*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη Β' Δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 27394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:35:40 πμ »
Υπάρχει περίπτωση να είναι σωστοί και οι δύο.

Πέρσι είχαν οριστεί κάποια σχολεία ανά την Ελλάδα ως πιλοτικά για τα νέα αναλυτικά προγράμματα, ένας από τους βασικούς στόχους ήταν "να μένει η τσάντα στο σχολείο". Με άλλα λόγια να μην υπάρχει καθόλου δουλειά για το σπίτι. Μ¨ηπως είστε στην περίπτσωση αυτή; (αν και από προσωπική εμπειρία το θέμα με αυτά τα πιλοτικά σχολεία δεν προχώρησε πολύ)

Διαφορετικά μου φαίνεται και εμένα λίγο παράξενο να  μην έχουν ως εργασία έστω τα απαραίτητα (αντιγραφή, ανάγνωση, ορθογραφία άντε και μια επαναληπτική άσκηση στα μαθηματικά)
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 10:36:40 πμ »
Εγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες των συμβούλων και τα αναλυτικά προγράμματα. Δε ζητάω έξτρα φωτοτυπίες και το παιδί μου να κάθεται ως τις 11 το βράδυ να διαβάζει. 'Ομως τα προγράμματα αυτά δεν είναι ευαγγέλια και οι σύμβουλοι δεν είναι πάντοτε φωτεινοί παντογνώστες. Ας μην είμαστε ευθυνόφοβοι και ας δεχτούμε ότι κά τμήμα έχει τη δική του ιδιαιτερότητα. Μια ειλικρινής κουβέντα με τη σύμβουλο θα έλυνε πολλές απορίες ενός νέου συναδέλφου. Δε νομίζω ότι η απάντηση θα ήταν να μην παρεκλίνουμε από το πρόγραμμα καθόλου. Γιατί δεν μπορεί να τραβιέται μια κατάσταση με ένα κακό τμήμα ως την 6η δημοτικού επειδή τα 15 από τα 20 παιδιά είναι κάτω του μετρίου. Και μη μου πείτε ότι μπορεί να είμαι σκληρή ή να υπερβάλλω γιατί δε σχημάτισα αυτή την εντύπωση στην 1η ή τη 2α δημοτικού ούτε παραπονέθηκα ή ζήτησα ευθύνες από καμμιά δασκάλα. Αναζητώ όμως ένα τρόπο να βοηθήσω το παιδί μου με ερεθίσματα και έξω από το σχολείο, καθώς και με σχολικά βοηθήματα.
Πέρισι δούλεψα σε πιλοτικό γυμνάσιο. Αν και πιλοτικό, που εφάρμοζε το νέο πρόγραμμα για πρώτη χρονιά, η σύμβουλός μας ήταν εξαιρετική, προσιτή και προπάντων ευέλικτη. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι σε μια τάξη δεν πρέπει να βοηθηθούν οι μαθητές που έχουν δυνατότητες με κάποιο τρόπο επειδή έχουν την ατυχία να βρίσκονται σε ένα κακό τμήμα.
Συγνώμη για το 'σεντόνι', αλλά σα μάνα ψάχνω το καλύτερο για το δικό μου παιδί!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 02:54:23 μμ »
ειμαι δασκαλα και η συμβουλος μας εχει δωσει οδηγιες για καθολου ασκηση στο σπιτι. ουτε καν αντιγραφη! και οταν τη ρωτησα : μα καλα πως θα θα κανουν εξασκηση???????/ ξερετε τι απαντησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε μας νοιαζει η γνωση στο δημοτικο! το θεμα ειναι να ειναι τα παιδια χαρουμενα!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 03:14:40 μμ »
ειμαι δασκαλα και η συμβουλος μας εχει δωσει οδηγιες για καθολου ασκηση στο σπιτι. ουτε καν αντιγραφη! και οταν τη ρωτησα : μα καλα πως θα θα κανουν εξασκηση???????/ ξερετε τι απαντησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε μας νοιαζει η γνωση στο δημοτικο! το θεμα ειναι να ειναι τα παιδια χαρουμενα!
Άρα, θεωρεί ότι η γνώση είναι επώδυνη, προκαλεί τραυματικές εμπειρίες.  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 09:03:01 μμ »
η γνώμη μου είναι οτι οι σχολικοί σύμβουλοι δεν μπορούν να έχουν καλύτερη εικόνα ενός τμήματος από τον ίδιο τον δάσκαλο.ο δασκαλος είναι αυτός που θα πάρει την τελική απόφαση σύμφωνα με τις ανάγκες των παιδιων που έχει γιατί πολλές φορές οι σύμβουλοι ζητάνε 'η προοτείνουν ανέφικτα πράγματα που είναι υπερβολικά για την ελληνική σχολική πραγματικότητα.δε νομίζω οτι πρέπει να εφαρμόζουμε κατα γράμμα ότι μας λένε,κρατάμε μόνο εκείνες τις προτάσεις που είναι εφικτές και ταιριάζουν στα δεδομένα της τάξης μας.και με μέτρο

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:18:58 πμ »
ειμαι δασκαλα και η συμβουλος μας εχει δωσει οδηγιες για καθολου ασκηση στο σπιτι. ουτε καν αντιγραφη! και οταν τη ρωτησα : μα καλα πως θα θα κανουν εξασκηση???????/ ξερετε τι απαντησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε μας νοιαζει η γνωση στο δημοτικο! το θεμα ειναι να ειναι τα παιδια χαρουμενα!

