*

Αποστολέας Θέμα: Σάμος  (Αναγνώστηκε 26942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 01:53:33 μμ »
Εχουν διαφορα δηλαδη 20 λεπτα που ειναι σημαντικη. Θα δω αυριο θα ειμαι εκει να διερευνησω την κατασταση και οτι ειναι να γινει θα γινει. Αν ειμαι εξολοκκληρου στον Πυργο πραγματι πρπει να το σκεφτω που θα μερινω γιατι αν με διαθεσουν και στο Βαθυθυ πραγμα που το ευχομαι θα μεινω βαθυ χωρις δευτερη κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σάμος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 03:55:21 μμ »
Πάντως να ξέρεις ότι το Βαθύ είναι πολύ πιο ακριβό από το Καρλόβασι και στα ενοίκια και στο φαγητό και στη διασκέδαση. Μόνο η βενζίνη είναι λίγο πιο φτηνή. Επίσης, να ξέρεις ότι η δ/θμια εκεί είναι λίγο περίεργη και κοιτάν να βολέψουν τους Σαμιώτες εις βάρος άλλων. Μην βασίζεσαι στην πρώτη σου τοποθέτηση. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε διαθέσουν ή και να σε αποσπάσουν στη μέση της χρονιάς. Ξέρω ότι το έχουνε κάνει πολλές φορές γι' αυτό στο λέω και πολλές φορές αλλάζουν σε συναδέλφους ακόμα και περιοχή (από Α' σε Β' ή και το αντίστροφο).

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 05:39:07 μμ »
Koiταξε τα κολπα δεν τα ξερω αλλα ειμαι νεοδιοριστος στην Α σαμου γινετια να βρεθω στην Β? ΒΑσικα θα δω που θα τοποθετηθω  και μετα θα ψαξω για σπιτι ίσως και στα δυο μερη και οπου δω καλυτερα τα πραγματα θα παω εκει. ΘΑ νοικιασω μηχανακι και θα κανω βολτα το νησι να δω και απο πρωτο χερι την κατάσταση. Ποτε δεν με πειραζε η δουλεια αλλα με τις δολοπλοκιες και τα γραφειοκρατικα δεν καταλαβα ποτε τιποτα!!!!!! Βεβαια απο περυσι που εκανα 100 χιλιομετρα την ημερα ως ωρομισθιος νομιζω θα ειναι καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 05:41:29 μμ »
Επισης ειναι περιεργο που μου λες για το βαθυ οτι ειναι ακριβοτερο γιατι στο καρλοβασι ειναι φοιτητες και τα περιμενα χειροτερα!!!! Θα κοιταξω και εκει και βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σάμος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 06:00:44 μμ »
Όπως ακριβώς σου το λέω είναι! Πολλές φορές έχει γίνει να μεταφέρουν κάποιον από την Α' στη Β' ή το αντίστροφο. Μπορεί εξ ολοκλήρου μπορεί και να μοιράζεσαι σε σχολεία και των 2 περιοχών. Είναι πολύ συμφεροντολόγοι, κάνουν τα πάντα για να βολέψουν τους δικούς τους! Έχω ακόύσει και περιπτώσεις που πίεζαν άτομα να πάνε Ικαρία ή Φούρνους για να φέρουν τους Σαμιώτες που είχαν διοριστεί εκεί στη Σάμο! Όσο για το κόστος μην σου φαίνεται καθόλου περίεργο! Το Βαθύ είναι πολύ πιο ακριβό από το Καρλόβασι και όχι μόνο στα ενοίκια αλλά και στις εξόδους, φαγητό, διασκεδάσεις κτλ! Στο Βαθύ δεν υπάρχουν πολλά σπίτια για να νοικιάσεις και χτυπάνε πολύ τις τιμές. Στο Καρλόβασι αν και έχει φοιτητές, έχουνε χτίσει τοσα πολλά σπίτια που σε λίγο θα αναλογεί μια γκαρσονιέρα για κάθε κότα που έχουν στην αυλή τους και μπορείς να βρεις σπίτι πολύ φθηνό (μέχρι και 150 €, τόσο φθηνά), ενώ στο Βαθύ κάτω από 200 δεν παίζει!

