*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου  (Αναγνώστηκε 28521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 11:03:48 πμ »
βρε Μαρκο....... ;D ;D ;D ;D ;D μην παιζεις με τον πονο των γονιων....
(θα τα πουμε σχετικα σε 1 χρονο που θα παει το δικο μου το καμαρι εκτη- λες να ψαχνω και εγω την νομοθεσια?)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:38:27 μμ »
Πέρα από το αν το σύστημα επιλογής του σημαιοφόρου είναι δίκαιο ή όχι (που δεν είναι αφού προκαλεί τόσες αντιπαραθέσεις), νομίζω ότι μερικοί γονείς κάνουν μεγάλη ζημιά στα παιδάκια με την τόση σημασία που δίνουν στο θέμα. Τα παιδάκια κλαίνε γιατί οι γονείς τους τρώγονται όλη τη μέρα με το ότι το καμάρι τους έπρεπε να πάρει τη σημαία και όχι το καμάρι του γείτονα  ;D. Αν οι γονείς είχαν μια αντιμετώπιση του στυλ "δεν με νοιάζει αν πάρεις ή όχι τη σημαία, σημασία έχει ότι είσαι καλός μαθητής" δεν θα είχαμε κλάματα, τσακωμούς κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:22:31 μμ »
Μα φυσικά το όλο θέμα ξεκινάει από τη ματαιοδοξία και τον κομπλεξισμό ορισμένων γονιών, που μεταφέρουν περιττό άγχος στα παιδιά τους.
Μερικοί (μακάρι να έλεγα, λίγοι..) γονείς είναι για ΠΟΛΛΕΣ σφαλιάρες! (για πολλούς λόγους βέβαια, όχι μόνο για τις σημαίες κλπ)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:33:58 μμ »
Tώρα εδώ που τα λέμε, γιατί θα έπρεπε να γίνεται σημαιοφόρος ο καλύτερος μαθητής;
Για την επιβράβευσή του υπάρχουν οι έπαινοι και η καλή βαθμολογία.

Γιατί ο πατριωτισμός ή η απόδοση τιμών πρέπει να συναρτάται με τη σχολική επίδοση;
Όλοι αυτοί που συμμετείχαν στους εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες και ήταν πολλές φορές αγράμματοι, δεν θα θεωρούνταν άξιοι να σηκώσουν τη σημαία;

Δεν θα ήταν καλύτερο να γίνεται κλήρωση μεταξύ όποιων επιθυμούν πραγματικά να σηκώσουν τη σημαία;
Ε; ::) ???

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:37:39 μμ »
Όλοι αυτοί που συμμετείχαν στους εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες και ήταν πολλές φορές αγράμματοι, δεν θα θεωρούνταν άξιοι να σηκώσουν τη σημαία;

++++++++++++++++


Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 04:50:58 μμ »
Tώρα εδώ που τα λέμε, γιατί θα έπρεπε να γίνεται σημαιοφόρος ο καλύτερος μαθητής;
Για την επιβράβευσή του υπάρχουν οι έπαινοι και η καλή βαθμολογία.

Γιατί ο πατριωτισμός ή η απόδοση τιμών πρέπει να συναρτάται με τη σχολική επίδοση;
Όλοι αυτοί που συμμετείχαν στους εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες και ήταν πολλές φορές αγράμματοι, δεν θα θεωρούνταν άξιοι να σηκώσουν τη σημαία;

Δεν θα ήταν καλύτερο να γίνεται κλήρωση μεταξύ όποιων επιθυμούν πραγματικά να σηκώσουν τη σημαία;
Ε; ::) ???

Πολύ σωστά.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 06:03:31 μμ »
 Συμφωνώ κι εγώ, δυστυχώς όμως κάποια πράγματα έχουν καθιερωθεί με τέτοιο τρόπο, που βλέπω δύσκολο να γίνει κάποια αλλαγή, τουλάχιστον στην παρούσα φάση!
  

