*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτή τιμωρία  (Αναγνώστηκε 10649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Γραπτή τιμωρία
« στις: Οκτώβριος 29, 2012, 05:41:21 μμ »
Την Πέμτη έβαλα σε ένα τμήμα της Γ Δημοτικού γραπτή τιμωρία 50 φορές και τους στέρησα 1 διάλειμα. Όχι σωστό παιδαγωγικά το ξέρω και αν το έγραφα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ δε θα περνούσα ούτε έξω από σχολείο το ξέρω. Αλλά κάτι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης κάτι η φαρυγγίτιδα κάτι η περασμένη ώρα (είχα 6ωρο χωρίς κένα) τέλος πάντων το έκανα. Τι να πω αύριο στην εξαγριωμένη μητέρα που πήρε τηλ αργότερα και με έβρισε σε άλλη συνάδερφο, πήγε την Παρασκευή και έκανε αναφορά στον σύμβουλο, σήμερα ήρθε και βρήκε τη διευθύντρια και εμένα που με είδε ούτε καλήμέρα δε καταδέχτηκε να μου πει και ούτε με περίμενε να μιλήσουμε μετά το διάλειμμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 06:32:02 μμ »
Δηλαδή τί έγραψαν 50 φορές και για ποιο λόγο?
Η συγκεκριμένη μητέρα δεν καταλαβαίνω γιατί εξαγριώθηκε τόσο πολύ! ???
Απ ό,τι κατάλαβα οι υπόλοιποι γονείς δεν ενοχλήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 06:34:06 μμ »
Ο λόγος της τιμωρίας; Άλλωστε, το να γράψουν κάτι 50 φορές, ας το δουν και σαν εξάσκηση στη γραφή  8)
Η στέρηση διαλείματος είναι πιο σοβαρή για τα μικρά παιδιά, αφού δεν μπορούν να εκτονώσουν την ενέργειά τους.

Η μανούλα αν σε έβρισε, της τραβάς και μια απειλή για μήνυση να συνέλθει. Κι αν σε προσβάλλει μπροστά σου, απαιτείς και μια δημόσια συγγνώμη μπροστά στο σύμβουλο.
Κακομαθημένοι γονείς!

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 06:45:13 μμ »
xristina_sk,
συγνώμη, συνάδελφε, αλλά καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τη συμπεριφορά της μαμάς, τη δικαιολογώ και πραγματικά -χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιδικία μαζί σου ή να σε προσβάλω- απορώ πώς σου ήρθε κάτι τέτοιο να κάνεις! Το θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος το να συνδέουν τα παιδιά τη μάθηση με την αγγαρεία. Τα λάθη, βέβαια, ανθρώπινα είναι αλλά κοίταξε να βρεις τρόπο να επανορθώσεις. Μια "συγνώμη" θα ήταν ίσως μια καλή αρχή...
Φιλικά...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 07:27:38 μμ »
Συμφωνώ και γω με τη fotini18. Αν και μια 100αριά φορες να γραψουν κατι δεν θα τα χάλαγε....συνετίζει και τους γονεις, οσο κι αν φαινεται περιεργο....

