*

Αποστολέας Θέμα: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 92247 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 11:55:14 πμ »
Καλή σας μέρα, συνάδελφοι!  :)  Μόλις μίλησα με το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου (για τεχνικές ειδικότητες) και μου είπαν ότι την Παρασκευή θα κάνουν κάποιες προσλήψεις, θα περιλαμβάνουν τεχνικές ειδικότητες αλλά δεν ξέρουν ακόμα ποιες ακριβώς! ... και δε θα αφορούν την ειδική αγωγή! ... ίδωμεν! Καλή τύχη σε όλους σας!

Να υποθέσω κομμώτριες πάλι  :D :D :D :D.
Είναι ξεφτίλα πάντως το όλο θένμα, δεν με νοιάζει αν υπάρχουν κομμώτριες στο ενλόγω φόρουμ, αλλα΄θα τα πω ξεκάθαρα. Οι συγκεκριμένες ειδικότητες κομμωτικής ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΟΠΟ, κανονικά θα έπρεπε να είναι σε επίπεδο μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι τέχνη καθαρά και πραγματικά δεν ταιριάζει να υπάρχει καν μέσα σε Λύκεια. Σε καμία χώρα άλλωστε δεν υπάρχει. Δηλαδή συγνώμη τι μαθήματα θα κάνει ένας κομμωτής: θα χρειαστεί μαθηματικά;;; θα χρειαστεί φυσική;; θα χρειαστεί βιολογία ;; (ελαχιστότατες γνώσεις).

Είναι αξιοπερίεργο πως επιτρέπει επίσης το Υπουργείο σε αποφοίτους ΜΟΝΟ ΕΠΑΛ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ, ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ (ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ) ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΠΑΛ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και μάλιστα κατά μιλούνια !!!!!!!!!

Είναι η πλήρης απαξίωση, μιας και η ειδικότητα αυτή ανήκει στα ΙΕΚ και μόνο εκεί, όπου μπορείς να καλείς καταξιωμένους κομμωτές να διδάσκουν ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Οι ειδικότητες στα ΕΠΑΛ πρέπει να έχουν ένα αντίκρυσμα στην Τεχνολογική ανάπτυξη του τόπου, από επαγγελματίες που θα προσφέρουν τεχνική εργασία σε επαγγέλματα αιχμής και θα συμβάλουν στην ανάκαμψη της οικονομίας

Κάθε χρόνο τα ίδια.Δε βαρέθηκες το διαίρει και βασίλευε;Κομμωτική έχουν κενά,εκεί θα πάρουν περισσότερα άτομα.Αλλά ξέχασα πρέπει να παίρνουν από την δική σου ειδικότητα επειδή έτσι σε συμφέρει.Κοινωνικός αυτοματισμός.Κριτική στις άλλες ειδικότητες και όχι στην κυβέρνηση.Τα γνωστά.

Θεωρώ ότι πρέπει να σταματήσει αυτή η διάταξη του Υπουργείου να παίρνει αποφοίτους ΕΠΑΛ να διδάσκουν, όποια ειδικότητα και αν είναι αυτή. Επαναλαμβάνω αν εγώ έχω πτυχίο ΙΕΚ και όχι ΕΠΑΛ δεν με δέχεται καν το Υπουργείο στους πίνακες αναπληρωτές. Αν αυτό κατάλαβες ότι εμένα με νοιάζει να πάρουν από την ειδικότητα μου, έχεις λάθος.
Με νοιάζει όμως πραγματικά να αδειάσουν τα ΕΠΑΛ από ειδικότητες που ούτε καν πτυχίο ΙΕΚ δεν έχουν. Τα κενά αυτά δημιουργούνται αμά θες να ξέρεις από τη πλύση εγκεφάλου που έχουν δεχτεί όλοι οι Έλληνες, να γίνουν κομμωτές, μιας και είναι το μοναδικό επάγγελμα που εύκολα και γρήγορα βγάζεις μαύρο αφορολογητο χρήμα. Ε ναι λοιπόν με νοιάζει να υπάρχει μια κοινωνική δικαιοσύνη. Τα παραιατρικά επαγγελμάτα για παράδειγμα, χρειάζεται να υπάρχουν μιας και θα πάρουν οι μαθητές βασικές γνώσεις ιατρικής, βιολογίας, χημείας προκειμένου να βοηθήσουν στα ιατρικά εργαστήρια, τα γεωτεχνικά- γεωπονικά επίσης μιας και στη σύγχρονη γεωργία πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις γενικές και ειδικές, Τα ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά επίσης καθώς και οι άλλες ειδικότητες, μιας και όλα τα μαθήματα αυτά που διδάσκονται είναι αλληλένδετα με τα μαθήματα γενικής παιδίας, π.χ. ένας στο τομέα ηλεκτρολογίας χρειάζεται να έχει κάποιες γνώσεις βασικές φυσικής, μαθηματικών, ένας στη γεωπονία κάποιες γνώσεις βασικές βιολογίας, χημείας, ένας στα παραιατρικά το ίδιο. Επίσης σε όλες αυτές τις ειδικότητες οι απόφοιτοι έχουν και μια συνέχεια ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΕΙ ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ. 

