*

Αποστολέας Θέμα: Πέλλα  (Αναγνώστηκε 13418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πέλλα
« στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:27:08 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

μόλις γράφτηκα στο forum και μόλις έμαθα τον διορισμό μου στην Β΄ΠΕΛΛΑΣ. Μήπως μπορεί κάποιος που έχει υπηρετήσει εκεί να μου δώσει πληροφορίες για την περιοχή;Μένω στη Θεσσαλονίκη.Το να πηγαινοέρχομαι καθημερινά μάλλον θα είναι πολύ κουραστικό, έτσι; σχετικά με σπίτια προς ενοικίαση στην περιοχή; υπάρχουν διαθέσιμα, επιπλωμένα ή΄όχι; τιμές; σχετικά με την τοποθέτηση ποιά χωριά συνήθως προτιμούν οι νεοδιοριζόμενοι; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2008, 07:14:45 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πέλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:40:14 μμ »
Μόνο γενικά για την περιοχή μπορώ να σου πω. Όλα τα χωριά είναι σε μικρή απόσταση από την Αριδαία (την πρωτεύουσα της επαρχίας). Λογικά οι περισσότεροι θα προτιμούν τον Εξαπλάτανο, που είναι το πιο κοντινό και μεγαλύτερο χωριό. Οι τιμές των ενοικίων απ' ό,τι ξέρω είναι χαμηλές.
Καταπληκτικό μέρος για εκδρομές είναι τα Λουτρά (Πόζαρ), με πανέμορφο φυσικό τοπίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2007, 03:51:01 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:49:41 μμ »
Mexri πέρυσι ήμουν Β Πέλλας
Καλά ειναι
Πηγαινοερχόμουν με group
Καλά μόρια, αλλα κουραστικό. Υπάρχουν κι άλλοι που το κάνουν 4-5 χρόνια!
Πολλοι μένουν Αριδαία
Εκτός απο Φούστανη, που ειναι περίπου 20 λεπτά απο Αριδαία, Πρόμαχοι 10 λεπτά, Εξαπλάτανος 5' κλπ
Πολύ καλά ειναι στο Λυκειο Αριδαίας, στους Προμάχους και στη Φούστανη. Απέφυγε το 1ο ΤΕΕ. Σπαστικός διευθυντής

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:54:39 μμ »
Από Κρύα Βρύση πηγαινοέρχονται;;; Πόση ώρα από Θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πέλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος lenny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:04:13 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ Ιωάννα και fgx. Πολύτιμες οι πληροφορίες σας: Παρακολουθούσα σπό καιρό τις συζητήσεις σας πριν γραφτώ και βοηθήθηκα πολύ στα σχετικά με τους διορισμούς. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τακτική συγκοινωνία των δρομολογίων του κτελ; Από ό,τι καταλαβαίνω είναι καλύτερα να μένει κανείς στην Αριδαία (από άποψη απόστασης) και όχι στην Έδεσσα, έτσι; Για καθημερινό πήγαινε -έλα Θεσσαλονίκη - Αριδαία μάλλον να μη το συζητώ;

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2008, 08:42:37 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και συγχαρητήρια σε όλους!!! Το μαγικό sms του Υpepth με πληροφόρησε ότι διορίζομαι στη Β' Πέλλας, όπως και αρκετοί ακόμη απ' ό,τι είδα στους πίνακες. Στην Αριδαία έχω πάει μια φορά, αλλά αυτές τις μέρες θα πεταχτώ σε όλα εκείνα τα χωριά για να δω με τα ίδια μου τα μάτια "τι παίζει". Μέχρι τώρα δεν έχω μάθει και πολλά για την περιοχή, παρά μόνο ότι είναι δασόφυτη, ήσυχη και ελαφρώς τουριστική το χειμώνα.

Μέσω του pde καλώ όσους διορίζονται στην περιοχή αυτή να επικοινωνήσουν ώστε να ανταλλάξουμε κάποιες πληροφορίες. Με ενδιαφέρει να μάθω πώς το σκέφτονται: Σκοπεύουν να πηγαινοέρχονται από Θεσσαλονίκη ή να νοικιάσουν σπίτι στην Αριδαία; Πραγματικά, δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι είναι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 03, 2008, 09:32:31 μμ »
Υπηρξα αναπληρωτρια στην περιοχη της Αριδαιας
Εγω πηγαονοερχομουν απο θεσσαλονικη μονη μου οπως κ μια φιλη μου, οπως κ αλλοι διορισμενοι που βολευονταν σε γκρουπ.Αλλα εμεις εδω ειμαστε συνηθισμενοι να διανυουμε μεγαλες αποστασεις ακομα κ ως ωρομισθιοι γιατι αλλιως δουλεια δεν εχει! Μεχρι την πολη της Αριδαιας με ιχ ειναι 1.40 ωρα αν δεν ξεπερνας το οριο, δηλαδη ειναι εφικτο αλλα δεν θα στο προτεινα αν δεν εισαι απο θεσσαλονικη.Ειναι σχετικη ταλαιπωρια. Για κτελ δεν ξερω αν βολευουν οι ωρες αλλα πολυ χρονοβορο φανταζομαι.

Απ την αλλη η Αριδαια ειανι μια κανονικη πολη με τα ολα της, μικρη κ ησυχη.Εξαρταται πως εχεις συνηθισει. Ηξερα καποια που εμενε εκει δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη αλλα αντεχοταν. Εγω θα προτεινα την Εδεσσα που ειναι μεγαλυτερη κ ομορφη, σχετικα κοντα,πιο μακρια απο αριδαια ομως αλλα το αμαξι παντα ειναι εργαλειο για τους εκπαιδευτικους.
Να πας να τις δεις απο κοντα ποια ειναι βιωσιμη για τα γουστα σου.