Αποσυνδεδεμένος dionushs24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 07:24:30 μμ »
Γεια σας παιδια! Ανκαι οχι νεοδιοριστος πολθ χαρηκα ποθ ανακαλυψα τυχαια το forum αυτο. Διαβασα και αρκετα θεματα και σορυ που ξεθαψα ενα τοσο παλιο θεμα. Ειαμι στη Σαμο εδω και τρια χρονια, ηρθα ως νεοδιοριστος και θελω να προσθεσω τις εμπειριες μου απο Σαμο.

Αποσυνδεδεμένος dionushs24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 07:37:19 μμ »
Εχω δει τοσες αδικιες και βυσματα να βολευονται με διαφορους τροπους που θελω να ρωτησω αν αυτη η κατασταση υπαρχει και σε αλλους νομους. Θελω να ελπιζω σε ενα καλυτερο αυριο αν θα παρω επιτελους μεταθεση φετος. Ειναι σχεδον απογοητευτικο να βλεπεις τα σχολεια χωρις φιλολογους, να χανονται διδακτικες ωρες και το μονο που ενδιαφερει τη Δευτροβαθμια ειναι πως να βολεψει τους ντοπιους. Υπαρχουν αυτη τη στιγμη 3 φιλολογοι με "διαθεση" στο γραφειο ,που διατεθηκαν στην αρχη της χρονιας, οταν υπηρχαν απειρα κενα στα σχολεια. Οι παλιοι ειναι ο νομος χωρις καμια εξωδιδακτικη αναθεση και εφημεριες. Διοριζονται ντοπιοι ωρομισθιοι σε σχολεια  για να εχουν οι ντοπιες φιλολογοι 12 αντι για 16 ωρες και διαφορα αλλα. και ρωτω : πως δικαιολογειται αυτη η κατασταση στο Υπουργειο? γιατι ξερω πως ολα αυτα γινονται με τη συμφωνη γνωμη του Διευθυντη της Δευτεροβαθμιας και των διευθυντων.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 30, 2008, 07:17:04 μμ »
Λοιπον να δσω οτι πληρφοριες έχω μετα απο μια χρονια μηπως φανουν χρησιμες. Χωιζεται η σαμο σε Α, Β ,Γ, Δ με γ και δ να ειναι η Ικαρια (που άκουσα πολ καλα λογια) και Δ φουρνουσ (που ακουσα επισης καλα λογια σε σχεση με τα μορια που δινει και το σχολειο και γενικότερα το κλιμα) Β ειναι το καρλοβασι και ο μαραθοκαμπος. Εμενα δεν μου αρεσαν αυτα τα μερη ιδιαιτερα αλλα το καρλοβασι έχει ζωη λογω φοιτητων και οσοι ηταν μαραθοκαμπο πηγαινοερχονταν. Στην Α εχουμε Βαθυ πυθαγορειο πυργο απο το βαθυ τα δυο δευτερα απεχουν 15 και 40 λεπτα το πυθαγορειο ειναι τουσριστικο και σχεδον ολοι εμεναν στο Βαθυ και πηγαινοερχονταν. Στο βαθυ που ημουν τα πραγματα ειναι καλα το νησι ειναι πανεμορφο η συγκοινωνια καλη αλλα ακριβη και δεν βρισκει κανεισ ευκολα θεσεις για το απευθειας για Θεσαλλονικη. Αυτα για αρχη αν καποιος ενδιαφερεται θα γραψω και αλλα καλο διορισμο

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:46:58 μμ »
οσοι συναδελφοι γνωριζουν κατι για σαμο, ας γραψουν καμια πληροφορια.....

