*

Αποστολέας Θέμα: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 92243 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:25:20 μμ »
Πέντε..
Και στα σοβαρά δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται, από επίπεδο κεντρικής οργάνωσης της επαγγελματικής εκπαίδευσης από το κράτος, μέχρι συγκεκριμένων ισχυρών συντεχνιών που κανονίζουν όλο το παιχνίδι;

Ειλικρινά συνάδελφε έχω μια αντίληψη αλλά δε χωράει το μυαλό μου πως γίνεται στη δεδομένη φάση μαι ολόκληρη ειδικότητα να μένει έξω...Δεν υπάρχουν κενά; Δεν υπάρχουν ανάγκες; Δεν είμαστε απαραίτητοι...Τι να πω...Λυπάμαι απλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:43 »

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:28:12 μμ »
απο φιλολογους [μην ξεροσταλιαζετε απόψε. Σε  λίγο θα βγουν οι τεχνικές ειδικότητες και μόνο. Από αύριο τα σπουδαία σε εμάς]

Τι εννοείς "σε λίγο";;; Υπάρχει περίπτωση και για απόψε τελικά, όπως αναφέρθηκε και σε προγενεστερα μηνύματα συναδέλφων;;;  :o

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:30:58 μμ »
Green προσωπικά αντιλαμβάνομαι τι εννοείς.
Αν μπούμε στη θέση των ΠΕ14 και θα καταλάβουμε την απογοήτευση τους.
Ας ελπίσουμε να συμπεριλαμβάνεστε και εσεις στις κλήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 08:32:29 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:31:20 μμ »
Green, μιλάς λες και κάνουμε κάτι παράνομο και επιλήψιμο περιμένοντας να εργαστούμε. Γίνεσαι άδικα επικριτικός εκεί που δεν πρέπει....Και, όπως λες κι εσύ, στην αρχή του συγκεκριμένου μηνύματός σου, "Τα πράγματα είναι έτσι δομημένα στην τεχνική εκπαίδευση" ...δεν οφείλεται σε μας τους αναπληρωτές... η αδικία που, φυσικά, επικρατεί μεταξύ των ειδικοτήτων δεν είναι κάτι καινούργιο και το να κοντραριζόμαστε μεταξύ μας, εννοείται ότι δεν οδηγεί πουθενά... Εξ' ου και είναι σημαντικό να ενωθούμε, ίσως μέσα από τη δημιουργία του συλλόγου, και να διεκδικούμε πιο δυναμικά την άρση αυτής της αδικίας και όχι μόνο!
Γιατί, επέρριψα ευθύνες σε κάποιον εδώ μέσα για αυτό το χάλι; Όχι συνάδελφε, στο έχω ήδη πει, να κάτσω εγώ να σκοτώνομαι για να ξαναμείνω άνεργος και να δουλεύουν άλλοι, δεν πρόκειται. Και δεν πρόκειται να δεχθούν άλλοι να αρθούν οι αδικίες που λες, γιατί αναδιάρθρωση ως προς το ορθολογικότερο σημαίνει μείωση κενών από κάποιους για να πάνε σε άλλους. Μην αιθεροβατείς. Είναι αντικρουόμενα τα συμφέροντα στην τεχνική εκπαίδευση έτσι όπως έχει διαρθρωθεί, με πρώτιστη ευθύνη φυσικά της κεντρικής διοίκησης  που επέλεξε ένα παραγωγικό μοντέλο που τελικά χρεοκόπησε τη χώρα. Και όπως βλέπεις συνεχίζει να το υπερασπίζεται σθεναρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 08:33:33 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:43 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:31:51 μμ »
απο φιλολογους [μην ξεροσταλιαζετε απόψε. Σε  λίγο θα βγουν οι τεχνικές ειδικότητες και μόνο. Από αύριο τα σπουδαία σε εμάς]

