*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:28:29 μμ »
Συνάδελφε kamakis, αν για κάποιον το θέαμα είναι κουραστικό μπορεί απλά να αγνοήσει και να μη διαβάσει τα παραπάνω posts. Ή αν κρίνουν οι διαχειριστές ότι τα γραφόμενά μου συνιστούν ξεκατίνιασμα, μπορούν απλά να τα διαγράψουν. Σε κάθε περίπτωση, η στηλίτευση μιας αδικίας -όσο ουσιαστική και να θεωρείται αυτή- δε νομίζω ότι ρίχνει το επίπεδο του forum.

Τώρα, σε μπηχτές για πράγματα που ψελλίζω (!) υπό πίεση, για μόρια άλλων που θέλω (!!) και για μεταθέσεις που στέρησα (!!!) εννοείται ότι δεν απαντάω.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:34:10 μμ »
Πραγματικά πόσοι από εσάς που δεν είχατε δικαίωμα για μετάθεση....τελικά αν καταθέτατε τα χαρτιά σας θα παίρνατε μετάθεση;;;

το πραγματικό θέμα είναι η εφαρμοζόμενη πολιτική που κλείνει σχολεία, δημιουργει 30αρια τμηματα, καταργεί ειδικότητες στα επαλ και η coming soon αυξηση του ωραριου

και τριπλά να σας δώσει τα μόρια των 2010 και μετά....και τριψηφια να γίνουν τα μόρια όλων....μετάθεση δεν έχει!!
 

κανω ξανά post μόνο το σημείο που θεωρώ ότι έχει βαρύνουσα σημασία
προκείμενου όποιος μπει στο κοπο να απαντήσει ή να πιαστεί απο τη συγκεκριμενη αποψη να σταθεί σε αυτά
και όχι σε αυτά που θεωρώ και εγω ο ιδιος κατακρίνω ότι αποτελούν το δέντρο (και μας κανουμε να χανουμε το δασος)

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:40:46 μμ »
Πραγματικά πόσοι από εσάς που δεν είχατε δικαίωμα για μετάθεση....τελικά αν καταθέτατε τα χαρτιά σας θα παίρνατε μετάθεση;;;

το πραγματικό θέμα είναι η εφαρμοζόμενη πολιτική που κλείνει σχολεία, δημιουργει 30αρια τμηματα, καταργεί ειδικότητες στα επαλ και η coming soon αυξηση του ωραριου

και τριπλά να σας δώσει τα μόρια των 2010 και μετά....και τριψηφια να γίνουν τα μόρια όλων....μετάθεση δεν έχει!!
 

κανω ξανά post μόνο το σημείο που θεωρώ ότι έχει βαρύνουσα σημασία
προκείμενου όποιος μπει στο κοπο να απαντήσει ή να πιαστεί απο τη συγκεκριμενη αποψη να σταθεί σε αυτά
και όχι σε αυτά που θεωρώ και εγω ο ιδιος κατακρίνω ότι αποτελούν το δέντρο (και μας κανουμε να χανουμε το δασος)

ευχαριστω



ΕΓΩ!!!!!!!!
Καποιος με λιγοτερα μορια ηρθε στο σχολειο που θελω να μετατεθω, επειδη δεν ειχα το δικαιωμα να κανω τα χαρτια μου.
Και ενας θεος ξερει ποτε θα φυγει και αν θα ανοιξει καινουργια θεση.........

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:44:18 μμ »
ειμαι περιεργος....τι ειδικοτητα εισαι που με δυο χρονια το πολυ υπηρεσια εχεις μορια για τις περισινες μεταθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:48:24 μμ »
ειμαι περιεργος....τι ειδικοτητα εισαι που με δυο χρονια το πολυ υπηρεσια εχεις μορια για τις περισινες μεταθέσεις;
17.03
Εχω κανει αρκετο καιρο αναπληρωτης και παραμεθωριο
Τα εχω τα μορια μου με εντοποιοτητα, συνυπηρετηση, παιδια κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:50:00 μμ »
ειμαι περιεργος....τι ειδικοτητα εισαι που με δυο χρονια το πολυ υπηρεσια εχεις μορια για τις περισινες μεταθέσεις;

Και μην εισαι τοσο δυσπιστος φιλε μου....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2012, 06:56:47 μμ από kaw »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:00:29 μμ »
Πραγματικά πόσοι από εσάς που δεν είχατε δικαίωμα για μετάθεση....τελικά αν καταθέτατε τα χαρτιά σας θα παίρνατε μετάθεση;;;
το πραγματικό θέμα είναι η εφαρμοζόμενη πολιτική που κλείνει σχολεία, δημιουργει 30αρια τμηματα, καταργεί ειδικότητες στα επαλ και η coming soon αυξηση του ωραριου

Κι εγώ έπαιρνα μετάθεση το 2011... Και την ειδικότητά μου τη βλέπεις...Και απόσπαση... Μη ξεχνάς πως δεν είναι μόνο δυο τα χρόνια προυπηρεσίας για πολλούς από εμάς... Είπαμε, οι ελαστικές σχέσεις εργασίας εφαρμόστηκαν πρώτα στο Υπουργείο Παιδείας. Με δυο και τρεις ΑΣΕΠ ο καθένας και θητεία αναπληρωτή και ωρομίσθιου στις εσχατιές της Ελλάδας.
Αυτή που γράφεις είναι η μεγάλη εικόνα και συμφωνώ... Και παίρνει θέση ο καθείς στο Σύλλογό του κι εκεί που κρίνονται τα σοβαρά. Στο Σχολείο, στην απεργία, στη διαδήλωση...

