*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 4777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« στις: Οκτώβριος 02, 2012, 08:47:08 πμ »
Γεια σας,

Τις προάλλες, υπήρχε μία ευκαιρία για εργασία τις πρωινές ώρες, ήταν για φύλαξη και καθημερινή δημιουργική απασχόληση παιδιού προσχολικής ηλικίας μιλώντας πάντα στα αγγλικά (μήπως γίνει το παιδί δίγλωσσο). Εγώ εξέφρασα ενδιαφέρον μαζί με πάρα πολλούς άλλους υποψηφίους. Ύστερα από πολλά στάδια, βιογραφικά, συστάσεις, συνεντεύξεις, κτλ, τελικά επέλεξαν δύο κοπέλες, εκ των οποίων η μία ήμουν εγώ. 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Όταν εσάς τις νηπιαγωγούς σας παίρνουν για δουλειά σε παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο, σας ζητούν εξετάσεις αίματος; Εμένα μου ζήτησαν πάρα πολλά προσωπικά δεδομένα και αποδείξεις και τα έβγαζαν και φωτοτυπία να φτιάξουν αρχείο, αλλά μου ζήτησαν και εξέταση αίματος. Έχω ζήσει στη Βρετανία, και ξέρω από συνεντεύξεις εκεί πως αυτά θεωρούνται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και δεν έχουν δικαίωμα να στα ζητήσουν όταν κάνεις αίτηση για δουλειά. Η αδερφή μου δουλεύει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο στη Βρετανία και δεν της ζήτησαν ιατρικές εξετάσεις, μόνο το ποινικό μητρώο για το PVG (από υγεία, μόνο τις συστάσεις της ρώτησαν εάν αρρωσταίνει συχνά)! Εγώ, παρ'όλο που είμαι απόλυτα υγιής, αρνήθηκα την παροχή αυτών των στοιχείων σε ιδιώτη σε απουσία νομικού πλαισίου που να προστατεύει κι εμένα.. και φυσικά αρνήθηκα τη συγκεκριμένη θέση.

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας για το αν επιτρεπόταν αυτή η προσέγγιση των γονιών; Εγώ αρνήθηκα στην ιδέα του φακελώματος από ιδιώτες (φωτοαντίγραφα ταυτότητας, διεύθυνση κατοικίας, αφμ, πτυχία, πιστοποιητικά, δεύτερες αποδείξεις για διεύθυνση κατοικίας και αφμ, εξετάσεις αίματος..).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 09:03:52 πμ »
Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά σου τα ζήτησαν οι γονείς, για να είναι απόλυτα καλυμμένοι όσον αφορά στα στοιχεία ενός αγνώστου που θα κρατάει το παιδί τους!Στην Ελλάδα δεν είσαι απαραίτητα και ό,τι δηλώσεις και αυτό οι συγκεκριμένοι μάλλον θα το έχουν γευτεί!Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να ζητήσω εξετάσεις αίματος απο την κοπέλα που μου κρατάει το μωρό και τώρα που το σκέφτομαι δε μου φαίνεται και κακή ιδέα...βάζεις ιδέες!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:14:43 πμ »
Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά σου τα ζήτησαν οι γονείς, για να είναι απόλυτα καλυμμένοι όσον αφορά στα στοιχεία ενός αγνώστου που θα κρατάει το παιδί τους!Στην Ελλάδα δεν είσαι απαραίτητα και ό,τι δηλώσεις και αυτό οι συγκεκριμένοι μάλλον θα το έχουν γευτεί!Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να ζητήσω εξετάσεις αίματος απο την κοπέλα που μου κρατάει το μωρό και τώρα που το σκέφτομαι δε μου φαίνεται και κακή ιδέα...βάζεις ιδέες!

Κατ'αρχάς, δε θα ήμουν ποτέ μόνη μου με το παιδί στο σπίτι! Οι γονείς δουλεύουν κυρίως από το σπίτι, οπότε θα ήταν μέσα στο γραφείο τους κι εγώ με το παιδί. Κι εγώ στην αρχή δέχτηκα και έδωσα ταύτοτητες, αφμ, κτλ γιατί το θεωρούσα λογικό και ότι το κάνουν για την ασφάλεια του παιδιού τους, αλλά μετά ζητούσαν όλο και περισσότερα και να τα βγάζουν όλα φωτοτυπία για το.. αρχείο! Μιλάμε όμως για ιδιώτες, απουσία νομικού πλαισίου, και παροχή ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων. Απορώ πως δε ζητήσανε και ποινικό μητρώο.. θα τους ξέφυγε φαίνεται.

Συμφώνησα, να τα δουν όλα τα χαρτιά, να τα μελετήσουν μισή ώρα, δύο ώρες, όσες θέλουν.. αλλά στο τέλος να τα πάρω πίσω χωρίς να κρατήσουν φωτοαντίγραφα. Τι είναι αυτά τα πράγματα; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά δεν αισθάνομαι ασφαλής με το να με 'φακελώνει' ένας ιδιώτης.