Εγω παντως αν ειχα παιδι και σου εφερνε 50 φορες το πατερ ημων θα το εκανε με τη μεθοδο copy-patse  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2012, 07:30:03 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 07:51:12 μμ »
Δεν ξέρω τι να πω στη συνάδελφο, πως να το αντιμετωπίσει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, και να μην αγχώνεται τόσο.
Όταν έχεις διαφωνία με το δάσκαλο, ξεκινάς με το δάσκαλο και όχι με το σύμβουλο... Άρα για μένα έχουμε να κάνουμε με μάλλον κακοπροαίρετη μαμά. Προσωπικά, θα έβαζα το παιδί μου να πάει 10 ή 20 φορές την τιμωρία (ανάλογα με την έκτασή της), θα μάθαινα από τη δασκάλα τι έχει συμβεί, και θα έβλεπα πως θα το συνέχιζα. ΔΕΝ ακυρώνεις (τουλάχιατον με το πρώτο) "παράπτωμα" τη δασκάλα. Πως να τη σεβαστεί το παιδί σου μετά;
Πόσο αληθινό το παραπάνω σκίτσο για τους βαθμούς...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 08:05:24 μμ »
Δεν ξέρω τι να πω στη συνάδελφο, πως να το αντιμετωπίσει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, και να μην αγχώνεται τόσο.
Όταν έχεις διαφωνία με το δάσκαλο, ξεκινάς με το δάσκαλο και όχι με το σύμβουλο... Άρα για μένα έχουμε να κάνουμε με μάλλον κακοπροαίρετη μαμά. Προσωπικά, θα έβαζα το παιδί μου να πάει 10 ή 20 φορές την τιμωρία (ανάλογα με την έκτασή της), θα μάθαινα από τη δασκάλα τι έχει συμβεί, και θα έβλεπα πως θα το συνέχιζα. ΔΕΝ ακυρώνεις (τουλάχιατον με το πρώτο) "παράπτωμα" τη δασκάλα. Πως να τη σεβαστεί το παιδί σου μετά;
Πόσο αληθινό το παραπάνω σκίτσο για τους βαθμούς...

Συμφωνώ απόλυτα, οι γονείς έχουν ξεφύγει , δε σέβονται τους εκπαιδευτικούς και δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κακομαθημένα παιδια.
Εντάξει , μπορεί η συνάδελφος (το λέει και η ίδια) να  μην έπραξε σύμφωνα με παιδαγωγικες μεθόδους, αλλά η μητέρα είναι απαράδεκτη, σιγά μη πάθει τίποτα το καμάρι της :P :P
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 08:11:00 μμ »
Απαράδεκτη (αν ισχύουν όσα προαναφέρθηκαν) είναι κυρίως για τον τρόπο αντίδρασης και την άρνηση επικοινωνίας με τη δασκάλα, προτιμώντας πλάγιες οδούς.. Χώρια οι πιθανές προσβολές (πάλι πίσω από την πλάτη, αν κατάλαβα καλά).

Αν δεν της αρέσει, τιμωρία και σε αυτήν! Να γράψει 100 φορές με καρφί σε μεταλλική λαμαρίνα (και χωρίς ωτοασπίδες) τη λέξη "ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΟΣ"  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 08:27:04 μμ »
Σκεφτείτε μόνο πως πρόκειται για παιδιά Γ δημοτικού, δηλ. 8 χρονών παιδάκια, που ίσως σημαίνει ότι μπορεί και κάποιο παιδί πιο ευαίσθητο να μη θέλει να ξαναπάει σχολείο, επειδή φοβάται τη δασκάλα! Δεν (κατα)κρίνω σε καμία περίπτωση τη συνάδελφο, μην παρεξηγηθώ! Όπως είπα, ανθρώπινα είναι τα λάθη και κανείς, που δεν έχει κάνει αυτό το επάγγελμα δεν μπορεί να ξέρει πόσο δύσκολο και ψυχοφθόρο είναι. Ο καθένας μας μπορεί για τους δικούς του λόγους να ξεπεράσει κάποια όρια, οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές. Όσο για τη μαμά, διαφωνώ μόνο στο ότι μίλησε στη σύμβουλο. Μου φάνηκε κακία, εκδικητικότητα μα πάνω απ' όλα κατινιά. Μια κουβέντα με τη δασκάλα θα ήταν καλύτερη μέθοδος. Συνάδελφε,  xristina_sk, εξακολουθώ να πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να μιλήσεις με μαμά-παιδιά με ειλικρίνεια και ζητώντας συγνώμη. (Προσωπική άποψη)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2012, 08:29:09 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 08:37:33 μμ »
"Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο " ;)

