λόγω της τρομερής υγρασίας οπότε η θέρμανση είναι απαραίτητη.
Ως προς τη διασκέδαση τόσο στο Αργοστόλι όσο και στο Ληξούρι λειτουργούν δημοτικοί κινηματογράφοι (οι τιμές των εισιτηρίων δε διαφέρουν από ό,τι στην υπόλοιπη Ελλάδα) και υπάρχουν αρκετά μαγαζιά με τιμές όχι τόσο ακριβές όσο φαντάζεστε. Επίσης λειτουργούν διάφοροι χορευτικοί, πολιτιστικοί, αθλητικοί και μουσικοί σύλλογοι(π.χ. Λύκειο Ελληνίδων, Φιλαρμονικές Σχολές, Ορειβατικός Σύλλογος, Σύλλογος Εθελοντών Κεφαλονιάς τοπικοί χορευτικοί σύλλογοι, σύστημα προσκόπων και ναυτοπροσκόπων, χορωδίες κτλ.) οι οποίοι με χαρά υποδέχονται νέα μέλη στους κόλπους τους...  Για τους λάτρεις της φύσης η Κεφαλονιά είναι ένας παράδεισος! Με λίγη καλή διάθεση η χρονιά θα περάσει όμορφα!
Στα θετικά του νησιού εκτός από τις φυσικές ομορφιές του νομίζω πως θα έπρεπε να αναφερθεί το γεγονός πως συνδέεται καθημερινά με την ηπειρωτική Ελλάδα τόσο αεροπορικώς όσο και ακτοπλοϊκώς με περισσότερα από ένα δρομολόγια (ενδεικτικά θα μπορούσατε να δείτε εδώ τα δρομολόγια http://www.kefalonitikanea.gr/ )
Θετικό είναι επίσης πως στο νησί λειτουργούν δύο νοσοκομεία (ένα στο Αργοστόλι και ένα στο Ληξούρι), αρκετά κοινοτικά ιατρεία και γενικά υπάρχουν οι περισσότερες ιατρικές ειδικότητες είτε στο νοσοκομείο είτε ως εξωτερικοί ιατροί.
Ειδικά για τους συναδέλφους με μικρά παιδιά θα πρέπει να αναφέρω πως τόσο στο Ληξούρι όσο και στο Αργοστόλι υπάρχουν αξιόλογοι παιδίατροι (στο Νοσοκομείο Αργοστολίου λειτουργεί και παιδιατρική κλινική ενώ στο Νοσοκομείο Ληξουρίου υπάρχει καθημερινά παιδίατρος)
Επίσης να αναφέρω πως και στο Ληξούρι και στο Αργοστόλι (δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι για τις υπόλοιπες περιοχές) λειτουργούν και δημοτικοί και ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί. Για τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών ισχύει ό,τι ανέφερα και παραπάνω για τους διάφορους συλλόγους.

Σε προηγούμενα μηνύματα διάβασα κάποια σχόλια για τους κατοίκους της Κεφαλονιάς - σε αυτά δε μπορώ να απαντήσω. Το πως μας φαίνεται κάποιος είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων κι έτσι αυτός που για μένα είναι καλός ίσως για σένα να μην είναι... Ελπίζω πάντως αν βρεθείτε στην Κεφαλονιά να συναντήσετε ανθρώπους που θα σας κάνουν να νιώσετε ευπρόσδεκτοι και να αγαπήσετε τον τόπο στον οποίο βρεθήκατε παρά τις όποιες δυσκολίες οικονομικές, συναισθηματικές και οικονομικές που αναμφίβολα θα αντιμετωπίσετε


Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:06:01 μμ »
Έλα ντε, πνίγομαι που πνίγομαι σε 1 κουταλιά νερό, μου λέτε και εσείς αυτά, είμαι και σκράπας στη Γεωγραφία (... και στα Μαθηματικά, άσχετο), έχω και τον zhto με πάει μια στη Λήμνο μια στην Κέρκυρα μια από δω μια από κει... πόσο να αντέξω η έρρρμη! ;D

Ενώ είδες εγώ τι καλή??? Ούτε μία φορά δεν σε έφερα στον Έβρο  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:07:59 μμ »
Έλα ντε, πνίγομαι που πνίγομαι σε 1 κουταλιά νερό, μου λέτε και εσείς αυτά, είμαι και σκράπας στη Γεωγραφία (... και στα Μαθηματικά, άσχετο), έχω και τον zhto με πάει μια στη Λήμνο μια στην Κέρκυρα μια από δω μια από κει... πόσο να αντέξω η έρρρμη! ;D

πως σε βλεπω να τη χανεις την προθεσμια!  ;D
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.