για αυτο υποφερουμε τωρα οι γονεις που εχουμε μαθητες στο γυμνασιο  που δεν εχουν μαθει να διαβαζουν  γιατι οι δασκαλοι μας ελεγαν οτι τα παιδια πρεπει να ειναι χαρουμενα χωρις υποχρεωσεις για το σπιτι...........
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 10:34:05 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:20:46 μμ »
Στις μικρές τάξεις επιβάλλεται έστω Ορθογραφία, νομίζω. ???
Εδώ στην Πέμπτη είμαι και βάζω Ορθογραφία. Κατά τ' άλλα. όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ο δάσκαλος/η δασκάλα θα κρίνει ανάλογα με το επίπεδο της τάξης. Η αλήθεια βρίσκεται συνήθως κάπου στη μέση: 2-3 ασκησούλες στο σπίτι σε Γλώσσα - Μαθηματικά. Φυσικά αν γίνεται ουσιαστική δουλειά στο σχολείο. Κάποτε έδινα κι εγώ κάθε μέρα φωτοτυπίες στα δυο αυτά  μαθήματα. Είμαι σίγουρη ότι ούτε καν  κοιτούσαν τα λάθη τους...  :-\

Και για τις επαναληπτικές μέσα στις γιορτές λένε οι σύμβουλοι να μη δίνονται στα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 10:33:35 πμ »
Και για τις επαναληπτικές μέσα στις γιορτές λένε οι σύμβουλοι να μη δίνονται στα παιδιά.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα, γιατί και να δώσεις, δεν πρόκειται να τις κάνουν!  ;D 8)
  

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 10:58:10 πμ »
ειμαι δασκαλα και η συμβουλος μας εχει δωσει οδηγιες για καθολου ασκηση στο σπιτι. ουτε καν αντιγραφη! και οταν τη ρωτησα : μα καλα πως θα θα κανουν εξασκηση???????/ ξερετε τι απαντησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε μας νοιαζει η γνωση στο δημοτικο! το θεμα ειναι να ειναι τα παιδια χαρουμενα!
Άρα, θεωρεί ότι η γνώση είναι επώδυνη, προκαλεί τραυματικές εμπειρίες.  :o

Έλεος!!!τωρα καταλαβαίνω γιατι το 70% στο γυμνασιο συλλαβίζει........ ( δεν υπερβαλλω), δεν ξέρει βασικές λέξεις πως γράφονται, δεν μπορεί να καταλάβει σχεδόν τίποτα από αρχαία και γλώσσα και μετα πιστευει οτι αξίζει να παρει 15 στον έλεγχο και οτι εγω είμαι μια κακια..... που με μεγαααλη επιείκεια του έβαλα δεκα

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:30:34 πμ »
Οι σχολικοί σύμβουλοι κάνουν λόγο για "μη υπερβολικό φόρτο" εργασίας, όχι για καθόλου δουλειά στο σπίτι.. Μάλλον η συγκεκριμένη παρανόησε το νόημα των άνωθεν οδηγιών..

Από εκεί και πέρα, επίσης υπερβολικό είναι να οργανώνονται κοινωνικά φροντιστήρια και για την Α/θμια,
σαν να μην επαρκεί η πρωινή διδασκαλία, οπότε ο χρόνος των λιλιπούτειων μαθητών καταναλώνεται μόνο στη μελέτη χωρίς καθόλου χρόνο για παιχνίδι, με αποτέλεσμα να επικρατεί κόπωση και ανησυχία στην τάξη, αφού η ενέργεια των παιδιών δεν έχει βρει διέξοδο για εκτόνωση...

Χρόνια Πολλά  ::)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:35:48 πμ »
Και για τις επαναληπτικές μέσα στις γιορτές λένε οι σύμβουλοι να μη δίνονται στα παιδιά.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα, γιατί και να δώσεις, δεν πρόκειται να τις κάνουν!  ;D 8)


