*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 123170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 24, 2016, 01:37:00 μμ »
Θελω κ εγω να κανω χρηση των 15 ημερων αναρρωτικης μετα την αδεια λοχειας μου. Μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαδικασια; θελει απο δημοσιο νοσοκομειο η αρκει κ απο γιατρο του ικα; κ τι θα σου γραψει αν επιτρεπεται σα διαγνωση;

από επιτροπή του ικα!κλείνεις ραντεβού!θα σου γράψει το λόγο ακαταλληλότητας για εργασία!τι εννοείς τι θα γράψει;το σύνηθες είναι συσπάσεις,αιμορραγία κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:12 »

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 24, 2016, 02:48:30 μμ »
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Συγγνωμη δεν ημουν σαφης..η απορια μου ειναι αν λεω εγω στην επιτροπη οτι θελω να κανω χρηση της αναρρωτικης για να μεινω οσο μπορω με το μωρο μου κ γραφουν αυτοι οτι θελουν ( εκτιμωντας την ειλικρινια μου) ή αν τους λεω εχω οτι δεν μπορω να παω για δουλεια λογω π.χ. αιμορραγιας κ αυτοι απλα το επιβεβαιωνουν..

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 24, 2016, 03:54:10 μμ »
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Συγγνωμη δεν ημουν σαφης..η απορια μου ειναι αν λεω εγω στην επιτροπη οτι θελω να κανω χρηση της αναρρωτικης για να μεινω οσο μπορω με το μωρο μου κ γραφουν αυτοι οτι θελουν ( εκτιμωντας την ειλικρινια μου) ή αν τους λεω εχω οτι δεν μπορω να παω για δουλεια λογω π.χ. αιμορραγιας κ αυτοι απλα το επιβεβαιωνουν..

εγώ είχα χαρτί από το γιατρό μου(νοσοκομείου ήταν) και με αυτό έστειλα δικό μου άνθρωπο στην επιτροπή και πήρα την άδεια!εγώ όμως έκλεισα ραντεβού με την επιτροπή!συσπάσεις έγραφε το χαρτί του γιατρού μου!

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 24, 2016, 04:09:19 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:12 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 24, 2016, 07:13:05 μμ »
Έλα ντε... τι σχέση έχει το εσπα? εκ των υστέρων κι εγώ την ίδια απορία έχω... θα ξανατηλεφωνήσω αύριο. Μου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως που άλλα μου λένε απ'τη διεύθυνση, άλλα μου λενε απ'το υπουργείο. Mitsy έχεις πάρει αναρρωτική μετά από λοχείας και την πληρώθηκες κανονικά εσύ?

Αδιάβαστοι σε κάποιες διδε, αδιάβαστοι και στο υπουργείο;;;Η 15θήμερη αναρρωτική των αναπληρωτών (εσπα, πδε,) είναι μετ' αποδοχών με τις αντίστοιχες μειώσεις που προβλέπονται (εργοδότης, ικα) και φυσικά με αναγνώριση προϋπηρεσίας.Γενικά, ό,τι ζητας από διδε, υπουργείο κτλ να τους ζητας αντιστοιχο φεκ, υπουργική απόφαση, εγκύκλιο
Να χαρείς το μωρό σου όσο το δικαιούσαι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 25, 2016, 12:00:00 πμ »

Θα το επαναλάβω άλλη μια φορά ότι κάθε εργαζόμενη ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, όχι μόνο δικαιούται αλλά υποχρεωτικά πρέπει να μην απασχολείται 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και 63 ημέρες μετά. Η αναρρωτική άδεια είναι άλλο δικαίωμα του εργαζόμενου, ανεξάρτητα από ΕΣΠΑ κτλ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:13:06 μμ »
Καλησπέρα, όντως ισχύει η άδεια των 56 και 63 καθότι την πήρα φέτος κι επιστρέφω την επόμενη βδομάδα στο σχολείο.
Αν γνωρίζετε, δικαιούμαστε τη δίωρη μείωση μετά επειδή είναι μικρό το παιδί;κι αυτό πως εφαρμόζεται στην περίοδο των εξετάσεων;εργάζομαι σε γυμνάσιο-λύκειο και δε ξέρω εάν έχουμε άλλες υποχρεώσεις την περίοδο των πανελληνίων και των ενδοσχολικών.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:18:21 μμ »
Δικαιούσαι μέχρι το παιδί να γίνει δύο ετών . Αν όμως γίνει κανένας διορισμός στο μέλλον , τότε τις ώρες αυτές στις στερούν από την άδεια ανατροφής που θα είχες δικαίωμα μέχρι το παιδί να γίνει τεσσάρων . Γιατί δε χρησιμοποιείς του χρόνου καλύτερα το δικαίωμα των δύο ωρών ; Φέτος πέρασε το έτος

