*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές Διορισμού  (Αναγνώστηκε 3265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Περιοχές Διορισμού
« στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:34:17 μμ »
Καλά,το υπουργείο μας έδωσε τις περιοχές που απέμειναν για τους διοριστέους μέσω ασεπ,εμείς πώς θα δούμε τα νηπιαγωγεία της κάθε περιοχής και πόσα μόρια δίνουν?Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2007, 01:40:51 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:42:18 μμ »
www.ypepth.gr/docs/morianhpiagwgeiwn.xls

θα βρείς πίνακες μοριοδότησης όλων των νηπιαγωγείων.:) Στα μόρια που βλέπεις, μη ξεχνάς, παίρνεις +2 της υπηρεσίας. Π.χ. Αγίου Κηρύκου Ικαρίας 6 μόρια (Στ κατηγορία). 6+2=8 για κάθε χρόνο που θα είσαι εκεί!!!

Μη φοβάστε τα νησιά...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:46:51 μμ »
Selas,σ'ευχαριστώ πολύ!!! ;D
Κι όσο για τα νησιά δεν τα φοβάμαι...Εκεί  άλλωστε θέλω να πάω...Το μόνο που μένει έιναι να αποφασίσω ποιο! :-\
έχεις κάτι υπόψιν σου? ;)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:56:24 μμ »
Την Ικαρία φυσικά!!  ;) :D ;D 8) Από εκεί πήρα μετάθεση (μεγάλη βλακεία, αλλά που να ξέρω το Νοέμβρη που γινότανε οι μεταθέσεις ότι θα είναι τόσο καλά!!) Ανήκει στη Β΄Σάμου, είναι ένα πολύ χαλαρό νησί, έχει αεροδρόμιο με πτήσεις 4 φορέσ την εβδομάδα για Αθήνα, μέρα παρα μέρα σύνδεση ακτοπλοϊκή για Σάμο-Πειραιά (εξαρτάται βέβαια και από τα απαγορευτικά, αλλά ο Αγούδημος βάζει μεγάλα πλοία που πάνε και με 8 Μποφόρ), υπάρχει ένα Νοσοκομείο (υποτυπώδες αλλά έχει τα βασικά) στην πρωτεύουσα του Αγ. Κηρύκου και δύο κέντρα Υέίας στον Εύδηλο και τις Ράχες που είναι από την άλλη πλευρά του νησιού (βόρεια). Για όσους κολμπούν πολύ ενημερώνω ότι σταματήσαμε τα μπάνια τον Οκτώβρη και ξεκινήσαμε 7 Μαη. Το σχολείο του Αγ. Κηρύκου κάποια στιγμή μέσα στο χρόνο θα μεταφερθεί αρχικά σε λυόμενα, μετά σε ένα δημοτικό λίγο έξω από το χωριό, αλλά το Επαρχείο που φροντίζει για τη μεταφορά των παιδιών με ταξί μπορεί να φροντίσει και για εσάς...:) Στον Εύδηλο, Καραβόσταμο και τις Ράχες τα σχολεία είναι σε καλύτερη κατάσταση,το δυσπρόσιτο του Αγ. Πολυκάρπου είναι λίγο έξω από τις Ράχες, είναι στο βουνό και έχει λίγη ομίχλη, αλλά αντέχεται. Ειδικά αν ανήκετε στην κατηγορία των ελεύθερων κοριτσιών, που δεν σας νοιάζει και πολύ η μπουζουκερί και να γυρίσετε στη μαμά σας, είναι μιά χαρα. 2 μπαράκια στις Ράχες που δουλεύουν όλο το βράδυ, πολύ καλή παρέα με τους συναδέλφους, μαζέματα σε σπίτια, πανηγύρια κτλ...:) το μόνο μείον για μένα είναι ότι στη Β΄Σάμου καταλέγονται και οι Φούρνοι, ένα μικρό νησάκι απέναντι, με δύσκολη πρόσβαση, και 500 κατοίκους. Αλλά αν δεν το θέλετε, δεν το δηλώνετε στις τοποθετήσεις.. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι παραπάνω, στη διάθεσή σας. Εγώ πέρισυ ήμουν στον Άγ. Κήρυκο.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος ntina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2007, 05:19:18 μμ »
Γεια σας!
Ειμαι και εγω διοριστεα του ασεπ με σειρα 876.Ειναι η πρωτη φορα που εδωσα ασεπ και δεν ξερω τιποτα τι γινεται απο εδω και περα.Τι περιοχες να δηλωσω κλπ. Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει? (Ειμαι παντρεμενη και ο συζηγος ειναι στρατιωτικος υπαρχει περιπτωση συνυπηρετησης?)
Ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2007, 02:31:55 μμ από ntina »

