*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;  (Αναγνώστηκε 18232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 01:49:16 μμ »
καλησπερα σας, ειμαι καινουρια στο χωρο κι εχω καποιες αποριες.τον τελευταιο χρονο παραδιδω ιδιαιτερα μαθηματα χημειας σε μαθητες γυμνασιου και λυκειου.συγκεκτριμενα 3 παιδια.ειχα αποστειλει βιογραφικα και σε καποια φροντιστηρια και χθες επικοινωνησαν μαζι μου οτι ενδιαφερονται να με δουν.με βαση τις δικες σας γνωσεις κι εμπειριες τι μου προτεινετε? να παρατησω τα ιδιαιτερα (που πιθανοτατα φετος να εχω κι αλλα παιδια) και να ασχοληθω με το φροντιστηριο ή να συνεχισω? ποσα χρηματα περιπου πληρωνει ενα φροντιστηριο? στα ιδιαιτερα ξεκινησα περσι με 10 ευρω την ωρα γιατι ημουν και καινουρια και ηθελα χαμηλοτερες τιμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2012, 01:53:10 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:53 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 02:03:23 μμ »
Η συγκεκριμένη δουλειά στο φροντιστήριο είναι full-time; Γιατί εάν δεν είναι, θα μπορούσες νομίζω να συνδυάσεις το φροντιστήριο με λίγα ιδιαίτερα (όσα σου επιτρέπει ο ελεύθερός σου χρόνος). Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το φροντιστήριο ή συνδυασμό και των δύο, γιατί το φροντιστήριο μετράει στο βιογραφικό ως προϋπηρεσία, ενώ τα ιδιαίτερα όχι.

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 02:15:12 μμ »
Την Τεταρτη θα παω να μιλησουμε.Δε μου ανεφερε αν ειναι full-time ή part-time.κι εγω θα ηθελα να συνεχισω και με τα ιδιαιτερα αλλα σε περιπτωση προσληψης μου θα πρεπει να μετακομισω μιας και το φροντιστηριο ειναι σε αλλη πολη.οποτε ή το ενα ή το αλλο.Οσο αφορα μισθό τι πρεπει να ζητησω? Πόσες ώρες ειναι το full-time και ποσες το part-time Αγχωνομαι κιολας λιγο γιατι τελειωσα το πανεπιστημιο το 2009 και οσο να ναι φοβαμαι μην εχω ξεχασει πραγματα και ρεζιλευτω  :-[

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 03:20:15 μμ »
ichristina, πήγαινε να μιλήσεις πρώτα μαζί του και αποφάσιζεις τι θα κάνεις. Το full-time είναι περίπου 20 ώρες ενώ το part time  5-10 συνήθως. Ρώτησε για την αμοιβή, είναι σημαντικό. Εδώ υπάρχει μεγάλη ποικιλλία. Να είσαι προετοιμασμένη. Ρώτησε επίσης για το αν θα σε δηλώσουν στο ικα. Μην έχεις άγχος, αποκλείεται να έχεις ξεχάσει πράγματα.Ολα καλά θα πάνε.Ελπίζω να βοήθησα. :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:53 »

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 03:28:14 μμ »
Πήγαινε για τη συνέντευξη και βλέπεις. Στη συνέντευξη πιθανόν να σε ρωτήσουν σε ποιες τάξεις έχεις διδάξει, αν έχεις σημειώσεις και τα σχετικά. Δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ πράγματα σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο για να με τεστάρουν, απλώς ρωτάνε σε ποια μαθήματα ειδικεύεσαι και τέτοια. Μπορεί να σου πουν ότι σε θέλουν π.χ. για 6 ώρες την εβδομάδα ή και για 20 ώρες την εβδομάδα, οπότε υπολογίζεις πόσο βγαίνει ο μισθός σου τον μήνα και αποφασίζεις αν σε συμφέρει. Αν σου πουν για 5 ώρες π.χ. ζήτα να στις βάλουν σε μία μέρα ώστε να πηγαίνεις αυθημερόν και να κρατήσεις και τα ιδιαίτερά σου, αν βέβαια δεν είναι πολύ μακριά. Πριν πας στη συνέντευξη διάβασε τη σύμβαση για να ξέρεις τι δικαιούσαι http://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm
Το ωρομίσθιο οι περισσότεροι δεν το τηρούν, κατά τη γνώμη μου μη δεχτείς τίποτα λιγότερο από 8 ευρώ την ώρα καθαρά (και αυτά λίγα είναι). Προσωπικά προτιμώ το φροντιστήριο γιατί σου παρέχει και ασφάλιση (να το συζητήσεις και αυτό στη συνέντευξη, να διευκρινίσεις ότι θα παίρνεις ένσημα) και μετράει ως προϋπηρεσία και για να βγεις στο ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Τα χρήματα ανά ώρα είναι σίγουρα λιγότερα από τα ιδιαίτερα, όμως είναι κάτι πιο σταθερό. Επίσης το μάθημα είναι πολύ πιο ευχάριστο αν έχεις πολλούς μαθητές.
Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε. Δεν υπάρχει δυνατότητα να μετακινείσαι για τα ιδιαίτερα στην πόλη σου αν τα βάλεις όλα σε μία ημέρα; Είναι πολύ μακριά;