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:20:47 μμ »
Θα το επαναλάβω άλλη μια φορά ότι κάθε εργαζόμενη ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, όχι μόνο δικαιούται αλλά υποχρεωτικά πρέπει να μην απασχολείται 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και 63 ημέρες μετά. Η αναρρωτική άδεια είναι άλλο δικαίωμα του εργαζόμενου, ανεξάρτητα από ΕΣΠΑ κτλ.
Όταν λες υποχρεωτικά ; Δε μπορείς να βγεις σε άδεια λίγο αργότερα ; Εμένα η πρώτη εβδομάδα πέφτει στο Πάσχα και θελω να την πάρω μετά . Στο ΙΚΑ μου είπαν ότι έχω το δικαίωμα

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:48:50 μμ »
Αυτό δεν το γνώριζα...εάν δεν ισχύει κάτι άλλο για τις εξετάσεις τότε όντως δεν έχει νόημα!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #248 στις: Μάρτιος 25, 2016, 07:04:30 μμ »
Θα το επαναλάβω άλλη μια φορά ότι κάθε εργαζόμενη ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, όχι μόνο δικαιούται αλλά υποχρεωτικά πρέπει να μην απασχολείται 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και 63 ημέρες μετά. Η αναρρωτική άδεια είναι άλλο δικαίωμα του εργαζόμενου, ανεξάρτητα από ΕΣΠΑ κτλ.

Κι εγώ αυτό ήξερα και αυτό είναι και το λογικό. Εμένα εξακολουθούν να επιμένουν ότι δεν θα με πληρώσουν για την αναρρωτική πάντως, επειδή έχω πάρει κύησης και λοχείας. Ξαναλέω ότι αναρρωτική δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα, ούτε κανονική άδεια επίσης. Αναγκαστικά θα ζητήσω έγγραφη απάντηση απ το υπουργείο και αναλόγως θα κινηθώ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #249 στις: Μάρτιος 25, 2016, 09:45:45 μμ »
Όταν λες υποχρεωτικά ; Δε μπορείς να βγεις σε άδεια λίγο αργότερα ; Εμένα η πρώτη εβδομάδα πέφτει στο Πάσχα και θελω να την πάρω μετά . Στο ΙΚΑ μου είπαν ότι έχω το δικαίωμα

Υποχρεωτικά με την έννοια ότι ο νόμος απαγορεύει την απασχόληση της εργαζόμενης τις ημέρες αυτές. Το μόνο που μπορείς να ρυθμίσεις εσύ είναι η μετάθεση της ΠΗΤ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #250 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:04:52 πμ »
Κι εγώ αυτό ήξερα και αυτό είναι και το λογικό. Εμένα εξακολουθούν να επιμένουν ότι δεν θα με πληρώσουν για την αναρρωτική πάντως, επειδή έχω πάρει κύησης και λοχείας. Ξαναλέω ότι αναρρωτική δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα, ούτε κανονική άδεια επίσης. Αναγκαστικά θα ζητήσω έγγραφη απάντηση απ το υπουργείο και αναλόγως θα κινηθώ.

Ναι αυτό να κάνεις γιατί εκτός από το ότι είναι λογικό το λέει και ο νόμος. Δηλαδή σύμφωνα με τη λογική τους, αν πάρει κάποια την αναρρωτική και την πληρωθεί φυσικά και μετά μείνει έγκυος τότε θα αφαιρέσουν τις ημέρες και το επίδομα από την άδεια κύησης ή λοχείας; Αστεία πράγματα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:17:44 μμ »
Πάντως κι εμένα, στην επιθεώρηση εργασίας που ρώτησα για άδεια κύησης-λοχείας, κάτι ανάλογο μου ανέφεραν και ήθελαν αν ρωτήσω κι εσάς εδώ, μήπως δεν κατάλαβα καλά. Ότι δλδ αν έχω πάρει πριν την άδεια κύησης -λοχείας, κάποιες μέρες αναρρωτικής, αυτές θα αφαιρεθούν κατά το διάστημα κύησης-λοχείας, αλλά κατάλαβα όχι σαν μέρες αλλά σαν πληρωμή... Τι ισχύει τελικά;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.