*

Αποστολέας Θέμα: Aυθαιρεσίες των Διευθύνσεων Δευτερ. Εκπαίδευσης στην τοποθέτηση αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 4785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να αναφέρω-"καταγγείλω" τις αυθαιρεσίες των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης... Η κατάσταση έχει ως εξής: Εγώ προσελήφθην ως αναπληρώτρια για παράλληλη στήριξη σε κωφό παιδί. Όταν πήγα στη Διεύθυνση για να υπογράψω μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο κενό και ότι η μόνη επιλογή (θέλω, δε θέλω!) είναι να με βάλουν σε τμήμα σε ειδικό σχολείο και μάλιστα σε άλλη περιοχή από αυτήν για την οποία προοριζόμουν αρχικά..!!! Εγώ ενώ επέμεινα ότι προφανώς κάνουν λάθος, γιατί εγώ προοριζόμουν για παράλληλη στήριξη, δε μου έδωσαν άλλη επιλογή από το να υπογράψω αυτό "κι αν θέλω!"..! Τελικά, χωρίς να έχω άλλη επιλογή, υπέγραψα και σήμερα παρουσιάστηκα στο ειδικό σχολείο. Ευτυχώς όμως..μου έκοψε και τηλεφώνησα στο τμήμα Ειδικής Αγωγής στο Υπουργείο Παιδείας! Εκείνοι έμειναν άφωνοι, μου εξήγησαν ότι αυτό είναι απαράδεκτο και ότι εγώ επιλέχθηκα αποκλειστικά για παράλληλη στήριξη 2 κωφών παιδιών! Μετά από πολλά τηλεφωνήματα και δική μου επίσκεψη στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης συνειδητοποίησα ότι (προφανώς) η διευθύντρια του Ειδικού Σχολείου στο οποίο με έστειλαν, είχε ζητήσει..επίμονα το πρώτο άτομο που θα εμφανιστεί στη Διεύθυνση να το στείλουν σε αυτήν!!!! Πράγμα το οποίο φυσικά δεν παραδέχτηκε κανείς ρητά, αλλά..τι κάνει "νιαου νιαου στα κεραμίδια"...; Ωστόσο, σαν να μη φτάνει όλη αυτή η ταλαιπωρία μου εξήγησαν από το Υπουργείο ότι αν έμενα εκεί δε θα πληρωνόμουν, διότι το ΕΣΠΑ που ενέκρινε τις Παράλληλες δε χρηματοδοτεί αναπληρωτές σε ειδικά σχολεία...!!!Και δε φτάνουν όλα αυτά..Ήθελαν να με στείλουν σε δύο σχολεία για παράλληλη τελικά, ενώ σε ένα υπήρχαν δύο κωφά αδέρφια! Στη Διεύθυνση όμως μου έλεγαν ότι για το ένα από τα δύο δεν έχει εγκριθεί η παράλληλη, ενώ από το Υπουργείο και από το σχολείο τους μου είπαν ότι έχει εγκριθεί!!!!! Αυτά! Τα συμπεράσματα δικά σας.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
υπομονη συναδελφε....τι πει κανεις εκτος απο το γνωστο..."στην Ελλαδα ζουμε..."

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
...και μη χειρότερα!!! Προσοχή πάντως! Όσοι συνάδελφοι παρουσιαστούν για να αναλάβουν παράλληλη στήριξη, ΜΗ ΔΕΧΘΟΥΝ τίποτα άλλο (ούτε να συμπληρώσουν ώρες σε τμήματα ένταξης..τίποτα!)..ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ...!!!! :o

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
ε ρε γλέντια!

Κρίμα που υπέγραψες ανάληψη υπηρεσίας στο ειδικό. Εγώ προτέινω να κάνεις πράξη αποχώρησης (αιτιολογώντας ότι η αρχίκη ανάληψη ήταν παράτυπη) και για όσο καιρό δεν έχει λυθεί το θέμα σου να εμφανίζεται καθημερινά στο γραφείο της ΔΔΕ. Την πρώτη μέρα θα καταθέσεις ανάληψη υπηρεσίας (εν μορφή αίτησης σε περίπτωση που δεν την δέχονται κανονικά) και από εκεί και πέρα καλό είναι να είσαι 8-2 παρούσα στο γραφείο. Θα είναι ταλαιπωρία, αλλά είναι απαραίτητο να είναι σαφές ότι δεν προσπαθείς να "κάτσεις σπίτι σου" και να πληρώνεσαι, αλλά παρουσιάζεσαι κανονικά διαθέσιμη για εργασία και είναι λάθος της υπηρεσίας που δεν σου δίνει αντικείμενο εργασίας (σύνομο με τον λόγο πρόσληψής σου).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ααααα όχι! Τα κατάφερα! Αύριο θα πάω κανονικά στο σχολείο που προορίζομαι για την παράλληλη!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απλά να σας ενημερώσω ότι έχει έρθει ένα έγγραφο από τη Δ/νση ειδικής αγωγής και λέει ότι:

α) κατά προτεραιότητα καλύπτονται ΣΜΕΑ, τμημα ένταξης, παράλληλη απο΄ΕΒΠ
β) όταν οι πάραλληλες είναι περισσότερες από τους εκπ/κους, η τοποθέτηση γίνεται με συμφωνη γνώμη κεδδυ και συμβούλων γενικής και ειδικής αγωγής
γ) όταν στην ίδια τάξη/τμήμα υπάρχουν 2 οαιδιά για παράλληλη, τοποθετείται ένας εκπαιδευτικος μόνο

αυτά..

