*

Αποστολέας Θέμα: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 92273 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 12:58:07 μμ »
Για ΠΕ14 δεν προβλέπεται τίποτα;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 01:21:50 μμ »
Πληροφόρηση για φετος :
 1) οι πιστωσεις ειναι περιπου 1300 και οι αιτησεις 3000.
2 ) ΓΙΑ ΕΜΑς να δω τι θα περισεψει .
3) θα αργησει
4) κενα υπαρχουν

Εχω καιρο να τοποθετηθω λογω εργασιας.  Καλη υπομονη σε ολους-ες μας. Αισιοδοξια και κκουραγιο  .

Πολύ φοβάμαι ότι η παραπάνω εξίσωση έχει μία και μοναδική λύση:
Στρατιές ΑΜΩ (όπως ακριβώς είχαμε στρατιές ωρομισθίων το 2010).
Κάποιοι λίγοι δηλαδή στην αρχή σαν ΑΚΩ και μετά το χάος...
Ελπίζω κάπου να κάνω λάθος... 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 01:46:05 μμ »
Πήρα κι εγώ στο υπουργείο, ρώτησα για ΠΕ17 και μου είπε ότι τους ζήτησαν (προφανώς οι ανώτεροι) και έγινε επικαιροποίηση των πινάκων, όμως δεν έχει κάποια πληροφορία για άμεσες προσλήψεις. Την πίεσα λίγο για αύριο και μου διαβεβαίωσε 100% ότι δεν υπάρχει περίπτωση μέχρι και αύριο να πάρουν αναπληρωτές. "Θα περιμένετε την ερχόμενη εβδομάδα" αυτό μου είπε.
Δε ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα πάει πάλι για Παρασκευή και την άλλη Πέμπτη πάλι τα ίδια θα μου πει στο τηλ.

Το μόνο πραγματικά θετικό μήνυμα που αντιλαμβάνομαι είναι όσον αφορά την επικαιροποίηση των πινάκων, πράγμα που δεν μου είχαν πει ποτέ ξανά από το τηλ (κι όταν λέω ποτέ, εννοώ και πέρυσι και πρόπερσι που παιζόταν το ίδιο σκηνικό).

Θα μοιραστώ μαζί σας και μια ακόμα ανησυχία μου. Αυτό τον καιρό πολλοί συνάδελφοι υπογράφουν ή σκέφτονται αν θα υπογράψουν στον ΟΑΕΔ και κατόπιν να κάνουν ανάκληση της αίτησης στο υπουργείο. Ίσως με την επικαιροποίηση του πίνακα θέλουν να τσεκάρουν πόσοι έχουν κάνει ανάκληση, άρα για ποιους προορίζονται τα κενά. Αν δεν φτάσουν στο άτομο/α που θέλουν να βολέψουν σε συγκεκριμένες περιοχές και σχολεία (π.χ. Σιβ), θα περιμένουν και για άλλες ανακλήσεις και θα είμαστε πάλι όλοι στην αναμονή. Συμφωνεί κανείς με αυτό το σενάριο; Είμαι πολύ πονηρή και καχύποπτη;

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 01:52:31 μμ »
μια χαρα τα λες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 01:58:08 μμ »
οποτε μεχρι την αλλη παρασκευη μαλλον.αριθμο για μηχανολογους 1702, 06και ηλεκτρολογους 1703 ξερουμε κατι;;;;

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:03:38 μμ »
Θα μας βοηθούσε πολύ αν κάποιος λόγω γνωριμιών θα μπορούσε να αποσπάσει πληροφορίες για τον αριθμό αναπληρωτών που προτίθεται να καλέσει το υπουργείο και να μας  ενημερώσει , ευχαριστούμε για τις πληροφοριες σας.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:06:17 μμ »
Πήρα κι εγώ στο υπουργείο, ρώτησα για ΠΕ17 και μου είπε ότι τους ζήτησαν (προφανώς οι ανώτεροι) και έγινε επικαιροποίηση των πινάκων, όμως δεν έχει κάποια πληροφορία για άμεσες προσλήψεις. Την πίεσα λίγο για αύριο και μου διαβεβαίωσε 100% ότι δεν υπάρχει περίπτωση μέχρι και αύριο να πάρουν αναπληρωτές. "Θα περιμένετε την ερχόμενη εβδομάδα" αυτό μου είπε.
Δε ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα πάει πάλι για Παρασκευή και την άλλη Πέμπτη πάλι τα ίδια θα μου πει στο τηλ.