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 03:44:06 μμ »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.Δυστυχως ειναι μια ωρα αποσταση απο εδω που μενω οποτε ο μισθος θα φευγει σε βενζινη αν κρατησω και τα δυο.προτιμω να βρισκομαι κοντα στη δουλεια μου αν κι εχω διπλωμα οδηγησης αλλα οντας Κύπρια φοβαμαι λιγο την "αναποδη" οδηγηση ;D στο τηλεφωνο με ρωτησε αν εχω διδαξει σε τριτη λυκειου.δεν το εχω κανει μεχρι στιγμης και αυτο ειναι που με φοβιζει περισσοτερο.ενταξει με ενα φρεσκαρισμα πιστευω να παω καλα.Δεν ξερω και πολλα στην Ελλαδα πως δουλευει το συστημα και θα ηθελα και σε αυτο λιγη καθοδηγηση  :) μεχρι ποια ωρα δουλευει ενα φροντιστηριο? θα εχει κι αλλους χημικους η θα ειμαι μονη μου? επιλεγω εγω τα σχετικα βοηθηματα που θα δουλεψω ή μου δινουν εκει υλικο? Στη συνεντευξη πρεπει να παω διαβασμενη μπας και με ρωτησει κατι? Πολλες οι ερωτησεις μου, οπως επισης και το αγχος ;)

