*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή  (Αναγνώστηκε 20267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:49:46 μμ »
Καλησπερα Miranda...χαιρομαι που ανοιξες το θεμα.Εδωσα και γω το καλοκαιρι....επιτυχουσα ευτυχως!!!Ειμαι στην αναμονη ομως...και στο μαυρο σκοταδι. Δυστυχως δεν βγαινει λιστα με ονοματα οπως ηλπιζα και γενικα δε θα εχουμε καμια ενημερωση σχετικα με την εξελιξη των συνεντευξεων.
Και το ερωτημα ειναι τι κανουμε απο δω και περα...???Απλα περιμενουμε???Ή μηπως πρεπει να τους ενοχλησουμε και λιγο???

@son1as απ' οσο ξερω οι επιτυχοντες ειναι στη διαθεση της ευρωπαικης επιτροπης για 3 χρονια για να καλυψουν τις οποιες αναγκες, οποτε θεωρητικα δε θα βγει αλλη προκυρηξη απο αυτους για τα επομενα 3 χρονια εκτος και αν εξαντληθει η λιστα.

Υπάρχει ένα forum για να ενημερώνεσαι http://blogs.ec.europa.eu/eu-careers.info/2012/07/16/epsocasts22012-final-results/
και απαντούν σχεδόν αμέσως. Υπάρχει βέβαι μια σχετική μυστικοπάθεια
Εγώ έλαβα σχεδόν αμέσως (αρχές Αυγούστου) mail απο το γραφείο της Κομισιόν στο Λουξεμβούργο για δουλειά εκεί. Είχα απορίες και τις έγραψα στο forum. Δεν το δημοσίευσαν και μου απάντησαν με προσωπικό mail. κατάλαβα ότι δε θέλουν να ξέρουμε πότε καλούν και ποιους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:31:32 μμ »
Eίχα την εντύπωση πως θα βλέπαμε τη λίστα ή τουλαγχιστον τα flags που ελεγαν οτι θα σηματοδοτούσαν το εαν εχουμε επιλεγεί και απο ποιον. Είπαν ξειπαν

Αποσυνδεδεμένος mentira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:57:57 μμ »
Eίχα την εντύπωση πως θα βλέπαμε τη λίστα ή τουλαγχιστον τα flags που ελεγαν οτι θα σηματοδοτούσαν το εαν εχουμε επιλεγεί και απο ποιον. Είπαν ξειπαν

Ναι και εγω αυτο ειχα καταλαβει...με τη δικη σου υποθεση για το Λουξεμβουργο τι εγινε? Σε ενημερωσαν στο προσωπικο σου email η στο λογαριασμο του epso? Πηγες για συνεντευξη?

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 11:52:44 πμ »
Είναι πολύ χρονοβόρα η διαδικασία. Μου έστειλαν προσωπικό mail αρχές Αυγούστου ρωτώντας αν ενδιαφέρομαι για κάποιες θέσεις στο Λουξεμβούργο. Μου έλεγαν ότι αν δεν ενδιαφέρομαι δεν θα ξαναερωτηθώ για αυτές αλλά δε βγαίνω από τη λίστα. Αν ενδιαφέρομαι να στείλω ένα πρόσφατο CV και να περιμένω επίσημη πρόσκληση σε συνέντευξη. Η πρόσκληση ήρθε πριν 2 εβδομάδες και η συνέντευξη είναι τη Δευτέρα.

Έψαξα παντού για κάποιον άλλο που να τον κάλεσαν ή να έχει περάσει στο παρελθόν από τέτοια συνέντευξη αλλά μάταια. Δεν έχω ιδέα τι θα ρωτήσουν. Έσυ έχεις τίποτα υπόψιν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:53:40 μμ »
Κοίτα, χωρίς να ξέρω απλά υποθέτω, για να είναι τόσο εύκολες οι εξετάσεις δε νομίζω να είναι ιδιαίτερης δυσκολίας οι ερωτήσεις στη συνέντευξη. Ίσως σε ρωτήσουν πρακτικά θέματα, κυρίως να δουν τι τύπος είσαι, μπορεί να ήσουν καμιά ψυχωτική, ρε παιδί μου. Δε νομίζω να είναι κάτι τραγικό, δηλαδή παιδαγωγικές θεωρίες και τέτοια. Α, μπορεί να σου περιγράψουν ένα υποθετικό περιστατικό κι εσύ να τους πεις τι θα έκανες σε μια ανάλογη περίπτωση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 01:07:17 μμ »
Κοίτα, χωρίς να ξέρω απλά υποθέτω, για να είναι τόσο εύκολες οι εξετάσεις δε νομίζω να είναι ιδιαίτερης δυσκολίας οι ερωτήσεις στη συνέντευξη. Ίσως σε ρωτήσουν πρακτικά θέματα, κυρίως να δουν τι τύπος είσαι, μπορεί να ήσουν καμιά ψυχωτική, ρε παιδί μου. Δε νομίζω να είναι κάτι τραγικό, δηλαδή παιδαγωγικές θεωρίες και τέτοια. Α, μπορεί να σου περιγράψουν ένα υποθετικό περιστατικό κι εσύ να τους πεις τι θα έκανες σε μια ανάλογη περίπτωση.

Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Όπως κι αν έχει θα μάθω μεθαύριο και θα γράψω για την εμπειρία μου εδώ για να βοηθήσω όσες καλέσουν αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 01:11:32 μμ »
Ναι. Να πας με αυτοπεποίθηση και θα σκίσεις!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 01:34:35 μμ »
Υλη δεν ειχε δοθει, οταν πηγαμε δε ξεραμε πανω σε τι θα εξεταστουμε.
Τελικως ηταν απλες ερωτησεις αντικειμενου (πολλαπλης επιλογης) πολυ απλα πραγματα θα ελεγα και πολυ βασικα. Επειδη στην ευρωπη γενικα μπορεις να δουλεψεις σαν νηπιαγωγος και χωρις πτυχιο πανεπιστημιου (μονο με προυπηρεσια 2-3 χρονια σε σχετικη δουλεια) τα θεματα, για καποιον που εχει τελειωσει παν/μιο, θεωρω πως ηταν παιχνιδακι.
 Τωρα αν ρωτας για αλλους κλαδους εχω ακουσει οτι σε καποιους οι εξετασεις ειναι πολυ απαιτητικες αλλα δεν εχω εμπειρια, οποτε δε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα!

Ευχαριστω!
Miranda, καλη τυχη στη συνεντευξη!

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 04:12:56 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 07:12:47 μμ »
Πενταμελής επιτροπή όλο γυναίκες σχετικά εύκολες ερωτησεις στα Αγγλικα αλλά δυστυχώς και στα γαλλικά αν και δεν τα είχα δηλώσει. Μάλλον είναι βασικό εκεί. Πολλοί οργανωμένοι αλλά δε μου άρεσαν οι μισθοί που δίνουν..ήταν απογοητευτικό. Θα το σκεφτώ σοβαρά να πάω ακόμα κι αν με θέλουν. Το κόστος ζωής εκεί απαιτεί τουλάγχιστον 2000 ευρώ μισθό.

mentira αν σε καλέσουν γράψε εδώ ή στείλε μου μήνυμα, με ενδιαφέρει να δω τι θα αντιμετωπίσεις

Εννοείται όποιος θέλει λεπτομέρειες για τη συνεντευξη μπορεί να επικοινωνήσει να του δώσω


Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 10:25:55 μμ »
Και γαλλικά, ε; Ήξερες; Ε, μιλάμε για Βρυξέλλες μάλλον είναι βασικό. Τι μισθούς δίνουν που δε σου άρεσαν; Πάντως μην είσαι τόσο κάθετη για τα 2000 κόστος ζωής. Μπορείς να ζήσεις καλά και με λιγότερα. Για γράψε μας εδώ λεπτομέρειες για τη συνέντευξη. Τι ερωτήσεις έκαναν; Για το μισθό σου είπαν εκεί; Τι εθνικότητας ήταν οι εξετάστριες;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 02:13:07 πμ »
Ήξερα σχετικά και απάντησα. Θεωρούν τελικά τη θέση part time και βγαίνει 1400 ευρω..1000 ευρώ λιγότερο από το αρχικό. Με τα ενοικια στο Λουξ να αγγιζουν το χιλιάρικο είναι απογοητευτικό!
Ήταν multiethnic οι εξεταστριες, δε μιλούσαν καλά αγγλικά. Απλές ερωτήσεις, να παρουσιασω τον εαυτό μου, πως θα εκανα ενα μαθημα σε multicultural περιβάλλον, την φιλοσοφία μου στην εκπάιδευση και κανα δυο περιπτώσεις στο νηπιαγωγείο πως θα τις χειριζόμουν.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 02:42:58 πμ »
Όντως, part time δε λέει σε μια τόσο ακριβή χώρα. Όλες τις θέσεις τις έχουν έτσι, ή είναι και κάποιες full time;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 10:44:31 πμ »
αυτο θελω να το διευκρινίσω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.