*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 123031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #252 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:19:49 μμ »
θ.  Αναρρωτικές άδειες και άδειες μητρότητας(άρθρα 657 και 658 του Αστικού Κώδικα και άρθρο 11 του Ν.2874/2000, εγκύκλιος αρ.79/14-7-1999 ΙΚΑ, έγγραφο αρ.πρωτ. Π06/40/29-04-2013 ΙΚΑ)Για τις αναρρωτικές άδειες των αναπληρωτών εκπαιδευτικών, ισχύουν τα εξής:Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί για όλο το χρονικό διάστημα της σύμβασής τους δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαήμερη παροχή εργασίας. Αρμόδια όργανα να βεβαιώσουν την ανικανότητα για εργασία όταν η καταβολή του ημερομισθίου βαραίνει κυρίως τον ασφαλιστικό φορέα (δηλαδή αναρρωτική άδεια από 4 ημέρες και πάνω τη φορά) είναι:
  • Ο θεραπευτής γιατρός της Μονάδας Υγείας του ΕΟΠΥΥ (Ιατρεία πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και όχι συμβεβλημένοι γιατροί με τον πρώην ΟΠΑΔ) ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθηση του ασφαλισμένου, ο οποίος δύναται να βεβαιώνει ανικανότητα μέχρι δεκαπέντε (15) ημέρες μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος, είτε συνεχείς, είτε διακεκομμένες.
  • Για τους ασφαλισμένους που εξέρχονται από νοσοκομείο, το οποίο λειτουργεί με την μορφή  Ν.Π.Δ.Δ., η βεβαίωση της ανικανότητας για εργασία μέχρι δεκαπέντε (15) ημερών μπορεί να γίνει από τον, κατά τον Οργανισμό του Νοσοκομείου, υπεύθυνο του οικείου Τμήματος, ενώ για τους ασφαλισμένους που εξέρχονται από άλλα θεραπευτήρια συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ, για το ίδιο χρονικό διάστημα, μπορεί να βεβαιωθεί ανικανότητα για εργασία από τον αρμόδιο ελεγκτή γιατρό του ΕΟΠΥΥ.
  • Η Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), για βεβαίωση ανικανότητας πέραν των δεκαπέντε (15) ημερών, στην οποία θα πρέπει να παραπέμπεται ο ασφαλισμένος εντός πέντε (5) ημερών το αργότερο, από την ημερομηνία έκδοσης της σχετικής ιατρικής γνωμάτευσης από τον θεραπευτή γιατρό.
     Δηλαδή, σε όλες τις περιπτώσεις αναρρωτικών αδειών που υπερβαίνουν τις 3 ημέρες τη φορά, για την καταβολή του αντιμισθίου στον εκπαιδευτικό είναι απαραίτητη η προσκόμιση του αδειολογίου των Υγειονομικών δομών (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ). Σε αντίθετη περίπτωση ο εκπαιδευτικός θα παραπέμπεται στην Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή της Μονάδας Υγείας του ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) για τη βεβαίωση της ανικανότητας για εργασία.     Για αναρρωτικές άδειες χρονικού διαστήματος μικρότερου των τριών (3) ημερών τη φορά,  αρκεί η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης από γιατρό συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ (είτε ανήκει στο πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ είτε στον πρώην ΟΠΑΔ)Στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε 119 ημερολογιακές ημέρες συνολικά, δηλαδή οκτώ (8) εβδομάδες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού και εννέα (9) εβδομάδες μετά. Στις περιπτώσεις που ο τοκετός πραγματοποιείται πριν από την ημερομηνία που αρχικά είχε πιθανολογηθεί, οι ημέρες μεταφέρονται, ώστε ο συνολικός χρόνος για τη μητρότητα να μην υπολείπεται των 119 ημερών (αρθ. 9  του Ν. 2224/94  ΦΕΚ 112 τ΄Α, όπως συμπληρώθηκε με το αρ. 11 του Ν. 2874/2000 ΦΕΚ 286  τ΄ Α) . Η εξάμηνη (6μηνη) άδεια προστασίας της μητρότητας που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 142 του Ν.3655/2008 αφορά σε υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα και δεν εφαρμόζεται στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολεία της δημόσιας εκπαίδευσης.Ο μισθωτός (αναπληρωτής) που στερείται βιβλιαρίου ασθενείας, δικαιούται αναρρωτικής άδειας  μέχρι δεκαπέντε (15) ημερών, υπό τις προϋποθέσεις και τα οριζόμενα στο άρθρο 18 του Π.Δ. 410/1988, αντί δε της βεβαίωσης «ιατρού του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού» είναι δυνατόν, προς απόδειξη του είδους και της διάρκειας της ασθένειας, να υποβληθεί στην Υπηρεσία βεβαίωση ιατρού δημοσίου νοσοκομείου.


