*

Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 3253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« στις: Οκτώβριος 03, 2012, 12:09:33 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
θα ήθελα να ζητήσω την άποψη και τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ καιρό. Προσπαθούσα να βρω τρόπους για να το αντιμετωπίσω αλλά φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνω πολύ καλά. Έχω ένα παιδί τρίτης γυμνασίου που του κάνω ιδιαίτερα εδώ και αρκετά χρόνια. Ποτέ δεν διάβαζε επαρκώς το λεξιλόγιο. αλλά τα κατάφερνε λίγο πολύ στα τεστ και με τη βοήθειά μου. Είναι μέτριος μαθητής προς το κακός θα έλεγα. δεν διαβάζει ποτέ επαρκώς και το έχω συζητήσει μαζι του και με τους γονείς του. Μου λένε όλοι ότι θα προσπαθήσει περισσότερο, αλλά προσπαθεί λίγο στην αρχή και μετά τα ίδια. Ελάχιστο διάβασμα. Θέλει λοιπόν να δώσει για πτυχίο την άνοιξη και του κάνω λοιπόν κάποια βιβλία για πτυχίο, αλλά το θέμα είναι ότι δεν κάθεται να διαβάσει λεξιλόγιο.
Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιον ή κάποιους τρόπους για να μπορέσω να τον βοηθήσω να μάθει κάποιο ποσοστό λεξιλογίου. του λέω να τις μαθαίνει για τεστ αλλά δεν τις διαβάζει. Ωστόσο,  μάλλον προσπαθεί κάπως αλλά δεν μπορεί να τις μάθει. Σκέφτηκα να χωρίζουμε τις λέξεις σε οικογένειες λέξεων αλλά δεν μπορεί να γίνει για όλες τις λέξεις αυτό. Έχετε κάποια άλλη ιδέα έστω και χρονοβόρα?
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και λυπάμαι για το τεράστιο μήνυμα.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:10 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 08:32:53 πμ »
Δύσκολα τα πράγματα εάν δε διαβάζει. Εγώ πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας μαγικός τρόπος να του τα "βάλεις" στο κεφάλι. Πιστεύω πως η δουλειά του καθηγητή είναι να κάνει το μάθημα όσο καλύτερο, ευχάριστο και ενδιαφέρον γίνεται για τον μαθητή, να τον καθοδηγήσει και να τον βοηθήσει στην απόκτηση γνώσεων. Αλλά από κει και πέρα, το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από τον μαθητή, τη μελέτη που θα κάνει και τη σοβαρή ενασχόλησή του με την ξένη γλώσσα. Άμα τεμπελιάζει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.. εάν κάνεις καλό μάθημα, δεν ευθύνεσαι για το τι κάνει ο μαθητής σου στο σπίτι μετά το μάθημα (εάν διαβάζει, ή όχι).


Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 02:59:28 μμ »
Έγώ σε εφήβους αλλά και σε μικρότερα παιδιά εξετάζω κάθε φορά το λεξιλόγιο με quiz που φτιάχνω μόνη μου, στα οποία, εκτός από καινούριες λέξεις,  βάζω και παλαιότερες απλά για να τις ξαναδούνε και να τις θυμηθούνε. Προσωπικά πιστεύω ότι η επανάληψη του λεξιλογίου είτε μέσω του προφορικού, είτε του γραπτού λόγου, είναι το κλειδί.
Επίσης, βοηθάει πολύ να του αναθέτεις να κάνει προτάσεις  με καποιες επιλεγμένες λέξεις σε κάθε μάθημα.
Πιστεύω πως και άλλοι συνάδελφοι θα έχουν και άλλες ιδεες.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:30:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
@antigoni118 Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σου, το θέμα είναι όμως ότι οι γονείς δεν το βλέπουνε έτσι.
@avrile Οι ιδέες σου είναι πολύ καλές και σε ευχαριστώ ιδιαίτερα. Έχω προσπαθήσει κι εγώ να τον βάζω να μου φτιάχνει προφορικά προτάσεις με κάποιες λέξεις, αλλά είναι πολυ χρονοβόρο βρε παιδί μου. Θα κάνω και το άλλο να του βάζω να κάνει μόνος του προτάσεις στο σπίτι (κι αυτό το έκανα παλιά, αλλά δεν τις έκανε.....). Όταν λες quiz δηλαδή τι ακριβως κάνεις, φτιάχνεις προτάσεις συμπλήρωσης κενού? Και αυτό δεν σου παίρνει πολύ χρόνο στο σπίτι?

Ευχαριστώ και πάλι, αν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι έχετε καμιά άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:10 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 09:55:30 μμ »
το χω κι εγώ αυτό το πρόβλημα. βάζω λεξιλόγιο, ζητάω προτάσεις στα λάθη της προηγούμενης ορθογραφίας, ισχυρίζεται ότι διάβασε και λέει πώς δεν τις θυμάται.. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... του έχω πει να της γράφει όσες φορές χρειάζεται στο σπίτι, όχι μηχανικά, αλλά όλες μαζί σαν λίστα, σιγά σιγά, ας πουμε δεκα δεκα και μετά να της μεταφράζει, μετά να τις κάνει αντίθετα κρύβοντας την πρώτη στηλη κοκ.. λεει οτι το κανει γενικά, αλλά δεν νομίζω.. εγώ έτσι έμαθα λεξιλόγιο και ως μαθητρια στο σχολειο και γενικά, έτσι μαθαινει κανείς πιστεύω, με γράψιμο. τώρα γιατί αυτό το παιδί δεν μπορεί να τις θυμηθει, δεν ξερω... τον πειράζω καμιά φορά ότι έχει αλτσχάιμερ! :D
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 10:43:18 μμ »
Θα συμφωνησω με την planety(τι πρωτοτυπο!).Δεν πρεπει οι λεξεις να μαθαινονται μηχανικα γιατι ειναι αδυνατο να τις ανακαλεσουν στη μνημη τους οταν τις χρειαζονται. Μπορεις να  δινεις μικρα κειμενακια με κενα, στα οποια πρεπει να συμπληρωθουν οι λεξεις.Μπορεις να του δινεις ενα θεμα εκθεσης να αναπτυξει με τις λεξεις της ενοτητας.Το ιδιο μπορεις να κανεις και στα προφορικα. Γενικα, λιγα παιδια μαθαινουν οπως πρεπει το λεξιλογιο.Τα περισσοτερα εχουν επιλεκτικη μνημη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2012, 11:21:44 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση λεξιλογίου Αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:48:16 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Καλή συνέχεια!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 649

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.