*

Αποστολέας Θέμα: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις  (Αναγνώστηκε 6448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:24:11 μμ »
Ξεκινησα με ενα κοριτσακι ιδιαιτερο το καλοκαιρι (θα παει Ε' δημοτικου τωρα) και βγαλαμε το Copains Copines 1. Μιλαμε για πολυ δυνατη μαθητρια που θεωρω οτι θα χαραμιστει αν συνεχισουμε την συγκεκριμενη σειρα. Σκεφτηκα να συνεχισω με το Α ton tour 2 αλλα φοβαμαι μην τη ριξω στα βαθια.. Εσεις τι γνωμη εχετε?

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο λαμβανετε υποψιν την τιμη των βιβλιων που προτεινετε στους μαθητες.. Προκειται να εχω ενα γκρουπακι και ενω θεωρω τα Copains Copines πολυ καλα ως βιβλια η τιμη τους μου φαινεται καπως και φοβαμαι πως θα αναγκαστω να στραφω σε πιο οικονομικη επιλογη για τους γονεις πχ Genial η οποια ισως να επηρεασει και την ποιοτητα του μαθηματος.
Γενικα ποια βιβλια θεωρειτε καλυτερα για γκρουπακια και ποια για ιδιαιτερο?

Merci d' avance..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:37:51 μμ »
Artgeek επιτελους και μια ''γαλλικου'' για να μιλαμε. Εννοειται οτι θα χαραμιστει αν συνεχισετε το copains copines. Επειδη ομως ειναι και μικρουλα θα σου προτεινα να κανετε πρωτα το a ton tour1. Ειχα περυσι μαθητρια που ειχε κανει το copains copines στο σχολειο. Ξεκινησαμε το a ton tour1, το τελειωσαμε και συνεχισαμε στο 2,απο το οποιο μας εμεινε μονο το 6ο κεφαλαιο. Εχουν αρκετο λεξιλογιο τα βιβλια αυτα που καλο ειναι να το χουν διδαχθει τα παιδια.
Αφου σου αρεσει αυτη η σειρα εξετασε το ενδεχομενο να φωτοτυπουνται τα βιβλια. Δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να αγοραζουν οι γονεις τα βιβλια. Ολα τα βιβλια μπορεις να τα κανεις και στα ιδιαιτερα και στα γκρουπ.Απλα τα copais copines ειναι πιο διαδραστικα και θελουν να χεις τουλαχιστον 2 παιδια.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:36:49 μμ »
ω ναι.. οπως βλεπω κι εγω ειμαστε λιγες 'γαλλικουδες'

Το σκεφτηκα κι εγω το ενδεχομενο των Α ton tour απ την αρχη.Ετσι κι αλλιως δεν βιαζεται ουτε το παιδι ουτε οι γονεις για πτυχια κλπ

Την φωτοτυπηση των βιβλιων την εχω στο μυαλο μου απλα εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για κεντρα που δεν φωτοτυπουν λογω δικαιωματων κλπ.. Θα το ψαξω παραπανω κανοντας και την συγκριση στο κοστος..

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:48:49 μμ »
De rien. Αφου δε βιαζονται για διπλωματα,εισαι τυχερη. Ξεκινησε στο παιδακι μια μεθοδο απο την αρχη που να μην ειναι τελειως bebe και θα δεις τι καλα που θα προχωρησει.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:00:04 μμ »
[...]

Αφου σου αρεσει αυτη η σειρα εξετασε το ενδεχομενο να φωτοτυπουνται τα βιβλια. Δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να αγοραζουν οι γονεις τα βιβλια. Ολα τα βιβλια μπορεις να τα κανεις και στα ιδιαιτερα και στα γκρουπ.Απλα τα copais copines ειναι πιο διαδραστικα και θελουν να χεις τουλαχιστον 2 παιδια.

Όπως και να'χει το θέμα με την οικονομική κατάσταση όλων των εμπλεκομένων, η νομοθεσία και τα πνευματικά δικαιώματα και ένα σωρό άλλες παράμετροι πρέπει να γίνονται σεβαστά. Και ας το δούμε το ζήτημα εκτός πλαισίου κυρώσεων. Δημιουργήστε δικές σας σημειώσεις ή υλικό, που οπωσδήποτε θα μπορείτε να μοιράζετε στους μαθητές σας, μιλήστε με τους γονείς ότι η μέθοδος είναι απαραίτητη. Ένα κόστος της τάξεως των 60 ευρώ περίπου επιμερισμένο (/10 μήνες), διαμορφώνεται στα έξι (06 ευρώ). Ίσως έτσι αντιληφθούν ότι δεν είναι κάποιο υπέρογκο ποσό. Οπωσδήποτε δεν είναι τα μόνα βιβλία με τα οποία επιβαρύνεται ο σχολικός προϋπολογισμός. Όμως κάποια πράγματα οφείλουμε να τα τοποθετούμε στη σωστή βάση.