Αυτά λέει ο νόμος στο θέμα που μας αφορά και είναι ξεκάθαρα. Όποιος υποστηρίζει οτιδήποτε για συμψηφισμούς, αφαιρέσεις ή προσθέσεις ημερών ή αποδοχών, οφείλει να προσκομίσει το αντίστοιχο άρθρο του νόμου.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #253 στις: Μάρτιος 29, 2016, 08:34:58 μμ »
Ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 22, 2016, 09:44:48 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, αισίως φτάσαμε  στο Πάσχα κ ξεκινούν οι διακοπές μας!
Οι απορίες μου είναι μπόλικες και όποιος/α μπορεί ας με διαφωτίσει:
α)Διανύω τον 6ο μήνα και εχω ΠΗΤ  6/8.Πότε πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για να βγω σε άδεια κύησης;Ποια είναι η διαδικασία ακριβώς και τι χαρτιά πρέπει να μου δώσει ο γιατρός μου για να προσκομίσω στο γιατρό του ικα;
β)Ποια είναι η διαδικασία για να λάβω επίδομα κύησης/τοκετού απο ικα;Πότε πρέπει να το κάνω;
γ)Όταν γεννήσω θα έχει λήξει η σύμβασή μου, επομένως οι 63 μέρες λοχείας δεν πάιζουν κανενα ρόλο φαντάζομαι. Πάιρνω κάποιο επίδομα απο ικα ή οαεδ(εκτός απο επίδομα ανεργίας που λογικά θα λάβω) εκείνη την περίοδο;;;
Αυτά προς το παρόν...
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος talkis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #255 στις: Απρίλιος 22, 2016, 11:52:53 μμ »
Καλησπέρα gmork,

1) Η άδεια λοχείας ξεκινάει 56 ημέρες πριν από την ΠΗΤ. Οπότε, υπολόγισε ποια ημερομηνία είναι αυτή. Κλείσε ραντεβού, λίγες μέρες πριν την ημερομηνία αυτή πχ 5-7 ημέρες, με γιατρό στο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) ή σε δημόσιο νοσοκομείο για να σου τη γράψει. Για να σου γράψει ο γιατρός την άδεια πρέπει να προσκομίσεις τον υπέρηχο β επιπέδου ή την αυχενική διαφάνεια.
Η βεβαίωση που θα σου δώσει θα γράφει ότι η τάδε ..(όνομα).... είναι στην τάδε .(αριθμός)..... εβδομάδα κύησης και έχει ΠΗΤ .....ημερομηνία.... . Τη βεβαίωση του γιατρού βγάλτην 1 φωτοτυπία
Μετά θα κάνεις αίτηση στο σχολείο για να σου χορηγηθεί η άδεια κύησης και θα επισυνάψεις τη βεβαίωση του γιατρού (τη φωτοτυπία)
2) Ο εργοδότης, δηλαδή η δευτεροβάθμια/πρωτοβάθμια θα σου δώσει ένα χαρτί/υπεύθυνη δήλωση που λέει πότε θα σταματήσεις να εργάζεσαι λόγω εγκυμοσύνης.
Όταν σταματήσεις τη δουλειά, (εγώ πήγα την επόμενη εργάσιμη ημέρα, από τη μέρα που σταμάτησα) θα πας στο ΙΚΑ στο τμήμα παροχών. Εκεί θα προσκομίσεις το χαρτί της δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας και τη βεβαίωση του γιατρού. Φυσικά, να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας, την ταυτότητά σου και βιβλιάριο τραπέζης , πρέπει να φαίνεσαι ως πρώτη δικαιούχος στο λογαριασμό.
3) Όταν με το καλό γεννήσεις θα πας στο ΙΚΑ για να κάνεις αίτηση για επίδομα τοκετού. Θα χρειαστείς: Πρωτότυπη βεβαίωση τοκετού από το μαιευτήριο, το βιβλιάριο υγείας σου, ταυτότητα και ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού(x2). Εάν δε μπορείς να πας εσύ, θα κάνεις μια εξουσιοδότηση στο άτομο που θα κάνει την αίτηση και θα καταθέσει τα χαρτιά για σένα.

