*

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι  (Αναγνώστηκε 4034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitroulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:55:13 μμ »
Γειά σας!Θα ήθελα να ρωτήσω και να ενημερώσω συναδέλφους για κάτι εξαιρετικά σημαντικό που υπέπεσε στην αντίληψή μου και μπορεί να κοστίσει τη δουλειά και πολύ περισσότερα κυρίως σε νέους συναδέλφους που δεν γνωρίζουν.Προσλήφθηκα σε δημοτικό σχολείο(ειδικότητα-αναπληρώτρια πλήρους). Διαπιστώνω ότι όταν ο αναπληρωτής (οποιαδήποτε ειδικότητα) έχει εφημερία, απότι είπαν, δε θα ρχεται στις 8 όπως υποχρεούται για να μην δεσμέυονται οι πρωινές πρώτες ώρες στο πρόγραμμα, τις οποίες θέλουν όλοι οι δάσκαλοι για να τελειώνουν νωρίς και να φεύγουν. Έτσι οι νέοι συναδελφοι που ας πούμε έχουν μάθημα στις 11 - παρά, αναλαμβάνουν από τότε εφημερία και πιο πριν τους αντικαθιστά κάποιος άλλος (ανεπισημα, δε ξερω αν αυτό θα περαστεί στο πρακτικό ως απόφαση συλλογου διδασκόντων , θα το τσεκάρω πάλι). Αποτέλεσμα; Αν χτυπήσει παιδί το πρωί που δεν είναι εκεί ο αναπληρωτής που έχει επίσημα εφημερία, γιατί το σχολείο τον "διευκολύνει " να έρθει αργότερα (για να μην ταραχθεί το πρόγραμμα των δασκάλων) απ'ότι καταλαβαίνω την ευθύνη την έχει επίσημα ο αναπληρωτής συνάδελφος που έλειπε! Και φυσικά κανείς δε θα τον καλύψει!Το θέμα είναι ότι οι νεότεροι συνάδελφοι στο σχολείο - που δεν τους έχουν συμβεί διάφορα ακόμα και δεν έχουν συνειδητοποιήσει το θέμα - δεν προστατεύονται από το διευθυντή (και τους δασκαλους)απ'οτι έχω καταλάβει. Εγώ θα φροντίσω να είμαι εκεί το πρωί στις 8 κι ας έχω μάθημα αργά έστω και με κενά 2 ή τριών ωρών για να μαι καλυμένη. Το ερώτημα είναι ότι : υπογράφω πουθενά για να μαι καλυμμένη ότι εμφανίστηκα το πρωί όντως;;;(γιατί θα φανώ αντιδραστική με την απόφασή μου και δε ξέρω τί μπορεί να γίνει). Και σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ για να διορθωθεί το θέμα χωρίς να φανώ "κακιά";Ολοι ξέρουμε πως λειτουργούν τα πράγματα  και το επίπεδο κάποιων ατόμων (στελεχών)με τα οποία λογικά μπορέι να ξανασυνεργαστώ άλλη χρονιά. Ευχαριστώ θερμά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 06:01:18 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 02:48:24 μμ »
dimitroulitsa,
καταρχήν τι ειδικότητα έχεις και στη συνέχεια ποιος ο λόγος τόσης μεγάλης έντασης;
Απ' ότι γνωρίζω, τουλάχιστον στη δευτεροβάθμια, υπάρχει α' και β' κύκλος εφημερίας.
Αφού έχεις μάθημα στις 11- , τότε λογικά πρέπει να ξεκινάει και η εφημερία σου.
Δεν καταλαβαίνω τα περί χαρτιών και υπογραφών...

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 02:57:13 μμ »
Περιγράφεις μια κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα δημοτικά, όχι μόνο στο δικό σου.

Κανονικά, αυτός που έχει εφημερία έρχεται 8 η ώρα στο σχολείο και μένει ως τις 2. Αυτό βέβαια ισχύει για όλους, όχι μόνο τους εφημερεύοντες, αλλά τέλος πάντων.

