*

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 57791 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:09:36 πμ »
Παιδια δεν ειναι αναγκη να διαμαρτυρεται κανεις . Αλλωστε οποιος δε θελει δεν ειναι  υποχρεωτικο να παει στις λεσχες των στρατιωτικων.
Παντως  επιμενω οτι υπο τις παρουσες συνθηκες αυτο το μετρο ειναι αριστο.
Και πιστευω επισης οτι σε καποιους συναδελφους θα αποδειχθει εξαιρετικα σημαντικο.
Αυτοι που θεωρουν τη λυση αυτη ως απαξιωση , ας πουν με ποια κριτηρια το θεωρουν ως απαξιωση.
Όταν λες "υπο τις παρούσες συνθήκες" να φανταστώ ότι αποδέχεσαι πως υπάρχει οικονομική εξαθλίωση ε?
Άρα υπο αυτές τις συνθήκες που ο εργαζόμενος δάσκαλος ή καθηγητής  εξασφαλίζει τα βασικά μέσω της φιλανθρωπίας, δηλαδή ένα πιάτο φαΐ από τα συσσίτια του "κράτους πρόνοιας", αυτός ο εργαζόμενος ή όπως αλλιώς θέλεις πες τον δεν είναι σε θέση να αγοράσει ένα βιβλίο, μια εφημερίδα και γενικά δεν είναι σε θέση να κάνει όλα όσα πρέπει να κάνει για να είναι ενημερωμένος, καταρτισμένος και να έχει επαφή με την τρέχουσα επαγγελματική του πραγματικότητα. Αν αυτό λοιπόν δεν είναι εξαθλίωση και απαξίωση  τότε τι είναι?
Ο άνθρωπος που αγγίζει την απόλυτη φτώχεια, που αδυνατεί να καλύψει τις βασικές του ανάγκες όπως τροφή, στέγαση, ένδυση επειδή έτσι το επιβάλουν οι εξωτερικές συνθήκες δεν μπορεί να έχει καμία πνευματικότητα. Και καλά όταν κάνεις ένα επάγγελμα που δεν εξαρτάται από την καλλιέργεια του πνεύματος να κάνουμε εκπτώσεις αλλά όταν το επάγγελμα σου υποτίθεται έχει άμεση σχέση με την παιδεία και την εκπαίδευση τι γίνεται? Όταν εσύ που είσαι ο δάσκαλος δεν σου επιτρέπεται λόγω συνθηκών να διαβάζεις πως θα πείσεις τους μαθητές σου να διαβάζουν?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:48:37 πμ »
Τελος δικαιωμα του ειναι του καθενα μας εδω να θεωρουμε και να εναντιωνομαστε στο συσιτιο , ως ενδειξη διαφοροποιησης στην απαξιωση των εκπαιδευτικων, αλλα δικαιωμα επισης του καθενα ( εμου συμπεριλαμβανομενου)  να θεωρει αυτη την "αντισταση" οχι μονο ως τζαμπα μαγκια αλλα και ετεροχρονισμενη "αγανακτηση"!

(προς επικριτές του nickitol)

συμφωνώ απολύτως,
όταν σε 10 χρόνια καταργηθούν όλες οι συντάξεις και αντικατασταθούν με συσσίτια, εσείς τι θα πείτε; "όχι, εγώ θέλω σύνταξη", μωρέ θα το φάτε το συσσίτιο και μετά θα χορέψετε κιόλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:14:20 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 09:05:29 πμ »
Ευτυχώς που ως εκπαιδευτικοί έχουμε όραμα. Αντί να αγωνιστούμε για εμάς και τα παιδιά μας ασχολούμαστε με τις επικοινωνιακές μπούρδες της κυβέρνησης... κάποιοι μάλιστα από εμάς τις υποστηρίζουν κιόλας.

Όσο για το αν τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν, πιστεύω πως σίγουρα μπορούν είτε σε συλλογικό επίπεδο διεκδίκησης είτε από εκεί και πέρα σε προσωπικό...

Πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε τον εμπαιγμό;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 09:21:47 πμ »
Βασικά πρέπει να αντισταθούμε και να πάψουμε να δεχόμαστε το καρότο για να προχωράμε! Έλεος πια! Κάποιοι θα πουν και ευχαριστώ με αυτό το μέτρο! Πρέπει να βγούμε στο Σύνταγμα και να αντιδράσουμε με κάθε τρόπο! Με τέτοιους μισθούς δε ζούμε κι ας μας δίνουν ένα κομμάτι ψωμί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:19:00 πμ »
Ας οργανωθούμε...ας κατέβουμε συνταγμα να τους αφησουμε ταπεράκια και αυτούς έξω από τη Βουλή....όπως μας ντρόπιασαν και αυτοί...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:21:33 πμ »
Αυτή η εικόνα του Συντάγματος μου θυμίζει όλους αυτούς τους αγώνες που κάναμε πριν τις εκλογές και μετά πήγαμε και τους ψηφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 04:46:28 μμ »
Ενα κομάτι ψωμι φίλε μου  είναι μεγάλη υπόθεση, Το απαξιείς; Θα το θυμηθείς οταν με το καλό κάνουμε το @#$@ μας παξιμάδι. Οι εργαζόμενοι στα ΤΕΙ σαν βοηθητικό προσωπικό έχουν να πληρωθούν απο τον Μαιο. Εγω σαν ωρομισθια και πολυ πριν ξεσπασει η οικονομική μπόρα πληρωνόμουν έναντι κάθε 1-2 μήνες και κάναμε τρελλές χαρές οταν μας τα έδιναν. Επίσης....δούλεψα στον Ιδιωτικό τομέα(σχολείο)και οταν ερχόταν η ωρα της πληρωμής ο Ιδιοκτήτης χανόταν και οταν τον πιέσαμε με επίσχεση εργασίας μαζεύτηκαν οι γονείς και μας έκραξαν....ΚΑΙ μειναμε απλήρωτοι και μας έβριζαν όλοι. Πριν 15 χρόνια όλα αυτά. Λοιπον, εγω το έργο το εχω δει πριν γίνει της μόδας. Το μόνο που θέλω να με πείσουν είναι οτι οι θυσίες μας και η ταλαιπωρία μας δεν θα παει χαμενη. Οταν υπηρχαν υπουργοι που φωναζαν οτι το ασφαλιστικό θα μας πνίξει σε καποια χρόνια, σηκώνονταν απο τους συνδικαλιστες και οι πετρες .....τωρα....θα χαιρόμαστε οταν θα μας κάθετε λιγη συνταξη ή κανα συσσίτιο. Αυτα....

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 10:47:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 08:16:22 μμ από goj »
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:41:22 μμ »
Βρε παιδια, και εμενα μου ακουστηκε ασχημο το θεμα της σιτισης μας κατι σαν ελεημοσυνη... αλλα στην αρχη. Μετα που τι φιλοσοφισα το πραγμα σκεφτηκα οτι οχι μονο πρεπει να το δεχτουμε αλλα και να το διεκδικησουμε ως ενα μονιμο δικαιωμα μας ολοι οι αναπληρωτες και οι μονιμοι που αναγκαζονται να διαμεινουν εκτος του τοπου κατοικιας τους. Οι στρατιωτικοι γιατι δηλαδη δεν εναντιωθηκαν οταν τους πρωτοπαρασχεθηκε αυτη η ευκολια;;; Γιατι κατα τη γνωμη μου τους παρασχεθηκε ακριβως ετσι: ως ευκολια, ως υποχρεωση του κρατους να τους  ανταποδωσει κατι για το "λειτουργημα" που κι εκεινοι προσφερουν και οχι ως ελεημοσυνη... Και επειδη ειμαι απο παραμεθοριο και εχουμε πολλους απο δαυτους εδω περα στην στρατιωτικοι λεσχη τρωνε οχι μονο αλλα και φιλοι τους ασχετοι απο στρατο και μιλαμε για παρεεσ των 10 ατομων που πανε και παιζει 1-2 να ειναι εν ενργεια στρατιωτικοι. Και το σημαντικοτερο εκει μπορουν να τρωνε ως και συνταξιουχοι αστυνομικοι παλι με ΟΛΗ την παρεα τους (θειος μου το κανει αυτο παρα πολυ συχνα) και τους βγηκε 3-4 ευρω το ατομο με τρελλη παραγγελια.... Θα μας κακοπεφτε δηλαδη να τρωγαμε ετσι οχι μονο τωρα αλλα και μετα τη συνταξη (οκ.. αν καταφερουμε να παρουμε). Και ακομα κατι τελευταιο οι στρατιωτικοι ζουν σε κατι τριαρακια κουκλια σας πληροφορω σχεδον στο τζαμπε συγκρινομενο με τα δικα μας νοικια  (εχω κανει ιδιαιτερο σε παιδι ενος και εχω δει και που μενουν και πως ειναι) ειδικα στην περιοχη μου χτιστικαν και αλλα καινουργια προσφατως, ψωνιζουν στα λεγομενα πρατηρια πααρα πολυ φτηνοτερα απο μασ τους "κοινους εκπαιδευτικους" και γενικα ολα- αλλα ολα- τα προνομια τους τα εκκμεταλλευονται στο επακρο (προσωπικα δεν εχω γνωρισει καποιον απο αυτους που να μην καταδεχεται να χρησιμοποιησει αυτα τα δικαιωματα... μηπως εσεις γνωριζετε?) Και για να ολοκληρωσω πιστευω οτι αυτη η απαξιωση που νιωθουμε δικαιολογειται απολυτα για αρχη, και εγω την ενιωσα, αλλα μονο γιατι ο εριτιμος υπουργος μας  μας το παρουσιασε ως ελεημοσυνη και οχι ως ενα προνομιο, αλλα γιατι συναδελφοι να μην το εκμεταλλευθουμε κι εμεις αναλογα;;;;;;;; Γιατι να μην βασιστουμε σε αυτο και να απαιτησουμε και τα παραπανω προνομια που δοθηκαν στους στρατιωτικους;;;;;;;; Εμεις ειμαστε τοσο ανωτεροι που μπορουμε να ζουμε πλεον με... αερα και αγαπη και αυτοι τοσο κατωτεροι που μπορουν να ζουν με ..τροφη και ψιλοτζαμπα στεγη;;;; Δεν ξερω, παντως πιστευω οτι αυτα επρεπε να διεκδικηθουν χρονια τωρα και απο εμας και αφου ως τωρα ατονησαμε, ας το εκμεταλλευτουμε αναλογα απο εδω και περα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:18:51 πμ »
Πολύ ωραίος θετικός τρόπος σκέψης F. :)   Θέλω να είμαι στον τόπο που θα με διορίσουν και να κάνω πλούσια τραπέζια στη στρατιωτική λέσχη σε καλές τιμές, όταν θα με επισκέπτονται φίλοι και γνωστοί από τη Θεσσαλονίκη! 8)