Επίσης, αν ασφαλίσεις εσύ το παιδί και όχι ο άντρας σου, θα έχεις προσαύξηση στο επίδομα κατά 10% (και όχι μόνο στο επίδομα τοκετού αλλά και στο επίδομα ανεργίας). Οπότε πριν πας στις παροχές για να κάνεις την αίτηση, πήγαινε πρώτα στο μητρώο και ασφάλισε το μωρό στο δικό σου βιβλιάριο. Χρειάζονται τα εξής δικαιολογητικά για να γίνει αυτό: ταυτότητα, ληξιαρχική πράξη γέννησης, πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, το βιβλιάριό σου, το ΑΜΚΑ του μωρού και το ΑΦΜ σου (νομίζω), υπεύθυνη δήλωση του συζύγου σου πως δέχεται να ασφαλίσεις εσύ το παιδί σας. (αν δεν πας εσύ κάνεις εξουσιοδότηση σε όποιον στείλεις).

Εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου.
(και μακάρι να γεννήσεις φυσιολογικά.................)

Καλό Πάσχα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2016, 12:43:09 πμ από m@rili@ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #256 στις: Απρίλιος 24, 2016, 12:53:57 μμ »
Καλησπέρα gmork,

1) Η άδεια λοχείας ξεκινάει 56 ημέρες πριν από την ΠΗΤ. Οπότε, υπολόγισε ποια ημερομηνία είναι αυτή. Κλείσε ραντεβού, λίγες μέρες πριν την ημερομηνία αυτή πχ 5-7 ημέρες, με γιατρό στο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) ή σε δημόσιο νοσοκομείο για να σου τη γράψει. Για να σου γράψει ο γιατρός την άδεια πρέπει να προσκομίσεις τον υπέρηχο β επιπέδου ή την αυχενική διαφάνεια.
Η βεβαίωση που θα σου δώσει θα γράφει ότι η τάδε ..(όνομα).... είναι στην τάδε .(αριθμός)..... εβδομάδα κύησης και έχει ΠΗΤ .....ημερομηνία.... . Τη βεβαίωση του γιατρού βγάλτην 1 φωτοτυπία
Μετά θα κάνεις αίτηση στο σχολείο για να σου χορηγηθεί η άδεια κύησης και θα επισυνάψεις τη βεβαίωση του γιατρού (τη φωτοτυπία)
2) Ο εργοδότης, δηλαδή η δευτεροβάθμια/πρωτοβάθμια θα σου δώσει ένα χαρτί/υπεύθυνη δήλωση που λέει πότε θα σταματήσεις να εργάζεσαι λόγω εγκυμοσύνης.
Όταν σταματήσεις τη δουλειά, (εγώ πήγα την επόμενη εργάσιμη ημέρα, από τη μέρα που σταμάτησα) θα πας στο ΙΚΑ στο τμήμα παροχών. Εκεί θα προσκομίσεις το χαρτί της δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας και τη βεβαίωση του γιατρού. Φυσικά, να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας, την ταυτότητά σου και βιβλιάριο τραπέζης , πρέπει να φαίνεσαι ως πρώτη δικαιούχος στο λογαριασμό.
3) Όταν με το καλό γεννήσεις θα πας στο ΙΚΑ για να κάνεις αίτηση για επίδομα τοκετού. Θα χρειαστείς: Πρωτότυπη βεβαίωση τοκετού από το μαιευτήριο, το βιβλιάριο υγείας σου, ταυτότητα και ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού(x2). Εάν δε μπορείς να πας εσύ, θα κάνεις μια εξουσιοδότηση στο άτομο που θα κάνει την αίτηση και θα καταθέσει τα χαρτιά για σένα.