Αν κατάλαβα καλά, εσύ εκείνη τη μέρα ξεκινάς τα μαθήματά σου μετά τις 10, αλλά με άδεια του διευθυντή σου μπορείς να μην πηγαίνεις από τις 8. Η γνώμη μου πάντως είναι να πηγαίνεις όποτε μπορείς από τις 8 για να είσαι καλυμμένη (όχι, δεν υπογράφεις πουθενά, αλλά σε βλέπουν όλοι ότι είσαι εκεί και δείχνεις και καλή θέληση στο διευθυντή - δεν είναι συμπεριφορά "αντιδραστική" αυτή, ίσα ίσα).

Επίσης, να ξέρεις ότι ουσιαστικά σου κάνει "χάρη" ο διευθυντής που σου είπε να πηγαίνεις όταν έχεις μάθημα ενώ έχεις εφημερία, θα μπορούσε κάλλιστα να μην το κάνει (είπαμε, το ωράριό μας είναι 8-2 ΕΙΔΙΚΑ όταν έχουμε εφημερία). Τώρα γιατί το έκανε; ίσως επειδή ξέρει καλά ότι σε "έριξε" στο πρόγραμμα προς όφελος των παλαιότερων (που μπορεί να τον πίεσαν γι' αυτό) και θέλει κάπως να "επανορθώσει".

edit: Kasta1, στην πρωτοβάθμια όπου προσλήφθηκε η κοπέλα δεν υπάρχει συνήθως α' και β' κύκλος εφημερίας. Έχεις όλη τη μέρα.   

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 02:57:26 μμ »
Καλα κανεις και εισαι εκει στις 8!! Αν καταλαβα καλα εισαι σε δημοτικο οπου οι εφημεριες αναφερονται σε ολη την ημερα. Εφοσον εισαι εκει ποιος ο λογος να υπογραψεις? Εγω περσι εκανα εφημεριες ακομη και με 5 - 6 (!!!) ωρες κενο. Δυστυχως η μονη συννενοηση και "εξυπηρετηση" που μπορεις να αναμενεις ειναι να σε βαζουν για εφημερια τις ημερες που εχεις το πιο γεματο προγραμμα για να μην εχεις πολλα κενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 03:42:24 μμ »
Και γω φέτος που είμαι σε δημοτικό έχω εφημερία όχι τις ημέρες που έχω τις περισσότερες ώρες αλλά το αντίθετο, την ημέρα που έχω μόνο 1 ώρα μάθημα, την 4η...Πηγαίνω κανονικά το πρωί και φεύγω όταν φύγουν όλα τα παιδιά....Και έτσι είναι το νόμιμο και το σωστό...Ούτε υπογραφές, ούτε τίποτα...πας από το πρωί και φεύγεις με το τελευταίο παιδί....
Υ.Γ. Μην μπερδεύουμε τοη Β'βαθμια με την Α'βαθμια, είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:54:46 μμ »
Υπήρχε ένα βιβλίο το οποίο υπογράφαμε στο δημοτικό, βάζοντας και ώρα άφιξης και αποχώρησης, το οποίο όπως είναι φυσικό ξεκινούσε με την υπογραφή του διευθυντή του σχολείου. Δεν ξέρω αν έχει καταργηθεί ή απλώς στην πράξη δεν τηρείται από κανένα σχολείο. Προσωπικά, μόνο μία χρονιά συνάντησα διευθυντή που το τηρούσε αλλά και πάλι δεν υπέγραφε κανένας.

Η εφημερία στα δημοτικά είναι για όλη την ημέρα και ξεκινά από τις οκτώ παρά πέντε και λήγει δέκα λεπτά μετά το σχόλασμα του πρωινού προγράμματος (δηλ. ή 13:25 ή 14:10). Αν δεν είσα στη θέση σου και συμβεί το οτιδήποτε είσαι υπόλογος και ο ίδιος αλλά και ο διευθυντής, είτε σου έχει επιτρέψει να έρχεσαι αργότερα είτε όχι. Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να φροντίσεις να γραφτεί στα πρακτικά της επόμενης συνεδρίασης, ότι ξεκινά η εφημερία σου στις 9:40 που είναι το πρώτο διάλειμμα.

