*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 115808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:25:21 μμ »
Έμειναν κι άλλες πιστώσεις;; Εδώ ακούμε ότι τελείωσαν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:04 »

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 01:51:39 πμ »
Με πηραν δ Ηλείας! Ανέλπιστο! Είμαι έγκυος κ ήθελα να ρωτήσω εαν δικαιούμαι να   μεταφέρω την άδεια μετά τον  τοκετό. Ξέρω ότι δικαιούμαι  2μήνες    πριν  κ 2 μετά..αν γίνεται να πάρω τους μήνες αυτούς μαζεμένους για να είμαι κοντά στο μωρο μου.Τα συναισθήματα είναι αναμεικτα..είμαι πολύ αγχωμενη!Τουλαχιστον,Θα γεννήσω έχοντας ασφαλεια..ρε,που μας καταντήσανε!Συνάδελφοι,εύχομαι καλή τοποθέτηση σε όλους!Σύντομα θα  δημιουργηθει κενό στη δ΄' Ηλείας!Καλα κουράγια στους εναπομειναντες!!!

Αποσυνδεδεμένος outopia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 08:39:56 πμ »
Συγχαρητήρια σε όσους προσλήφθηκαν. Πάλι για τρίτη φορά το σύστημα με προσπέρασε...Ελπίζω να βρεθούν πιστώσεις, γιατί ΚΕΝΑ υπάρχουν.Λεφτα όμως;;;

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 10:03:12 πμ »
 Vasia 1980,συγχαρητήρια για την πρόσληψη και με το καλό να υποδεχτείς και το μωράκι σου.Νομίζω πως πριν πάρεις την άδεια,θα πρέπει να έχεις 10 μέρες εργασίας.Νομίζω,επίσης,πως η ίδια η Δευτεροβάθμια δεν θα ήθελε να σε κρατήσει μέχρι τέλους της εγκυμοσύνης και ότι θα πρέπει να υπολογίσεις ένα λογικοφανές νούμερο προ του τοκετού,για να σου  μείνουν περισσότερες μέρες μετά.Έχεις δικαίωμα για 56 μέρες πριν και 63 μέρες μετά.Αυτό θυμάμαι ότι ίσχυε πριν από 4 χρόνια που ήμουν έγκυος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:04 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 12:54:15 μμ »
Παιδια συγχαρητηρια σε ολους σας...Λουκουμακια οι περιοχες που εκατσαν στους τριτεκνους!υπομονη στους εναπομειναντες...λογικα θα παιξουν  ΖΕΠ στην επομενη φαση!Αληθεια...κουραγιο...

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #523 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:36:22 μμ »
 :)Καλησπερα παιδια!Συγχαρητηρια στους προσληφθεντες και με το καλο οι επομενοι!Με καλεσαν,γ Κεφαλληνιας στο νησι του Οδυσσεα!Ευχομαι και σε σας το ταχυτερο δυνατο!Ολα να σας πανε καλα!Δεν παιρνω υπολογιστη μαζι μου!Θα επικοινωνουμε απο ιντερνετ καφε,απο το σχολειο!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #524 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:05:01 μμ »
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συνέβη σήμερα, γιατί είναι ενδεικτικό τι μας περιμένει εμάς, τους αναπληρωτές όχι απαραίτητα από του χρόνου αλλά και από φέτος! Είμαι αναπληρώτρια Α φάσης. Τοποθετήθηκα σε 2 σχολεία της περιοχής μου. Σήμερα, 2 μήνες μετά την πρόσληψή μου, με φώναξε η Δ/ντρια στο γραφείο μαζί με όλους τους φιλολόγους και μου είπε πως -δυστυχώς-πρέπει να φύγω από το σχολείο, επειδή την πιέζουν από τη ΔΙΔΕ να ενώσει τα 2 τμήματα της  Γ΄θεωρητικής. Το τμήμα θα είναι τώρα 30άρι, οπότε εγώ περισσεύω και ...να ζήσουνε να με θυμούνται!!! Τη ρώτησα αν υπάρχουν κενά στην περιοχή, που με προσέλαβαν ή αν θα χρειαστεί να κάνω για άλλη μια χρονιά...ταξίδια μακρινά! Μου είπε πως υπάρχουν 2 κενά στην περιοχή μου, το 1 μάλιστα είναι σε διαπολιτισμικό λύκειο! Επίσης, είπε πως δε σκοπεύουν να καλύψουν τα πραγματικά κενά αλλά με τέτοιες αλχημείες συγχωνεύοντας τμήματα θα καλύψουν ό,τι μπορούν προκειμένου να μην προσλάβουν άλλους αναπληρωτές!!! Έχω απίστευτο θυμό, οργή και μίσος που κατάντησαν έτσι κι εμάς και την Παιδεία!!! Δε θα σας πω πως αντέδρασαν τα παιδιά, ίσως με περάσετε υπερβολική! Σας τα γράφω όχι επειδή θέλω παρηγοριά αλλά για να δείτε, φίλοι μου αναπληρωτές-νομάδες και ομοιοπαθείς, πόσο αβέβαιο είναι όχι μόνο το μέλλον μας με τις συγχωνεύσεις και την αύξηση ωραρίου αλλά και το παρόν μας!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #525 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:12:47 μμ »
συγνώμη,δεν υπάρχει νομοθεσία που ορίζει τον αριθμό μαθητών στην κατεύθυνση;έχεις επικοινωνήσει με τους αιρετούς στην περιοχή σου;με τον πασαφ;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #526 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:55:04 μμ »
Φωτεινή θες να επικοινωνήσεις με κάποιον αιρετό της ΟΛΜΕ να εκθέσεις το πρόβλημά σου;Θα σε πιέσουν να κάνεις αίτηση απόσπασης σε σχολεία μέσα στην Αττική.Στείλε μου πμ :)