καποιος ειπε για κρυα βρυση. αυτο ειναι δ πελλας πιο κοντα στη θεσσαλονικη, κ πολυ κοντα στα Γιαννιτσα, μπορεις να μενεις εκει, πολη με αρκετα κοσμο κ μεγαλυτερη απο τις προηγουμενες, δηλαδη μια χαρα!

Καλο ξεκινημα!










Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2008, 09:10:17 πμ »
Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σε σένα, σύντομα να έρθει ο μόνιμος διορισμός σου!!!

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2008, 10:00:36 πμ »
Εγώ προσωπικά είμαι από Θεσσαλονίκη, αλλά μένω στην Αριδαία, λόγω γάμου. Δε θα σου πρότεινα να μείνεις στην Έδεσσα. Ναι μεν είναι πιο μεγάλη πόλη, αλλά το χειμώνα ο δρόμος για Αριδαία είναι δύσκολος (ομιχλώδης και πολλές φορές πιάνει πάγο). Η Αριδαία έχει ό,τι διαθέτει και η Έδεσσα, απλά είναι πιο μικρή πόλη. Πέρσι έμενα στο Καρπενήσι που έχει τον ίδιο πληθυσμό με την Αριδαία και δεν έβρισκα ούτε παπουτσια να αγοράσω... έπρεπε να πάω Λαμία και Αγρίνιο. Η Αριδαία φημίζεται για την καλή της αγορά.
Αν χρειαστείς κάτι, είμαι στη διάθεσή σου.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2008, 11:59:13 πμ »
Εγώ προσωπικά είμαι από Θεσσαλονίκη, αλλά μένω στην Αριδαία, λόγω γάμου. Δε θα σου πρότεινα να μείνεις στην Έδεσσα. Ναι μεν είναι πιο μεγάλη πόλη, αλλά το χειμώνα ο δρόμος για Αριδαία είναι δύσκολος (ομιχλώδης και πολλές φορές πιάνει πάγο). Η Αριδαία έχει ό,τι διαθέτει και η Έδεσσα, απλά είναι πιο μικρή πόλη. Πέρσι έμενα στο Καρπενήσι που έχει τον ίδιο πληθυσμό με την Αριδαία και δεν έβρισκα ούτε παπουτσια να αγοράσω... έπρεπε να πάω Λαμία και Αγρίνιο. Η Αριδαία φημίζεται για την καλή της αγορά.
Αν χρειαστείς κάτι, είμαι στη διάθεσή σου.

Και γω μένω Καρπενήσι και διορίστηκα στην Α΄Πέλλας. Καμιά πληροφορία και για μένα;

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2008, 12:04:08 μμ »
Αλλάζουμε;;  :D Ό,τι πληροφορία θέλεις, ρώτησέ με!
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2008, 04:22:33 μμ »
Αλλάζουμε;;  :D Ό,τι πληροφορία θέλεις, ρώτησέ με!

Ότι πληροφορίες έχεις για σχολεία, ενοίκια, ακόμα και ποια διαδρομή θεωρείς καλύτερη και συντομότερη για Καρπενήσι προς Α΄Πέλλας και τούμπαλιν. Σημειωτεόν ότι ως ειδικότητα διορίζομαι μόνο σε Λύκειο ή ΕΠΑΛ. Μήπως γνωριστήκαμε; Πέρσι ήμουν στη Γ΄Ευρυτανίας αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 08, 2008, 10:30:02 πμ »
Ότι πληροφορίες έχεις για σχολεία, ενοίκια, ακόμα και ποια διαδρομή θεωρείς καλύτερη και συντομότερη για Καρπενήσι προς Α΄Πέλλας και τούμπαλιν. Σημειωτεόν ότι ως ειδικότητα διορίζομαι μόνο σε Λύκειο ή ΕΠΑΛ. Μήπως γνωριστήκαμε; Πέρσι ήμουν στη Γ΄Ευρυτανίας αναπληρωτής.
[/quote]

Α΄ Πέλλας είναι η περιοχή της Έδεσσας και των περιχώρων της. Από σχολεία (συνθήκες κτλ) δε γνωρίζω να σου πω και πολλά. Τα ενοίκια στην πόλη της Έδεσσας, αν είσαι μέσα, είναι γύρω στα 200-250 ευρώ. Το ταξίδι από Καρπενήσι για Έδεσσα είναι περίπου 5 ώρες. Εξαρτάται και από τον οδηγό. Παίρνεις την Εθνική οδό και έχει πινακίδα για Έδεσσα. Ένας είναι ο δρόμος. Ευτυχώς είναι ευθύς, χωρίς στροφές, συγκριτικά με τον Τυμφρηστό. Δε νομίζω πως γνωριστήκαμε. Ήμουν μέσα στο Καρπενήσι, ως δασκάλα. Υπηρετώ στη δεύτερη ειδικότητα μου. Η πρώτη φιλόλογος.
Είμαι πρόθυμη να σε βοηθήσω σε ό,τι άλλο θελήσεις.
Πότε θα έρθεις στα μέρη μας;
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Πέλλα
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 01:38:48 μμ »
Παιδιά, γνωρίζει κανείς τί παίζει με τα νηπιαγωγεία στο Κιλκίς και Πέλλα? Ποιες περιοχές περιλαμβάνει ο κάθε νομός και τί προσβασιμότητα έχει απο Θεσσαλονίκη?
Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Επειδή  σκέφτομαι να τα συμπεριλάβω στις περιοχές μετάθεσης....
Καμιά βοήθεια?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2008, 08:57:22 μμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.