Όσο για τα ξεκατινιάσματα...
Εδώ στο forum οι του 2010 ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΜΥΝΑ και , και ΜΟΝΟ, τίποτε άλλο. Είναι πραγματικά εκπληκτικό τι επίθεση δεχόμαστε, πόσοι θέλουν την κεφαλή μας επί πίνακι...Σε κείνο το μικρό που μας αφορά...Δεν παίρνουν θέση στην αδικία που υποστήκαμε κι εμείς μαζί με όσους άλλους αναφέρεις, μας βλέπουν ΜΟΝΟ σαν κίνδυνο, σαν εχθρό που με το διπλασιασμό των μορίων θα πάρουμε τις θεσούλες τους...μη πω. Προσωπικά αν απαντάω είναι γιατί η λογική αυτή είναι που μας έφερε ως εδώ...
Δεν τον βλέπεις τον κίνδυνο; Για άλλη μια φορά το καλοστημένο παιχνιδάκι διαίρει και βασίλευε. Γιατί για να περάσουν όλα τα μεγάλα, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΑΝ για καιρό τον κόσμο στην μικρότητα και κυρίως στη φαγωμάρα... Πού ήταν η αλληλεγγύη τους όταν εφαρμοζόταν πάνω μας ο νόμος; Τώρα θέλουν τη μη...εφαρμογή αλλά μόνο όσον αφορά τα μόρια...
Γι αυτό έγραφα πριν ειρωνικά...

Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΩΘΗΤΩ.

 ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΟΛΟΙ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ, αφού ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΩΣ φτάσαμε να προσκυνάμε τέτοιες λογικές.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:08:31 μμ »
Υπατία, καθόλου υποκριτική δεν είναι. Επειδή όπως εξήγησα το θέμα δε με "καίει" άμεσα (έχω 8 χρόνια υπηρεσίας σε δυσπρόσιτο και πάμπολλα μόρια, ώστε να μη με "απειλεί" κανένας διορισμένος από το 2010 και μετά -οι οποίοι παρεμπιπτόντως στην ειδικότητά μου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού) μπορώ να βλέπω το όλο ζήτημα πιο αποστασιοποιημένα.

Εντάξει είμαστε ελαφρώς περισσότεροι  ;D δεν είσαι μακριά πάντως...

Κατά τα άλλα το θέμα με τους πολύτεκνους το έχουμε ξανασυζητήσει, δε συνδέονται πάντως. Η επίκληση μίας αδικίας δε ας νομιμοποιεί να δικαιολογήσουμε κάποια άλλη.

Το να πάρουν οι διορισθέντες του 2010 τα διπλά μόρια τη στιγμή που με βάση αυτά τα δεδομένα πραγματοποίησαν τις επιλογές τους (συντηριτική δήλωση περιοχών μετάθεσης, μη υποβολή αίτησης απόσπασης, κλπ), είναι αυτονόητο, τη στιγμη μάλιστα που δεν δημιουργεί ανισότητες ανάμεσα σε συναδέλφους που υπηρετούν κάτω απο τις ίδιες συνθήκες.

Και επιτέλους έχουμε υποστεί ένα σωρό αναδρομικές, αντισυνταγματικές ρυθμίσεις με πρωτοβουλία των κρατούντων, τώρα φτάσαμε στο σημείο να τις ζητάμε κιόλας; Στην ίδια λογική γιατί να μη ζητήσουμε τον αναδρομικό επανυπολογισμό των μορίων όσων αποσπάστηκαν στο παρελθόν και πήραν τα μόρια του δυσπρόσιτου; Ακόμα και αν ήταν για μία χρονιά.Κάτι τέτοιο δε θα ήταν συμβατό με το αίσθημα δικαίου;

Εδώ βέβαια να επισημάνω ότι με βάση το σύνταγμα αναδρομικά μπορεί να εφαρμοστεί μία ρύθμιση μόνο αν είναι επ' ωφελεία κάποιου και ακριβώς αυτό ήταν και το πνεύμα του αιτήματος της επέκτασης  της ρύθμισης. Η αποκατάσταση της διαχρονικής αδικίας βιώνουν οι επί  υπηρετούντες στα δυσπρόσιτα (ανεξαρτήτως έτους διορισμού).


Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:12:06 μμ »
Με εξαίρεση τις τεχνικες ειδικότητες για τις οποίες δεν έχω γνώση τι παίζει με τις βάσεις των μεταθεσεων τους
για τις υπόλοιπες ειδικότητες πε01-πε11, πε13, πε19/20, τις ειδικότητες δηλαδή που συνήθως βρίσκεις σε γυμνασια και γενικά λύκεια και θέλουν περιοχες υψηλής ζήτησης π.χ. μεγάλα αστικά κέντρα π.χ. Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα....θεωρώ οι μεταθεσεις είναι πλέον ταυτοσημες με τους αριθμους λοττο, τζοκερ και κινο
οποτε η μοριο...λογια είναι ματαιη!!! στο ιδιο καζανι βραζουμε 

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:24:19 μμ »
Γι αυτό όσοι χάσαμε την μετάθεση το 2011 λόγω μη δικαιώματος υποβολής αίτησης είμαστε ακόμη περισσότερο για κλάμματα... Κι έχεις και τους άλλους που σου τσιρίζουν"μα εσένα στα... διπλασιάζουν, δεν παίζω"...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:40:47 μμ »
για μισό γιατί θα ξεχάσω και τα λίγα μαθηματικά που ξέρω :

διορισμένος του 2009 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια
διορισμένος του 2010 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια επίσης!! ποιός ξεπερνάει ποιόν;

Διορισμένος το 2009 στην Ηράκλεια λαμβάνει 54 μορια
Διορισμένος το 2009 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια. Η διαφορά έγγυται στη μοριοδότηση του σχολείου που τοποθετήθηκε και ΟΧΙ στο έτος διορισμού του...

πώς να το κάνουμε τώρα, αν κάποιος διορίστηκε το 2005 στην Άρτα με 2 μόρια το έτος έχει φέτος 26 μόρια
Αν διορίστηκε το 2010 στην Νίσυρο έχει 58. Αλλά υπάρχει ΕΝΑΣ εδώ μέσα που να θεωρεί την υπηρέτηση στην Άρτα δυσκολότερη απο την υπηρέτηση στη Νίσυρο;
Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια και προσπαθούμε να πείσουμε ότι ντε και καλά έχουν παραπάνω μόρια οι διορισμένοι του 2010... πολλώ δε μάλλον ότι δεν τα δικαιούνται κιόλας!

συν τοις άλλοις μην ξεχνάμε πως τα έτη 2002 -2007 νεοδιόριστοι έφευγαν με απόσπαση στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους ως υπεράριθμοι ( και καλά ) και έπαιρναν ΚΑΙ μόρια οργανικής ΚΑΙ θεμελίωναν δικαιωμα μετάθεσης χωρίς ουσιαστικά να έχουν υπηρετήσει.

Επομένως, καλό θα ήταν να μην κάνουμε γαργάρα όλες τις περιπτώσεις μοριοδότησης που δεν υπηρετήθηκε και να βάλουμε επιλεκτικά στους διορισθέντες το 2010.

ΥΓ. και όταν λέω "κάνουμε γαργάρα" εννοώ προφανέστατα τη στάση της ΟΛΜΕ και όχι την προσωπική στάση του καθενός.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2012, 08:04:28 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:14:02 μμ »
αυτο ακριβως. ΤΕΛΟΣ.
ας μην προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλον εδω μεσα. Δεν εχει νοημα. δεν υπαρχει κακος συναδελφος, τουρλουμπουκι νόμοι υπαρχουν .

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:23:29 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι είτε με διπλά, είτε χωρίς διπλά μόρια όλοι με τα μόρια στο χέρι θα βρεθούμε πάλι  ;D
Το σοβαρότερο νομίζω που μας συμβαίνει αυτή τη στιγμή είναι ότι για άλλη μια φορά από τη πίσω πόρτα και με "μαλαγανιά" μας λένε ότι οι μεταθέσεις με βάση τις επιλογές των εκπαιδευτικών τελείωσαν. Έχουν ήδη ψηφίσει με το νέο μνημόνιο τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και αυτό το ξεχνάμε Όλοι μας.
Η επόμενη χρονιά πιστεύω ότι επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις για όλους μας και το πόσα μόρια έχει κάποιος θα είναι άνευ σημασίας.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:28:05 μμ »
συναδελφοι στην Αθηνα με ενημερωσαν οτι περιμενουν αυξηση ωραριου απο Γενάρη, εχουν ήδη παραπανω ωρες κ δεν τις χαρακτηριζουν υπερωριες.....!!    ΟΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ κ δεν ενημερωνομαστε. Μετακινουν καθηγητες λογω ελλιπους ωραριου!!!και μπαινουν σε διαθεση ΠΥΣΔΕ.
Εχει ακουσει κανεις για ολα αυτα...? 28 μαθητες σε καθε τμημα, κ γινεται ελεγχος ενδελεχης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.