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #527 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:00:38 μμ »
Φωτεινή θες να επικοινωνήσεις με κάποιον αιρετό της ΟΛΜΕ να εκθέσεις το πρόβλημά σου;Θα σε πιέσουν να κάνεις αίτηση απόσπασης σε σχολεία μέσα στην Αττική.Στείλε μου πμ :)
απόσπαση  σε  άλλο  πυσδε  δεν  μπορει  να  πάρει  ο  αναπληρωτης.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #528 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:09:56 μμ »
μια χαρά τον εξαναγκάζουν να την πάρει θέλει δε θέλει, με ανάγκασαν πέρσι, μιλώ εκ πείρας......

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #529 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:15:30 μμ »
όμως είναι παράνομο Αντιγόνη και υπάρχει ειδική νομοθεσία γι αυτό και την οποία γνωρίζουν οι αιρετοί και δεν μπορούν να την καταπατήσουν αν απειληθούν με αναφορά στο υπουργείο επίσημη και επώνυμη. Όπως επίσης και ο αριθμός τμημάτων στην θεωρητική κατέυθυνση είναι ορισμένος και δεν μπορεί να γίνει καμμία συγχώνευση αν δεν υπάρχει επίσημη τροποποίηση με νόμο. Για το δεύτερο κρατώ μικρή επιφύλαξη, για το πρωτο το γνωρίζω σίγουρα ότι είναι παράνομο από πέιρα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #530 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:23:12 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;Dκάτι μας είπες τώρα....μας πήραν Α Φάση, ξεμπέρδεψαν όπως όπως με ένα σωρό τρόπους που δε διανοείσαι, με τους περισσότερους, και μας είπαν ένα πρωί ότι η υπουργός πιέζει τον προϊστάμενο να μετακινήσει τους μη τοποθετηθέντες αναπληρωτές(λόγω της δικής τους κακής πρόβλεψης και διαχείρισης προσωπικού)σε οποιοδήποτε σχολείο με κενά εντός νομού Αττικής.....μας εξανάγκασαν σε "αίτηση απόσπασης" σε σχολεία όλου του νομού Αττικής και δε βρέθηκε κανείς να μας στηρίξει......εάν όμως υπάρξει πίεση συντονισμένη ίσως φέτος να μην διακινδυνεύσουν οι συνάδελφοι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 06:26:05 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων
« Απάντηση #531 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:35:23 μμ »
Επειδή δεν γνωρίζω από Αττική, όλα αυτά ήταν στο ίδιο πυσδε, γιατί αν ναι έχει ξαναγίνει. Αν και αυτό παράνομο. Αν όμως το πύσδε διαφορετικό, βρείτε τη νομοθεσία (υπάρχει καταχωρυμ'ενη στο nternet νομίζω)και κινηθείτε εναντίον των αιρετών με  αναφορά των ιδίων  στο υπουργείο και κυρίως δικαστικά .Πάντως , σε κάποιο προσωπικό θέμα σε σχολείο πριν 2 χρόνια , τους πίεσα με αναφορά στο υπουργείο και μου έδωσαν το νόμο που τελικά επιβεβαίωνε όσα τους έλεγα και δεν με διώξανε από το σχολείο. Τώρα τί να πώ, αν κάθε περίπτωση και διαφορετική. Καλή επιτυχία πάντως στη Φωτεινή γιατί είναι θέμα που μας αφορά όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.