Αποσυνδεδεμένος nibo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 07:30:46 πμ »
Η επιλογή του σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου, δεν νομίζω ότι είχε ποτέ να κάνει με τον πατριωτισμό του πιτσιρικά ή των γονέων του.
Δεν ήταν η πολεμική σημαία, η "σημαία του συντάγματος" που θα σήκωνε.
Ήταν η σχολική σημαία, η μεγαλύτερη τιμή που θα του γινόταν από τους δασκάλους του στα πρώτα δώδεκα χρόνια της ζωής του και θα ήταν η μοναδική ανταμοιβή στους κόπους του για τα 6 πρώτα σχολικά του χρόνια (δεδομένου μάλιστα ότι όλοι στο δημοτικό 10 ενδεικτικό έχουν και έπαινοι δεν προβλέπονται).
Έτσι θυμάμαι το έβλεπαν (και θέλω να πιστεύω συνεχίζουν να το βλέπουν) όλα τα παιδικά μάτια των δωδεκάχρονων μαθητών, που μάλιστα έτυχε να παρακολουθήσουν και γιορτές σημαίας του σχολείου τους τα προηγούμενα μαθητικά τους χρόνια.
Τέλος, μια παρατήρηση για τους αλληλογραφούντες στο θέμα αυτό:
Δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι εκπαιδευτικοί οι «εμπειρογνώμονες» που αξιολογούν ελαφρά τη καρδία: «ματαιοδοξία και κομπλεξισμό των γονιών», «γονείς για ΠΟΛΛΕΣ σφαλιάρες!».
Δεν είναι κάτι που θα το ήθελαν και για την δική τους αξιολόγηση, που οσονούπω έρχεται …
Αν πάλι η έλλειψη επιχειρημάτων, τους οδηγεί στην εύκολη λύση της κατηγόριας και της χειροδικίας, αρχίζω σοβαρά να επανεξετάζω την ανάγκη για αξιολόγηση όλων μας.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:50:31 πμ »
Πέρα από το αν το σύστημα επιλογής του σημαιοφόρου είναι δίκαιο ή όχι (που δεν είναι αφού προκαλεί τόσες αντιπαραθέσεις), νομίζω ότι μερικοί γονείς κάνουν μεγάλη ζημιά στα παιδάκια με την τόση σημασία που δίνουν στο θέμα. Τα παιδάκια κλαίνε γιατί οι γονείς τους τρώγονται όλη τη μέρα με το ότι το καμάρι τους έπρεπε να πάρει τη σημαία και όχι το καμάρι του γείτονα  ;D. Αν οι γονείς είχαν μια αντιμετώπιση του στυλ "δεν με νοιάζει αν πάρεις ή όχι τη σημαία, σημασία έχει ότι είσαι καλός μαθητής" δεν θα είχαμε κλάματα, τσακωμούς κλπ.

Και όμως, άκου ένα περίεργο που έχω συναντήσει (όχι βέβαια συχνά). Οι γονείς είναι να είναι χύμα και χαλαροί και το παιδί αγχώδες σε σήμειο κακουργήματος! :-\
Θέλω, δηλαδή, να πω ότι δεν πρέπει να σπεύδουμε να ρίχνουμε στον Καιάδα όλους ανεξαιρέτως τους γονείς, αλλά να σταθμίζουμε την κάθε περίπτωση. ;)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:51:19 πμ »
Η επιλογή του σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου, δεν νομίζω ότι είχε ποτέ να κάνει με τον πατριωτισμό του πιτσιρικά ή των γονέων του.
Δεν ήταν η πολεμική σημαία, η "σημαία του συντάγματος" που θα σήκωνε.
Ήταν η σχολική σημαία, η μεγαλύτερη τιμή που θα του γινόταν από τους δασκάλους του στα πρώτα δώδεκα χρόνια της ζωής του και θα ήταν η μοναδική ανταμοιβή στους κόπους του για τα 6 πρώτα σχολικά του χρόνια (δεδομένου μάλιστα ότι όλοι στο δημοτικό 10 ενδεικτικό έχουν και έπαινοι δεν προβλέπονται).
Έτσι θυμάμαι το έβλεπαν (και θέλω να πιστεύω συνεχίζουν να το βλέπουν) όλα τα παιδικά μάτια των δωδεκάχρονων μαθητών, που μάλιστα έτυχε να παρακολουθήσουν και γιορτές σημαίας του σχολείου τους τα προηγούμενα μαθητικά τους χρόνια.