Η νεες παιδαγωγικες μας μάραναν χωρις το προαπαιτουμενο: την παιδεια των γονιων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:11:40 μμ »
Διδάσκεις αγγλικά???
Αν ναι όλοι ξερουμε πώς αντιμετωπίζουν τις ειδικότητες οι δάσκαλοι στα δημορικά , πόσο μάλλον οι γονεις των μαθητών!!!
Εγω λέω να μην σκας...κ πολύ ασχολήθηκες που το έγραψες κι όλας ....
Σιγά.... !
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:23:15 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα, δεν πετυχαίνουν οι νέες παιδαγωγικές αν δεν υπάρχει σεβασμός και όρεξη για μάθηση. Οι γονείς ακυρώνουν τους εκ/κους στο σπίτι κάτι που περνάει στο παιδί, και από την άλλη απαιτούν από τον εκ/κό να του "στρώσει" το χαραχτήρα και να τον κάνει "σαϊνι"! Α, και με ευχάριστο τρόπο!!
Επί του θέματος, νομίζω ότι δεν ήταν κάτι τόσο τραγικό για να ζητήσεις συγνώμη από τους μαθητές. Ο γιός μου, γ' δημοτικού, αν και υπόδειγμα μαθητή και αρκετά ευαίσθητο παιδί, ειδικά για αγόρι, μου γκρίνιαξε που"έφαγαν" ομαδική τιμωρία 5 γύρους από το γυμναστή (και χωρίς να ανήκει στους "φασαριόζους"), αλλά δε σιχάθηκε τη γυμναστική. Αν είσαι τόσο άτυχη και υπάρχει ένα ΤΟΣΟ ευαίσθητο παιδί, αντιμετώπισέ το μεμονωμένα, όχι σε όλα "συγνώμη". Με τη συγνώμη (και χωρίς να είναι κάτι το τόσο πολύ πια αυτό που έκανες, λίγο αυστηρό ήταν, μην του δίνουμε δραματικές διαστάσεις) θα ακυρωθέις, και είναι και αρχή της χρονι'ας... Όσο για το σύμβουλο και το σύλλογο, μπορείς να βρεις συναδέλφους να σε υποστηρίξουν;
καλά ξεμπερδέματα, και ενημέρωνέ μας, σε όλους μπορεί να τύχει...
με το καλό και το μωρό σου!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:23:48 μμ »
Όταν πήγαινα εγώ δημοτικό (όχι τόσο παλιά..  :D ), η δασκάλα μάζευε συχνά τα άτακτα αγοράκια (στα οποία βρισκόμουν συνήθως κι εγώ  ;D ) πριν το μάθημα, και μπροστά σε όλη την τάξη μας έριχνε και μία στην παλάμη με τη βέργα. Ήταν οι παλιές "παιδαγωγικές" μέθοδοι ακόμα (που καλώς καταργήθηκαν). Παρ' όλα αυτά, ούτε φοβήθηκα ποτέ το σχολείο, ούτε ένιωθα κάτι αρνητικό για τη δασκάλα, που κατά τα άλλα όλοι τη συμπαθούσαμε.

Πλέον, σε πολλές χώρες (π.χ. Φινλανδία, και όχι μόνο) υπάρχει μια υπερπροστασία παιδιών.. σε αυτές τις χώρες μπορούν πολύ εύκολα οι κρατικοί λειτουργοί να πάρουν το παιδί από την οικογένεια, αν το παιδί παραπονεθεί ότι το χτύπησαν (και μιλάμε για περιπτώσεις απλού συνετισμού κλπ, όχι ξυλοδαρμού) ή, κάτι που είχε γίνει σε μια πολιτεία των ΗΠΑ, να πάρουν το παιδί επειδή η μητέρα το θήλαζε και θεωρήθηκε.. σεξουαλική παρενόχληση του παιδιού!?!?!? (ναι, συνέβει και αυτό!)

Ας μην φτάνουμε στα άκρα σαν εκπαιδευτικοί, αλλά ταυτόχρονα ας μην παραχαϊδεύουν τα παιδιά τους και ορισμένοι γονείς. Ναι, να σταματήσουν αναχρονιστικές, αντιπαιδαγωγικές μέθοδοι του παρελθόντος, αλλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:26:36 μμ »
συμφωνω με την anneta. οπως επισης πιστευω οτι ζητωντας συγνωμη απο τη μητερα απλα θα της δωσεις το δικαιωμα να επεμβαινει καθε τρεις και λιγο στο πως κανεις το μαθημα σου.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.