*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 179823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:18:27 μμ »
απο πληροφοριες η β' φαση θα ειναι πανω απο 120 ατομα.. βεβαια τα κενα απ'οτι ειδαμε ειναι περισσοτερα, μπορει να μην καλυψουν ολα τα κενα (κλασικα) για εξοικονομηση χρηματων, και να παρουν περισσοτερους με το ΕΣΠΑ...
  το εσπα όμως δεν καλύπτει κενά στην γενική εκπαίδευση!!!θα καλύψει παράλληλη! επίσης εσύ σε προηγούμενο μνμ σου έλεγες ότι η φάση θα είναι ικανιποητική!!!αυτή η φάση θα είναι ψίχουλα μπροστά στα κενά π υπάρχουν
Εσπα ειναι και οι ταξεις υποδοχης οχι μονο η παραλληλη και τα ζεπ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:37:17 μμ »
ταξη υποδοχης ειναι το ζεπ.Δεν ειναι διαφορετικα

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:48:12 μμ »
ταξη υποδοχης ειναι το ζεπ.Δεν ειναι διαφορετικα
Αυτο πιστευα κ εγω μεχρι που ηρθε η ωρα της πληρωμης μου και μου ειπανε οτι η ταξη υποδοχης ειναι το νεο σχολειο και εμαθα οτι το ζεπ ειναι καποια βοηθεια που δινεται σε καποια παιδια που εχουν δυσκολια στα μαθηματα και το μαθημα γινεται παραλληλα με τον βασικο δασκαλο.Ενω η παραλληλη ειναι για τις μαθησιακες δυσκολιες

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:56:35 μμ »
ακόμη όμως τα σχολεία δεν έκαναν αίτηση για ζεπ...οπότε αποκλείεται ν απάρουν τώρα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:04:56 μμ »
ακόμη όμως τα σχολεία δεν έκαναν αίτηση για ζεπ...οπότε αποκλείεται ν απάρουν τώρα!!!
Μια φιλη μου που την πηραν τωρα μου ειπε οτι η μια δασκαλα θα ειναι για ζεπ.επισης μια αλλη φιλη μου την πηραν σε ταξη υποδοχης οποτε μαλλον τους πηραν ολους μαζι απλα δεν γνωριζουμε αριθμο ποσους δλδ πηραν εσπα στην α φαση.

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:07:02 μμ »
Το ΖΕΠ δεν είναι πάντα ΕΣΠΑ. Εγώ είχα αναλάβει την προηγούμενη χρονιά το τμήμα υποδοχής και πληρωνόμουν από το ΕΣΠΑ ενώ στο διπλανό σχολείο η αναπληρώτρια του Τμήματος Υποδοχής ήταν κρατικού προϋπολογισμού από την α φάση.
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:12:36 μμ »
Το ΖΕΠ δεν είναι πάντα ΕΣΠΑ. Εγώ είχα αναλάβει την προηγούμενη χρονιά το τμήμα υποδοχής και πληρωνόμουν από το ΕΣΠΑ ενώ στο διπλανό σχολείο η αναπληρώτρια του Τμήματος Υποδοχής ήταν κρατικού προϋπολογισμού από την α φάση.
Απλα το ζεπ οπως προειπα ειναι διαφορετικο απ την ταξη υποδοχης.στην τ.υ ειναι για τα αλλοδαπα παιδακια και το ζεπ ειναι για βοηθεια σε παιδια που εχουν δυσκολια στην ταξη.τεσπα...εχουμε κμ πληροφορια αλλη για β φαση;καρι ακουστηκε οτι μεχρι το τελος της αλλης εβδομαδας θα παρουν γυρω στους 2000 και..αναπληρωτες γενικα και μεσω εσπα απλα δεν ξερω αν αναφερονται και σε α βαθμια κ β βαθμια