Εάν δοθούν επαναληπτικές... είναι παραπάνω από βέβαιο ότι θα ασχοληθούν μαζί τους οι συνεπείς μαθητές, ενώ τα παιδάκια που έχουν αδυναμίες, πάλι δεν θα φέρουν. Οπότε.. για να ξεκουραστούν οι συνεπείς, πλέον δεν βάζω καθόλου δουλειά στο σπίτι, γιατί είναι εκείνοι περισσότερο που έχουν ανάγκη την ανεμελιά των Χριστουγεννιάτικων διακοπών, χωρίς το ένοχο συναίσθημα "Αχ... πλησιάζει του Αη-Γιαννιού, πρέπει να διαβάσω"...
Μια πρόταση είναι το παραπάνω... το παζλ της εκπ/σης έχει ανάγκη από τα κομματάκια - απόψεις όλων μας για να σχηματιστεί  ::)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:55:45 πμ »
Έλεος!!!τωρα καταλαβαίνω γιατι το 70% στο γυμνασιο συλλαβίζει........ ( δεν υπερβαλλω), δεν ξέρει βασικές λέξεις πως γράφονται, δεν μπορεί να καταλάβει σχεδόν τίποτα από αρχαία και γλώσσα και μετα πιστευει οτι αξίζει να παρει 15 στον έλεγχο και οτι εγω είμαι μια κακια..... που με μεγαααλη επιείκεια του έβαλα δεκα

Σωστά και μάλιστα νομίζουν ότι έχουν δυσλεξία και ψάχνουν χαρτί από ΚΕΔΔΥ και ιατροπαιδαγωγικά γεμίζοντας αδικαιολόγητα τις λίστες αναμονής μπας και απαλλαγούν από τα γραπτά!
Στο εκπαιδευτικό μας σύστημα και στη νοοτροπία αξίζει ένα μεγάλο delete!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 06:11:03 μμ »

Στο εκπαιδευτικό μας σύστημα και στη νοοτροπία αξίζει ένα μεγάλο delete!

το μόνο σίγουρο!!!

 Όταν η κόρη μου ΄ηταν στην Γ' Δημοτικού της έτυχε μια τέτοια δασκάλα που δεν έβαζε τίποτα απολύτως για το σπίτι. Πήγα στον διευθυντή και τον υποδιευθυντή που τους ήξερα διότι είχα δουλέψει σε εκείνο το σχολείο ως αναπληρώτρια, τους εξέθεσα τους προβληματισμούς μου και μέσα σε μία βδομάδα άρχισαν να έρχονται ασκήσεις και ορθογραφίες και αντιγραφές και όλα... Δεν ξέρω αν της έτριξαν τα δόντια, αν της είπαν κοίτα, η γυναικα είναι συνάδελφος της δευτεροβάθμιας ( τότε ) και ξερει δυο πράγματα παραπάνω για αναλυτικά προγράμματα και τα σχετικά  ή αν έπαιξε κάτι άλλο αλλά πάντως απο εκεί και μετά η τάξη λειτούργησε ρολόι.

Πάντως η εκει  σύμβουλος των Δασκάλων - την εποχή εκεινη - ήταν μια περίεργη τύπισσα στην οποία μάλιστα ει΄χα ρίξει το σχετικο μπινελίκι γιατί ήταν της άποψης πως το παιδί της Εκάλης και το παιδί της Άνω Ραχούλας έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες εφόσον η ύλη τους στο σχολείο είναι κοινή!!! Μάλιστα, η συγκεκριμένη έλεγε στους δασκάλους να μην έχουν τα παιδιά ξεχωριστό τετράδιο για κάθε μάθημα αλλά ένα και μοναδικό τετράδιο για όλο τα μαθήματα και να μην ξεχωρίζουν σε "πρόχειρο" και "καλό".....
Σε κάθε περίπτωση ολο αυτό πάντως μου θυμίζει λίγο το ..." στου κασιδιάρη το κεφάλι ...."   Τα παιδάκια τι φταίνε δεν ξέρω....  ( πάντως την συγκεκριμένη , για να λέμε και του στραβού το δίκιο , η συντριπτική πλειοψηφία των Δασκάλων την είχαν γραμμένη και την έκραζαν ακόμα και μεταξύ τους.... )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 10:42:26 πμ »
περυσι ηταν η μικρη μου κορη , β δημοτικου. Ο δασκαλος εβαζε πολυ λιγα στο σπιτι και γενικα ήταν χαλαρος....το αποτελεσμα το ειδαμε στην γ δημοτικου φετος , οταν η νεα δασκαλα αναλαμβανοντας το τμημα μας ειπε ότι πολλα παιδια συλλαβιζαν και δεν ειχαν μαθει να γραφουν μια μικρη παραγραφο, ορθογραφια χαμος....και γενικα ανωριμα παιδια χωρις την απαιτουμενη γνωση. Τι να της πεις ? οτι ο συναδεφλος ετσι δουλευε? αν δεν τα συζητανε μεταξυ τους , πως να βρουν ακρη?
Μιλωντας με μια μαμα της ειπα τα κενα που εβλεπα στην κορη μου και εκεινη απαντησε οτι η ιδια πρετοιμαζε το παιδι με ασκησεις απο το ιντερνετ και δεν την αφηνε μονο με τις ασκησεις του δασκαλου. Δηλαδη να κανουμε στα παιδια " ιδιαιτερο" για το μαθημα του δημοτικου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.