*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο  (Αναγνώστηκε 6520 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα σας εκθέσω κι εγώ το δίλημμα που έχω αυτές τις μέρες να μου προτείνετε κάποια λύση. Είμαι πε06, εδώ και τρία χρόνια δουλεύω στο δημόσιο σχολείο, την πρώτη χρονιά ως ωρομίσθια, τη δεύτερη ως αναπληρώτρια πλήρους και πέρυσι μειωμένου εξολοκλήρου στο ολοήμερο πρόγραμμα. Δουλεύω κάθε χρονιά από το Νοέμβρη. Είπα λοιπόν το καλοκαίρι να δοκιμάσω την τύχη μου μήπως βρω κάτι πιο σταθερό, μην έχω την αγωνία κάθε χρόνο θα με καλέσουν, δεν θα με καλέσουν; και έτσι έκανα αίτηση σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Εχτές λοιπόν με κάλεσαν από το εν λόγω σχολείο για 4 ωρες, 2.30-4.00. Θα ήθελα να με βολέψει το πρόγραμμα να τις κρατήσω τις ώρες μες στη χρονιά.  Η ερώτηση μου είναι η εξής; Αν με καλέσουν από το δημόσιο σχολείο πάλι το Νοέμβρη και πάλι στο ολοήμερο, κάποιες ώρες θα συμπέσουν. Τι κάνω τότε; Να αρνηθώ στο δημόσιο, δεν παίζει και ούτε θα το έκανα γιατί οι ώρες στο ιδιωτικό είναι πολύ λίγες και είναι και η ποινή αποκλεισμού για δύο χρονια. Αν π.χ. μου δώσουν 15 ώρες στο ολοήμερο όπως πέρσι, μπορώ να τους πω οτι δέχομαι μόνο τις 11 για να μπορώ να πηγαίνω και στο ιδιωτικό;  Μπορώ να τους ρωτήσω βέβαια αν υπάρχουν κάποιες ώρες στο πρωινό, αλλά τα τελευταία χρόνια προκύπτουν κυρίως κενά στο ολοήμερο. Γίνεται αυτό να αρνηθώ κάποιες ωρες σαν αναπληρωτρια μειωμένου; Το καλυτερο βεβαια θα ήταν να ήταν οι ώρες στο πρωινό πρόγραμμα, μακάρι. Σκέψεις διάφορες κάνω, βοηθήστε με σας παρακαλώ, γιατί πρέπει να πω και στο ιδιωτικό αν δέχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:52:14 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 12:11:16 πμ »
Πήγαινε στο ιδιωτικό. Εκεί έχεις μια ελπίδα οι ώρες σου να αυξηθούν σταδιακά και να φτάσεις να έχεις μία κανονική δουλειά, με κανονικό ωράριο, σε σταθερό περιβάλλον και το σπουδαιότερο χωρίς την αγωνία του τι θα γίνει του χρόνου. Δεν αξίζει πλέον να αγωνιάς για το δημόσιο, αν θα σε πάρουν, πού, πόσες ώρες κλπ κλπ κλπ Η προϋπηρεσία δε μετράει, ΑΣΕΠ δε βλέπω να γίνεται, για διορισμός ούτε λόγος!

Εν τω μεταξύ βρες κανά-δυο ιδιαίτερα για να βολέψεις τα οικονομικά σου και προσπάθησε κάνοντας καλή δουλειά στο ιδιωτικό να αυξήσεις εκεί τις ώρες σου.

Το παραπάνω σκεπτικό δε σημαίνει βέβαια ότι απαξιώ για τη δημόσια παιδεία. Ίσα-ίσα...αυτή απαξιεί για μας, οπότε οποιαδήποτε ευκαιρία, οποιοδήποτε μικρό παραθυράκι προς μία κανονική εργασία και συνεπώς μία κανονική ζωή νομίζω δε πρέπει να περνάει απαρατήρητο. Η παγίδα στην οποία πέφτουμε όλοι μας, μάλλον λόγω έξεως, είναι οι προκηρύξεις, η θέση στο πίνακα, οι ενστάσεις, η πρόσληψη, οι ώρες, τα σχολεία...ένα σωρό πράγματα που προκαλούν τεράστιο άγχος και μας αποπροσανατολίζουν από αυτό που πραγματικά συμβαίνει:είμαστε αναλώσιμα. Προσωπικά θα άρπαζα οποιαδήποτε ευκαιρία για κάτι σταθερότερο, που στην προκειμένη περίπτωση μάλιστα είναι στον ίδιο τομέα (εκπαίδευση).

Για να το πω πιο απλά. Διάβασε όλο το σκεπτικό που έγραψες. Ένα σωρό προβληματισμοί για το τίποτα. Γιατί άντε και τα βόλεψες...και; Τι θα γίνει; Του χρόνου θα έχεις ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Κοινώς, αν δεις και μπορείς να βολέψεις τις ώρες σου ταυτόχρονα σε ιδιωτικό και δημόσιο, όλα καλά. Σε διαφορετική περίπτωση εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ιδιωτικό.