Ο απόφοιτος κομμωτικής που στο καλό έχει συνέχεια μετά, στο ΤΕΙ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ;; Η κομμωτική επομένως δεν κολάει πουθενά !!!!!!!!

Το κλείνω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:57 »

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:01:01 μμ »
porcupinetree έχεις κενά για μηχανολόγους; Σε ποιες περιοχές;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:05:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:05:42 μμ »
καλημερα σε ολους απαντηστε μου σας παρακαλω αν γνωριζει κανενας τι χρειαζεται να εχεις τελειωσει κανεις για να καταθεσει τα χαρτια του ως καθηγητρια νοσηλευτικης?

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:30:32 μμ »
καλημέρα fofokir ! Μίλησες με τμήμα διορισμού συγκεκριμένης ειδικοτητας τεχνικων ειδικοτήτων.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μου.
Είχα πάρει τηλέφωνο σ' ένα από τα δύο νούμερα που μου είχαν δώσει από το τηλεφωνικό κέντρο του υπουργείου, όταν είχα ζητήσει την προηγούμενη εβδομάδα το αρμόδιο τμήμα που αφορά τις τεχνικές ειδικότητες και, συγκεκριμένα, τότε τους είχα πει ότι ενδιαφέρομαι για τους ΠΕ 17. Μου είχαν δώσει τα 210 3443425 και 3443417. Το πρωί στο πρώτο νούμερο δεν απαντούσαν και στο δεύτερο μου είπαν αυτά που σας μετέφερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:57 »

Αποσυνδεδεμένος ArcMythologian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 12:50:51 μμ »
Συνάδελφοι μόλις πήρα τηλ. υπουργείο και μου είπαν δεν γνωρίζουν ακόμα τίποτα και να ξαναπάρω τηλ. αργότερα....Εν τω μεταξύ είδατε το Μπρατη που γράφει για ειδικής μέχρι Παρασκευή. Μάλλον πάνε να μας τη φορέσουν πάλι από Οκτώβρη. Όποιος έχει κάτι νεότερο και πιο ελπιδοφόρο ας το μοιραστεί . Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 01:06:05 μμ »
Συνάδελφοι μόλις πήρα τηλ. υπουργείο και μου είπαν δεν γνωρίζουν ακόμα τίποτα και να ξαναπάρω τηλ. αργότερα....Εν τω μεταξύ είδατε το Μπρατη που γράφει για ειδικής μέχρι Παρασκευή. Μάλλον πάνε να μας τη φορέσουν πάλι από Οκτώβρη. Όποιος έχει κάτι νεότερο και πιο ελπιδοφόρο ας το μοιραστεί . Ευχαριστώ.
φιλε μου δεν τους ενδιαφερει για τεχνικης......τους ενδιαφερει μονο εκει που φοβουνται για διαμαρτυριες γονεων...δεν τους νοιαζει τιποτα δυστυχως.....το πιο πιθανο ειναι να παρουνε απο αρχες εως μεσα Οκτωβρη.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 01:22:17 μμ »
Συνάδελφοι μόλις πήρα τηλ. υπουργείο και μου είπαν δεν γνωρίζουν ακόμα τίποτα και να ξαναπάρω τηλ. αργότερα....Εν τω μεταξύ είδατε το Μπρατη που γράφει για ειδικής μέχρι Παρασκευή. Μάλλον πάνε να μας τη φορέσουν πάλι από Οκτώβρη. Όποιος έχει κάτι νεότερο και πιο ελπιδοφόρο ας το μοιραστεί . Ευχαριστώ.

