*

Αποστολέας Θέμα: τι μου προτείνετε να προσέξω κατά την προσαρμογή των παιδιών....  (Αναγνώστηκε 1609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν θέλω να σας κουράσω πάλι, αλλά ως καινούρια στο επάγγελμα αντιμετωπίζω δυσκολίες, απορίες, θέματα στα οποία δεν μας δόθηκε κάποια κατεύθυνση από το σχολή ως προς το πως να κινηθούμε..Ξεκινάω σε παιδικό σταθμό και όπως καταλαβαίνετε..έχουμε προσαρμογή παιδιών. Η διευθύντρια μας τόνισε πως θα τα παιδιά θα έρχονται για 2 ώρες για κάποιες μέρες. Επίσης, μας είπε να αποφύγουμε τις αγκαλιές με τα παιδιά. Εσείς τι άλλο θα μου προτείνατε? (Γνωρίζω πως πρέπει  να αποσπάσω με κάποιο τρόπο την προσοχή του παιδιού, να του δείξω το χώρο, τα παιχνίδια, αλλά τι άλλο να κάνω αν κλαίει συνέχεια;;). Τρομάζω στην ιδέα..Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πιο πολύ ή που πρέπει ή δεν πρέπει να κάνω? Να είμαι καλή και ανεκτική με τα παιδιά ή πιο αυστηρή για αρχή? Κάτι τελευταίο μέσα σε μία αίθουσα θα δουλέψουμε τρεις(η διευθύντρια, εγώ και άλλη μία). Όταν τη ρωτήσαμε πως θα κάνουμε το πρόγραμμα, δηλαδή ποια θα μιλάει κλπ, δεν ήξερε να μας πει, γιατί πάντα δούλευε μόνη της. Είπε θα το δούμε στην πορεία. Έχετε να προτείνετε κάτι? Πάλι βουνό μου φαίνονται όλα.. Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη στις απορίες μου..εκτιμώ το γεγονός ότι με βοηθήσατε και άλλες φορές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: τι μου προτείνετε να προσέξω κατά την προσαρμογή των παιδιών....
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 04:52:48 μμ »
Δεν συμφωνώ απόλυτα με την αποφυγή της αγκαλιάς, ειδικά τις πρώτες ημέρες, αλλά αφού είναι "γραμμή" του σχολείου, ας το ακολουθήσεις...Καλό είναι να τα αποσχολείς διαρκώς, πολλά μουσικοκινητικά παιχνίδια, τραγούδια.
Καλή να είσαι, όχι υπερβολικά "μαλθακή", τα παιδιά είναι πανέξυπνα και αντιλαμβάνονται αμέσως τα όριά μας, αυστηρή όχι, αλλά σιγά σιγά και με τον τρόπο σου (αρκετό διάλογο βασικά, ώστε να καταλάβουν, αφού θα βγουν από τα ίδια τα παιδιά) οι κανόνες της τάξης. Καλό είναι (πιστεύω) και με τις συναδέλφους να υπάρχει διαχωρισμός αρμοδιοτήτων(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει αλληλοβοήθεια και υποστήριξη), αλλιώς θα επικρατήσει πανικός και τα παιδιά θα βρουν ευκαιρία να "χαλαρώσουν"
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: τι μου προτείνετε να προσέξω κατά την προσαρμογή των παιδιών....
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:53:41 πμ »
χρησιμοποίησε πολύ ενδιαφέρουσες και εντυπωσιακές δραστηριότητες και παιχνίδια για να κερδίσεις την προσοχή και των πιο δύσκολων παιδιών.παίξε κουκλοθέατρο με πολλές κουκλες και ζωάκια-πάντα το αγαπούν τα παιδιά.
αφηγήσου παραμύθια χρησιμοποιώντας αντικείμενα.πολλά μουσικοκινητικά παιχνίδια,οργάνωσε κινητικές δραστηριότητες με τα κλασσικά τουβλάκια,στεφάνια,κώνους-βάλτα σαν να πρέπει να διασχίσουν ένα μονοπάτι με εμπόδια-να τους θυμίζουν λίγο παιδότοπο.ζήτα να σε βοηθήσουν σε κάτι-πολλά παιδιά χαίρονται να βοηθούν τη νηπιαγωγό τους
άσε λίγο μυστήριο να πλανάται για το τί  θα παρουσιάσεις-τι κρύβεις στις τσέπες σου-τι θα εμφανιστεί από την τσάντα σου-τι είναι αυτό που θα κερδίσει όποιος.....????
και ναι,δώσε εξωτερικά κίνητρα στα παιδιά-σε πρώτη φάση και όχι με υπερβολή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.