Βέβαια, υπάρχει και κάτι πιο απλό:μη κάνεις υποθετικές σκέψεις. Όταν έρθει το πρόβλημα, αν έρθει, κάνε αυτό που σου υπαγορεύει εκείνη τη στιγμή η εσωτερική σου φωνή. Μη χαλιέσαι από τώρα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:52:49 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 01:15:18 μμ »

 ...μη κάνεις υποθετικές σκέψεις. Όταν έρθει το πρόβλημα, αν έρθει, κάνε αυτό που σου υπαγορεύει εκείνη τη στιγμή η εσωτερική σου φωνή. Μη χαλιέσαι από τώρα! ;)

Θα συμφωνήσω με αυτό. Επίσης αν υπάρχει καλή θέληση και από το δημόσιο σχολείο όλα μπορούν να βολευτούν. Έχω παραδείγματα από συναδέλφους της πληροφορικής.
Ο ένας που δούλευε σε εταιρεία έπαιρνε δύο ώρες άδεια από τη δουλειά του ερχόταν στο σχολείο και ξαναγύριζε στην εταιρεία και συνέχιζε κανονικά μέχρι να συμπληρώσει το οκτάωρο...
Ο άλλος που ήταν ωρομίσθιος σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και  δύο μέρες δεν μπορούσε να έρθει καθόλου, άλλαξαμε εμείς το πρόγραμμα στο δημοτικό για να μην χάσει ο άνθρωπος και την άλλη δουλειά του.

Καλά να είμαστε, πιστεύω ότι λύση θα βρεθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:53:03 μμ από para5 »
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 01:38:14 μμ »
Παιδιά δεν γίνεται να δουλεύει κανεις ταυτόχρονα σε δημόσιο και ιδιωτικό σχολείο ακόμη και για λίγες ώρες. Οταν κάνουμε την αίτηση για αναπληρωτές υπογράφουμε υπεύθυνα ότι αν μας προσλάβουν στο δημόσιο θα πρέπει να παραιτηθούμε. Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν θέλησα να συνδυάσω κέντρο ξένων γλωσσών με ολοήμερο. Το ίδιο ισχύει κ για τα ιδιωτικά. Το λέω σίγουρα διότι είχα ψάξει κι εγώ αυτό τον συνδυασμό. Εχω ρωτήσει κ στο υπουργείο και μου είπαν ότι απαγορεύεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:53:16 μμ από para5 »
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 02:11:34 μμ »
Παιδιά δεν γίνεται να δουλεύει κανεις ταυτόχρονα σε δημόσιο και ιδιωτικό σχολείο ακόμη και για λίγες ώρες. Οταν κάνουμε την αίτηση για αναπληρωτές υπογράφουμε υπεύθυνα ότι αν μας προσλάβουν στο δημόσιο θα πρέπει να παραιτηθούμε. Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν θέλησα να συνδυάσω κέντρο ξένων γλωσσών με ολοήμερο. Το ίδιο ισχύει κ για τα ιδιωτικά. Το λέω σίγουρα διότι είχα ψάξει κι εγώ αυτό τον συνδυασμό. Εχω ρωτήσει κ στο υπουργείο και μου είπαν ότι απαγορεύεται.