Mα ακριβώς αυτό είναι το θέμα, ότι στη συνείδηση των περισσοτέρων η σημαία είναι απλώς η ανώτερη επιβράβευση της σχολικής επίδοσης.

Το νόημα των εθνικών εορτών όμως δεν είναι η αναγνώριση της επίδοσης του κάθε μαθητή, αλλά η απόδοση τιμής στους προγόνους για τη συνεισφορά τους, μια αφορμή για να θυμηθούμε συλλογικά τι ήμασταν και τι πρέπει να είμαστε. Και η σημαία εμφανίζεται σ' αυτές τις γιορτές, ακριβώς γιατί συμβολίζει όλους τους Έλληνες πολίτες και μας θυμίζει ότι αποτελούμε μια ενότητα με κοινή ιστορία, κοινές μνήμες, κοινό πολιτισμό.
Από αυτήν την άποψη, τη σημαία έχει δικαίωμα να τη σηκώσει κάθε μαθητής που είναι Έλληνας πολίτης και τιμά την ιδιότητα αυτή με τη γενικότερη συμπεριφορά του και όχι απαραίτητα μόνο με τη μόρφωσή του. Ο πατριωτισμός δεν ξεκινά και τελειώνει στα πεδία των μαχών.

Έτσι, όπως είναι τα πράγματα, φοβάμαι ότι κάπου ξεχνάμε για ποιον λόγο γιορτάζουμε και βλέπουμε την παρέλαση ως αφορμή ατομικής προβολής ή στη χειρότερη, ως ευκαιρία για την ικανοποίηση της ματαιοδοξίας των γονιών ή των μαθητών. Γι' αυτό και εξέφρασα τον προβληματισμό μου.


ΥΓ. Και μη νομίζεις ότι έχω τίποτα απωθημένα με τη σημαία. Ήμουν σημαιοφόρος επί χρόνια.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2012, 07:38:10 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nibo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 08:33:17 πμ »
Τρείς διαπιστώσεις:
α) Η Γιορτή της Σημαίας apri δεν έχει θεσπιστεί ως Εθνική Εορτή.
β) Στη συνείδηση όλων Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΥ είναι η ανώτερη επιβράβευση της σχολικής επίδοσης! (Αν ξέρεις κάποια άλλη ανέφερέ την)
γ) Τουλάχιστον τότε (την εποχή που πήγαινα εγώ σχολείο), μόνο δύο παιδιά από κάθε τάξη (Δ, Ε & Στ) έμπαιναν στην "εξάδα" της σημαίας και όχι όλο το τμήμα της Στ΄ όπως σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 10:50:48 πμ »
ολο το τμημα?

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 11:29:12 πμ »
Και εγώ 1η φορά το ακούω. :o

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 06:29:05 μμ »
... (Αν ξέρεις κάποια άλλη ανέφερέ την)
Ένα φιλί από την μαμά κι ένα "Μπράβο!" από τον μπαμπά. Αυτό έτσι για τώρα άμεσα. Γιατί άμα το δούμε σε βάθος χρόνου... το γεγονός ότι έγινε άνθρωπος φιλομαθής*.


* ΑΝ έγινε. Γιατί εάν κανένας δεν του εξήγησε όσο ήταν μικρός ότι δεν έχει σημασία να είσαι "ο πρώτος", αλλά απλά "ο καλύτερος που μπορείς", τότε ίσως και να μην έγινε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.