Επίσης, αν ασφαλίσεις εσύ το παιδί και όχι ο άντρας σου, θα έχεις προσαύξηση στο επίδομα κατά 10% (και όχι μόνο στο επίδομα τοκετού αλλά και στο επίδομα ανεργίας). Οπότε πριν πας στις παροχές για να κάνεις την αίτηση, πήγαινε πρώτα στο μητρώο και ασφάλισε το μωρό στο δικό σου βιβλιάριο. Χρειάζονται τα εξής δικαιολογητικά για να γίνει αυτό: ταυτότητα, ληξιαρχική πράξη γέννησης, πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, το βιβλιάριό σου, το ΑΜΚΑ του μωρού και το ΑΦΜ σου (νομίζω), υπεύθυνη δήλωση του συζύγου σου πως δέχεται να ασφαλίσεις εσύ το παιδί σας. (αν δεν πας εσύ κάνεις εξουσιοδότηση σε όποιον στείλεις).

Εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου.
(και μακάρι να γεννήσεις φυσιολογικά.................)

Καλό Πάσχα

Χίλια ευχαριστώ, είσαι πολύ αναλυτική!!!

Υ.Γ. Για φυσιολογικό πάω, ελπίζω να μην προκύψει αναποδιά... ;)

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #257 στις: Απρίλιος 24, 2016, 10:29:06 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, αισίως φτάσαμε  στο Πάσχα κ ξεκινούν οι διακοπές μας!
Οι απορίες μου είναι μπόλικες και όποιος/α μπορεί ας με διαφωτίσει:
α)Διανύω τον 6ο μήνα και εχω ΠΗΤ  6/8.Πότε πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για να βγω σε άδεια κύησης;Ποια είναι η διαδικασία ακριβώς και τι χαρτιά πρέπει να μου δώσει ο γιατρός μου για να προσκομίσω στο γιατρό του ικα;
β)Ποια είναι η διαδικασία για να λάβω επίδομα κύησης/τοκετού απο ικα;Πότε πρέπει να το κάνω;
γ). Όταν γεννήσω θα έχει λήξει η σύμβασή μου, επομένως οι 63 μέρες λοχείας δεν πάιζουν κανενα ρόλο φαντάζομαι.Πάιρνω κάποιο επίδομα απο ικα ή οαεδ(εκτός απο επίδομα ανεργίας που λογικά θα λάβω) εκείνη την περίοδο;;;
Αυτά προς το παρόν...
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους!



Όταν γεννήσω θα έχει λήξει η σύμβασή μου, επομένως οι 63 μέρες λοχείας δεν πάιζουν κανενα ρόλο φαντάζομαι


NOMIZV OTI TO IKA SOY DINEI XRHMATA,ASXETA OTI EXEI LHJEI H SYMBASH SOY.



Αποσυνδεδεμένος talkis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #258 στις: Απρίλιος 25, 2016, 07:59:32 πμ »


Όταν γεννήσω θα έχει λήξει η σύμβασή μου, επομένως οι 63 μέρες λοχείας δεν πάιζουν κανενα ρόλο φαντάζομαι


NOMIZV OTI TO IKA SOY DINEI XRHMATA,ASXETA OTI EXEI LHJEI H SYMBASH SOY.




