*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 770039 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1232 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:22:25 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:58:43 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1233 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:44:10 μμ »
Jeronymo δηλαδη σου ειπαν οτι ειναι λαθος κ θα το διορθωσουν ή δεν περναει στο συστημα κ θα μεινει ετσι γιατι 3 μορια δεν ειναι μικρη διαφορα!!!ποιος ξερει να μας πει;;;(η δικη μου αιτηση δεν "ανεβηκε"ακομα κ θελω να ειμαι προετοιμασμενη!)

Αποσυνδεδεμένος Jeronymo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1234 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:59:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Φυσικά και θα διορθώσουν το λάθος, όμως "δεν ήξεραν τον τρόπο και πήρα εκατό τηλέφωνα στο υπουργείο για να βρώ το πως θα διορθωθεί. Σήμερα το πρωι μου είπαν ότι το διόρθωσαν αλλά δεν περάστηκε στον e-φακελο στο athena ακόμα.
Αυτό ίσως συμβαίνει γιατί η βάση δεδομένων δεν ενημερώνεται άμεσα;;;;; δεν γνωρίζω. Φυσικά μου έκαναν και άλλα λάθη που με έβγαλαν από τα ρούχα μου. Δεν δικαιούμαι λέει μόρια εντοπιότητας (εννοείται ότι έβαλα πιστοποιητικό κλπ)γιατί την έβαλα δεύτερη επιλογή. Αυτό δεν ισχύει είπαν από το υπουργείο να δούμε πότε θα διορθωθεί και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1235 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 10:05:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Φυσικά και θα διορθώσουν το λάθος, όμως "δεν ήξεραν τον τρόπο και πήρα εκατό τηλέφωνα στο υπουργείο για να βρώ το πως θα διορθωθεί. Σήμερα το πρωι μου είπαν ότι το διόρθωσαν αλλά δεν περάστηκε στον e-φακελο στο athena ακόμα.
Αυτό ίσως συμβαίνει γιατί η βάση δεδομένων δεν ενημερώνεται άμεσα;;;;; δεν γνωρίζω. Φυσικά μου έκαναν και άλλα λάθη που με έβγαλαν από τα ρούχα μου. Δεν δικαιούμαι λέει μόρια εντοπιότητας (εννοείται ότι έβαλα πιστοποιητικό κλπ)γιατί την έβαλα δεύτερη επιλογή. Αυτό δεν ισχύει είπαν από το υπουργείο να δούμε πότε θα διορθωθεί και αυτό.

Το σύστημα είναι εντάξει. Απλώς ο καταχωριστής βάζει "τικ" στο "δικαιούται μόρια εντοπιότητας" και αυτά υπολογίζονται για την αντίστοιχη περιοχή μετάθεσης μόνο.
Για τους νεοδιόριστους του 2010 έχουν δοθεί συγκεκριμένες οδηγίες στους καταχωριστές.
Το σύστημα athena αφορά συγκεκριμένες Διευθύνσεις. Κάποιος το ενημερώνει όταν βρει χρόνο.

Ακόμα και να γίνει λάθος έχεις το δικαίωμα 18 με 22 να κάνεις ένσταση. Μέχρι τότε καλό είναι να αφήσουμε τους "καταχωριστές" να κάνουν τη δουλειά τους για να μπορέσουν να προλάβουν τις προθεσμίες. Εάν κάθε 2 λεπτά χτυπάει τηλέφωνο για ερώτηση η οποία συνήθως (όχι πάντα αλλά σίγουρα 9 στις 10 φορές) σου τρώει το χρόνο γιατί η απάντηση υπάρχει ήδη στην εγκύκλιο τότε μάλλον δεν θα προλάβεις και τις προθεσμίες για την καταχώριση, την ενημέρωση του athena κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1236 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:28:48 μμ »
πόσο γκάου παίζει να ειναι κάποιοι καταχωριστές; ήαμρτον δλδ!! Τι ακριβώς δεν μπορούσαν να κάνουν; να χωρίσουν μία υπηρέτηση ως 31/8 και άλλη μία απο εκει και μετά;
όχι, θα βγάλω το άχτι μου τώρα!! Διότι όταν έλεγα στους συν-καταχωριστές παιδιά ελάτε να μαζευτούμε να σας δείξω πώς και τι και γιατί με έγραφαν μεγαλοπρεπώς και όταν τους έλεγα πρέπει να ανοίξουμε φακέλους για να βάλουμε σωστά τα  μόρια μου έλεγαν - και συνεχίζουν να μου λένε - σιγά μην ανοίξουμε δυόμιση χιλιάδες φακέλους!!! ( αλλά απο τον Σεπτέμβριο πολύ ωράια κάθονται όλοι !! )

και όσο για την εντοπιότητα, έλεος δλδ!! λέει  κάπου ότι την εντοπιότητα την παίρνεις μόνο για την πρώτη επιλογή;