Τέλος, ακόμη και αν επιτρεπόταν η φωτοτύπηση, η χρήση τους δεν ευνοεί την οργάνωση της μαθητικής μελέτης.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:25:09 μμ »
troll κι εγω την ιδια αποψη εχω γι αυτο και θα προτεινα την συγκεκριμενη λυση ως εσχατη των εσχατων..
Το κοστος των βιβλιων ειναι πολυ λιγοτερο απο το παραδειγμα που δινεις

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:03:48 μμ »
Δικιο εχετε troll και artgeek. Ειναι σαφως η εσχατη λυση αλλα οταν υπαρχουν αδελφια στο ιδιο επιπεδο συνηθως οι γονεις αγοραζουν ενα σετ βιβλιων και το αλλο το φωτοτυπουν. Για τετοιες περιπτωσεις μιλαω.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:57:00 μμ »
Κατεληξα στο να ξεκινησω τη σειρα A ton tour απ την αρχη.. Εχει και την γραμματικη της οποτε θα μπορουμε να δουλευουμε και να υπαρχει υλικο για δουλευει η μικρη μονη της καθως θα κανουμε μονο 1 ωρα/εβδομαδα


Μια παρατηρηση: Χθες κοιταζοντας βιβλια στον Μαλλιαρη βρηκα μια μεθοδο την  Quartier Libre απο ελληνικο εκδοτικο οικο οπου οι consignes κλπ ηταν ολα στα ελληνικα.. Δεν ξερω αν τη γνωριζετε/χρησιμοποιειτε παντως εμενα απο μια ματια που εριξα δεν μου δημιουργησε την καλυτερη εντυπωση..

Επισης παρατηρησα χαμηλοτερες τιμες στα βιβλια των μαθητων απο αυτες του eshop εκδοτικου οικου [οχι του προαναφερθεντος..]

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 07:33:17 μμ »
Καλα εκανες artgeek  και επελεξες το A ton tour.Θα δεις τι καλα που θα προχωρησει το κοριτσακι.Αυτο με τη 1 ωρα/εβδομαδα ισχυει και αλλου; Γιατι στην πολη μου εχει παγιωθει στα μικρα επιπεδα ακομη και στα φροντιστηρια!Οντως η μεθοδος αυτη(QL) δε φαινεται και τοσο καλη. Μου την εχουν στειλει αλλα την πεταξα σ'ενα συρταρι και ουτε την ξανανοιξα. Γενικα προτιμω και χρησιμοποιω τα βιβλια του εκδοτικου οικου, του οποιου αναφεραμε το βιβλιο.Καλη αρχη! :)
υ.γ. Επειδη ειμαι λιγο επιφυλακτικη με τις αγορες μεσω ιντερνετ,δεν εχω καν μπει να δω τις τιμες στο eshop τους. Τωρα που το ανεφερες θα το τσεκαρω!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 07:51:51 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:38:26 μμ »
Εγω δεν το χω ακουσει αυτο που λες για τη 1 ωρα.. Στην προκειμενη περιπτωση ειπαμε πως θα ξεκινησουμε ετσι γιατι ειναι σε δυσκολη ταξη και εχει και διαφορες αλλες δραστηριοτητες/μαθηματα..

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:46:10 μμ »
Αρα ειναι ''μοδα'' στην πολη μου.Που την ξεσηκωσαν οι γονεις δε μπορω να καταλαβω;Η δικαιολογια τους:μην κουραστει με δευτερη ωρα.Μονο στα επιπεδα b1,b2 και c1 δεχονται 2ωρες/εβδομαδα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:27:55 μμ »
Χαχα μαλλον.. Κοιτα εμενα η μαμα με ρωτησε αν θα ηταν καλυτερα να κανουμε 1 συνεχομενο διωρο την εβδομαδα αλλα το θεωρησα υπερβολικο για τη μικρη.. Απο τη στιγμη που θα βγαινει υλη και δεν εχω προβλημα με συμπεριφορα/διαβασμα με το παιδι δεν με πειραζει η μια ωρα..

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:34:40 μμ »
Συνεχομενο 2ωρο ειναι πολυ κουραστικο για ολους. Εκτος κι αν μιλαμε για sorbonne c1,c2. Εκει δε σου φτανει ουτε το 2ωρο. Εδω θελουν οι γονεις 1ωρα/εβδομαδα και απο τη δευτερη χρονια πτυχιο γιατι δινει και το παιδι του γειτονα, του κουμπαρου,του ξαδελφου κτλ. Πως μετα να κανεις ενα μαθημα που δε θα εχει στοχο την επιτυχια στις εξετασεις αλλα την πραγματικη εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Γαλλικα - Με τι να συνεχισω? και αλλες ερωτησεις
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:45:32 μμ »
Καταλαβαινω..
Ευτυχως δεν βιαζεται κανεις για πτυχια κι εγω αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια δεν θα πιεζα ποτε ουτε θα προετρεπα το παιδι να δωσει ολα τα επιπεδα απ την αρχη
Προετοιμασια με τα αναλογα βιβλια ναι αλλα εξετασεις -προσωπικα θα εστελνα- απο Β1 -για να μην πω Β2- και μετα.. Εξαρταται βεβαια κι απο το μαθητη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.