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:24:11 μμ »
 Η εγκύκλιος αναφέρει και τα τμήματα υποδοχής και τα φροντιστηριακά τμήματα σαν ΖΕΠ.  Η φάση για τα τμήματα υποδοχής ήταν φάση ΖΕΠ.
 http://www.minedu.gov.gr/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-protobathmias-ekpaideysis/09-09-11-idrysi-takseon-ypodoxis-zep-enisxytikon-frontistiriakon-tmimaton-zep.html

Μήπως οι αναπληρωτές αυτοί είναι της ειδικής αγωγής;
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:33:22 μμ »
καρι ακουστηκε οτι μεχρι το τελος της αλλης εβδομαδας θα παρουν γυρω στους 2000 και..αναπληρωτες γενικα και μεσω εσπα απλα δεν ξερω αν αναφερονται και σε α βαθμια κ β βαθμια
Μακάρι να βγουν τελος της επόμενης εβδομάδας!!!

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:35:31 μμ »
Η εγκύκλιος αναφέρει και τα τμήματα υποδοχής και τα φροντιστηριακά τμήματα σαν ΖΕΠ.  Η φάση για τα τμήματα υποδοχής ήταν φάση ΖΕΠ.
 http://www.minedu.gov.gr/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-protobathmias-ekpaideysis/09-09-11-idrysi-takseon-ypodoxis-zep-enisxytikon-frontistiriakon-tmimaton-zep.html

Μήπως οι αναπληρωτές αυτοί είναι της ειδικής αγωγής;
Απ τους γνωστους μου στην α φαση δεν ηταν κανεις ειδικης αγωγης.τωρα τι να πω δεν ξερω.περσι οταν πηραν εσπα τους διαχωρισανε φετος δεν ξερω τι γινεται..

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:35:43 μμ »
Το ΖΕΠ δεν είναι πάντα ΕΣΠΑ. Εγώ είχα αναλάβει την προηγούμενη χρονιά το τμήμα υποδοχής και πληρωνόμουν από το ΕΣΠΑ ενώ στο διπλανό σχολείο η αναπληρώτρια του Τμήματος Υποδοχής ήταν κρατικού προϋπολογισμού από την α φάση.

Σωστόν. Μια σχετική ανάρτηση (που αφορά ΖΕΠ στη Δευτεροβάθμια) είναι η:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45%CE%A8%CE%A19-%CE%93%CE%9C9

όπου θα δείτε ότι υπάρχουν Τ.Υ. και Φ.Τ. ΖΕΠ είτε χρηματοδοτούμενα από ΕΣΠΑ είτε από εθνικούς πόρους.

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:40:23 μμ »
Εννοούσα αν τα 2000 είναι της ειδικής αγωγής  :)  Γιατί  περισσότερο ακούμε αυτές τις μέρες για την ειδική αγωγή ( και λογικό είναι αφού ακόμη τους ταλαιπωρούν και δεν έχουν βγάλει ούτε τους πίνακες) .
Πάντως από γνωστούς  μου ακούω ότι γενικώς κενά υπάρχουν πολλά. Τώρα το θέμα είναι αν θα τα καλύψουν.  :-\
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:42:42 μμ »
Εννοούσα αν τα 2000 είναι της ειδικής αγωγής  :)  Γιατί  περισσότερο ακούμε αυτές τις μέρες για την ειδική αγωγή ( και λογικό είναι αφού ακόμη τους ταλαιπωρούν και δεν έχουν βγάλει ούτε τους πίνακες) .
Πάντως από γνωστούς  μου ακούω ότι γενικώς κενά υπάρχουν πολλά. Τώρα το θέμα είναι αν θα τα καλύψουν.  :-\
Η φιλη μου ειπε οτι θα ειναι και για παραλληλη και τα υπολοιπα εσπα και γενικης και οτι και καλα θα καλυφθουν τα κενα με αυτηβτη φαση.ολα αυτα με επιφυλαξη..

Αποσυνδεδεμένος tzoy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση ΠΕ70
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:44:23 μμ »
η θρακη εχει κενα; ειτε γενικη ειτε για παραλληλη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161879
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.