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2007, 05:36:42 μμ »
... με δύσκολη πρόσβαση, και 500 κατοίκους. Αλλά αν δεν το θέλετε, δεν το δηλώνετε στις τοποθετήσεις.. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι παραπάνω, στη διάθεσή σας. Εγώ πέρισυ ήμουν στον Άγ. Κήρυκο.

selas μπορείς σε παρακαλώ να μου θυμίσεις με ποιά κριτήρια γίνονται οι τοποθετήσεις?
Πρώτο είναι παιδιά,μετα γάμος... μετά προυπηρεσία?
Εγω που δεν έχω τιποτα από αυτά??Μετά μετράει ο βαθμός πτυχίου μήπως?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:02:23 μμ »
anna_s, οι τοποθετήσεις γίνονται με βάση τα συνολικά μόρια από γάμο, παιδιά, συνυπηρέτηση, εντοπιότητα. Αν υπάρχουν δύο ή περισσότεροι με ίδιο αριθμό μορίων, προηγούνται όσοι έχουν μόρια από συνυπηρέτηση, μετά οι ντόπιοι και μετά όσοι έχουν μόρια από γάμο και παιδιά. Αν πάλι ισοβαθμούν, προηγούνται όσοι έχουν προϋπηρεσία.
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigosi20070621a.php#a2
Με δυο λόγια, οι άγαμοι, άκληροι, "ξένοι" και χωρίς προϋπηρεσία παίρνουν τα απομεινάρια...  :(

ntina, οι σύζυγοι στρατιωτικών παίρνουν κατευθείαν απόσπαση στην περιοχή που υπηρετεί ο σύζυγος.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:08:37 μμ »
 Σ'ευχαριστώ Ιωάννα!Αυτό με ενδιέφερε:  "Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως"...αλλά δεν το πολυκατάλαβα!Τι εννοεί???

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:18:26 μμ »
Εννοεί ότι αν ισοβαθμούν σε όλα, ακόμα και στην προϋπηρεσία και στα μόρια δυσμενών συνθηκών, προηγούνται αυτοί που διορίστηκαν πρώτοι (με βάση την ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο διορισμός τους στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως). Αν έχουν διοριστεί όλοι την ίδια ημερομηνία (αυτό θα συμβεί με εμάς του ΑΣΕΠ), τότε οι τοποθετήσεις γίνονται με βάση τη σειρά διορισμού, δηλαδή τη σειρά επιτυχίας, στην περίπτωσή μας.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:25:25 μμ »
A οκ!Κλαψτα Χαράλαμπε δηλαδή... Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:16:12 πμ »
Γεια σας!
Ειμαι και εγω διοριστεα του ασεπ με σειρα 876.Ειναι η πρωτη φορα που εδωσα ασεπ και δεν ξερω τιποτα τι γινεται απο εδω και περα.Τι περιοχες να δηλωσω κλπ. Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει? (Ειμαι παντρεμενη και ο συζηγος ειναι στρατιωτικος υπαρχει περιπτωση συνηπιρετησης?)
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Φυσικά υπάρχει η διευκόλυνση της συνυπηρέτησης. Οι σύγυγοι στρατιωτικών είναι οι πρώτες που παίρνουν απόσπαση. Το καλύτερο σχέδιο που θα μπορούσες να κάνεις μακροπρόθεσμα θα είναι:
α) να δηλώσεις περιοχές με πολλά μόρια
β) αν είσαι μητέρα ανήλικου τέκνου ως 4 ετών δικαιούσαι άδεια ανατροφής 9 μήνες. Καταθέτεις τα χαρτιά σου Σεπτέμβρη και κάθεσαι σπίτι σου μέχρι τον Ιούνιο.Έτσι, τυπικά θα φαίνεται ότι έχεις υπηρετήσει στο Νομό που σε τοποθετήσανε, και θα έχεις δικαίωμα μετάθεσης. Αλλιώς, αν δεν είσαι μανούλα και δεν σκέφτεσαι να γίνεις ΠΟΛΥ σύντομα...
γ) ...κάνεις αίτηση να πάρεις απόσπαση και μπορείς να συνυπηρετήσεις με τον άντρα σου για 1-2-3 χρόνια (εως 3 έτη απόσπασης προβλέπει ο νέος Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας και μετά πρέπει να επιστρέψεις στην οργανική σου θέση, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μετά την 3ετία θα κάνει κανείς τον κόπο να σε ψάξει - βέβαια ποτέ δεν ξέρεις με αυτούς τους καινούριους νόμους, το Υπουργείο έχει σφίξει τα λουριά). Μετά όμως πρέπει να γυρίσεις στον νομό που σε έχουν τοποθετημένη, για να υπηρετήσεις υποχρεωτικά. Αν όμως μπορεί να έρθει και ο σύζυγος, δεν σε πειράζει αυτό...
δ) ένας καλός τρόπος για να μη χρωστάς την οργανική σου θέση είναι, αφού πάρεις τον πρώτο χρόνο απόσπαση, να ζητήσεις την επόμενη χρονιά απόσπαση σε γραφείο, Διευθυνση και στον ΟΕΕΚ (ΙΕΚ κτλ) της περιχής σου. Οι αποσπασμένοι σε φορείς του Υπουργείου θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης σαν να έχουν υπηρετήσει κανονικά την οργανική τους και ας μην έχουν πάει ποτέ εκεί...