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:07:46 πμ »
Έχω μια γνωστή που πρωτοδιορίστηκε πριν 5 χρόνια στη σάμο. Τη θυμάμαι να μου λέει πως ήταν η μόνη φιλόλογος του ΤΕΕ που την είχαν τοποθετήσει κι έκανε όλες τις σχολικές γιορτές αλλά πέρασε πολύ καλά! Καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:15:09 πμ »
Καρλόβασι: Απέχει 28Km από το Βαθύ αλλά το λεωφορείο κάνει την διαδρομή σε μία ώρα.  Έχει λιμάνι στο Καρλόβασι. Τον χειμώνα τα πλοία από Πειραιά μπορεί να κάνουν και 20 ώρες και το Πήγασος 14 ώρες.
Το αεροδρόμιο βρίσκεται στο Πυθαγόρειο που απέχει 28+12=40 km και αναγκάζεσαι να πάρεις ταξί από Πυθαγόρειο προς Καρλόβασι. Φτηνά αεροπορικά αν κλείσεις 1 μήνα πριν.
Το Καρλόβασι έχει επιπλωμένα δωμάτια πάρα πολλά καινούρια και φτηνά. Λόγω του Πανεπιστημίου χτίστηκαν πολλά και τώρα είναι άδεια. Το χειμώνα φυσάει πάρα πολύ. Έχει καλή αγορά.

Μαραθόκαμπος: Γύρω στα 10Km από Καρλόβασι και μένεις στο Καρλόβασι.
Ένα χωριό ψηλά στο βουνό με απέραντη θέα και με πέτρες στις τσέπες.

Πλάτανος: Το ψηλότερο χωριό του νησιού. Το χειμώνα φυσάει πολύ.

Απο Σάμο προς Θεσ/νίκη υπάρχει πλοίο μόνο το καλοκαίρι το οποίο κάνει 20-24 ώρες. Αεροπλάνο μόνο της Ολυμπιακής επιδοτούμενο με φτηνό εισητήριο αλλά αν θέλεις να φύγεις τα Χριστούγεννα πρέπει να κλείσεις από Σεπτέμβρη.
Αρκετοί εκπαιδευτικοί από Βόρεια Ελλάδα.
Το καλό με τους Σαμιώτες ειναι ότι δεν κλέβουν. Το αμάξι το διπλαπαρκάρεις με τα κλειδιά στη μηχανή και φεύγεις. Αν θέλει κάποιος να βγει απλά το μετακινεί. Μόνο που πρέπει να προνοείς να κλείνεις νωρίς αεροπλάνο. Σε έκτακτα υπάρχει και Airgeean μέσω Αθηνών, με καλές τιμές. Το κακό ότι ο ξένος είναι ξένος.

Όμορφο, πράσινο νησί.



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2008, 12:21:17 πμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:32:09 πμ »
στον πλατανο πιανει χιονι?αποσταση απο καρβολασι?απο βαθυ?

Αποσυνδεδεμένος daskalos84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκπαιδευση...?
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:40:11 πμ »
Ήμουν πέρσυ αναπληρωτής στη σάμο και φέτος στο μαραθόκαμπο μόνιμος. μπορείς να μένεις βαθύ η καρλόβασι και να μετακινήσε σε οποιοδήποτε σχολείο.είναι εύκολο. αφού είσαι πλάτανο, θα μείνεις καρλόβασι. ο΄πλάτανος είναι 2θέσιο αλλα φέτος λειτουργούσε με ένα δάσκαλο.έχει 7 μόρια και το χωριό είναι πολύ καλο.ότι άλλο θέλεις ρώτησέ με....καλή αρχή!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σάμος
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:44:42 πμ »
Margavare και daskale84, ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!!!
Κι εγώ Β' Σάμου πάω αλλά δεν έχω ιδέα για το νησί...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.