*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 772287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #658 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:14:10 μμ »
δεν λεει αυτο το ΠΔ που παραθέτεις. Μιλάει για ανάληψη υπηρεσίας όχι για ημερομηνία ΦΕΚ.. Αν η ανάληψη γίνει μέσα στον Σεπτέμβριο βεβαίως και λογίζεται απο 1/9. Όμως δεν μπορεί ποτέ να συμβει το ΦΕΚ να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία απο την ανάληψη υπηρεσίας.

Έχω δουλέψει κι εγώ σε διεύθυνση πάνω στο edata και μου μου έχουν τύχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και αυτο που σου λέω μου το έχουν επιβεβαιώσει και απ´ το υπουργειο. Δε μίλησα για μεταγενέστερο ΦΕΚ από την ημερομηνία ανάληψης. Μιλάω για ΦΕΚ π.χ. 15/9 και ανάληψη π.χ. 20/9. Σ αυτη τη περιπτωση, δικαιούσαι να κάνεις αίτηση μετάθεσης. Επίσης τα μόρια υπηρεσίας που ανέφερα τα βγάζει αυτόματα το edata αν βάλεις τις παραπάνω ημερομηνίες σε κάποιο νεοδιόριστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 06:19:37 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:35 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #659 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:26:45 μμ »
Το έγραψα και πριν, με τροποποίηση της προηγούμενης δημοσίευσης και μάλλον δεν το είδες... το ξαναγράφω λοιπόν.
αν δηλώσεις στο edata ημερμηνία ΦΕΚ 15/9 δεν μπορείς να δηλώσεις στις υπηρετήσεις ημερομηνία πριν απο την ημερομηνία του ΦΕΚ. Θα σου βγάλει μήνυμα που δε θα το δεχτεί.

εξάλλου στο αρ. 18 του ΠΔ 50 αναφέρεται ότι
" ως χρόνος πραγματικής εκπ/κής υπηρεσίας για κάθε εκπ/κό ( και αρα ως χρόνος θεμελιωτικός για μετάθεση) υπολογίζεται ο συνολικός χρόνος απο την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτμεβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30η Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται απο την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."

εξάλλου, εφόσον έχεις δουλέψει το edata  σαφώς γνωρίζεις ότι για  κάποιον που δεν έχει άλλη προϋπηρεσία - ώστε να υπολογίσει  και αυτή - ο χρόνος συνολικής υπηρεσίας και άρα η μοριοδότηση συνολικής υπηρεσίας ξεκινάει απο την ημερομηνία του ΦΕΚ ενώ τα μόρια δυσμενών συνθηκών απο 1/9 ή όποτε έγινε η ανάληψη αν έγινε μετά τις 30/9.  :)

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #660 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:45:11 μμ »
Μάλλον δεν το εξηγώ καλά και δεν γίνομαι κατανοητη.

Μα δεν δηλώνεις στο edata προγενέστερη ημερομηνία.

Στις περιπτώσεις που σου αναφέρω με ΦΕΚ γύρω στις 15 Σεπτέμβρη και ανάληψη γύρω στις 20 Σεπτέμβρη, περνούσαμε στη διευθυνση που ήμουνα ακριβώς αυτά τα στοιχεία στο edata. Δηλ. ΦΕΚ 15/9, και ανάληψη κανονικά 20/9. Δεν βάζαμε εμείς 1/9. Το edata λοιπον σε αυτες τις περιπτώσεις έδινε τα μόρια υπηρεσίας εξολοκλήρου (2 τότε) και έδινε μόρια δυσμενών για 11 μήνες, έχαναν δηλ. ένα μήνα μιας και η ανάληψη ήταν μετά τις 15/9.

Επισης αυτές οι περιπτώσεις είχαν κανονικά δικαίωμα μετάθεσης.

Βασικά μπορεί να λέμε και το ίδιο τόση ώρα...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #661 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:52:49 μμ »
περίπου το ΄ιδιο λέμε!