Όσον αφορά την εξέταση αίματος, άντε ας πούμε πως εγώ την έκανα και τους έδινα τα αποτελέσματα και αυτά έδειχναν το ότι είμαι απόλυτα υγιής. Με το παιδί δεν τηρούνταν αρκετοί βασικοί κανόνες υγειινής (πχ. μετά από βόλτες, κούνιες, κτλ, άμα δεν ήθελε το παιδί, δεν έπλενε τα χέρια του στο σπίτι).. εάν δηλαδή αρρώσταινε, ποιος θα έφταιγε; Εγώ; (Ο πατέρας γιατρός εν τω μεταξύ.)

Πολύ περίεργα πράγματα..



Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:21:39 πμ »
Αρκετοί γονείς ζητούν κάποιες εξετάσεις σχετικά με ηπατίτιδα και με κάποιες άλλες μεταδοτικές ασθένειες λόγω του ότι κάποιοι οικονομικοί μετανάστες προέρχονται από χώρες όπου ο εμβολιασμός δεν ήταν (είναι; ) υποχρεωτικός και είχαμε έξαρση τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα σε αυτές τις ασθένειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:29:22 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, καλά έκανες και δε δέχτηκες  να δώσεις εξ. αίματος σε ιδιώτη, δε μπορείς να είσαι καλυμμένος και δε γνωρίζεις με ποιο τρόπο μπορεί να τις χρησιμοποιήσουν . Για το πιστοποιητικό υγείας που χρειαζόμαστε για να εργαστούμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο δε ζητούν εξ. αίματος(τουλάχιστον στην Αθήνα) και τις εξετάσεις μας τις βλέπει η υγειονομική επιτροπή(και μας επιστρέφονται) και όχι η πρωτοβάθμια διεύθυνση που εργαζόμαστε κάθε φορά (δηλ. ο εργοδότης).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2012, 10:34:08 πμ από so good »
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:32:02 πμ »
Δηλαδή εσείς το βρίσκετε λογικό όχι μόνο να ζητάνε απλά να τα δουν όλα αυτά, αλλά να κρατάνε και φωτοαντίγραφα; Και μάλιστα τη στιγμή που εγώ να μην έχω καμία ασφάλεια, καμία προστασία, να μην είναι κανονική θέση εργασίας, κτλ; Μάλιστα.  :o :-X
 


Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:44:14 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, καλά έκανες και δε δέχτηκες  να δώσεις εξ. αίματος σε ιδιώτη, δε μπορείς να είσαι καλυμμένος και δε γνωρίζεις με ποιο τρόπο μπορεί να τις χρησιμοποιήσουν . Για το πιστοποιητικό υγείας που χρειαζόμαστε για να εργαστούμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο δε ζητούν εξ. αίματος(τουλάχιστον στην Αθήνα) και τις εξετάσεις μας τις βλέπει η υγειονομική επιτροπή(και μας επιστρέφονται) και όχι η πρωτοβάθμια διεύθυνση που εργαζόμαστε κάθε φορά (δηλ. ο εργοδότης).

Ωραία, αυτό ήθελα να διασταυρώσω so good, γιατί μου λέγανε πως σε οποιοδήποτε νηπιαγωγείο ή παιδικό σταθμό, πρέπει να δώσεις βιβλιάριο υγείας, οπότε είχαν κι εκείνοι κάθε δικαίωμα να τα ζητήσουν αυτά για part-time babysitting στο σπίτι. Μόνο που υπάρχουν μεγάλες διαφορές εδώ, στο νηπιαγωγείο τη στιγμή που τα δίνεις υπάρχει ήδη ένα νομικό πλαίσιο, γιατί είναι κανονική θέση εργασίας.. ενώ στην περίπτωσή μας ο πατέρας είπε ότι μπορεί στην πορεία να μας πληρώσουν ΙΚΑ ή εργόσημο, αλλά τον πρώτο καιρό θα ξεκινούσαμε χωρίς τίποτα από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:46:24 πμ »
Όχι η διαδικασία που περιγράφεις είναι ανεπίτρεπτη και παραβιάζει και προσωπικά δεδομένα. Σου είπα μόνον ότι για δεδομένους λόγους κάποιοι γονείς ζητούν εξετάσεις από δημόσια νοσοκομεία, κυρίως για ηπατίτιδα, όταν είναι να έχουν εσωτερικό άνθρωπο για το παιδί τους. Από εκεί κι έπειτα αυτό που περιγράφεις είναι νοσηρό.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:46:56 πμ »
Τι νοσηροί εγκέφαλοι σκέφτηκαν να ζητήσουν εξετάσεις αίματος.....
Απαράδεκτο!!!!!!!!!
Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά????

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση προς νηπιαγωγούς
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 04:27:18 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ψάχνουμε και τη νομοθεσία, τι ισχύει σε κάθε τομέα δηλαδή, για να γνωρίζουμε αν αυτά που μας ζητούν κάθε φορά, είναι νόμιμα ή όχι. Γιατί  ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται και να ζητάει ό,τι θέλει, δυστυχώς...
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.