*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 5921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:20:44 μμ »
Ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη τεραστιο προβληματισμο μου σχετικα με την μη αναγνωριση δεδουλεμενων και πραγματικων χρονων εργασιας.

Αναφερομαι φυσικα στο επαισχυντο αρ. 6 του Ν. 4042/2011 και συγκεκριμενα στην παρ. 4 οπου: "Οι υπάλληλοι που έχουν πριν το διορισμό ή την πρόσληψη τους αποδεδειγμένη προϋπηρεσία στο δημόσιο τομέα των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η οποία έχει διανυθεί με τα ίδια ή αντίστοιχα τυπικά προσόντα της κατηγορίας στην οποία ανήκουν κατά το χρόνο της ένταξης, μπορούν να την αναγνωρίσουν για τη βαθμολογική και μισθολογική τους ένταξη, μετά τη μονιμοποίηση τους ή τη συνέχιση της απασχόλησης τους, μέχρι επτά (7) έτη κατ ' ανώτατο όριο, ύστερα από ουσιαστική κρίση του υπηρεσιακού συμβουλίου. Ως πραγματική δημόσια υπηρεσία νοείται κάθε υπηρεσία που έχει διανυθεί στο Δημόσιο, νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή σε Ο.Τ.Α., με σχέση εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, καθώς και κάθε άλλη υπηρεσία που, με βάση ειδικές διατάξεις, αναγνωρίζεται ως πραγματική δημόσια υπηρεσία για βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση των Υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Οικονομικών, μπορεί να προβλέπεται η αναγνώριση για βαθμολογική και μισθολογική ένταξη και της προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μέχρι επτά (7) έτη, κατ' ανώτατο όριο. Σωρευτικά η αναγνώριση προϋπηρεσίας από το δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, καθώς και από θέσεις αιρετών ή μετακλητών δημοσίων υπαλλήλων, δεν δύναται να ξεπερνά τα επτά (7) έτη.

Φετος δουλεψα σε σχολειο και το ΠΥΣΠΕ αναγκαστηκε να εφαρμοσει το ανωτερω αρθρο. Για τους μονιμους δε αυτο δεν ισχυει, καθως δεν απολυονται και δεν ξαναπροσλαμβανονται...
Πιστευω οτι αποτελει παγκοσμια πρωτοτυπια καθως οσα χρονια και αν δουλευεις, ξεκινας καθε χρονια απο τα 7 χρονια. Δηλαδη ειτε εχεις δουλεψει 17 είτε 27 χρονια αναπληρωτης, σε προσλαμβανουν και πληρωνεσαι σαν να εχεις δουλεψει 7 μονο χρονια...
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν και αλλα παιδια απο εδω μεσα με το ιδιο προβλημα και αν εχουν αποτανθει καπου. Λογικα πρεπει να αποτανθουμε σε καποιον καλο εργατολογο? Τι μπορουμε να κανουμε? Γνωριζει καποιος την θεση της ΔΟΕ πανω στο συγκεκριμενο θεμα?
Πιστευω οτι οσο περνανε τα χρονια ολο και περισσοτερα ατομα θα εχουν το ιδιο προβλημα καθως δεν θα υπαρχουν πια μονιμοι διορισμοι. Μιλαμε για καταφωρη αδικια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:26:03 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:08 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:54:02 μμ »
Πιστευω οτι οσο περνανε τα χρονια ολο και περισσοτερα ατομα θα εχουν το ιδιο προβλημα καθως δεν θα υπαρχουν πια μονιμοι διορισμοι.

Συνάδερφε έχεις δίκιο για όλα που δημοσιεύεις. Έχουν ξαναγραφεί από κάποιους αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουμε φτάσει ακόμη να έχουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εσύ κι -αν εκεί που είσαι θα ΄ρθουμε- είναι νωρίς να βρεις ανάμεσά σας συμπαραστάτες. Ίσως όταν ανοίξουν οι πίνακες και προσμετρηθεί με πλαφόν των 7 περίπου χρόνων η προϋπηρεσία μας (γιατί η επιπλέον δεν θα προσμετράται ούτε κι αυτή στους πίνακες διορισμών και αναπληρωτών), να ακούσουμε πολλές φωνές διαμαρτυρίας... τότε.
Καλό κουράγιο!


Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:03:57 μμ »
Τα παιδια ειδικης αγωγης εχουν συνηθως προβλημα που τους εχουν εγκλωβισμενους μεχρι και 9-10 χρονια σε πινακες χωρις διορισμο. Το θεμα ειναι αν εχει ασχοληθει καποιος ή τελοσπαντων εχει κατι να προτεινει ακομα και σε νομικο επιπεδο
Μηπως μπορεις να μου στειλεις σχετικη αντιστοιχη θεματολογια εδω μεσα?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:25:50 μμ »
Ο μαγικός αριθμός 7 και το υπουργείο παιδείας...

