*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής  (Αναγνώστηκε 8639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 09:17:53 μμ »
Τι γίνεται στην εξής περίπτωση: Εάν η άδεια ανατροφής λήγει 10/09, ο αποσπασμένος δεν έχει δικαίωμα να κάνει δήλωση τοποθέτησης για λειτουργικό κενό στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης στις 03/09; Ούσιαστικά για λίγες μέρες χάνει την ευκαιρία και μετά παίρνει ότι περισσέψει ή είναι θέμα του κάθε ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 12:47:57 πμ »
Νομίζω ότι γίνεται το 2ο, αφενός διότι μέχρι να τελειώσει η άδειά σου για την υπηρεσία ουσιαστικά "δεν υπάρχεις" ως εργαζόμενος, αφετέρου γιατί το "το χάνει για λίγες μέρες" είναι πολύ σχετικό. Αν επιτραπεί σε κάποιον να κάνει αίτηση τοποθέτησης και να "καπαρώσει" λειτουργικό κενό 7 μέρες πριν την λήξη της άδειάς του γιατί να μην του επιτραπεί και 1 μήνα πριν την λήξη και 5 μήνες πριν την λήξη κοκ; Αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα στην λειτουργία των σχολείων.

Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να διακόψεις ΑΜΕΣΑ την άδειά σου. Έχεις αυτό το δικαίωμα. Οπότε εάν στις 3/9 δηλώσεις διακοπή αδείας (ευελπιστώ ότι) από 4/9 θα θεωρήσε εν ενεργεία εργαζόμενος και άρα θα έχεις δικαίωμα αίτησης.

BTW σε αφήσαν να κάνεις αίτηση απόσπασης όντας σε άδεια; Γιατί και αυτό προβληματικό μου φαίνεται ως πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 09:35:07 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, γιατί με απασχολεί πολύ το θέμα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Είσαι σίγουρη ότι μπορώ να κάνω διακοπή της άδειας; Κι εγώ το σκέφτηκα και είμαι διατεθειμένη να το κάνω, γιατί είναι κρίμα να χάσω μια καλή τοποθέτηση για λίγες μέρες, αφού έχω πολλά μόρια και με την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα πρέπει να είμαι σε σχολείο.

Έχουν δικαίωμα για απόσπαση όσοι είναι σε άδεια, απλά αρουσιάζονται στη Διεύθυνση απόσπασης, όταν λήξει η άδεια τους.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 11:55:47 μμ »
ισχύει αυτό που γράφει η happiness.  Μπορείς να κανεις διακοπή της άδειας και να αναλάβεις κανονικά υπηρεσία αύριο στη ΔΔΕ απόσπασης.

Όσον αφορά την τοποθέτηση, με το γράμμα του νόμου τοποθετείσαι στο σχολειο που "πιάνεις" με τα μόριά σου αλλά επειδή είσαι σε άδεια ακόμα, τοποθετείται παράλληλα και άλλος εκπαιδευτικός. Το θέμα ειναι οταν επιστρέψεις απο την άδεια τι γίνεται...γιατί καλά να επιστρέψεις σε πέντε - δέκα μέρες που δε θα χουν ξεκινήσει και τα μαθήματα αλλά σκέψου να επιστρέψεις πχ μετά τα χριστουγεννα; Εκεί τίθενται πολλά παιδαγωγικα ζητήματα και καλό είναι να τα σκεφτόμαστε και αυτά!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 12:03:01 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θα κάνω κι εγώ, θα πάω αύριο και θα κάνω διακοπή της άδειας. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως που φέρουν αντίρρηση από τη Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 12:04:39 πμ »
θα πας στη δδε απόσπασης, απο εκει , θα στείλεις με φαξ την αίτηση για διακοπή άδειας στη δδε οργανικής σου, θα ζητήσεις απο τις δύο δδε να συνενοηθούν μεταξύ τους και μετά θα υπογράψεις κανονικά την ανάληψη στη δδε απόσπασης.
άντε, καλή αρχή!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 12:20:42 πμ »
Ευχαριστώ! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:14:26 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θα κάνω κι εγώ, θα πάω αύριο και θα κάνω διακοπή της άδειας. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως που φέρουν αντίρρηση από τη Δευτεροβάθμια.
Δεν έχουν δικαίωμα να σου αρνηθούν διακοπή αδείας.