Τι εννοείς "σε λίγο";;; Υπάρχει περίπτωση και για απόψε τελικά, όπως αναφέρθηκε και σε προγενεστερα μηνύματα συναδέλφων;;;  :o
Κ γω αυτό ρώτησα περιμένουμε απάντηση από τους φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:36:28 μμ »
Ειλικρινά συνάδελφε έχω μια αντίληψη αλλά δε χωράει το μυαλό μου πως γίνεται στη δεδομένη φάση μαι ολόκληρη ειδικότητα να μένει έξω...Δεν υπάρχουν κενά; Δεν υπάρχουν ανάγκες; Δεν είμαστε απαραίτητοι...Τι να πω...Λυπάμαι απλά...
Τα κενά για τους ΠΕ14.01 είναι πάνω από 100 σύμφωνα με πληροφορηση από το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου. Και γυρω στα 40 για τους ΠΕ14.04.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:38:29 μμ »
Green, μιλάς λες και κάνουμε κάτι παράνομο και επιλήψιμο περιμένοντας να εργαστούμε. Γίνεσαι άδικα επικριτικός εκεί που δεν πρέπει....Και, όπως λες κι εσύ, στην αρχή του συγκεκριμένου μηνύματός σου, "Τα πράγματα είναι έτσι δομημένα στην τεχνική εκπαίδευση" ...δεν οφείλεται σε μας τους αναπληρωτές... η αδικία που, φυσικά, επικρατεί μεταξύ των ειδικοτήτων δεν είναι κάτι καινούργιο και το να κοντραριζόμαστε μεταξύ μας, εννοείται ότι δεν οδηγεί πουθενά... Εξ' ου και είναι σημαντικό να ενωθούμε, ίσως μέσα από τη δημιουργία του συλλόγου, και να διεκδικούμε πιο δυναμικά την άρση αυτής της αδικίας και όχι μόνο!
Γιατί, επέρριψα ευθύνες σε κάποιον εδώ μέσα για αυτό το χάλι; Όχι συνάδελφε, στο έχω ήδη πει, να κάτσω εγώ να σκοτώνομαι για να ξαναμείνω άνεργος και να δουλεύουν άλλοι, δεν πρόκειται. Και δεν πρόκειται να δεχθούν άλλοι να αρθούν οι αδικίες που λες, γιατί αναδιάρθρωση ως προς το ορθολογικότερο σημαίνει μείωση κενών από κάποιους για να πάνε σε άλλους. Μην αιθεροβατείς. Είναι αντικρουόμενα τα συμφέροντα στην τεχνική εκπαίδευση έτσι όπως έχει διαρθρωθεί, με πρώτιστη ευθύνη φυσικά της κεντρικής διοίκησης  που επέλεξε ένα παραγωγικό μοντέλο που τελικά χρεοκόπησε τη χώρα. Και όπως βλέπεις συνεχίζει να το υπερασπίζεται σθεναρά.

Σε κατανοώ απόλυτα συνάδελφε...Η πικρία και η απογοήτευση είναι πράγματα που όταν είσαι σε ευνοική θέση δε σε κάνουν να έχεις ενσυναίσθηση των πραγμάτων...Ας ελπίσουμε τα πράγματα να είναι ευχάριστα και για εμάς...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 08:42:54 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:39:20 μμ »
Ειλικρινά συνάδελφε έχω μια αντίληψη αλλά δε χωράει το μυαλό μου πως γίνεται στη δεδομένη φάση μαι ολόκληρη ειδικότητα να μένει έξω...Δεν υπάρχουν κενά; Δεν υπάρχουν ανάγκες; Δεν είμαστε απαραίτητοι...Τι να πω...Λυπάμαι απλά...
Τα κενά για τους ΠΕ14.01 είναι πάνω από 100 σύμφωνα με πληροφορηση από το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου. Και γυρω στα 40 για τους ΠΕ14.04.

Αυτονόητο...Αλλά ανάγκες για εμάς δε φαίνονται σε αυτή τη φάση...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 08:42:31 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:42:15 μμ »
Συνάδελφοι δε λέω ότι δεν είναι σχετικό αυτό πυ συζητάτε με την Α΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων, αλλά όσο πλατιάζει η κουβέντα για το ότι κάποιες ειδικότητες έχουν περισσότερες προσλήψεις, τόσο πιο δύσκολο θα γίνεται να μπορέσουν οι ενδιαφερόμενοι να βρουν πληροφορίες που έχουν άμεση σχέση με την Α΄φάση.

Ίσως ήταν καταλληλότερο αν θέλετε να το συζητήσετε διεξοδικά το θέμα να το κάνετε σε ένα άλλο τόπικ.

