*

Αποστολέας Θέμα: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!  (Αναγνώστηκε 71564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 11:38:25 πμ »
από που το έμαθες giorgos-effie;
Απο συναδελφο του Παιδειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:42 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 11:38:49 πμ »
Μακαρι να 'ταν θεμα συνομωσιας μονο, αλλά εμενα μου ειπαν οτι πιστωσεις ,αυστηρα τελος!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 11:43:35 πμ »
Δεν ειδα πουθενα καμια θεωρια συνομωσιας.. απλα ορισμενοι αρεσκονται στο να κινδυνολογουν. Οχι πως τα πραγματα δε πανε χαλια αλλα απο τον Οκτωβρη ακουμε πιστωσεις τελος αλλα οι προσληψεις συνεχιζονται.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 05:46:03 μμ »
Γύρω στις 30 ανέρχονται οι μη αναλήψεις υπηρεσίας από τους 397 προσληφθέντες Δευτεροβάθμιας της περασμένης Δευτέρας (ΑΔΑ: Β4ΣΨ9-ΡΩΤ).

Το 1/3 αυτών είναι στις Κυκλάδες και τη Δ' Δωδεκανήσου.

Ανά κλάδο, το 1/2 των συνολικών μη αναλήψεων αφορούν ΠΕ19 και ΠΕ02.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:42 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 11:31:33 μμ »
Καμιά 25αριά μη αναλήψεις υπηρεσίας υπήρξαν από την τελευταία φάση των 115 αναπληρωτών της Δευτεροβάθμιας και μέχρι την Τετάρτη θα ξαναδοθούν αυτές οι πιστώσεις για να καλυφθούν τα ίδια ακριβώς κενά λόγω των μη αναλήψεων. Ενδέχεται να καλυφθούν και κάποια ελάχιστα ακόμα λόγω καθυστερημένης δήλωσης μη αναλήψεων προηγούμενων φάσεων.

Η βόμβα, όμως, θα σκάσει μάλλον αύριο και αφορά τους αποσπασθέντες στις Διευθύνσεις. Επειδή τα κενά είναι αρκετές εκατοντάδες ακόμα, κάτι είπαν να κάνουν και να το τυλίξουν και με επικοινωνιακό μανδύα. Περισσότερα αύριο...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 12:28:56 πμ »
θέλω να το δω αυτο το τελευταίο : να παίρνουν αυτούς που κάνουν τις μεταθέσεις ή βγάζουν τα κενά ή κάνουν την μισθοδοσία και να τους στέλνουν στα σχολεία ..... ωραία που θα δουλέψουν οι δδε/δπε..... θέλω να το δω αυτό!!!

μα καλά, σκ......α έχουν στο κεφάλι τους;
και δλδ ο άλλος είναι αποσπασμένος ως τέλος αυγούστου χωρίς άδειες σχολειου και τα σχετικά, θα τον στείλουν και σε σχολεία; τίποτα άλλο; και να κάνω και ακόμα μία ρητορική ερώτηση :

οι αποσπασμένοι στην Κ.Υ. θα πηγαίνουν στο διπλανό λύκειο έτσι να ρίχνουν κανα πεντάωρο να μην ξεχνιούνται ; :P :P :P :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 12:27:05 μμ »
θέλω να το δω αυτο το τελευταίο : να παίρνουν αυτούς που κάνουν τις μεταθέσεις ή βγάζουν τα κενά ή κάνουν την μισθοδοσία και να τους στέλνουν στα σχολεία ..... ωραία που θα δουλέψουν οι δδε/δπε..... θέλω να το δω αυτό!!!