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:14:07 μμ »
 Παιδια θελω να ρωτησω το εξης: διοριστηκα φετος αλλα παιρνω 9μηνη αδεια
ανατροφης. Θα τοποθετηθω κανονικα σε σχολειο ή εικονικα? ή μηπως θα κανω απλα
αναληψη υπηρεσιας?
 Επισης ειμαι υποχρεωμενη να παρακολουθησω τα ΠΕΚ? Και αν ναι, μπορω να τα παρακολουθησω
κ στην Αθηνα ή μονο στον τοπο διορισμου μου?
Μπορω να τα παρακολουθησω του χρονου που θα δουλεψω κανονικα ή πρεπει φετος σωνει κ καλα?

Αποσυνδεδεμένος hope12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:51:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει τους νόμους για τους εκπαιδευτικούς πολύ καλά!
Είμαι έγγαμος με δύο παιδιά στη διάθεση του Πυσδε και με τοποθετούν τώρα σε λειτουργικό κενό..πηγαίνω στο σχολείο&βλέπω οτι συνάδελφος μου έχει οργανική θέση στο σχολείο&επιστρέφει σε κανένα μήνα από άδεια ανατροφής!!!Δεν το έλεγξαν αυτό αναρωτιέμαι;;Πώς με τοποθετούν σε κενό που σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει;Με καλύπτει ο νόμος για να μην με αλλάξουν σχολείο σε ένα μήνα;;ή είναι στην ευχέρεια του Πυσδε αυτό;Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:18:39 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:55:01 μμ »
ο οργανικά ανήκων προηγείται! Ούτε θα μπορούσαν να αφήσουν το σχολείο ακάλυπτο για έναν μήνα. Προφανώς θα μετακινηθείς σε άλλο σχολείο ( το χειρότερο σενάριο ) ή θα αναλάβεις β αναθέσεις και ίσως να μοιραστείτε τις ώρες με τον "παλιό"  ( το καλύτερο σενάριο) .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:19:05 μμ από Stelios »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος hope12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:03:31 μμ »
Δυστυχώς οι ώρες είναι για έναν συνάδελφο!Το κενό θα μπορούσε να το καλύψει κάποιος αναπληρωτής..&μαλλον υπήρχαν(ίσως υπάρχουν ακόμα)σχολεία με κανονικό κενό που είχαν μέινει ακάλυπτα,δεν θα μπόρούσαν να με βάλουν σε κάποιο από αυτά;;εγώ το πρόγραμμά μου,των παιδιών μου&της οικογένειας μου θα το φτιάξω με βάση το προγραμμα του σχολείου αυτού,μετά από ένα μήνα τι θα κάνω;δεν πρέπει να το λάβει υπόψιν του κάποιος και αυτό; :(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:08:18 μμ »
προφανώς σε τοποθέτησσαν εκεί γιατί είχες ζητήσει το σχολείιο αυτό. αναπληρωτής δεν ξέρεις πότε θα σου έρθει ή πόσους θα εγκρίνουν ανεξάρτητα εν εσύ ως ΔΔΕ τους έχεις ζητήσει.

από την άλλη κατανοώ αυτό που λες για το πρόγραμμα αλλά όπως ξέρεις τα ωρολόγια προγράμματα αλλάζουν κάθε τόσο ούτως ή άλλως. Αν σε μετακινήσουν σε άλλο σχολειο θεωρώ πως μπορείς να διαπραγματευτείς ένα βολικό ή σχετικά βολικό πρόγραμμα πάντως.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος hope12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από άδεια ανατροφής
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:15:51 μμ »
Mε ποιόν εννοείς να το διαπραγματευτώ;θα πάω σε ένα σχολείο που ήδη θα έχει βγάλει τις ώρες μου&το πρόγραμμά του..έτσι δεν είναι;;εκτός αν με βάλουν σε κάποιο σχολείο που να μην είχαν στείλει καθόλου άλλον συνάδελφο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159729
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 260
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 228
Σύνολο: 232

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.