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:31:20 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 08:15:10 μμ από goj »
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:41:20 πμ »
1ον αν το εννοεις πραγματικα αυτη τη στιγμη η λεσχη λογικα ειναι κλειστη... ειπαμε πειναμε αλλα δεν ειναι και μεταμεσονυχτια ταβερνα. 2ον χωρις πλακα πηγαινε ρωτα τους τι παιζει αυριο αν μπορεις να φας κτλ τοσο καιρο γιατι κι εσυ δεν πηγες; ::) Το θεμα ειναι οτι πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχουν τιποτα επισημο στα χερια τους για να σε αφησουν να μπεις.. αλλα παλι δεν ξερω μπορει να τους εστειλαν κανα χαρτι ενημερωσης. Παρε τα ντοκουμεντα προσληψης σου και πηγαινε (για να αποδειξεις οτι εισαι εκπαιδευτικος εκτος περιοχης σου.. για το οτι πεινας  θα αποδεικνυεται απο το.. ματι σου- και το δικο μας συντομα- :P :P). Και πες μας και μας τι παιζει (αφου φας και χορτασεις).  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:44:04 πμ »
ωραια αυτα αλλα πειναω! να παω σε μια λεσχη να μπω και να τους πω ειμαι αναπληρωτης και θα με αφησουν; ξερει κανεις; ειμαι στην Κω.. και πειναω

Πες μου μόνο ότι στην κατακλείδα της πρότασης σου ξέχασες να βάλεις χαμογελαστό emoticon και ότι δεν πεινάς πραγματικά..
Δεν θέλω καν να το σκέφτομαι...

Πήγαινε στην Διεύθυνσή σου και ρώτα  τι προβλέπεται για τους "εκτός έδρας" αναπληρωτές όσο αφορά τη σίτιση.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:45:47 πμ »
Πολύ ωραίος θετικός τρόπος σκέψης F. :)   Θέλω να είμαι στον τόπο που θα με διορίσουν και να κάνω πλούσια τραπέζια στη στρατιωτική λέσχη σε καλές τιμές, όταν θα με επισκέπτονται φίλοι και γνωστοί από τη Θεσσαλονίκη! 8)

Σε ευχαριστω πολυ!! ΕΕΕΕ ρε γλεντιααααααα  ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.