μα καλά, σκ......α έχουν στο κεφάλι τους;
και δλδ ο άλλος είναι αποσπασμένος ως τέλος αυγούστου χωρίς άδειες σχολειου και τα σχετικά, θα τον στείλουν και σε σχολεία; τίποτα άλλο; και να κάνω και ακόμα μία ρητορική ερώτηση :

οι αποσπασμένοι στην Κ.Υ. θα πηγαίνουν στο διπλανό λύκειο έτσι να ρίχνουν κανα πεντάωρο να μην ξεχνιούνται ; :P :P :P :P :P
Μα σκοπος ειναι κενα και μεταθεσεις το υπουργειο να τα παρει ''επανω'' του, survey κτλ...Για τις μισθοδοσιες ''σου λεει'' παει ο εκπαιδευτικος στη ταξη και θα'ρθει αλλος υπαλληλος του δημοσιου με μεταταξη.... ;) ;) ;) ??? ??? ??? ??? :-X :-X :-X :-X  Λεω εγω τωρα....,αν το σκεφτειτε λιγο;;;;  ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2013, 01:46:41 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 06:21:02 μμ »
θέλω να το δω αυτο το τελευταίο : να παίρνουν αυτούς που κάνουν τις μεταθέσεις ή βγάζουν τα κενά ή κάνουν την μισθοδοσία και να τους στέλνουν στα σχολεία ..... ωραία που θα δουλέψουν οι δδε/δπε..... θέλω να το δω αυτό!!!

 :P :P :P :P :P

Το να μάθει κάποιος να βγάζει κενά , μεταθέσεις υπερωρίες ή να κάνει την μισθοδοσία και οποια αλλη γραφειοκρατική δουλειά στις διευθύνσεις είναι το εύκολο . Θα γίνουν μερικά λάθη στην αρχή αλλά μετα απο δυο τρείς μήνες ο καθένας μας πιστευω θα μπορούσε να διεκπεραιώσει οποιαδήποτε εργασία γραφείου ... αντε να πούμε ενα εξάμηνο για κάποιες διεκπεριαώσεις που θέλουν εμπειρία αλλά μέχρι εκεί ....

Το θέμα είναι τι θα κάνουν αυτοί οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί που θα πρέπει να ξαναμπούν στην τάξη και τι θα προσφέρουν στους μαθητές και γενικότερα στο σχολείο . Πολλοί έχουν να πιάσουν κιμωλία απο την δεκαετία του 90 να δώ τι θα μπορέσουν να διδάξουν ........  :-\ :-\  και με τι όρεξη θα ακούνε τους μαθητές .....

Για κλάματα θα είναι και θα υποβαθμίζουν το επίπεδο όλου του σχολείου .................

 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 08:09:23 μμ »
θα διαφωνήσω μ' αυτό που λες και θα εξηγήσω το γιατί :
1. όταν το αντικείμενο τρέχει ( όπως πχ καλή ώρα τώρα οι μεταθέσεις ) δεν έχεις ως Διοικηση την πολυτέλεια να περιμένεις ένα δυο μήνες ή ένα εξάμηνο το πολύ για να μάθει ο άλλος την δουλειά ( που είναι άπειρη αν θες να την κάνεις σωστά, αλλιώς οκ, ξεπετάς την αίτηση, αντιγράφεις ό,τι σου δηλώνει ο εκπ/κός και (σόρρυ κιόλας) στα τέτοια σου...
Για τη μισθοδοσία δε χρειάζεται νομιζω να πω παραπάνω, φαντάσου να περιμένεις να μάθει ο άλλος τους νόμους και τις υποπαραγράφους των υποπαραγράφων για όσους είναι παλιοί, νέοι, πιο παλιοί απ΄τους παλιούς ( οι πριν το 82) , με ΤΜΕΔΕ, με ΤΣΑΥ, με ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή και δε συμμαζευεται.. Αυτά δεν είναι εύκολο πράγματα για να αλλάξουν εν μία νύχτί.

Από την άλλη οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί στα γραφεία δεν ειναι πάντα εκπαιδευτικοί που έχουν να πατήσουν αιώνες στην τάξη ούτε απαραίτητα εκπαιδευτικοί που μισούν την τάξη. Ναι, υπάρχουν και τέτοιοι -σαφέστατα - και τουλάχιστον αυτοί είναι και εντιμότεροι κάποιων άλλων που επιμένουν να κραδαίνουν την κιμωλία ενώ δε θα έπρεπε.