Ναι, ισχύει αυτό.
Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας χορηγούνται στην άμεσα ασφαλισμένη του ΙΚΑ, εφόσον:
α) Έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά τα δύο τελευταία χρόνια, τα προηγούμενα της ΠΗΤ και
β) Δεν εργάζεται κατά το διάστημα της επιδότησης, δηλαδή 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μέρες μετά.

Συνεπώς, δεν πειράζει που θα έχει λήξει η σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #259 στις: Απρίλιος 25, 2016, 01:44:31 μμ »
Να ρωτησω βρε παιδια.ειμαι αναπληρωτρια σε αδεια λοχειας κ θελω να παρω την κανονικη μου αδεια μολις τελειωσει. Ειναι 7 η 10 μερες; απο τη διευθυνση μου ειπαν 7 αλλα καπου στο φόρουμ διαβασα για 10 νομιζω.. Ξερει κανεις; κ αν μπορουσατε να με παραπεμψετε στην εγκυκλιο για την παω στη διευθυνση..ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #260 στις: Απρίλιος 25, 2016, 02:58:20 μμ »
Να ρωτησω βρε παιδια.ειμαι αναπληρωτρια σε αδεια λοχειας κ θελω να παρω την κανονικη μου αδεια μολις τελειωσει. Ειναι 7 η 10 μερες; απο τη διευθυνση μου ειπαν 7 αλλα καπου στο φόρουμ διαβασα για 10 νομιζω.. Ξερει κανεις; κ αν μπορουσατε να με παραπεμψετε στην εγκυκλιο για την παω στη διευθυνση..ευχαριστω

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα και το έχω ξαναγράψει, το μόνο σίγουρο ότι κάποιες διευθύνσεις δίνουν 7 ημέρες και κάποιες 10, ανάλογα με το τι ξέρουν.
Με βάση το άρθρο 20 παρ. 8 του Π.Δ. 410/1988 και την υπ΄αριθ.44/1990 γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ., οι ημέρες άδειας είναι 7. Με βάση την τροποποίηση που έγινε με το Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26/09-02-2007τ.Α΄), οι ημέρες είναι 10.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #261 στις: Απρίλιος 25, 2016, 03:07:18 μμ »
Ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #262 στις: Απρίλιος 25, 2016, 03:31:56 μμ »

Παρακαλώ atherina!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 10, 2016, 05:13:41 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα.Επανέρχομαι με νέες απορίες...
Πέρασα απο το υποκατάστημα του ικα για πληροφορίες σχετικά με το επίδομα κύησης.Μου έδωσαν, λοιπόν, από το τμήμα παροχών, μια φωτοτυπία (υπεύθυνη δήλωση ασφαλισμένου) στην οποία υπάρχουν 2 πεδία, το ένα το συμπληρώνω εγώ και το άλλο ο εργοδότης και ακολουθούν τα απαιτούμενα διακιολογητικά.Στο δικό μου πεδίο μεταξύ άλλων αναφέρει οτι: "Δε λαμβάνω επίδομα ανεργίας όσο χρόνο επιδοτούμαι από το ΙΚΑ..Με δεδομένο οτι 30/6 απολυομαστε κ καταθετουμε τα χαρτιά μας στον ΟΑΕΔ για λήψη επιδόματος τι γίνεται;Θα υπάρξει πρόβλημα αν τελικά λάβω το επίδομα ανεργίας κ ταυτόχρονα τρέχει κ το επίδομα κυοφορίας;Μου διαφευγει κατι;
Και κάτι ακόμα...τη διαδικασία για το επίδομα κυοφορίας την κάνω όταν σταματήσω να εργάζομαι, ετσι δεν είναι;Μια συνάδελφος μου είπε πωσ την έκανε τη μερα που είχε rv με το γιατρο του εοππυ  για την αδεια κύησης (προτεροχρονα της έναρξης αδειας), για να μην ξαναπηγαίνει.Απλώς 10 μέρες μετά ξαναπήγε στις παροχες για να λάβει την απόφαση ότι οντως δικαιούται να λάβει το επίδομα κ με αυτο το χαρτι ξαναπήγε στη διδε.Ομολογω ότι με μπέρδεψε...
Περιμένω νέα σας