αααα και για το Αθηνά, ανεβαίνουν οι αιτήσεις του Edata εκεί - δεν μπορεί να το αφήσεις για μετά... υπάρχει συμφωνία μεταξύ Αθηνάς και Edata και έτσι το pdf ανεβαίνει στο Αθηνά... Καλά κάνουν και τα κοιτάνε λοιπον και πρέπιε να τα κοιτάνε οι εκπαιδευτικοί γιατί .... ας μην το ανοίξω καλύτερα. ΟΚ όλοι κάνουμε λάθη, και γω προφανώς θα έχω κάνει , αλλά τέτοια τραγικά δεν υπάρχει περίπτωση! Έλεος...
Οπότε...σκίστε τους!!!  :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1237 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:05:13 πμ »
Καλησπέρα!
Διορίστηκα το 2008 και τοποθετήθηκα σε σχολική βιβλιοθήκη χωρίς αίτησή μου, για τις ανάγκες της υπηρεσίας και για υπηρεσιακούς λόγους, οπώς αναγράφει το χαρτί της πράξης του ΠΥΣΔΕ που έχω.  Θεωρώντας ότι έχω υπηρετήσει την οργανική μου κάνω αίτηση για μετάθεση όλα τα επόμενα χρόνια και παίρνω αποσπάσεις για την περιοχη μόνιμης κατοικίας μου.
Μου τηλεφωνούν σήμερα απο τη διεύθυνση στην οποία ανήκω και μου είπαν ότι τώρα - μετά απο 4 χρόνια- ο υπάλληλος που καταχωρεί τις αιτήσεις βρήκε  ότι είχα τοποθετηθεί σε βιβλιοθήκη και ότι δεν έχω υπηρετήσει την οργανική μου και ότι πρέπει να ξανα πάω και να την υπηρετήσω και ότι δεν θεμελιώνω δικαίωμα μετάθεσης. Τους τόνισα τη διατύπωση της απόφασης του ΠΥΣΔΕ και μου είπαν ότι θα το ξανα ψάξουν και θα μου πουν σίγουρα αύριο.
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!


εννοείται πως αφού είναι χωρίς αίτησή σου θεωρειται ότι έχεις θεμελιώσει δικαιωμα μεταθεσης. Ωστόσο αν επιμείνουν στην αρχική τους απόφαση θα κάνεις αίτηση ( στην οποία θα επισυνάψεις το περίφημο έγγραφο που αναφέρει ότι η απόσπασή σου έγινε για "τις ανάγκες της υπηρεσιας και χωρίς δική σου αίτηση" ) και θα ζητήσεις να αποσταλεί η αίτησή σου ως αμφισβητούμενη περίπτωση προς εξέταση στην Κ.Υ. - θεωρώ ότι θα ειναι πανεύκολο για το ΚΥΣΔΕ να αποφανθεί περί του αυτονόητου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος touli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1238 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:14:49 μμ »
Ευχαριστώ για τη διαβεβαίωση!
Μίλησα πριν λίγο μαζί τους και τελικά ξεκαθαρίστηκε το θέμα.  Απλά είναι πολύ αγχωτικό μετά 5 χρόνια να σου αναφέρουν ένα τέτοιο ενδεχόμενο χωρίς να υφίσταται καν!   

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1239 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:15:58 μμ »
με το σύζυγο μου είμαστε στην ίδια σχολική μονάδα. Για τη βελτίωση στην περιοχή συνυπηρέτησης γράφει σχολείο και όχι το δήμο που ανήκει. Δεν θα έπρεπε να γράφει το δήμο αφού έχουμε μόρια συνυπηρέτησης για όλα του σχολεία του δήμου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1240 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:34:40 μμ »
με το σύζυγο μου είμαστε στην ίδια σχολική μονάδα. Για τη βελτίωση στην περιοχή συνυπηρέτησης γράφει σχολείο και όχι το δήμο που ανήκει. Δεν θα έπρεπε να γράφει το δήμο αφού έχουμε μόρια συνυπηρέτησης για όλα του σχολεία του δήμου;

πφοφανώς και θα έπρεπε. Ζήτα από τον καταχωριστή της αίτησής σου να ελέγξει αν έχει τσεκάρει στο edata το κουτάκι " ο σύζυγος εργάζεται" ώστε να σου πιστωθούν τα μόρια συνυπηρέτησης.. 
Πριν το κάνεις πάντως κοίτα πάλι στην πρώτη σελίδα της αίτησης που παρέλαβες αν στο σημείο μετά τα στοιχεία των παιδιών γράφει " Ο σύζυγος εργάζεται " " ΝΑΙ" και αν υπάρχει συμπληρωμένη η "Δημοτική Ενότητα Συζύγου". 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1241 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:59:50 μμ »
Bitch κ οποιος αλλος ξερει!πως μπορω να τσεκαρω το μορια αφου δεν ξερω πως βγαινουν κ υπολογιζω στο περιπου!πχσχεδον 8 μηνες αναπληρωτης σε σχολειο με 1 μοριο βγαζει μορια 0,66 ;σωστο ή λαθος πως το υπολογιζω;

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1242 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 06:09:22 μμ »
Είναι απλό: προϋπηρεσία πάνω από το μισό ενός μήνα θεωρείται ως ολόκληρος μήνας. Οπότε στην περίπτωση σου που έχεις 8 μήνες σε σχολείο με 1 μόριο τη χρονιά, θα πάρεις τα 8/12 του 1, δηλαδή 8/12 * 1=2/3 * 1 = 0,66666...


