*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766464 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:42:45 μμ »
Και σου λέω εγώ το χειρότερο σενάριο, μου λένε οτι δεν δικαιούμαι διπλασιασμό. Πώς θα το εξηγήσω όλο αυτό που έγινε; Μου λες; Που ο προϊστάμενος που έχει τα μέσα και τις γνωριμίες θα βγει λάδι και εγώ (η ξένη, η νεοδιόριστη) θα τρέχω και δεν θα φτάνω; :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:53:22 μμ »
εμ εκεί ακριβώς είναι το θέμα...

γιαυτό και σου λέω πως τελικά θα παρουν όλοι τον διπλασιασμό να τελειώνουμε... γιατί στην τελική ο κάθε νεοδιόριστος μπορεί ή δεν μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει ( πχ να είναι αθήνα και να παίρνει μόρια καστελόριζου). Το θέμα είναι ότι ο Δ/ντής Εκπ/σης είναι αυτός που αποφασίζει και δε νομίζω να βρεθούν εκτεθειμένοι αυτοί οι κύριοι... για πολλούς και διάφορους λόγους που φυσικά όλοι υποψιαζομαστε...  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:28:34 πμ »
Όταν ο 3848 λέει ότι
Παράθεση
  • ο νεοδιόριστος παραμένει στο ίδιο σχολείο για τρία (3) χρόνια και διπλασιάζει τα μόρια του τρίτου χρόνου
  • αλλά, δεν μπορεί να τοποθετηθεί οριστικά τα δύο (2) πρώτα χρόνια...
Τότε για ποιο διπλασιασμό μιλάμε?, αφού ξέρουμε ότι οι νεοδιόριστοι του 2010 βάσει αντικειμενικών δυσκολιών (π.χ. έστω και τοποθετηθούν την 1η χρονιά σε οργανικό κενό!!, τη 2η χρονιά όποιος μόνιμος θέλει της ίδιας περιοχής μπορεί να πάρει την οργανική αυτή και ο νεοδιόριστος να βρεθεί αλλού...) δεν γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων να δουλέψουν τρία (3) χρόνια σερί στο ίδιο μέρος.

Έχοντας σαν δεδομένο, λοιπόν, ότι ο νεοδιόριστος του 2010 δουλέυει πράγματι τρία (3) χρόνια στην ίδια περιοχή (που και αυτό ...παίζει) αλλά όχι στο ίδιο σχολείο, τότε είναι πιθανό να είναι σε σχολείο την 1η χρονιά με 4 μόρια, τη 2η με 5 και την 3η με 7. Θα πάρει λοιπόν φέτος 14 μόρια "δυσμενών συνθηκών"?

Ο νόμος είχε μια λογική, να δώσουμε κίνητρο στους εκπ/κούς να παραμένουν στο ίδιο σχολείο για κάποιο καιρό. Αυτό είναι εκπαιδευτικά σωστό. Όμως, αφού το ξέρουν και οι πέτρες ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη, γιατί ρε παιδιά γράψατε αυτόν το νόμο? Και γιατί, αντί να το καταργήσετε, τον αλλάξατε βάζοντας και διπλασιασμό τέταρτου έτους!!?


+1000 !!!
  

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:55:19 πμ »
Το παιδι μου ενδεχομενως έχει σοβαρο πρόβλημ υγείας. Εχω ηδη πάρει 5 μέρες άδεια και είμαι κοντά του για τις εξετάσεις. Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση αναγκης μακροχρόνιας απουσίας μου απο το σχολείο; (τα άσχημα της αποστασης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 10:10:41 πμ »
(είμαστε off topic και οι admins θα μας φωνάζουν, να ξέρεις!)

Υποθέτω αφού εξαντλήσεις την κανονική σου, τις 2+2 μέρες "αναρρωτική" που  μπορείς να πάρεις με την υπογραφή σου και καμιά αιμοδοτική αν έχεις, μπορείς να ζητήσεις έναν μήνα άνευ αποδοχών (ο οποίος μετριέται κανονικά ως προϋπηρεσία και μόρια).  Ο λόγος σου είναι σοβαρός, δεν νομίζω να μην την κάνουν δεκτή.
Κι ελπίζω να γίνει καλά το πιτσιρίκι σου και να μην χρειαστεί!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 11:57:28 πμ »
(είμαστε off topic και οι admins θα μας φωνάζουν, να ξέρεις!)

Υποθέτω αφού εξαντλήσεις την κανονική σου, τις 2+2 μέρες "αναρρωτική" που  μπορείς να πάρεις με την υπογραφή σου και καμιά αιμοδοτική αν έχεις, μπορείς να ζητήσεις έναν μήνα άνευ αποδοχών (ο οποίος μετριέται κανονικά ως προϋπηρεσία και μόρια).  Ο λόγος σου είναι σοβαρός, δεν νομίζω να μην την κάνουν δεκτή.
Κι ελπίζω να γίνει καλά το πιτσιρίκι σου και να μην χρειαστεί!