Το μόνο πραγματικά θετικό μήνυμα που αντιλαμβάνομαι είναι όσον αφορά την επικαιροποίηση των πινάκων, πράγμα που δεν μου είχαν πει ποτέ ξανά από το τηλ (κι όταν λέω ποτέ, εννοώ και πέρυσι και πρόπερσι που παιζόταν το ίδιο σκηνικό).

Θα μοιραστώ μαζί σας και μια ακόμα ανησυχία μου. Αυτό τον καιρό πολλοί συνάδελφοι υπογράφουν ή σκέφτονται αν θα υπογράψουν στον ΟΑΕΔ και κατόπιν να κάνουν ανάκληση της αίτησης στο υπουργείο. Ίσως με την επικαιροποίηση του πίνακα θέλουν να τσεκάρουν πόσοι έχουν κάνει ανάκληση, άρα για ποιους προορίζονται τα κενά. Αν δεν φτάσουν στο άτομο/α που θέλουν να βολέψουν σε συγκεκριμένες περιοχές και σχολεία (π.χ. Σιβ), θα περιμένουν και για άλλες ανακλήσεις και θα είμαστε πάλι όλοι στην αναμονή. Συμφωνεί κανείς με αυτό το σενάριο; Είμαι πολύ πονηρή και καχύποπτη;

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά ανεξήγητα μυστήρια. Για την Σιβ που ανέφερες πχ…
ΟΚ δεν έχει πάρει τεχνικές ειδικότητες γιατί δεν έχει βγει η πρώτη φάση μας…
Μαθηματικούς – φιλόλογους – φυσικούς γιατί δεν έχει πάρει; Δεν χρειάζεται όντως κανέναν ή μήπως περιμένει άραγε κάτι;
Τέλος πάντων, στο τέλος θα δούμε…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:09:47 μμ »
Θα μας βοηθούσε πολύ αν κάποιος λόγω γνωριμιών θα μπορούσε να αποσπάσει πληροφορίες για τον αριθμό αναπληρωτών που προτίθεται να καλέσει το υπουργείο και να μας  ενημερώσει , ευχαριστούμε για τις πληροφοριες σας.
Ναι βρε παιδιά κάντε μια προσπάθεια κ για μας όσοι έχετε γνωριμίες γιατί απ' ότι καταλαβαίνω από τηλέφωνα μας σε όποιον τύχει να το σηκώσει άκρη δεν βγαίνει άλλα λένε στον καθένα μας.

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:35:09 μμ »
Γεια σας, συνάδελφοι!
Να σας ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου για τη δική μου σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με το Υπουργείο στην ερώτηση μου για την α' φάση αναπληρωτών ΠΕ17....
Μου ανέφεραν ότι μέχρι αύριο περιμένουν τα τελευταία κενά, κατόπιν θα κάνουν αξιολόγηση της αναγκαιότητας των τοποθετήσεων που τους ζητούν οι δευτεροβάθμιες, λόγω των λιγοστών εναπομεινάντων πιστώσεων, και την ερχόμενη εβδομάδα πιθανότατα θα καλέσουν τόσους όσους θα έχουν κρίνει ως αναγκαίους.
Μετά από δική μου επιμονή, μου είπε ότι, όντως, υπάρχουν πολλά κενά σε ΠΕ17, Μηχανολόγους και Ηλεκτρολόγους, και εκείνη επέμεινε στο ότι δε θα καλέσουν όλους όσους θα τους ζητηθούν, παρά μόνο όσους κριθούν αναγκαίοι και όλα αυτά την ερχόμενη εβδομάδα, ίσως!
Επίσης, δεν ήταν σε θέση να μου πει τον αριθμό των τοποθετήσεων που έχουν ζητηθεί μέχρι τώρα στις προαναφερθείσες ειδικότητες, καθώς "δε γνώριζε"!
Τα συμπεράσματα.... δικά μας!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:35:44 μμ »
Πήρα κι εγώ στο υπουργείο, ρώτησα για ΠΕ17 και μου είπε ότι τους ζήτησαν (προφανώς οι ανώτεροι) και έγινε επικαιροποίηση των πινάκων, όμως δεν έχει κάποια πληροφορία για άμεσες προσλήψεις. Την πίεσα λίγο για αύριο και μου διαβεβαίωσε 100% ότι δεν υπάρχει περίπτωση μέχρι και αύριο να πάρουν αναπληρωτές. "Θα περιμένετε την ερχόμενη εβδομάδα" αυτό μου είπε.
Δε ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα πάει πάλι για Παρασκευή και την άλλη Πέμπτη πάλι τα ίδια θα μου πει στο τηλ.