Bitch κ οποιος αλλος ξερει!πως μπορω να τσεκαρω το μορια αφου δεν ξερω πως βγαινουν κ υπολογιζω στο περιπου!πχσχεδον 8 μηνες αναπληρωτης σε σχολειο με 1 μοριο βγαζει μορια 0,66 ;σωστο ή λαθος πως το υπολογιζω;

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1243 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 06:57:41 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Αν είσαι σε ένα σχολείο με 1 μόριο τρεις μέρες και σε άλλο σχολείο με 2 μόρια δύο μέρες για 10 μήνες τι μόρια παίρνεις? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1244 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:00:50 μμ »
(3/5)*(10/12)*1 + (2/5)*(10/12)*2 = 0,5 + 0,66 = 1,16

και προσθέτεις και τους δύο μήνες του καλοκαιριού, όπου υπολογίζεις τα μόρια από το σχολείο που είσαι "οργανικά" τοποθετημένος (δηλαδή: 2/12*Χ, όπου Χ τα μόρια του σχολείου).

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Αν είσαι σε ένα σχολείο με 1 μόριο τρεις μέρες και σε άλλο σχολείο με 2 μόρια δύο μέρες για 10 μήνες τι μόρια παίρνεις? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1245 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:05:50 μμ »
τα μόρια Δυσμενών Συνθηκών ( δλδ αυτα που βλέπετε στην αίτησή σας δίπλα απο τις υπηρετήσεις σας ) αν τα διαστήματα ειναι σωστά, είναι και τα μόρια σωστά - και αυτό γιατί βγαίνουν αυτόματα απο το σύστημα επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν βγει λάθος.
Αυτό που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να είναι σωστά τα διαστήματα και φυσικά σωστά και τα σχολεία. Δυστυχώς εσείς στην αίτηση, δεν βλέπετε τη σχολική μονάδα μοριοδότησης αλλά τη σχολική μονάδα υπηρέτησης. Εκεί θα πρέπει να προσέξετε λίγο. Διότι αν για παράδειγμα έχετε τοποθετηθεί σε ένα σχολείο πχ με 5 μόρια αλλά διατίθεστε ολικά για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε ένα σχολείο με ένα μόριο , αυτο που εσείς βλέπετε ειναι το σχολείο με το ένα μόριο - αλλά αν τα έχουν δηλώσει σωστά - τότε τα μόρια πρέπει να ειναι αυτά που αντιστοιχούν στο σχολείο με τα πέντε μόρια. Εκεί θέλει προσοχή.

Τα μόρια συνολικής υπηρεσίας είναι επισης εύκολο να τα υπολογίσετε. Η συνολική υπηρεσία αναγράφεται περίπου στο τέλος αριστερά της πρώτης σελίδας της αίτησης. Αναγράφεται σε έτη,μ ήνες και ημέρες.
Το κάθε έτος λαμβάνει 2.5 μόρια επομένως αναλογικά πάνε και οι μήνες. Ημέρες πάνω απο 15 λαμβάνονται ως μήνας. Έτσι αν κάποιος έχει 5 έτη, 3 μήνες και 16 ημέρες θα υπολογίσει μόρια συνολικής υπηρεσίας για 5 έτη και 4 μήνες.

Προσοχή θέλει κι εδώ το εξής: κάποιες φορές η συνολική υπηρεσία είναι κατά τι ( ή και περισσότερο ) μεγαλύτερη απο τον χρόνο υπηρετήσεων που αναγράφεται ακριβώς απο κάτω. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους:
α. επειδή η συνολική "τρέχει" απο το ΦΕΚ διορισμού (που μπορεί να ειναι τον Αυγουστο) ενώ η υπηρετήσεων απο 1/9 - την ημερομηνία δλδ που αρχίζει το σχολικό έτος.

β. επειδή στη συνολική υπηρεσία μοριοδοτούνται και υπηρετήσεις που έχουν αναγνωρισθεί αλλά δεν φαίνονται στον πίνακα με τα σχολεια. Αυτές οι υπηρετήσεις ειναι τυχόν προϋπηρεσίες σε δημοσια ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΑΕΙ ( κατά κύριο λόγο).

αααα ,ε πίσης, σημαντικό ειναι πως στη συνολική υπηρεσία υπολογίζετια και ο αναγνωρισμενος μισθολογικά χρόνος ( για τοςυ 17.01) στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:08:42 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160930
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.