Ευχαριστω για την απάντηση, το ξερω οτι ειμαι αλλου για αλλου, αλλα δεν ειχα την υπομονη να το ψαξω αυτη τη στιγμη....ευχαριστω ξανα

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:14:32 μμ »

 
Προχθές καταχωρούσα στο data τις φετινές υπηρετήσεις των οργανικά ανηκόντων ( όπως κάνουμε κάθε χρόνο δλδ). Λοιπόν, φέτος φυσικά καταχωρούμε και τους εκπ/κούς που ανήκαν ως πέρισυ στα δάφορα γραφεία εκπαίδευσης. Ε λοιπόν, είδα τις άπειρες περιπτώσεις που η προϋπηρεσία τους ως ωρομισθιοι (προ διορισμού) δεν ειχαν απολύτως καμία μοριοδότηση. Πχ αναγράφονταν χρόνος 3 μήνες και 7 μέρες αλλά 0 μόρια!!!! Καλό;
 

Θα έλεγα όσοι κάνετε αιτήσεις μετάθεσης/ οριστικής/ βελτίωσης να ζητάτε οπωσδήποτε αντίγραφο και να το ελέγχετε εξονυχιστικά καθώς , κάτι μου λέει....  8) 8)  - ότι πολλοί εξ υμών δεν έχετε καν δει πώς είναι αυτές οι ατήσεις εκτυπωμένες!!!

Ε ρε αυτή η επανάσταση του αυτονόητου στην Ελλάδα, πότε θα γινει δεν ξέρω....

bitch πώς γίνεται αυτό; από λάθος του συστήματος; δεν το καταλαβαίνω! :o :o :o :o ??? ???

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:32:23 μμ »
το σύστημα δεν κάνει λάθη, ό,τι το ταϊζεις βγάζει. Στο edatacenter υπάρχουν μεταξύ άλλων δύο πεδία που αφορούν τα σχολεια : το σχολείο υπηρέτησης και το σχολείο μοριοδότησης. Τις περισσότερες φορές συμπίπτουν. Ωστόσο μπορεί να συμβεί να είναι διαφορετικά , πχ το Δημοτικό Σχολείο Διδυμότειχου για κάποιον που ειναι διορισμένος στη Β/θμια θα πρέπει να μοριοδοτηθεί ως Γυμνάσιο Διδυμότειχου ( δλδ την πλησιέστερη μονάδα β/θμιας).

αν κάποιος χριστιανός ξεχάσει να πατήσει τη μονάδα μοριοδότησης προφανώς τα μόρια δεν προσμετρώνται!!
γιαυτό ειναι βασικό όλοι να παραλαμβάνουν τις αιτήσεις τους και να τις ελέγχουν με πολλή προσοχή πριν τις υπογράψουν.  Εμείς μάλιστα τις στέλνουμε και με μέιλ ώστε να μην υπάρχει πλέον αμφισβήτηση τύπου 'δεν το λάβαμε, άργησε το ταχυδρομειο" και τα σχετικά...

στην αίτηση βέβαια που εσείς παραλαμβάνετε (και η οποία βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα ) δεν εμφανίζεται η μονάδα μοριοδότησης - μόνο η μονάδα υπηρέτησης. Όταν όμως στη δίπλα στήλη με τα μόρια σου έχει Μηδέν, προφανώς και πρέπει  να αναρρωτηθείς τι γίνεται. Η μόνη περίπτωση να σου βγάλει μηδέν είναι να πρόκειται για υπηρετηση ως 14 ημέρες, οπότε δεν προσμετράται. Όλες οι άλλες περιπτώσεις είναι άκυρες και θέλουν επανέλεγχο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:36:30 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:39:40 μμ »
ευχαριστώ πολύ bitch   ;)
 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:06:35 πμ »
έτσι που τα γράφει η bitch είναι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:08:06 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 04:23:47 μμ »
Καλησπέρα! Να ρωτησω κατι τους παλιοτερους. Καθε χρονο στις αιτησεις των μεταθεσεων προσκομιζουμε εκ νεου ολα μας τα εγγραφα πχ εντοπιοτητας, γαμου, τεκνων, προυπηρεσιες ή μονο επιπροσθετα οτι εχει αλλαξει;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 04:42:54 μμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 09:33:03 μμ »
Καλησπέρα! Να ρωτησω κατι τους παλιοτερους. Καθε χρονο στις αιτησεις των μεταθεσεων προσκομιζουμε εκ νεου ολα μας τα εγγραφα πχ εντοπιοτητας, γαμου, τεκνων, προυπηρεσιες ή μονο επιπροσθετα οτι εχει αλλαξει;

Πρέπει να προσκομίσουμε όλα όσα αφορούν την οικογενειακή κατάσταση, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση και πράξεις ανάληψης της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 09:25:09 μμ »
Παρακαλώ, μην ρίξετε φάπα...
Οι φετινοί νεοδιόριστοι, με βάση αυτά που έχουν εξαγγελθεί, δικαιούνται να κάνουν αίτηση μετάθεσης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.