Αποσυνδεδεμένος melon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Σε ποια φπβερή και τρομερή δευτεροβαθμία συμβαίνουν όλα αυτα; 'να χουμε το νου μας...

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ααααα όχι! Τα κατάφερα! Αύριο θα πάω κανονικά στο σχολείο που προορίζομαι για την παράλληλη!
Tελικα σου δοθηκε και το δευτερο παιδι;με τα δυο συμπληρωνεις ωραριο;

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
απλά να σας ενημερώσω ότι έχει έρθει ένα έγγραφο από τη Δ/νση ειδικής αγωγής και λέει ότι:

α) κατά προτεραιότητα καλύπτονται ΣΜΕΑ, τμημα ένταξης, παράλληλη απο΄ΕΒΠ
β) όταν οι πάραλληλες είναι περισσότερες από τους εκπ/κους, η τοποθέτηση γίνεται με συμφωνη γνώμη κεδδυ και συμβούλων γενικής και ειδικής αγωγής
γ) όταν στην ίδια τάξη/τμήμα υπάρχουν 2 οαιδιά για παράλληλη, τοποθετείται ένας εκπαιδευτικος μόνο

αυτά..

Όταν πρόκειται όμως για προσλήψεις μέσω ΕΣΠΑ, αφορά αποκλειστικά και μόνο σε παράλληλη στήριξη.. Αυτό μου είπαν από το Υπουργείο..

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ααααα όχι! Τα κατάφερα! Αύριο θα πάω κανονικά στο σχολείο που προορίζομαι για την παράλληλη!
Tελικα σου δοθηκε και το δευτερο παιδι;με τα δυο συμπληρωνεις ωραριο;

Ναι, στο ίδιο σχολείο..Θα το δω αύριο.Φαντάζομαι πως ναι..!

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Σε ποια φπβερή και τρομερή δευτεροβαθμία συμβαίνουν όλα αυτα; 'να χουμε το νου μας...

Στην Δι.Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής...

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να καταθεσω τη δικη μου εμπειρια αυθαιρεσιας που εζησα περυσι! Προσληψη απο πινακα Braille σε μικρη επαρχιακη πολη. Η ανακοινωση εγινε τετοια ωρα που η διδε της περιοχης δουλευε ακομα. Τα πραγματα πολυ οργανωμενα, ειχαν ηδη τις καταστασεις με τα ονοματα μας. Οσοι ημαστε απο τον πινακα Braille γνωριζαμε απο την πρωτη στιγμη οτι προοριζομαστε σε συγκεκριμενο σχολειο και μαλιστα για τυφλο μαθητη. Παρουσιαστηκα απο την πρωτη κιολας μερα και οταν τελειωσαν τα διαδικαστικα, τους λεω οτι πλεον μπορω να παρουσιαστω στο σχολειο που φοιτα ο τυφλος μαθητης. Η απαντηση τους ηταν αρνητικη και οτι επρεπε να παω σε αλλα 2 σχολεια και στο τυφλο θα παει αλλη φιλολογος που βλεποντας μετα στον πινακα δε διεθετε καν πιστοποιηση Braille!!!! Τους κανω ενα σκηνικο περι αυθαιρετης τοποθετησης σε δυο σχολεια ενω συμπληρωνω ωραριο σ'ενα σχολειο, οτι προοριζομαι για το τυφλο παιδι και αν δεν πραξετε τα δεοντα θα σας καταγγειλω στο υπουργειο.Η αντιδραση τους ηταν καπως υποτιμητικη, γιατι ηξερα πολλα και προσπαθουσαν με τους κακους τροπους τους να με φοβισουν αλλα δε μασαω! ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ, ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 01:55:27 πμ από iro_12 »

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εννοειται οτι τοποθετηθηκα σ'ενα σχολειο και μαλιστα στο σχολειο με το τυφλο μαθητη.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω είμαι σε άλλο δίλημμα. Είμαι μαμά παιδιού για το οποίο έχει εγκριθεί Παραλληλη στηριξη. Η διεύθυνση όμως αποφάσισε να τη μοιράσει σε 2 παιδια του ίδιου σχολείου ( διαφορετικών τάξεων ). Έχω μάθει ότι για τον μικρό μου έχει πιστωθει ολόκληρη Παραλληλη. Οπότε έτσι μπαίνει και στο τμήμα ένταξης για κάποιες ώρες. Ξέρω ότι αν πιεσω λίγο θα την πάρουμε εξ ολόκληρου. Δεν είναι κρίμα όμως για κάποιο άλλο παιδι που θα μείνει στον αέρα; Δεν ξέρω εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Το άλλο παιδάκι που είναι στο σχολειο χρειάζεται περισσότερο στήριξη απο τον δικό μου και μάλλον έχει πιστωθει και για αυτο ολόκληρη Παραλληλη ( η ποια προφανώς δόθηκε αλλού )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.