Αν είσαι ειδικότητα, που την ίδια μέρα με την εφημερία σου είσαι και στο ολοήμερο πρόγραμμα, τότε δεν χρειάζεται να γραφτεί κάτι διότι εξασφαλίζεσαι από το πρόγραμμα (παρουσία στο σχολείο 10:00-16:00).

Παράθεση
Διαπιστώνω ότι όταν ο αναπληρωτής (οποιαδήποτε ειδικότητα) έχει εφημερία, απότι είπαν, δε θα ρχεται στις 8 όπως υποχρεούται για να μην δεσμέυονται οι πρωινές πρώτες ώρες στο πρόγραμμα, τις οποίες θέλουν όλοι οι δάσκαλοι για να τελειώνουν νωρίς και να φεύγουν.

Δεν ξέρω αν σου τα είπαν έτσι ή έτσι τα κατάλαβες αλλά δεν είναι θέμα ότι θέλουν όλοι οι δάσκαλοι τις πρωινές ώρες για να φεύγουν νωρίς. Ακόμα και στο δημοτικό υπάρχουν κάποιοι κανόνες που πρέπει να τηρούνται για τη σειρά των μαθημάτων ώστε να εγκρίνει και ο σχολικός σύμβουλος το ωρολόγιο πρόγραμμα. Το πρώτο τρίωρο είναι γλώσσα - μαθηματικά - φυσική. Εξαιρέσεις γίνονται αν υπάρχει πρόβλημα με συνάδελφο ειδικότητας που μοιράζεται σε σχολεία αλλά και αυτό με φειδώ και ίσως μόνο στις μεγάλες τάξεις.

@kateri: Δες ξανά το θέμα της εφημερίας σου, μήπως έχει γίνει κανένα λάθος.  Δεν είναι εφικτό πάντα να έχεις εφημερία την ημέρα με τις περισσότερες διδακτικές ώρες αλλά για μια ώρα μόνο μάθημα το βρίσκω απίστευτη αβλεψία. Άνθρωπος είναι και αυτός που βγάζει τις εφημερίες και μπορεί να μην προσεξε το πρόγραμμά σου.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:01:26 μμ »
Και στη δευτεροβάθμια έτυχε σε σχολείο που ήμουν παλαιότερα, να μην ισχύει α' και β΄κύκλος, αλλά 8-2!
Απλά φρόντιζαν να μπαίνει η εφημερία την ημέρα που είχε ο εκπαιδευτικός το πιό φουλ πρόγραμμα!
Στο συγκεκριμένο σχολείο ίσχυε προσέλευση στις 9 για όλους όσους δεν είχαν 1η ώρα μάθημα και αποχώρηση στη 1, για όσους δεν είχαν 6η, 7η!  ;)
(άσχετο αν αυτό δεν το τηρούσαν κάποιοι παλιοί!)
  

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:10:30 μμ »
kyra_daskala δεν το έχω ξανακούσει ή συναντήσει το βιβλίο υπογραφών...
Όσο για τη δική μου εφημερία, δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, αυτό πίστευα και γω στην αρχή, αλλά ρώτησα και κατάλαβα ότι έγινε σκόπιμα για να είμαι όλη την ημέρα εκεί και να κάνω δουλειές της Διευθύντριας...όπως και να έχει κάνω υπομονή να βγει το κανονικό πρόγραμμα και τότε θα την αλλάξω με κάποιο συνάδελφο...
δεν έχω πρόβλημα να κάθομαι και παραπάνω ώρες από το πρόγραμμά μου (με μέτρο βέβαια), αυτό που με εκνευρίζει είναι να κάθομαι τζάμπα χωρίς να κάνω κάτι και να κοιτάω τον τοίχο!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:31:26 μμ »
Τη μοναδική φορά που είχα συναντήσει το παρουσιολόγιο ήταν τη σχολική χρονιά 2007-2008 αλλά ο διευθυντής μου ήταν παλιάς κοπής και ήθελε να τηρούνται τα πάντα, μέχρι  και το βιβλίο σχολικής ζωής ενημέρωνε.