Την χρονιά 2006-7 μία συνάδελφος διορίστηκε στο Νομό Σάμου, έφυγε κατευθείαν με απόσπαση εκεί που υπηρετεί ο στρατιωτικός σύζυγος και φέτος πήρε και πάλι απόσπαση σε φορέα του Υπουργείου. Έτσι δεν ήρθε καθόλου στο σχολείο που την είχανε τοποθετήσει και επειδή είναι αποσπασμένη πια σε φορέα έχει το δικαίωμα να κάνει χαρτιά για μετάθεση φέτος. Ούτε να νοικιάζεις σπίτια μακριά από τον άντρα σου, ούτε να σε τρώει η μοναξιά (και τα έξοδα)..

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα.  :P ;D Αν θέλεις κάτι άλλο, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ... ;)

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:27:45 μμ »
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω σε μερικές περιοχές στη μοριοδότηση των νηπιαγωγείων δίνουν 2 μόρια.Αυτό σημαίνει ότι σε 9 μήνες θα έχω μαζέψει 18 μόρια+2 της υπηρεσίας =20.Έτσι είναι?

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:32:14 μμ »
Και κάτι άλλο.Το υπουργείο έδωσε ορισμένα δυσπρόσιτα.Αυτό σημαίνει ότι είναι μόνο αυτά?

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:37:55 μμ »
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω σε μερικές περιοχές στη μοριοδότηση των νηπιαγωγείων δίνουν 2 μόρια.Αυτό σημαίνει ότι σε 9 μήνες θα έχω μαζέψει 18 μόρια+2 της υπηρεσίας =20.Έτσι είναι?

Όχι...Καλά θα ήταν βέβαια... ;)  Στους μόνιμους αυτά είναι τα μόρια ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ. δήλαδή θα παίρνεις 2+2 μόρια κάθε χρόνο που υπηρετείς. :-\

Και κάτι άλλο.Το υπουργείο έδωσε ορισμένα δυσπρόσιτα.Αυτό σημαίνει ότι είναι μόνο αυτά?

Σε αυτά είναι ανοιχτές οργανικές θέσεις και μπορείτε να τα διαλέξετε ονομαστικά. Ίσως υπάρχουν και άλλα (που μπορεί να έχουν προκύψει από αποσπάσεις κτλ) που απλά σε στέλνουν και δεν είσαι υποχρεωμένος να υπηρετήσεις δύο χρόνια.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.