*

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 57789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 04:14:39 μμ »
παιδιά δεν υπάρχει καμία οδηγία που να έχει στα χέρια της η πρωτοβάθμια δωδεκανήσου σχετικά με σίτιση αναπληρωτών. πήρα τηλ και στο υπουργείο και κανένας δεν ήξερε να μου πει.
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 04:31:11 μμ »
καλησπέρα σε όλους!

η απάντηση που πήρα προσωπικά από τη λέσχη του πανεπιστημίου Φλώρινας για τη σίτιση των αναπληρωτών εκπαιδευτικών ήταν: "εδώ δεν τρων οι φοιτητές στη λέσχη, οι εκπαιδευτικοί θα φαν;"

βέβαια εκ των υστέρων μου είπαν πως δεν είχαν καμία ενημέρωση σχετική από το υπουργείο και θα ρωτούσαν για το θέμα...

και να φανταστείτε πως εκτός από ξενιτεμένη αναπληρώτρια είμαι και φοιτήτρια στο εν λόγω πανεπιστήμιο! Α! ξέχασα... μάλλον πρέπει να φορολογούμαι κιόλας, αφού "μπορώ" και σπουδάζω ξανά!

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 04:34:19 μμ »
το θέμα τίθεται πλέον ως εξής: "δηλώσεις που μείνανε δηλώσεις!!!"

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 03:16:26 μμ »
ξερει κανεις για ηρακλειο Κρητη που ειναι η λεσχη?

νομίζω μετά το αεροδρόμιο, από παλιά Εθνική οδό με κατεύθυνση προς Καρτερός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:44:15 πμ »
εφοσον λοιπον η σκληρη πραγματικοτητα μας προσγειωσε και απο οτι φαινεται πολλοι θα χρειαστουν τις λεσχες καλο θα ειναι να αλλαξει και ο τιτλος του τοπικ και να μην αναφερεται η σιτιση ως απαξιωση

Συμφωνώ, και να γραφεί ως "Δωρεάν σίτιση για εκπαιδευτικούς"
Εξάλλου, δεν το βλέπουν όλοι ως "απαξίωση".

Θα μπορουσε εναλλακτικά αντι του θαυμαστικού να υπαρχει ερωτηματικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 09:52:48 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:12:19 πμ »
την άλλη εβδομάδα υπογράφεται από ότι έμαθα το μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ του Παιδείας και του Άμυνας. Μετά η διαδικασία θα ακολουθείται κανονικά.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 09:29:44 πμ »
Τόσα χρόνια λυσσάγαμε για την ειδική μεταχείριση των στρατιωτικών από το κράτος, που τους παρέχει δωρεάν φαγητό, πρατήρια με χαμηλότερες τιμές κλπ, τα οποία σε τελική τα έχουν πληρώσει από τις αυξημένες κρατήσεις τους. Τώρα που δίνεται η ίδια παροχή στους εκπαιδευτικούς, ενώ δεν την έχουν πληρώσει και από πουθενά, πάλι μας κακοφαίνεται. Τι ακριβώς θέλουμε τελικά;

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές ( ; )
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:28:37 μμ »
Μα αμα δεν γκρινιαξουμε πώς θα μας προσεξουνε; Πώς θα περασει η μερα;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές ( ; )
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 11:11:25 πμ »
Το ζήτημα είναι πως "δωρεάν σίτιση" δεν υπάρχει. είπαν κάτι δημόσια πριν ενάμιση μήνα και οι διευθύνσεις της εκπαίδευσης δε γνωρίζουν τίποτα σχετικά με δωρεάν σίτιση. Αυτή είναι η πραγματική κοροϊδία. ρώτησα σε διευθύνσεις ρώτησα σε λέσχες ρώτησα το υπουργείο και.... ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!! σα να μην είπε ποτέ κανένας τίποτα. Αν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος ας μας απαντήσει γιατί κάθε μέρα που περνάει εμείς οι αναπληρωτές πρέπει να τρώμε και ΔΕ ΜΑΣ ΦΤΑΝΟΥΝ..τουλάχιστο να ξέρουμε τρώμε μακαρόνια και πατάτες βραστές. θα περιμένουμε τα χριστούγεννα να φάμε λίγο κρέας;
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 02:35:56 μμ »
την άλλη εβδομάδα υπογράφεται από ότι έμαθα το μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ του Παιδείας και του Άμυνας. Μετά η διαδικασία θα ακολουθείται κανονικά.
Πόσο έγκυρη είναι αυτή η πληροφορία troktiko; Ο goj λέει ότι κανείς δεν ξέρει τίποτα, σαν να μην ειπώθηκαν ποτέ τα λόγια ότι οι αναπληρωτές θα τρώνε δωρεάν στις λέσχες αξιωματικών!

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές ( ; )
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:13:43 μμ »
Η σίτιση των αξιωματικών στις λέσχες αποτελεί μέρος της στρατιωτικής ζωής, Απ' ό,τι ξέρω οι εκπαιδευτικοί δεν είναι στρατιωτικοί και δεν μετέχουν της στρατιωτικής ζωής. Αν κάποιοι συνάδελφοι θέλουν να τρώνε στη λέσχη αξιωματικών κάτω από τα υποτιμητικά βλέμματα στρατιωτικών που θα ψελλίζουν " ήρθε ο μπατίρης καθηγητάκος να φάει " μπορούν να το κάνουν.

