*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!  (Αναγνώστηκε 6356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος simonabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:50:28 μμ »
Καλησπέρα! Με κάλεσαν για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο και μου είπαν να προετοιμάσω παραμύθι για παιδιά 2-3 ετών.  Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Και γενικά πώς μπορώ να προσεγγίσω παιδιά αυτής της ηλικίας; Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη! Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:55:59 μμ »
Δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο 2-3 ετών; Μήπως παιδικός σταθμός; Παραμύθι με λίγες κουβέντες και πολύχρωμες εικόνες! Μια βόλτα σε βιβλιοπωλείο και θα βρεις κάτι. Ή μηπως να γράψεις εσύ κάτι;
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος simonabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 01:18:44 μμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Λειτουργεί και σαν νηπιαγωγείο και σαν παιδικός σταθμός. Εμένα με θέλουν για το τμήμα 2-3.
Δεν μου διευκρίνισε εάν θέλει έτοιμο ή αυτοδημιούργητο παραμύθι. Απλά μου είπε να προετοιμάσω ένα... Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω να προλαβαίνω να δημιουργήσω ένα, γιατί θα μπω στην τάξη μεθαύριο. Έχετε μήπως κάποιο καλό υπόψη σας; 

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 01:27:38 μμ »
Διάλεξε κάποιο με μεγάλες εικόνες και σύντομη ιστοριούλα. Όταν το διαβάζεις, κάνε τις φωνές για να σε προσέξουν, πρόσεξε γενικά την φωνή σου. Να δείχνεις με το δάχτυλο τις εικόνες καθώς διαβάζεις. Χαμογελαστή και γλυκομίλητη, ξέρεις "αγάπες μου" κλπ. Ενδεικτικά μου έρχεται τώρα στο μυαλό το "εικόνες για μικρά παιδιά" της modern times.Έχει τίτλους η θάλασσα, το βουνό, η πόλη, το δάσος, τα ζωάκια κλπ. Επίσης η σειρά του Τριβιζά "Μακρουλά Μικρούλικα" (Η Μπιζού η γάτα, ο θαλασσογιατρός κλπ) είναι καλή για αυτήν την ηλικία που θες.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος simonabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 01:37:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Κάτι τελευταίο. Ποιες τεχνικές διαχείρισης της τάξης "πιάνουν" σε αυτές τις ηλικίες; Υποθέτω ότι θα υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα νήπια και τα προ-νήπια... Επίσης, τα γνωστά παιχνίδια γνωριμίας ελκύουν αυτή την ηλικία ή να δοκιμάσω κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 08:36:00 μμ »
Καλησπερα κι απο μενα ! Σε μενα πιανει παρα πολυ , σε ολες τις ηλικιες, το εξης .Αν ξερεις το τραγουδακι ¨την αλεπου θεριζει μια πεινα φοβερη......κλπ¨ αυτο το αφηγουμε σαν παραμυθι  με τις αναλογες φωνουλες και τα πιτσιρικια τρελενονται και το ζητουν συνεχεια (μη με ρωτησεις γιατι , δε ξερω ), αλλα παντα πιανει οσες φορες κι αν το εχω πει ...
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 09:02:40 μμ »
Καλησπερα κι απο μενα ! Σε μενα πιανει παρα πολυ , σε ολες τις ηλικιες, το εξης .Αν ξερεις το τραγουδακι ¨την αλεπου θεριζει μια πεινα φοβερη......κλπ¨ αυτο το αφηγουμε σαν παραμυθι  με τις αναλογες φωνουλες και τα πιτσιρικια τρελενονται και το ζητουν συνεχεια (μη με ρωτησεις γιατι , δε ξερω ), αλλα παντα πιανει οσες φορες κι αν το εχω πει ...
Kαλησπέρα μπορώ να βρώ κάπου στο ιντερνετ αυτό  το τραγούδι;Δ