μόρια δυσμενών συνθηκών θα λάβουν κανονικά γιατί είναι απο 15 ημέρες και πάνω ( για το συγκεκριμένο παράδειγμα). Δεν διαφωνώ επ΄αυτού. Άλλο όμως τα μόρια δυσμενών και άλλο τα μόρια συνολικής και ο θεμελιωτικός χρόνος μετάθεσης.

μόρια συνολικής θα πάρουν για 11 μήνες και 15 ημέρες ( απο το φεκ διορισμού δλδ στο παράδειγμα που ανέφερες) και εδώ είναι που υπάρχει "σφάλμα" στο data - διότι δεν βγάζει μόνο του ένα μήνυμα, ένα κάτι τελοσπάντων που να λέει στον χειριστή ¨΄ωπα, αυτό δεν είναι 12 μήνες ειναι κάτι λιγότερο και άρα πάπαλα η θεμελίωση".

Αυτό ( το αν θεμελιώνει ή όχι δλδ δικαίωμα μετάθεσης) το αποφασίζει εν πολλοίς αυθαίρετα ο χειριστής ( τύπου ,έλα μωρέ για 15 μέρες τώρα.... ). Υπάρχει και η διάταξη που ανέφερες προηγουμένως που πολλοί έχουν παρεξηγήσει και να το πώς γίνεται το λάθος, όπως είπα και πριν. Δεν χρειάζεται να γινει επίτηδες απο τον υπάλληλο που το καταχωρεί...  μπορεί να γίνει εκ παραδρομής, επειδή ....έτσι έκαναν οι προηγούμενοι, επειδή ο παλιός που έδειξε στον νέο δεν είχε κατανοήσει σαφώς αυτό το λεπτό σημείο και βέβαια για ένα σωρό άλλους λόγους. Δε λέω ότι δε γίνεται - γίνεται. Είναι όμως λάθος.

Ελπίζω το νέα πρόγραμμα που θα αντικαταστήσει το edc  να τα έχει προβλέψει αυτά και να είναι πιο αυτοματοποιημένο επ΄αυτού γιατί προφανώς έτσι ευννούνται κάποιοι και αδικούνται κάποιοι άλλοι.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:35 »

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #662 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:04:28 μμ »
περίπου το ΄ιδιο λέμε!

μόρια δυσμενών συνθηκών θα λάβουν κανονικά γιατί είναι απο 15 ημέρες και πάνω ( για το συγκεκριμένο παράδειγμα). Δεν διαφωνώ επ΄αυτού. Άλλο όμως τα μόρια δυσμενών και άλλο τα μόρια συνολικής και ο θεμελιωτικός χρόνος μετάθεσης.

μόρια συνολικής θα πάρουν για 11 μήνες και 15 ημέρες ( απο το φεκ διορισμού δλδ στο παράδειγμα που ανέφερες) και εδώ είναι που υπάρχει "σφάλμα" στο data - διότι δεν βγάζει μόνο του ένα μήνυμα, ένα κάτι τελοσπάντων που να λέει στον χειριστή ¨΄ωπα, αυτό δεν είναι 12 μήνες ειναι κάτι λιγότερο και άρα πάπαλα η θεμελίωση".

Αυτό ( το αν θεμελιώνει ή όχι δλδ δικαίωμα μετάθεσης) το αποφασίζει εν πολλοίς αυθαίρετα ο χειριστής ( τύπου ,έλα μωρέ για 15 μέρες τώρα.... ). Υπάρχει και η διάταξη που ανέφερες προηγουμένως που πολλοί έχουν παρεξηγήσει και να το πώς γίνεται το λάθος, όπως είπα και πριν. Δεν χρειάζεται να γινει επίτηδες απο τον υπάλληλο που το καταχωρεί...  μπορεί να γίνει εκ παραδρομής, επειδή ....έτσι έκαναν οι προηγούμενοι, επειδή ο παλιός που έδειξε στον νέο δεν είχε κατανοήσει σαφώς αυτό το λεπτό σημείο και βέβαια για ένα σωρό άλλους λόγους. Δε λέω ότι δε γίνεται - γίνεται. Είναι όμως λάθος.