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:44:39 μμ »
Green, μιλάς λες και κάνουμε κάτι παράνομο και επιλήψιμο περιμένοντας να εργαστούμε. Γίνεσαι άδικα επικριτικός εκεί που δεν πρέπει....Και, όπως λες κι εσύ, στην αρχή του συγκεκριμένου μηνύματός σου, "Τα πράγματα είναι έτσι δομημένα στην τεχνική εκπαίδευση" ...δεν οφείλεται σε μας τους αναπληρωτές... η αδικία που, φυσικά, επικρατεί μεταξύ των ειδικοτήτων δεν είναι κάτι καινούργιο και το να κοντραριζόμαστε μεταξύ μας, εννοείται ότι δεν οδηγεί πουθενά... Εξ' ου και είναι σημαντικό να ενωθούμε, ίσως μέσα από τη δημιουργία του συλλόγου, και να διεκδικούμε πιο δυναμικά την άρση αυτής της αδικίας και όχι μόνο!
Γιατί, επέρριψα ευθύνες σε κάποιον εδώ μέσα για αυτό το χάλι; Όχι συνάδελφε, στο έχω ήδη πει, να κάτσω εγώ να σκοτώνομαι για να ξαναμείνω άνεργος και να δουλεύουν άλλοι, δεν πρόκειται. Και δεν πρόκειται να δεχθούν άλλοι να αρθούν οι αδικίες που λες, γιατί αναδιάρθρωση ως προς το ορθολογικότερο σημαίνει μείωση κενών από κάποιους για να πάνε σε άλλους. Μην αιθεροβατείς. Είναι αντικρουόμενα τα συμφέροντα στην τεχνική εκπαίδευση έτσι όπως έχει διαρθρωθεί, με πρώτιστη ευθύνη φυσικά της κεντρικής διοίκησης  που επέλεξε ένα παραγωγικό μοντέλο που τελικά χρεοκόπησε τη χώρα. Και όπως βλέπεις συνεχίζει να το υπερασπίζεται σθεναρά.

Και προτιμάς να παραμείνεις απαθής σ' αυτήν την αποδεδειγμένα, όπως λες, λανθασμένη κατάσταση;;;
Έχω την πεποίθηση πως όχι! Κάτι πρέπει να αντιπροτείνεις, αν και δε θεωρώ ότι είναι το κατάλληλο θέμα εδώ...
...γιατί, προσωπικά, πιστεύω ότι το να λέμε μόνο και να μην πράττουμε (και μιλάω για τον καθένα που θεωρεί ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βάλλεται), το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αφήνουμε μια κατάσταση να διαιωνίζεται και, φυσικά, χωρίς κανένα όφελος! Αυτή η απάθεια του λαού μας, -που, για να μην παρεξηγούμαι, δε διακρίνω να σε χαρακτηρίζει- μας έχει οδηγήσει σ' αυτήν την κρίσιμη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:48:23 μμ »
μου είπαν ότι τα δικά σας είναι έτοιμα να βγουν

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:49:08 μμ »
Και προτιμάς να παραμείνεις απαθής σ' αυτήν την αποδεδειγμένα, όπως λες, λανθασμένη κατάσταση;;;
Έχω την πεποίθηση πως όχι! Κάτι πρέπει να αντιπροτείνεις, αν και δε θεωρώ ότι είναι το κατάλληλο θέμα εδώ...
...γιατί, προσωπικά, πιστεύω ότι το να λέμε μόνο και να μην πράττουμε (και μιλάω για τον καθένα που θεωρεί ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βάλλεται), το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αφήνουμε μια κατάσταση να διαιωνίζεται και, φυσικά, χωρίς κανένα όφελος! Αυτή η απάθεια του λαού μας, -που, για να μην παρεξηγούμαι, δε διακρίνω να σε χαρακτηρίζει- μας έχει οδηγήσει σ' αυτήν την κρίσιμη κατάσταση!
Ότι εμείς δηλαδή θα κάνουμε σύλλογο και θα συμφωνήσουν οι συνάδελφοι ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι , κομμώτριες, οχημάτων να προτείνουμε αναδιάρθρωση της τεχνικής εκπαίδευσης ώστε να δοθεί βαρύτητα και σε άλλους τομείς; Όταν αυτό θα σημαίνει ότι θα μειωθούν οι μαθητές και επομένως οι ανάγκες και επομένως οι προσλήψεις στις παραπάνω ειδικότητες; Σε παρακαλώ...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:50:15 μμ »
μου είπαν ότι τα δικά σας είναι έτοιμα να βγουν
Ευχαριστούμε ASPASIAO2 να είσαι καλά, μακάρι, εύχομαι να βγουν κ τα δικά σας αύριο να ηρεμήσετε.

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:54:40 μμ »
ευχαριστούμε παιδιά και καλή τοποθέτηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 767

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.