Το μόνο πραγματικά θετικό μήνυμα που αντιλαμβάνομαι είναι όσον αφορά την επικαιροποίηση των πινάκων, πράγμα που δεν μου είχαν πει ποτέ ξανά από το τηλ (κι όταν λέω ποτέ, εννοώ και πέρυσι και πρόπερσι που παιζόταν το ίδιο σκηνικό).

Θα μοιραστώ μαζί σας και μια ακόμα ανησυχία μου. Αυτό τον καιρό πολλοί συνάδελφοι υπογράφουν ή σκέφτονται αν θα υπογράψουν στον ΟΑΕΔ και κατόπιν να κάνουν ανάκληση της αίτησης στο υπουργείο. Ίσως με την επικαιροποίηση του πίνακα θέλουν να τσεκάρουν πόσοι έχουν κάνει ανάκληση, άρα για ποιους προορίζονται τα κενά. Αν δεν φτάσουν στο άτομο/α που θέλουν να βολέψουν σε συγκεκριμένες περιοχές και σχολεία (π.χ. Σιβ), θα περιμένουν και για άλλες ανακλήσεις και θα είμαστε πάλι όλοι στην αναμονή. Συμφωνεί κανείς με αυτό το σενάριο; Είμαι πολύ πονηρή και καχύποπτη;

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά ανεξήγητα μυστήρια. Για την Σιβ που ανέφερες πχ…
ΟΚ δεν έχει πάρει τεχνικές ειδικότητες γιατί δεν έχει βγει η πρώτη φάση μας…
Μαθηματικούς – φιλόλογους – φυσικούς γιατί δεν έχει πάρει; Δεν χρειάζεται όντως κανέναν ή μήπως περιμένει άραγε κάτι;
Τέλος πάντων, στο τέλος θα δούμε…
Η Σιβ κατα κυριο λογο εχει αναγκη μονο τεχνικες ειδικοτητες.....κανονικα επρεπε να παρει με την 1η φαση του υουργειου αλλα θα ηταν ελαχιστοι...μην ξεχναμε οτι τελειωσαν τα πανηγυρια που ειχε καποτε 120 Φιλολογους αναπληρωτες και τους εβαζε σε γραφειακαι γραμματεια......περυσι πηρε ελαχιστους φιλολογους..
Ναι τα σεναρια αυτα υπαρχουν ....αλλα δεν νομιζω οτι το βυσμα να πει πια σιβιτανιδειο ....θα παει οπου θελει σε ολη την αθηνα...δεν ειναι αναγκη να επιλεξει εκει

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:49:17 μμ »
Fofokir τι εννοεις αν κριθουν απαραιτητα;Αφου τα εχουν ζητησει οι εκαστοτε  ΔΙΔΕ δεν ειναι απαραιτητα;Δεν καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:59:14 μμ »
Fofokir τι εννοεις αν κριθουν απαραιτητα;Αφου τα εχουν ζητησει οι εκαστοτε  ΔΙΔΕ δεν ειναι απαραιτητα;Δεν καταλαβαινω...
θα παρουν λιγα ατομα στην α φαση????ισως...
ουτε εγω καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #222 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:07:08 μμ »
Όπως ανέφερα, ....τα συμπεράσματα ....δικά μας!
Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι αν κάποια διεύθυνση ζητήσει π.χ. 3 από κάποια ειδικότητα, μπορεί να τους στείλουν για αρχή 2 και αν στη συνέχεια επιμείνει η συγκεκριμένη δευτεροβάθμια στα εναπομείναντα κενά της, να τους καλύψουν, ίσως, στην πορεία! Αυτή, ξαναλέω, είναι η δική μου εκδοχή!
Επέμενε ότι έχουν μείνει λίγες ακόμα πιστώσεις και δε φτάνουν, προφανώς, για όλους όσους τους ζητάνε και, ίσως, να κάνουν "οικονομία" στις πιστώσεις τους για μεταγενέστερες ανάγκες!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #223 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:14:35 μμ »
Εφόσον ζήτησαν (απ’ότι έμαθα) εκ νέου μαζί με τα κενά και τον αριθμό επίσης των παιδιών που απαρτίζουν τα τμήματα με τα κενά, λογικό είναι να εξυπηρετήσουν τμήματα υπεργεμάτα (μεγάλα αστικά κέντρα) εις βάρος των λιγότερο γεμάτων (της απομακρυσμένης κυρίως επαρχίας)…
Τώρα το τι πρόκειται να γίνει έπειτα με τα λιγότερο γεμάτα… άγνωστο. Από το να πάνε εκεί ΑΜΩ ή ωρομίσθιοι (το πιθανότερο), μέχρι να μην τα καλύψουν στην πραγματικότητα ποτέ…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.