Ελπίζω το νέα πρόγραμμα που θα αντικαταστήσει το edc  να τα έχει προβλέψει αυτά και να είναι πιο αυτοματοποιημένο επ΄αυτού γιατί προφανώς έτσι ευννούνται κάποιοι και αδικούνται κάποιοι άλλοι.

Βασικά το σημείο που διαφωνούμε είναι τα μόρια συνολικής. Εγώ λέω ότι στην περίπτωση που ανέφερα ο εκπαιδευτικός παίρνει τα μόρια για 12 μήνες (αναφέρομαι στα μόρια της χρονιάς που λέμε που είναι 2,5 πλέον) και όχι για 11 μήνες και 15 μέρες. Αυτό βγάζει και το edata αυτόματα δηλ. Δεν είναι θέμα του υπαλλήλου που καταχωρεί. Επίσης λέω ότι αυτός ο εκπαιδευτικός έχει δικαίωμα μετάθεσης.

Τέλος πάντων, ελπίζω κι εγώ το νέο πρόγραμμα να είναι καλύτερο απ' το edata!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #663 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:11:43 μμ »
αυτό ακριβώς σου λέω
άλλο τα μορια δυσμενών
άλλα τα μόρια συνολικής ( τα 2,5 που λες και φυσικά θα τα πάρει )
και άλλο ο χρόνος που θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης.

συχνά μπερδεύει πολύς  κόσμος το δεύτερο με το  τρίτο αλλά δεν συμπίπτουν πάντα!!

το νέο πρόγραμμα θα ειναι σίγουρα καλύτερο και πληρέστερο!!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #664 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:17:32 μμ »
Προφανώς λέμε το ίδιο...   ;)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #665 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:21:20 μμ »
και καλά, εγώ ειμαι ξανθιά, εσύ τι δικαιολογία έχεις;

διαφωνούμε στο αν θεμελιώνει χρονο μετάθεσης στα άλλα συμφωνούμε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #666 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:33:06 μμ »
και καλά, εγώ ειμαι ξανθιά, εσύ τι δικαιολογία έχεις;

διαφωνούμε στο αν θεμελιώνει χρονο μετάθεσης στα άλλα συμφωνούμε.

Α, ναι σωστα! Εκεί όντως διαφωνούμε!

Υ.γ. Κι εγώ ξανθιά είμαι! :P ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 07:44:08 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #667 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:34:38 μμ »
πώς σε νιώθω!!! φυσική; εγώ φυσική!!! natural talent!!!   ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #668 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:45:08 μμ »
Βαμμένη! Και ξέρεις, ε; Αυτό είναι χειρότερο! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #669 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:47:16 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D

θα μας κράξουν!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #670 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:53:18 μμ »
Εν αναμονή της εγκυκλίου, έχω μια απορία...Θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για μετάθεση (τα οικονομικά πλέον δεν μου επιτρέπουν να μείνω άλλο στο αγαπημένο μου σχολείο δυστυχώς) και πήγα στα ΚΕΠ να πάρω την εντοπιότητα να είμαι έτοιμη.Το χαρτί αργούσε και αργούσε και τελικά μέσω του τοπικού ΚΕΠ επικοινωνήσαμε με το Δήμο μου.Η υπάλληλος (του δικού μου Δήμου), μου είπε ότι το συγκεκριμένο χαρτί εντοπιότητας καταργήθηκε από 1-1-12. Μετά από πολύυυυ κουβέντα και αφού δεν μπορούσαμε να βρούμε άκρη μου έστειλε πιστοποιητικό γέννησης που γράφει μέσα στα πολλά πού είμαι δημότης και από ποια ημερομηνία.Είναι δεκτό αυτό;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #671 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 08:04:45 μμ »
δεκτό ειναι!! :)

το θέμα ειναι ότι για κάποιο λόγο δεν έχουν καταργήσει όλοι οι δήμοι το έντυπο εντοπιότητας!!!
Αθάνατη Ελλάδα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161615
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 479
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.