Ας έδιναν κουπόνια να τρώμε σε εστιατόρια ή κάτι άλλο αλλά αυτό με τις λέσχες είναι απαράδεκτο.
Αξιοπρέπεια συνάδελφοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 03:23:13 μμ από arois »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές ( ; )
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 04:41:49 μμ »
Αν ψηφιστεί η διάταξη, η σίτιση στις στρατιωτικές λέσχες θα αποτελεί και μέρος της εκπαιδευτικής ζωής!
Οι εκπαιδευτικοί δεν "μετέχουν" τις στρατιωτικής ζωής, αλλά είναι στρατευμένοι να υπηρετούν σε οποιοδήποτε μέρος της πατρίδας υπάρχει ανάγκη! Βαρύγδουπες εκφράσεις υπάρχουν πολλές...η πείνα όμως δεν αντέχεται.
Την αξιοπρέπεια των εκπαιδευτικών δεν τη στερεί η σίτιση στις λέσχες, αλλά η κατά 40% μείωση του μισθού μας.
Δηλαδή οι στρατιωτικοί που δεν είδαν τέτοιες μειώσεις ως ειδικά μισθολόγια, γιατί έχουν αξιοπρέπεια όταν σιτίζονται στις στρατιωτικές λέσχες;

Προσωπικά ως φοιτητής έτρωγα στη φοιτητική λέσχη και ποτέ δεν ένιωσα ως άπορος για να μειώνεται η αξιοπρέπειά μου. Το κράτος με είχε στείλει σε άλλη πόλη για να σπουδάσω και μερίμνησε για τη σίτισή μου. Καλώς λοιπόν αποφάσισε να το κάνει και για τους αναπληρωτές που τους στέλνει μακριά από τον τόπο κατοικίας τους να υπηρετήσουν και θα κάνει καλύτερα αν επεκτείνει το μέτρο και στους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς που εξορίζονται από τον τόπο μόνιμης κατοικίας για 660 €.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές ( ; )
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 04:56:00 μμ »
Προτιμώ να αγωνιζόμασταν περισσότερο για τις περικοπές μισθών παρά να λέμε ευχαριστώ για το μέτρο επειδή κάποιοι προτιμούν να αυξάνουν την μπίζνα εταιριών catering και προμηθευτών.

Αν δηλαδή του χρόνου μας κόψουν και άλλα χρήματα και σε αντάλλαγμα μας βάλουν να κοιμόμαστε σε τίποτα στρατώνες ή σε καθ'υπόδειξη ενοικιαζόμενα δωμάτια,πάλι θα λέμε ευχαριστώ.

Καταλαβαίνω κάποιους που λένε,"κάτι είναι και αυτό", αλλά μου φαίνεται τα έχουμε παρατήσει τελείως τα κεκτημένα του κλάδου.

Μόνο οι καραβανάδες και οι εκλεκτοί των ΔΕΚΟ δείξανε τα δόντια τους..

Αλλά εμείς μαλώναμε για τις προϋπηρεσίες και τον ΑΣΕΠ..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 06:16:24 μμ »
Τόσα χρόνια λυσσάγαμε για την ειδική μεταχείριση των στρατιωτικών από το κράτος, που τους παρέχει δωρεάν φαγητό, πρατήρια με χαμηλότερες τιμές κλπ, τα οποία σε τελική τα έχουν πληρώσει από τις αυξημένες κρατήσεις τους. Τώρα που δίνεται η ίδια παροχή στους εκπαιδευτικούς, ενώ δεν την έχουν πληρώσει και από πουθενά, πάλι μας κακοφαίνεται. Τι ακριβώς θέλουμε τελικά;


Χωρίς να έχω τίποτα να χωρίσω με τους στρατιωτικούς, καταρχήν ας διευκρινίσουμε ότι η ειδική μεταχείριση που λέγαμε δεν περιοριζόταν μόνο στο φαγητό και στα πρατήρια. Αναφερόταν στη συνταξιοδότηση πριν τα 50, στις συντάξεις των άγαμων θυγατέρων και σε άλλα θέματα στα οποία δεν έχει νόημα να επεκταθούμε γιατί αφ'ενός δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης, αφ'ετέρου δεν έχει κανένα νόημα οι κακοπληρωμένοι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αυτό όμως το παραμύθι με τις αυξημένες κρατήσεις μου θυμίζει έναν γνωστό μου εφοριακό που πριν λίγα χρόνια έπαιρνε 2500 το μήνα στο χέρι, και παραπονιόταν ότι οι κρατήσεις του έφταναν τα 1500 ευρώ μηνιαίως! Υψηλότερος μισθός σημαίνει και υψηλότερες κρατήσεις, δε γίνεται διαφορετικά. Σάμπως κι εγώ η χαμηλόμισθη λίγες κρατήσεις έχω αναλογικά με το μισθό μου; 1250 μικτά αναφέρει η μισθοδοσία μου, 850 παίρνω στο χέρι. Και αν σου φαίνονται λίγες οι κρατήσεις, ρώτα και τους συναδέλφους που έχουν την ατυχία να έχουν ΤΣΜΕΔΕ. Ας μην είμαστε λοιπόν και ευγνώμονες που το κράτος μας σκέφτεται και μας παρέχει μια διευκόλυνση την οποία κατά βάθος δε δικαιούμαστε.
Συγγνώμη για το off topic.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.