Υπάρχουν όμως και εκπαιδευτικοί που αγαπούν την τάξη και βρίσκονται στο γραφείο απο ανάγκη ( πχ για να ειναι κοντύτερα στην οικογένειά τους ). Υπάρχουν ακόμα και εκπαιδευτικοί που σχεδόν με το ζόρι τους φέρνουν στις διευθύνσεις γιατί ειναι λίγο πολύ αναντικατάστατοι ( και ας λένε κάποιοι ότι ουδείς αναντικατάστατος... Το θέμα δεν ειναι να βρεις κάποιον άλλον να κάνει τη δουλειά, το θέμα ειναι να βρεις κάποιον που να την κάνει εξίσου καλά. ).

όσο για το αν όλοι με ευκολία μέσα σ ένα εξάμηνο θα μπορούσατε να μάθετε τα της διοίκησης, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν ήταν έτσι οι διευθύνσεις θα έτρεχαν ρολόι, το υπουργείο θα έβγαζε στην ώρα τους τους διορισμούς , τις μεταθέσεις, τα κενά και όλα ( γιατί ειδικά στο υπουργείο οι αποσπασμένοι ( οι 9 στους 10 ) αποσπώνται εκεί επί σειρά ετών.

Ωστόσο, αν θέλουμε να μιλήσουμε με βάση τα πραγματικά γεγονότα θα πρέπει να πούμε τα εξης :
κάποιος που αποσπάστηκε σε ένα γραφείο , αποσπάστηκε εξ αρχής και εις γνώσιν του για να επιτελέσει διοικητικό έργο. Χωρίς να επωφελείται των σχολικών διακοπών ή των διακοπών του θέρους.Εις γνώσιν του ξαναλέω. Το να τον βάζεις μέσα στη μέση της χρονιάς - αν τελικά ισχύσει αυτό - να μπει στην τάξη δεν ειναι ούτε παιδαγωγικά ορθό ούτε  ηθικά συνεπές.
Από την άλλη , αν το υπουργείο έχει κενά στα σχολεία και δεν έχει πιστώσεις να τα καλύψει με αναπληρωτές, ας γυρίσει πίσω όσους αποσπάστηκαν απο το ένα ΠΥΣΔΕ στο άλλο και εκεί που πήγαν δεν συμπληρώνουν ωράριο. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, πίστεψέ με : τώρα που περνάω μεταθέσεις εγώ μόνο έχω εντοπισει τουλάχιστον δύο τέτοιες περιπτώσεις με απόσπαση στην α/θμια και στο καπάκι ολική διάθεση στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας.
Στατιστικά να το πάρεις, αν υπάρχουν δύο σε κάθε νομίο, έχουμε αμέσως αμέσως 104 άτομα!!

σ αυτά που έγραψες θα συμφωνήσω μόνο προς τούτο : δεν πρέπει να μπει στην τάξη αυτός που δεν ξέρει ΄ούτε τι χρώμα έχει το απουσιολόγιο. Αυτός  μάλιστα, θα έπρεπε να ειχε μεταταχθεί αυτοδίκαια εδώ και πάρα πολύ καιρό!!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 08:38:50 μμ »
Αν και δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα γραφόμενα, με μια πρώτη αναγνωση μου μένει η εξής γεύση:
οι αποσπασμένοι σε γραφεία να μείνουν ως έχει, κάποιοι από αυτούς δε θέλουν να έιναι σε γραφείο -το κάνουν από ανάγκη για να είναι κοντά στην οικογένειά τους (και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου)
ΑΛΛΑ
οι αποσπασμένοι σε άλλο ΠΥΣΔΕ να γυρίσουν αν δεν συμπληρώνουν ωράριο. ΜΑ καλά, αυτοί δεν δικαιούνται να είναι κοντά στην οικογένειά τους??? (Ας κάνουν γραματειακή υποστήριξη τόσα σχολεία την έχουν ανάγκη)

Άποψή μου: όποιος μπορεί να διδάξει -> μπορεί να κάνει διοικητικό έργο, το αντίστροφο δεν ισχύει απαραίτητα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 08:55:52 μμ »
η διαφορά ειναι πως ο ένας αποσπάται για διοικητικό έργο ενώ ο  άλλος για διδακτικό έργο.