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 03:55:13 μμ »
Μία ώρα απόσταση δεν είναι πολύ! Και μέσα στην Αθήνα με την κίνηση πόσο νομίζεις ότι κάνουμε για να πάμε στη δουλειά μας;  ;D Μπορείς να τα κρατήσεις και τα δύο πιστεύω. Αν βάλεις όλα τα ιδιαίτερα σε μία μέρα σίγουρα θα κάνεις απόσβεση της βενζίνης. Τώρα για τα υπόλοιπα:
1. Το ωράριο συνήθως είναι 3-10, χωρίς όμως να είναι απόλυτο. Κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του ωράριο. Εξαρτάται και από τις διδακτικές ώρες. Σε κάποια είναι 45λεπτες (δηλ. όταν λένε 2ωρο εννοούν 5-6:30) σε άλλα 60λεπτες.
2. Στο φροντιστήριο που δούλευα είχαμε έναν χημικό, καθώς οι ώρες της χημείας ούτως ή άλλως δεν είναι πολλές. Δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα είσαι μόνη σου, μπορεί να υπάρχει και άλλος αν έχουν πάρα πολλά τμήματα.
3. Σε κάποια φροντιστήρια ζητούν προσωπικές σημειώσεις αλλά συνήθως στις γνωστές και μεγάλες αλυσίδες έχουν δικά τους βιβλία με τα οποία δουλεύουν όλα τα παραρτήματα.
4. Δεν το θεωρώ πιθανό, ενημερώσου όμως για την ύλη της γ' λυκείου και δες περασμένα θέματα πανελλαδικών εξετάσεων, ώστε να δείξεις πως ξέρεις σε τι πρέπει να δώσεις βάση, πώς κατανέμονται οι μονάδες στο τέλος κ.λπ.
Ξανασκέψου το να κρατήσεις και τα ιδιαίτερα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:03:27 μμ »
Μη σε φοβιζει η γ λυκείου. Θα προετοιμάζεσαι για το μάθημα πάντα και δε θα έχεις πρόβλημα. Μην ξεχνάς πως όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, μικροί και άπειροι εννοώ.Στην πόλη μου( επαρχιακή αλλά με αρκετά φροντιστήρια) οι ώρες μόνο της χήμείας είναι λίγες. Γι' αυτό και οι φυσικοί κάνουν και μαθηματικά και οι χημικοί, φυσική ή βιολογία. Πήγαινε στη συνέντευξη, άκουσε τι θα σου πουν και πράττεις κατά το δοκούν και το συμφέρον. Στην πόλη που βρίσκεσαι δεν υπάρχουν διαθέσιμα φροντιστήρια;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:05:18 μμ »
Ευχαριστω spes για τη συμβουλες.δε με πειραζει η μια ωρα οδηγηση.αλλα οσο να ναι το αριστερο τιμονι καπου με κανει να κολλαω ;) (στην κυπρο εχουμε στα δεξια το τιμονι και οδηγαμε στην αριστερη μερια του δρομου).θελω πολυ να κρατησω και τα ιδιαιτερα μου οχι μονο γιατι τα πηγαν πολυ καλα την περσινη χρονια οι μαθητες μου αλλα κυριως γιατι εχουμε δεθει και στεναχωριεμαι να τους εγκαταλειψω.και αυριο ξεκιναμε και το πρωτο μαθημα..εχω αρκετο υλικο δικο μου.στην ελλαδα εχω διδαξει μονο σε γ γυμνασιου και α λυκειου (χημεια και φυσικη).στην Κυπρο ειχα και β και γ λυκειου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μετρησει αυτο στην Ελλαδα μιας και η υλη δεν ειναι ακριβως ομοια.Και κατι αλλο που με αγχωνει ειναι η επαφη με αρκετα παιδια ταυτοχρονα και μαλιστα ελληνοπουλα.οχι οτι εχω προβλημα με τα παιδια προς Θεου.απλα μη μου ξεφυγει κανενα κυπριακο και με κοροιδευουν ολοι ;D

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:08:46 μμ »
EmmaB υπαρχουν διαθεσιμα φροντιστηρια και εδω αλλα ρωτησα και δε θελανε χημικους.Αυτος ηταν και ο λογος που ξεκινησα μονη μου τα ιδιαιτερα.Ειμαι καινουρια κιολας εδω και απο αλλη χωρα οποτε τα πραγματα ηταν δυο φορες πιο δυσκολα εφοσον δε με ηξερε κανεις.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:15:59 μμ »
Εχεις δικίο. Αλλά τα πράγματα έχουν γενικά δυσκολέψει για όλους. Πάντως αν η πρόταση του φροντιστηρίου είναι συμφέρουσα θα βρεθεί τρόπος να τα συνδυάσεις όλα. Μπορείς να κάνεις τα ιδιαίτερα σου π.χ.  το σαββατοκύριακο. Μην απορρίπτεις τίποτα. Βρίσκονται λύσεις. :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:24:09 μμ »
Μην κανεις κανενα αστειο και αφησεις τα ιδιαιτερα..τα φροντιστηρια σε αδειαζουν απο τη μια στιγμη στην αλλη και θα χτυπας το κεφαλι σου μετα,να ασχοληθεις και με τα 2...πληρες ωραριο ειναι 21 ωρες ομως δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν 1.διοτι δεν σε ξερουν ακομα και 2 και βασικοτερο αν σου δωσουν ειναι υποχρεωμενοι μετα να εφαρμοσουν ολα οσα προβλεπει η συμβαση  πραγμα που δεν τους συμφερει!!

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:29:41 μμ »
Το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα για ολους :( θα προσπαθησω να τα συνδυασω ολα και ο Θεος βοηθος.τι χρειαζομαι μαζι μου στη συνεντευξη? πτυχιο,απολυτηριο κλπ?  ;)

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 04:33:00 μμ »
συνηθως τιποτα απο αυτα!!απλα να δειξεις οτι δεν εχεις προβλημα να μπεις σε ταξη τιποτα αλλο!!αυτα θα σου τα ζητησουν αν σε προσλαβουν αν και αρκετοι ουτε που ασχολουντε ακομα και με την αδεια διδασκαλιας σε φροντιστηριο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.