Η συνάδελφος έχει δίκιο. Τώρα αν στο ιδιωτικό δεν έγινε πρόσληψη κι εργάζεσαι χωρίς ασφάλιση μπορείς να κάνεις και τα δυο αλλά δεν παύει να είναι παράνομο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:53:31 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 03:52:23 μμ »
Παιδιά, είχα ακούσει οτι με άδεια του ΠΥΣΠΕ εφοσον δεν συμπληρώνουμε πλήρες ωράριο μπορούμε να δουλεύουμε κάπου αλλού για 9-10 ώρες. Φίλος μου μόνιμος κιόλας δάσκαλος δουλεύει και σε κέντρο παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες για 10 ώρες τη βδομάδα. Δεν πιστεύω να περιμένουν με τα 500 ευρώ που μου δίνουν σαν ΑΜΩ οτι μου φτάνουν για να ζήσω. Έχω θυμώσει τον τελευταίο καιρό όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι. Θα απενεργοποιούσα την αίτηση αν μου έδιναν από το ιδιωτικό πολλές ώρες, αλλά πάλι σκέφτομαι τους δύο ΑΣΕΠ που έχω δώσει, το διάβασμα που έχω ρίξει και δεν θέλω να παρατήσω το ενδεχόμενο να δουλέψω στο δημόσιο σχολείο. Οπότε θα πάω να αναλάβω υπηρεσία στο ιδιωτικό και βλέποντας και κάνοντας. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας. Όταν και αν παρουσιαστεί το πρόβλημα, ευελπιστω οτι θα καταφέρω να βρω μια λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 03:53:43 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 03:56:17 μμ »
Επίσης, έχω φίλη που δουλεύει και στο ολοήμερο και σε κέντρο ξένων γλωσσών. Το ξέρω οτι στην αίτηση υπογράφουμε κάτι τέτοιο, και έχω διαβάσει πολλές φορές στο φόρουμ συζητήσεις επί του θέματος αλλά και πάλι θεωρώ οτι είναι άδικο να αποκλείουν έναν άνθρωπο από κάποια άλλη απασχόληση από τη στιγμή που δεν του δίνουν πλήρες ωράριο και τα λεφτά αυτά δεν του φτάνουν σε καμιά περίπτωση για να ζήσει.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:14:00 μμ »
Πήγαινε στο ιδιωτικό. Εκεί έχεις μια ελπίδα οι ώρες σου να αυξηθούν σταδιακά και να φτάσεις να έχεις μία κανονική δουλειά, με κανονικό ωράριο, σε σταθερό περιβάλλον και το σπουδαιότερο χωρίς την αγωνία του τι θα γίνει του χρόνου. Δεν αξίζει πλέον να αγωνιάς για το δημόσιο, αν θα σε πάρουν, πού, πόσες ώρες κλπ κλπ κλπ Η προϋπηρεσία δε μετράει, ΑΣΕΠ δε βλέπω να γίνεται, για διορισμός ούτε λόγος!

Εν τω μεταξύ βρες κανά-δυο ιδιαίτερα για να βολέψεις τα οικονομικά σου και προσπάθησε κάνοντας καλή δουλειά στο ιδιωτικό να αυξήσεις εκεί τις ώρες σου.

Το παραπάνω σκεπτικό δε σημαίνει βέβαια ότι απαξιώ για τη δημόσια παιδεία. Ίσα-ίσα...αυτή απαξιεί για μας, οπότε οποιαδήποτε ευκαιρία, οποιοδήποτε μικρό παραθυράκι προς μία κανονική εργασία και συνεπώς μία κανονική ζωή νομίζω δε πρέπει να περνάει απαρατήρητο. Η παγίδα στην οποία πέφτουμε όλοι μας, μάλλον λόγω έξεως, είναι οι προκηρύξεις, η θέση στο πίνακα, οι ενστάσεις, η πρόσληψη, οι ώρες, τα σχολεία...ένα σωρό πράγματα που προκαλούν τεράστιο άγχος και μας αποπροσανατολίζουν από αυτό που πραγματικά συμβαίνει:είμαστε αναλώσιμα. Προσωπικά θα άρπαζα οποιαδήποτε ευκαιρία για κάτι σταθερότερο, που στην προκειμένη περίπτωση μάλιστα είναι στον ίδιο τομέα (εκπαίδευση).

Για να το πω πιο απλά. Διάβασε όλο το σκεπτικό που έγραψες. Ένα σωρό προβληματισμοί για το τίποτα. Γιατί άντε και τα βόλεψες...και; Τι θα γίνει; Του χρόνου θα έχεις ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Κοινώς, αν δεις και μπορείς να βολέψεις τις ώρες σου ταυτόχρονα σε ιδιωτικό και δημόσιο, όλα καλά. Σε διαφορετική περίπτωση εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ιδιωτικό.

Βέβαια, υπάρχει και κάτι πιο απλό:μη κάνεις υποθετικές σκέψεις. Όταν έρθει το πρόβλημα, αν έρθει, κάνε αυτό που σου υπαγορεύει εκείνη τη στιγμή η εσωτερική σου φωνή. Μη χαλιέσαι από τώρα! ;)
συμφωνω απολυτως..εχουμε χασει πλεον τον πραγματικο μας στοχο δυστυχως..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Εργασία παράλληλα σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:28:03 μμ »
Επίσης, έχω φίλη που δουλεύει και στο ολοήμερο και σε κέντρο ξένων γλωσσών. Το ξέρω οτι στην αίτηση υπογράφουμε κάτι τέτοιο, και έχω διαβάσει πολλές φορές στο φόρουμ συζητήσεις επί του θέματος αλλά και πάλι θεωρώ οτι είναι άδικο να αποκλείουν έναν άνθρωπο από κάποια άλλη απασχόληση από τη στιγμή που δεν του δίνουν πλήρες ωράριο και τα λεφτά αυτά δεν του φτάνουν σε καμιά περίπτωση για να ζήσει.

άδικο μπορεί να είναι αλλά το ξέρουμε ότι ισχύει όταν υπογράφουμε την αίτηση αναπληρωτή οπότε δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 675

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.