Δε λέω ότι ειναι δίκαιο να φύγει ο ένας μακρυά από την οικογένειά του και ο άλλος όχι αλλά ειναι άδικο ο ένας να δουλεύει και ο άλλος να μη δουλεύει ή να δουλεύει λιγότερο από ό,τι πρέπει. Σαφώς και η οικογένεια ειναι σεβαστή και στις δύο περιπιτώσεις όμως όταν ως υπουργείο λες θέλω να καλύψω τα κενά, η λογική λέει ότι τα καλύπτεις με αυτούς που περισσεύουν όχι με αυτούς που σου χρειάζονται.

και για να το εξηγήσω καλύτερα: όταν κάποιος έχει αποσπασθεί από β/θμια σε α/θμια με σκοπό να διδάξει στην α/θμια και αντί αυτού αυτός ιδατίθεται ολικά σε μια διεύθυνση α/θμιας για να κάνει διοικητικό έργο ( γράφοντας όμως "διδακτική προϋπηρεσία") τότε αυτός γιατί θα πρέπει να παραμένει αποσπασμένος; Για άλλο λόγο αποσπάστηκε.  Αν κάποιος αποσπάστηκε απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και εκεί που πήγε αντι να κάνει πχ 19 ώρες κάνει 5 ενώ στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του υπάρχει πλήρες κενό στην ειδικότητά του, γιατί αυτός να παραμένει αποσπασμένος σε άλλο ΠΥΣΔΕ με μόνο 5 ώρες;

Κατ' αντιστοιχία, αυτός που αποσπάσθηκε σε διεύθυνση, αποσπάσθηεκ με σκοπό να κάνει διοικητικο έργο. Αν δεν το κάνει, ναι να γυρίσει πίσω. Αν το κάνει όμως γιατί θα πρέπει να κάνει ΚΑΙ διδακτικό ενώ ο άλλος όχι ;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2013, 09:05:27 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:20:34 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
ΟΙ 600 ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΘΑ ΚΑΤΑΝΕΜΗΘΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 400 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ (ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ) ΚΑΙ 200 ΣΤΗ ΒΘΜΙΑ.ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΘΜΙΑΣ ΚΙ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ...ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ...ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ!!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 06:58:29 μμ »
Καμιά 25αριά μη αναλήψεις υπηρεσίας υπήρξαν από την τελευταία φάση των 115 αναπληρωτών της Δευτεροβάθμιας και μέχρι την Τετάρτη θα ξαναδοθούν αυτές οι πιστώσεις για να καλυφθούν τα ίδια ακριβώς κενά λόγω των μη αναλήψεων. Ενδέχεται να καλυφθούν και κάποια ελάχιστα ακόμα λόγω καθυστερημένης δήλωσης μη αναλήψεων προηγούμενων φάσεων.

Η βόμβα, όμως, θα σκάσει μάλλον αύριο και αφορά τους αποσπασθέντες στις Διευθύνσεις. Επειδή τα κενά είναι αρκετές εκατοντάδες ακόμα, κάτι είπαν να κάνουν και να το τυλίξουν και με επικοινωνιακό μανδύα. Περισσότερα αύριο...

http://www.pde.gr/index.php?page=6067
και
http://pekp.gr/?p=37573

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση για αναπληρωτές - 19/10/2012 !!
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 07:02:11 μμ »
Καμια αλλη ενημερωση εχουμε??
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.