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 19, 2016, 09:50:03 μμ »
Συναδελφοι ξαναπαραθέτω τις απορίες μου απο προηγο'υμενο μηνυμα

Συνάδελφοι, καλησπέρα.Επανέρχομαι με νέες απορίες...
Πέρασα απο το υποκατάστημα του ικα για πληροφορίες σχετικά με το επίδομα κύησης.Μου έδωσαν, λοιπόν, από το τμήμα παροχών, μια φωτοτυπία (υπεύθυνη δήλωση ασφαλισμένου) στην οποία υπάρχουν 2 πεδία, το ένα το συμπληρώνω εγώ και το άλλο ο εργοδότης και ακολουθούν τα απαιτούμενα διακιολογητικά.Στο δικό μου πεδίο μεταξύ άλλων αναφέρει οτι: "Δε λαμβάνω επίδομα ανεργίας όσο χρόνο επιδοτούμαι από το ΙΚΑ..Με δεδομένο οτι 30/6 απολυομαστε κ καταθετουμε τα χαρτιά μας στον ΟΑΕΔ για λήψη επιδόματος τι γίνεται;Θα υπάρξει πρόβλημα αν τελικά λάβω το επίδομα ανεργίας κ ταυτόχρονα τρέχει κ το επίδομα κυοφορίας;Μου διαφευγει κατι;
Και κάτι ακόμα...τη διαδικασία για το επίδομα κυοφορίας την κάνω όταν σταματήσω να εργάζομαι, ετσι δεν είναι;Μια συνάδελφος μου είπε πωσ την έκανε τη μερα που είχε rv με το γιατρο του εοππυ  για την αδεια κύησης (προτεροχρονα της έναρξης αδειας), για να μην ξαναπηγαίνει.Απλώς 10 μέρες μετά ξαναπήγε στις παροχες για να λάβει την απόφαση ότι οντως δικαιούται να λάβει το επίδομα κ με αυτο το χαρτι ξαναπήγε στη διδε.Ομολογω ότι με μπέρδεψε...
 Αυτό που με απασχολεί ειναι το πρώτο ερώτημα κυρίως: Μπορεί μια μαμά να παίρνει ταυτόχρονα τα επιδόματα από το ΙΚΑ (κυησης, λοχείας, τοκετου) και το επίδομα ανεργίας ή το ένα αποκλείει το άλλο;Τι δικαιούμαστε ακριβώς και τι με συμφέρει να κάνω;;;;

Οποιος συνάδελφος γνωρίζει ας ενημερώσει
Ευχαριστω





Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tsilko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:04:23 μμ »
καλησπέρα! είμαι νέο μέλος και διάβασα σε προηγούμενο μήνυμα κάτι που ελπίζω ότι είναι λάθος. Αν προσληφθεί ως αναπληρώτρια μια έγκυος στο διάστημα των 8 εβδομάδων πριν την πιθανη ημερομηνία τοκετού πχ αν έχει ΠΗΤ 30 οκτωβρίου και την προσλάβουν στις 20 σεπτεμβρίου δεν παίρνει κατευθείαν την άδεια κυήσεως πρέπει να εργαστεί στο σχολείο που θα τοποθετηθεί για 10 ημέρες πρώτα; Αυτό δεν έχει λογική εφόσον είναι μέσα στο διάστημα που ορίζει ο νόμος οτι είναι ακατάλληλη για εργασία! Παρακαλώ αν έχει συμβεί σε κάποια καθηγήτρια και μπορεί να απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.