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:14:06 μμ »
Δε ξερω να σου πω , αλλα σε καποιο cd θα υπαρχει σιγουρα ( απο αυτα που κυκλοφορουν στο γνωστο παιχνιδαδικο J.... ) .
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:13:33 πμ »
Δεν ξέρω αν στο ενδιάμεσο έχεις πάει για το δοκιμαστικό, αλλά προσωπική μου συμβουλή είναι να δείχνεις όσο πιο σίγουρη μπορείς για τον εαυτό σου, να έχεις αυτοπεποίθηση, να μην τα χάσεις αν κάτι δεν πάει καλά και όσο και αν έχεις πελαγώσει να μην φανεί το άγχος στο βλέμμα σου.. :D Είναι δύσκολο αν τώρα μπαίνεις στην τάξη όμως προσπάθησέ το, και εγώ ψαρωμένη ήμουν αλλά είδα πώς τις τρώνε τις θέσεις οι "αεράτες",, ;)
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:14:41 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με προσλήψεις καθηγητών Αγγλικής στα νηπιαγωγεία. Γνωρίζοντας οτι ήδη τα νηπιαγωγεία έχουν καθηγητές θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε πως προσλαμβάνονται. Φαντάζομαι ότι στα δημόσια διορίζονται έτσι? Στα ιδιωτικά πώς γίνεται? Μέσω βιογραφικών? Επίσης, η πληρωμή είναι με βάση το ωρομίσθιο σε περίπτωση που σε ασφαλίσουν στο ΙΚΑ ή η ισχύει κάτι άλλο? Ρωτώ εντελώς πληροφοριακά! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:59:02 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με προσλήψεις καθηγητών Αγγλικής στα νηπιαγωγεία. Γνωρίζοντας οτι ήδη τα νηπιαγωγεία έχουν καθηγητές θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε πως προσλαμβάνονται. Φαντάζομαι ότι στα δημόσια διορίζονται έτσι? Στα ιδιωτικά πώς γίνεται? Μέσω βιογραφικών? Επίσης, η πληρωμή είναι με βάση το ωρομίσθιο σε περίπτωση που σε ασφαλίσουν στο ΙΚΑ ή η ισχύει κάτι άλλο? Ρωτώ εντελώς πληροφοριακά! Ευχαριστώ πολύ!

Στα δημόσια νηπιαγωγεία, προσλαμβάνουν μόνο νηπιαγωγούς...(προσλαμβάνουν...σχήμα λόγου...)Στα ιδιωτικά...στείλε σε όσα περισσότερα μπορείς...γενικά οι μισθοί είναι χαμηλοί...πολλοί ζητάνε να κάνεις δοκιμαστικά...σε μικρά ιδιωτικά κάποιοι εργοδότες δεν σε ασφαλίζουν (φαινόμενο που υπήρχε και προ κρίσης)..
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:06:29 μμ »
Πράγματι η ασφάλεια AnnaB μου είναι μεγάααλο θέμα εδώ και χρόνια! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα το σκεφτώ και ίσως κάνω και μια κίνηση και προς τα νηπιαγωγεία... επειδή δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει καλό είναι να χτυπάμε όλες τις πόρτες και όποιοι μας άνοιξουν... :-\

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:03:41 μμ »
Πράγματι η ασφάλεια AnnaB μου είναι μεγάααλο θέμα εδώ και χρόνια! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα το σκεφτώ και ίσως κάνω και μια κίνηση και προς τα νηπιαγωγεία... επειδή δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει καλό είναι να χτυπάμε όλες τις πόρτες και όποιοι μας άνοιξουν... :-\

Δυστυχώς έτσι είναι... :( :( :( Καλή επιτυχία εύχομαι  :) :) :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος annouar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δοκιμαστικό σε νηπιαγωγείο!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:28:12 μμ »
Καλησπερα σε ολους σας..ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας για το δοκιμαστικο που εχω να κανω μεσα στην εβδομαδα σε παιδικο σταθμο..Είμαι νηπιαγωγος και δεν ξερω τι να κανω γιατι τα παιδιά είναι μικροτερης ηλικιας..Καποιο παιχνιδι γνωριμιας νομιζω οτι δεν ειναι καλη ιδεα να κάνω γιατί δεν ειναι αρχη σχολικης χρονιας και τα παιδια γνωριζονται ηδη μεταξυ τους..Ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162051
  • Σύνολο θεμάτων: 19239
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.