7 χρόνια αναγνώριση προϋπηρεσίας στους πίνακες διορισμών
7 χρόνια αναγνώριση προϋπηρεσίας για μισθολογική κατάταξη
7 μήνες συμβάσεις αναπληρωτών


υγ σου έστειλα πμ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:08 »

Αποσυνδεδεμένος FOTINISER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:45:22 πμ »
δυστυχώς και εγω είμαι στην ίδια μοίρα. Εχω 11 χρόνια και μου προσμέτρησαν τα 7. Περιμένω να δω τι θα γίνει φέτος. Νομίζω ότι κανονικά πρέπει αφού έγινε η κατάταξη μας μια φορά , πρέπει οι υπόλοιποι μήνες να προσμετρούνται από την ημέρα τις κατάταξης και έπειτα

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:17:14 μμ »
δυστυχώς και εγω είμαι στην ίδια μοίρα. Εχω 11 χρόνια και μου προσμέτρησαν τα 7. Περιμένω να δω τι θα γίνει φέτος. Νομίζω ότι κανονικά πρέπει αφού έγινε η κατάταξη μας μια φορά , πρέπει οι υπόλοιποι μήνες να προσμετρούνται από την ημέρα τις κατάταξης και έπειτα

Εισαι μονιμη ή αναπληρωτρια? Τι σκεφτεσαι να κανεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:23:32 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος FOTINISER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:45:20 μμ »
είμαι αναπληρώτρια. Περιμένω να δω τι θα γίνει, γιατί στα γραφεία που ρωτάω κανείς δεν ξέρει ακόμα.
Μετά θα ψάξω να βρω το δίκιο μου .Αν χρειαστεί θα ρωτήσω δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:19:16 πμ »
Τα χρονια δουλειας σε ιδιωτικο,μετρανε για την συμπληρωση 7ετιας?Εχω 38 μηνες καθαρης προυπηρεσιας στο δημοσιο ως αναπληρωτρια,αλλα εχω δουλεψει και 5 χρονια ως νηπιαγωγος σε ιδιωτικο.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:06:29 πμ »
Τα χρονια δουλειας σε ιδιωτικο,μετρανε για την συμπληρωση 7ετιας?Εχω 38 μηνες καθαρης προυπηρεσιας στο δημοσιο ως αναπληρωτρια,αλλα εχω δουλεψει και 5 χρονια ως νηπιαγωγος σε ιδιωτικο.

Νομιζω μετρανε. Καπου διαβασα για προσφυγες σε μισθοδικειο. Ειναι για συγκεκριμενες κατηγοριες δημοσιων υπαλληλων? Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?

Αποσυνδεδεμένος enas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:22:16 μμ »
Προϋπηρεσία ιδιωτική δε μετράει ούτε από ΙΕΚ κλπ μετράει μόνο προϋπηρεσία που προκύπτει από ΝΠΔΔ δηλαδή δημόσιο τομέα στενό και υπηρεσίες του ευρύτερου δημοσίου τομέα

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:29:31 μμ »
Προϋπηρεσία ιδιωτική δε μετράει ούτε από ΙΕΚ κλπ μετράει μόνο προϋπηρεσία που προκύπτει από ΝΠΔΔ δηλαδή δημόσιο τομέα στενό και υπηρεσίες του ευρύτερου δημοσίου τομέα
Νομίζω ότι κάνεις λάθος συνάδελφε η προυπηρεσία των δημοσίων ΙΕΚ καθώς κ των ΙΕΚ ΟΑΕΔ μετράει κανονικότατα φυσικά με πλαφόν 1 μόριο ανά μήνα, για τα ιδιωτικά δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος enas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:31:49 μμ »
Οχι είναι σίγουρο ξέρω 3 περιπτώσεις φίλων που σε 3 διαφορετικές διευθύνσεις ΠΕ & ΔΕ δεν τους αναγνωρίστηκαν guarantee  :)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:33:02 μμ »
Ρε παιδια αφηστε ποιες προϋπηρεσιες μετρανε και προτεινετε καμια λυση στο προβλημα μας!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές με πάνω από 7 χρονια υπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:34:09 μμ »
είμαι αναπληρώτρια. Περιμένω να δω τι θα γίνει, γιατί στα γραφεία που ρωτάω κανείς δεν ξέρει ακόμα.
Μετά θα ψάξω να βρω το δίκιο μου .Αν χρειαστεί θα ρωτήσω δικηγόρο.
Κ γω το ίδιο περιμένουμε βλέπουμε γιατί κ πέρσι με την ακατανόμαστη όταν ξεκινήσαμε ούτε τα 7 δεν μας αναγνώριζε δουλεύαμε δεν δουλεύαμε στο 0 είμασταν όλοι, μετά ήρθε η απόφαση να προσμετρηθεί μέχρι το 7.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162201
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.