*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου  (Αναγνώστηκε 28522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sogatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:51:21 μμ »
Είμαι γονέας αριστούχου μαθητή και έχω να σας θέσω τα εξής ερωτήματα, για τα οποία θα ήθελα μια σαφή απάντηση και όχι την παραπομπή σε αοριστολογίες νομοθεσιών.

Σε Δημοτικό σχολείο που έχει δύο τμήματα ΣΤ Τάξης,
1) Η διαδικασία για την εκλογή σημαιοφόρου του σχολείου αφορά και τα δύο τμήματα συνολικά ή ξεχωριστά (δηλ. ένας σημαιοφόρος από το ένα τμήμα για το πρώτο εξάμηνο και ένας σημαιοφόρος από το δεύτερο τμήμα για το άλλο εξάμηνο);
2) Στη διαδικασία της κλήρωσης σημαιοφόρου συμμετέχουν μόνο τα παιδιά με την υψηλότερη βαθμολογία (π.χ. όλα τα τρίμηνα με 10αρια) ή όλα τα παιδιά με μέσο όρο έτους 10 ή γενικά όλα τα παιδιά;

Παρακαλώ για την απάντησή σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 07:56:16 μμ από newseditor »
Αν έχεις τα κακά παιδιά τα λούσια τι τα θέλεις;
Κι αν έχεις τα καλά παιδιά, τα λούσια δεν τα θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:07:28 μμ »
Ο/η sogatz έθεσε ένα συγκεκριμένο ερώτημα σχετικά με τον τρόπο επιλογής των σημαιοφόρων.
Παρακαλώ η συζήτηση να μην επεκταθεί για τις παρελάσεις γενικά (υπέρ η κατά) εδώ, μπορεί να γίνει σε ένα από τα δύο επόμενα νήματα
Οι παρελάσεις από τη σκοπιά της παιδαγωγικής
να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:43:45 μμ »
αν οι σημαιοφόροι είναι δύο, ένας απο κάθε τμήμα διενεργειται κλήρωση για το ποιός θα ειναι σημαιοφόρος τον Οκτώβριο και ποιός τον Μάιο.

Το ιδιο συμβαίνει ( κλήρωση δλδ) οταν υποψηφιοι σημαιοφόροι ειναι περισσότεροι των δύο ανεξάρτητα απο ποιό τμήμα προέρχονται.

Στην διαδικασία συμμετέχουν όλα τα παιδιά που έχουν μ.ο. 10 (ανεξάρτητα από τον βαθμό των τριμήνων) διότι κριτήριο είναι η τελική βαθμολογία που συγκέντρωσαν και όχι οι επιμέρους βαθμολογίες τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sogatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 09:05:15 μμ »
Τότε, γιατί στην Αρ.Πρωτ.Φ.10/592/115806/Γ1/07-10-2011/ΥΠΔΒΜΘ Εγκύκλιο Δ/γή αναφέρεται:
«… επιλέγονται αυτοί που κατά το προηγούμενο σχολικό έτος έχουν συγκεντρώσει το μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας, υπολογιζομένου και του κλασματικού του μέρους»;
Νέα ερωτήματα που πηγάζουν από τα παραπάνω αναγραφόμενα:
Α) Για ποιό  κλασματικό μέρος μιλά ο «ποιητής»;
Β) Κατά τον νομοθέτη και με την υπόθεση ότι τα μαθήματα είναι 13, ίδια αξία έχουν (13 Χ 3 τρίμηνα = 39 δεκάρια) [μ.ο.=10] και (13 εννιάρια και 13 Χ 2 τρίμηνα = 26 δεκάρια) [μ.ο.=10];
Συγνώμη για τα μαθηματικά μου και το ειρωνικό μου ύφος, αλλά έχω τελειώσει μόνο Πολυτεχνική Σχολή!
Αν έχεις τα κακά παιδιά τα λούσια τι τα θέλεις;
Κι αν έχεις τα καλά παιδιά, τα λούσια δεν τα θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:02:06 μμ »
Εννοεί τον τελικό μέσο όρο μαθημάτων.
Πχ γλώσσα α τρίμηνο: 9 β τρίμηνο: 10 γ τρίμηνο:10 τελικός μέσος όρος του μαθήματος της γλώσσας είναι το 10. Δεν έχει σημασία για τον τελικό μέσο όρο που στο πρώτο τρίμηνο είχε 9 ο μαθητής.

Aν ο μαθητής είχε 9 σε δύο τρίμηνα τουλάχιστον θα έβγαζε τελικό μέσο όρο στη γλώσσα 9. Άρα ο γενικός του μέσος όρος θα ήταν 10 αλλά σε κλασματική μορφή θα ήταν 9 12/13.