Υπομονή με τη διευθύντρια, είχα πετύχει και εγώ τέτοια. Να φανταστείς δεν υπήρχε καν υπολογιστής στο γραφείο της, μέχρι το μελάνι για το φαξ με φώναζε να αλλάξω. Το καλό με εκείνη όμως ήταν ότι όταν ήθελε να κάνω δουλειά που είχε σχέση με Η/Υ δεν μου σπαταλούσε τα κενά μου αλλά έστελνε άλλη συνάδελφο να με αναπληρώσει στην τάξη.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:01:18 μμ »
Συνάδελφοι, το θέμα των εφημεριών είναι πολλές φορές πολύ πιο σημαντικό και από τις ίδιες τις διδασκαλίες. Το λέω γιατί η ευθύνη είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
Προσοχή και σωστή ενημέρωση και κυρίως συνεννόηση με τους πάντες στο σχολείο για να μην υπάρξει σύγχυση, με τα γνωστά επακόλουθα... Κυρίως μη συμβεί κακό και μην υποπέσει στην αντίληψη των γονέων ανοργανωσιά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:31:37 μμ »
ετσι ειναι. Περσι στο σχολειο που ημουν ετυχε περιστατικο με πιτσιρικια που μαλωσαν μεταξυ τους, χωρις κατι το ιδιαιτερο , ουτε τραυματισμο ουτε τιποτα και μετα απο λιγες μερες ηρθε στο σχολειο εξωδικο και για τη διευθυνση αλλα και για συναδελφο που ειχε εφημερια εκεινη την ημερα. Οι γονεις εμαθαν το ονομα απλως ριχνοντας μια ματια στο προγραμμα!!! Φανταστειτε να μην ηταν εκει!
Και ξαναλεω οτι εκανα εφημεριες με 6 ωρες κενο και μαθημα την 7η ωρα. Αλλα δεν θα ρισκαρα να μην ημουν εκει. Δεν σε καλυπτει κανεις ιδιαιτερα αν εισαι αναπληρωτης. Για σεμιναριο που επρεπε να με διευκολυνει το σχολειο για να παρακολουθησω, ο διευθυντης δεν βοηθησε καθολου να αλλαξω την εφημερια και κανενας" συναδελφος " δεν δεχοταν να αλλαξει μαζι μου. Τελικα με εξυπηρετησε μια κοπελια επισης αναπληρωτρια που θα ειχε αρκετες ωρες κενο εκεινη την ημερα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΒΑΡΟ: Εφημερίες & Νέοι Συνάδελφοι
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:09:47 μμ »
Κανονικά, αυτός που έχει εφημερία έρχεται 8 η ώρα στο σχολείο και μένει ως τις 2. Αυτό βέβαια ισχύει για όλους, όχι μόνο τους εφημερεύοντες, αλλά τέλος πάντων.
Επίσης, να ξέρεις ότι ουσιαστικά σου κάνει "χάρη" ο διευθυντής που σου είπε να πηγαίνεις όταν έχεις μάθημα ενώ έχεις εφημερία, θα μπορούσε κάλλιστα να μην το κάνει (είπαμε, το ωράριό μας είναι 8-2 ΕΙΔΙΚΑ όταν έχουμε εφημερία).

Συγγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά το 8-2 δεν είναι υποχρεωτικό.
Είναι το ανώτερο που μπορεί να μείνει κάποιος. Αν έχει τελειώσει το διδακτικό ωράριο και δεν έχει άλλη διοικητική εργασία, μπορεί να φύγει.
Για να μη νομίζετε ότι μας κάνουν χάρη οι διευθυντές που δε μας υποχρεώνουν στο 8-2.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.