Φίλε μου απ'ότι φαίνεται είσαι άπειρος... Τα ίδια μπορεί να σου έλεγαν ακόμη κι αν έβγαζαν τη φάση σήμερα το απόγευμα. Το έχουν κάνει και πέρυσι.
Μη μασάς... Ότι είναι να γίνει θα γίνει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ArcMythologian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 02:30:10 μμ »
Αγαπητέ/ή Porcurpintree το ελληνικό κουτοπονηροπουσφετοσύστημα θέλει Post Doc  για να το μάθεις και πάλι δεν θα το κατανοείς πλήρως. Ένα σύστημα που τα εργασιακά διακαιώματα αποκρύπονται επιμελώς και πουλιούνται ως ρουσφέτι, που οι επαγγελματικές υποχρεώσεις ξεκινούν και τελειώνουν στο "ποιον θα χώσουμε να βγάλει τη λάντζα" και οι ημερομονίες παίζουν νταούλι πανηγυριώτικο, σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
Έχουμε βαρεθεί αρκετοί , όχι όλοι, αυτό το παιχνιδάκι του γνωστού, της εσωτερικής πληροφόρησης και της εμπιστευτικής πληροφορίας για θέματα Απλούστατα..
Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε πότε θα διαρρεύσει το κρατικό μυστικό της Α' φάσης.
Υ.Γ. Και μετά μας φταίνε οι Ευρωπαίοι... και η τρόικα....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:32:08 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 02:47:49 μμ »
Υπομονή μέχρι την Παρασκευή και αν δεν βγουν, τότε υπομονή μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου ή τα τέλη Οκτωβρίου. Μακάρι και του χρόνου να περιμένουμε κάτι, γιατί όπως πάει σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν αναπληρωτές για να περιμένουμε.

Η νέα εφημερίδα "εργασία τώρα" έγραψε για διαγωνισμό ασεπ το 2013. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος XINA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:04:34 μμ »
Πηρα σημερα το πρωι τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν οτι την Παρασκευη,θα εχουν μεσα και τεχνικες ειδικοτητες.Ρωτησα ποιες ειδικοτητες θα εχει μεσα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν.

Αποσυνδεδεμένος ArcMythologian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:08:17 μμ »
Οι τύποι μας δουλέυουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Ίδωμεν... Παρασκευή λοιπόν απογευματόβραδο....

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:11:31 μμ »
Αγαπητέ/ή Porcurpintree το ελληνικό κουτοπονηροπουσφετοσύστημα θέλει Post Doc  για να το μάθεις και πάλι δεν θα το κατανοείς πλήρως. Ένα σύστημα που τα εργασιακά διακαιώματα αποκρύπονται επιμελώς και πουλιούνται ως ρουσφέτι, που οι επαγγελματικές υποχρεώσεις ξεκινούν και τελειώνουν στο "πιο μα......α   θα χώσουμε να βγάλει τη λάντζα" και οι ημερομονίες παίζουν νταούλι πανηγυριώτικο, σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
Έχουμε βαρεθεί αρκετοί , όχι όλοι, αυτό το παιχνιδάκι του γνωστού, της εσωτερικής πληροφόρησης και της εμπιστευτικής πληροφορίας για θέματα Απλούστατα..
Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε πότε θα διαρρεύσει το κρατικό μυστικό της Α' φάσης.
Υ.Γ. Και μετά μας φταίνε οι Ευρωπαίοι... και η τρόικα....

Τώρα σκέφτεσαι πιο "ώριμα"...
Θα συνηθίσεις και συ όπως έχουμε συνηθίσει όλοι μας...
Καλά αποτελέσματα την Παρασκευή.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:13:31 μμ »
Και η αδερφή μου,που επικοινώνησε μια από τα ίδια... υπάρχει σχεδιασμός για Παρασκευή, αλλά δε γνωρίζουν ακόμη ούτε ποιές ειδικότητες θα αφορά,ούτε αριθμό...μα γιατί δε δίνουν περισσότερα στοιχεία?? δηλαδή υπάρχει περίπτωση όντως να μη γνωρίζουν ακόμη?

Αποσυνδεδεμένος ArcMythologian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:19:53 μμ »
H συνήθεια σκοτώνει τον έρωτα για την εκπαίδευση.... χαχαχα Άντε να δούμε Παρασκευή λοιπόν. Καλά αποτελέσματα σε όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.