Άρα ναι σύμφωνα με το νομοθέτη έχουν την ίδια αξία για να σου απαντήσω και στο Β.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στη φετινή εγκύκλιο αλλά ποτέ δεν κάναμε κλήρωση για το ποιος είναι σημαιοφόρος τον Οκτώβρη και ποιος το Μάρτη. Το πρώτο τμήμα είναι το πρώτο εξάμηνο, το δεύτερο τμήμα είναι αντίστοιχα το δεύτερο εξάμηνο.

https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:23:12 μμ »
στο δημοτικό που τελείωσε η κόρη μου ( αρκετά χρόνια πριν βεβαια οπότε δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει έκτοτε)  έκαναν κλήρωση πάντως.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα λες κυρά -δασκάλα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sogatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 06:09:55 πμ »
Με τις λιγοστές μου γνώσεις περί Στατιστικής, νομίζω ότι είναι άλλο γενικός μέσος όρος βαθμολογίας, και άλλο ο μέσος όρος των στογγυλοποιημένων μέσων όρων των 13 μαθημάτων που περιγράφετε kyra_daskala!
Έχετε ζητήσει διευκρινήσεις από το τμήμα Μαθητικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας ή ο κάθε Σύλλογος Διδασκόντων του κάθε σχολείου ενεργεί αυτόνομα μεταφράζοντας κατά το δοκούν την εγκύκλιο;
Αν έχεις τα κακά παιδιά τα λούσια τι τα θέλεις;
Κι αν έχεις τα καλά παιδιά, τα λούσια δεν τα θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος veteran4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 09:42:50 πμ »
 Τελικα ποιο ειναι το ζητημα; Η ¨στατιστικη¨που δεν ξερουμε ή οτι αναπαραγουμε την παλια αντιληψη των γονιων μας : ¨το παιδι μας ειναι σημαιοφορος¨; Με ολο το σεβασμο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:15:56 πμ »
Kυρία μου, αφήστε το παιδι σε ησυχία, μη το φορτώνετε με το αγχος  του "ανταγωνισμού" που καμια σημασια δεν εχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 10:17:44 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:36:20 πμ »
Με τις λιγοστές μου γνώσεις περί Στατιστικής, νομίζω ότι είναι άλλο γενικός μέσος όρος βαθμολογίας, και άλλο ο μέσος όρος των στογγυλοποιημένων μέσων όρων των 13 μαθημάτων που περιγράφετε kyra_daskala!
Έχετε ζητήσει διευκρινήσεις από το τμήμα Μαθητικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας ή ο κάθε Σύλλογος Διδασκόντων του κάθε σχολείου ενεργεί αυτόνομα μεταφράζοντας κατά το δοκούν την εγκύκλιο;

Ο γενικός έσος όρος βγαίνει από το μέσο όρο των βαθμολογιών σε κάθε μάθημα σε κάθε τρίμηνο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sogatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:54:18 πμ »
Έχει κάποιος από τους εκπαιδευτικούς του FORUM ζητήσει διευκρινήσεις από το τμήμα Μαθητικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας ή ο κάθε Σύλλογος Διδασκόντων του κάθε σχολείου ενεργεί αυτόνομα μεταφράζοντας κατά το δοκούν την εγκύκλιο;
Κατά τα λοιπά, θα παρακαλούσα όπως κρατήστε τις κρίσεις και επικρίσεις για τους εαυτούς σας και τα τέκνα σας!
Αν έχεις τα κακά παιδιά τα λούσια τι τα θέλεις;
Κι αν έχεις τα καλά παιδιά, τα λούσια δεν τα θέλεις!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:00:57 πμ »
Π. Δ. 465 της 11/15.5.81 .- (Α' 129).

4.   Ο γενικός βαθμός ετήσιας προόδου είναι ο μέσος όρος των βαθμών των μαθημάτων των δύο ομάδων του προηγουμένου άρθρου, ο οποίος, αναγράφεται στα υπηρεσιακά βιβλία, έντυπα και τίτλους με το τυχόν Κλασματικό του μέρος
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sogatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:47:33 πμ »
Emmaki, σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου, αν και σου υπενθυμίζω ότι το Π.Δ. 465 /15.5.1981  (Α' 129), «Περί του τρόπου προαγωγής, απολύσεως και εξετάσεων των μαθητών των Γυμνασίων» αναφέρεται για γενικό βαθμό ετήσιας προόδου μαθητών Γυμνασίου.
Είσαι βέβαιη όμως ότι ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τον γενικό μέσο όρο βαθμολογίας των μαθητών Δημοτικού όπως τούτος αναγράφεται στην υπ’ αρ.πρωτ.Φ.10/592/115806/Γ1/07-10-2011/ΥΠΔΒΜΘ εγκύκλιο όπως αυτή τροποποιήθηκε από την υπ’ αρ.Πρωτ.Φ.10/610/118443/Γ1/14-10-2011/ΥΠΔΒΜΘ ομοία;
Η επιμονή στην ερώτησή μου γίνεται, διότι δύο συστεγαζόμενα Δημοτικά Σχολεία της περιοχής μου ενεργούν με διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα.
Όπως και να έχει, ελπίζω οτιδήποτε κάνει ο καθένας μας και σε οποιοδήποτε επίπεδο ή θέση βρίσκεται, να το "ψάχνει" λίγο περισσότερο!
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο χώρο σας, και αν μου επιτρέπετε για μένα το θέμα έχει κλείσει.
Αν έχεις τα κακά παιδιά τα λούσια τι τα θέλεις;
Κι αν έχεις τα καλά παιδιά, τα λούσια δεν τα θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:49:16 πμ »
@pkarav & @MARKOS, το ότι δεν πρέπει να φορτώνουμε τα παιδια μας με το άγχος του ανταγωνισμου δεν σημαινει και ότι δεν πρέπει να τηρούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες, έτσι δεν είναι?

Για παράδειγμα, στην περιπτωση που υπαρχουν 3 τμηματα στη ΣΤ, η εγκυκλιος του υπουργειου προβλέπει ότι η διαδικασία κληρωσης των σημαιοφόρων και παραστατών γίνεται με πολύ συγκεκριμένο τρόπο έτσι ώστε να μην αδικηθεί κανείς απο τους αριστουχους.
Γιατί και ο διευθυντης & συλλογος διδασκοντων κάνουν την κλήρωση αλλιως?
Όταν η εγκυκλιος προβλεπει ότι γινεται
"1. Κλήρωση στο κάθε ένα από τα τρία (3) τμήματα χωριστά, ώστε να επιλεγούν αρχικά οι τρεις (3) αριστούχοι μαθητές (ένας από κάθε τμήμα) και στη συνέχεια κλήρωση μεταξύ των τριών (3) αυτών μαθητών ώστε να επιλεγούν οι δύο (2) σημαιοφόροι ένας για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και ο άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους..
2. Κλήρωση στο κάθε ένα από τα τρία (3) τμήματα χωριστά, ώστε να επιλεγούν από κάθε τμήμα πέντε (5) παραστάτες και ένας (1) υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου και στη συνέχεια κλήρωση μεταξύ των δεκαοκτώ (18) αυτών μαθητών ώστε να επιλεγούν πέντε (5) παραστάτες και ένας (1) υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και πέντε (5) παραστάτες και ένας (1) υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου από το χρονικό διάστημα 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Στις περιπτώσεις που λετουργούν τέσσερα (4) τμήματα στη ΣΤ' τάξη, ακολουθείται ανάλογη διαδικασία."
και αυτο που γινεται τελικά είναι
- επιλογη 7 αριστουχων απο το καθε τμημα,
- κληρωση 6 απο τους 7 ανα τμημα
- απο τους 6 του καθε τμηματος, κληρωση 1 υποψηφιου σημαιοφορου
και στη συνεχεια κληρωση μεταξυ των 3 για 2 σημαιοφορους και 1 παραστατη & επειτα κληρωση μεταξυ των 15 για τους 9 παραστατες και 2 αναπληρωματικους,

Δεν υπαρχει καποια διαφορά μεταξυ των 2 διαδικασιων? Στη δεύτερη περίπτωση δεν αδικήθηκε ο 7ος απο κάθε τμημα?

Και να πω και κατι άλλο... Θεωρω ότι οι παραστατες και σημαιοφόροι δεν θα έπρεπε να έχουν καμια σχέση με βαθμους και μεσους όρους. Αν οι δασκαλοι ενδιαφερονταν να μην προωθείται ο ανταγωνισμος, ας εκαναν την υπέρβαση και ας εκαναν κληρωση μεταξυ ΟΛΩΝ των μαθητων των τμηματων ανεξαρτητως βαθμολογιας.
Αν θεωρουν οτι οι εγκυκλιοι έχουν κενά, ας εισηγηθουν τις κατάλληλες τροποποιήσεις.

Απο τη στιγμη ομως που ακολουθουν τη διαδικασια με τους "αριστουχους" , οφείλουν να κάνουν ό,τι προβλεπεται και όχι ό,τι εξυπηρετεί γιατι δε βαριέσαι, 1 κλασματακι πανω, ενα κατω ολα ιδια είναι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.