*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagbel2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
στο σχέδιο Νόμου, που κατατέθηκε σήμερα... υποχρεωτική από 01-09-2017 η
πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια...


http://www.protothema.gr/files/1/2015/10/29/aa/sxedio-nomou.pdf [κεφάλαιο VII, άρθρο 39, σελίδα 121]

Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!

δεν μας κούρασες καθόλου  :) Είναι πολύ λογικά όλα αυτά που γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!
Θέλω να θέσω τον εξής προβληματισμό:
Αν η προκήρυξη ισχύσει ως έχει, προτάσσοντας τους έχοντες την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, γιατί να χρειαστεί να περάσουν στον άλλον πίνακα των μη πιστοποιημένων αφού κάποιος πιστοποιημένος με τον ισχύοντα νόμο μπορεί να διαμαρτυρηθεί γιατί δεν θα πάρει το μέγιστο των διδακτικών ωρών; Αυτό που γράφεις θα είχε περισσότερη εφαρμογή/βάση.., αν για κάθε εκπαιδευτική ειδικότητα μπορούσαν να δοθούν πολλές ώρες π.χ. 100 ώρες και βάλε. Έστω ότι είχαν πιστοποιηθεί μόνο 3 στην ειδικότητα αυτή (μόνο 3;). Έπρεπε να τους προσλάβουν με το μέγιστο αριθμό ωρών.  Οπότε, οι υπόλοιπες σαράντα ώρες θα μοιράζονταν σε μη πιστοποιημένους της ίδιας ειδικότητας. Υπάρχουν όμως τόσες πολλές ώρες για κάθε εκπαιδευτική ειδικότητα που να εξαντλείται ο πίνακας των πιστοποιημένων;
Στην περίπτωση των ΣΔΕ, έστω και ένας να είναι πιστοποιημένος στην ειδικότητα που ζητείται ανά γραμματισμό, θα μπορέσει να πάρει το μέγιστο των 15 ωρών, αν ισχύει αυτό το όριο όπως ίσχυσε κατά το παρελθόν. Οπότε, γιατί να χρειαστεί να πάρουν και από τον πίνακα των μη πιστοποιημένων; (υπόψη ότι έχουν γίνει και πολλές αποσπάσεις, οπότε τα περιθώρια στενεύουν..)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 05:54:04 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Παιδιά κανένα νεότερο με τις βεβαιώσεις πιστοποίησης 1ης Περιόδου 2015;
Έχω στείλει email στον ΕΟΠΠΕΠ, έχω πάρει σε όλα τα τηλ που υπάρχουν στο site αλλά καμια απάντηση.
Πότε έχουν σκοπό να τις στείλουν;
Έχει καταφέρει να μάθει κάποιος κάτι; Ή την έχει λάβει κανένας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε ολους! Μπορεί να μουπει καποιος ποιες είναι οι προϋποθέσεις και τι πρέπει να κανω για να πιστοποιηθω.Δεν εχω καθολου ωρες διδασκαλίας. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε ολους! Μπορεί να μουπει καποιος ποιες είναι οι προϋποθέσεις και τι πρέπει να κανω για να πιστοποιηθω.Δεν εχω καθολου ωρες διδασκαλίας. Ευχαριστώ πολύ!
Για αρχή πας σε αυτό το link. http://www.eoppep.gr/index.php/el/trainers_certification_exams/thesmiko_plaisio για να διαβάσεις το θεσμικό πλαίσιο.
Σε αυτή τη σελίδα στα δεξιά θα δεις επίσης link με τίτλους
Πιστοποίηση Εκπαιδευτικής Επάρκειας: οπου κάνεις την online αίτηση
Τράπεζα Θεμάτων: όπου κατεβάζεις το pdf με τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις της τράπεζας.

Αποσυνδεδεμένος ria75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να σαι καλα , για τις υποδείξεις,  αλλα εχω καποιες αποριες.α)το σεμινάριο των 100 ωρων γινεται σε ΚΕΚ της περιοχης μου? Βγαζουν συγκεκριμενες ημερομηνιες που πρέπει να το παρακολουθησω? Β) Ειναι υποχρεωτικό να εχω ωρες διδασκαλιας?

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας, έχει κάνεις παραλάβει την βεβαίωση πιστοποίησης από το ΕΟΠΠΕΠ; 

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Γεια σας, έχει κάνεις παραλάβει την βεβαίωση πιστοποίησης από το ΕΟΠΠΕΠ;

ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ!!!
φοβαμαι πως ουτε το φαξ πηραν, γινοταν χαμος εκεινες τις μερες που τα στειλαμε...

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
συνάδελφοι καλημέρα.
Πήγα από τον εοπεπ στη ν ιωνία και μου είπαν ότι οι βεβαιώσεις θα είναι έτοιμες σε κανένα μήνα... εάν πας απο εκεί να την πάρεις.. εάν σου τη στείλουν δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνουν...
Επίσης μου είπαν πώς έχει δώσει ο εοπεπ πρόσβαση στα ιεκ, και γενικότερα στους οργανισμούς που αφορούν την πιστοποίηση, πρόσβαση στο σύστημα του εοπεπ, ώστε να μπορεί να δει ανα πάσα στιγμή ποιοι είναι πιστοποιημένοι.
Τέλος, μπορεί ο καθένας μας να μπει στο site του εοπεπ και να εκτυπώσει τα στοιχεία του και τον αριθμό της βεβαίωσης του, και να το δείχνει μέχρι να πάρει την κανονική βεβαίωση στα χέρια του.. τώρα το που και πώς στο site Θα σας γελάσω γιατί μου το έκανε η υπάλληλος του εοπεπ.

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

συνάδελφοι καλημέρα.
Πήγα από τον εοπεπ στη ν ιωνία και μου είπαν ότι οι βεβαιώσεις θα είναι έτοιμες σε κανένα μήνα... εάν πας απο εκεί να την πάρεις.. εάν σου τη στείλουν δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνουν...
Επίσης μου είπαν πώς έχει δώσει ο εοπεπ πρόσβαση στα ιεκ, και γενικότερα στους οργανισμούς που αφορούν την πιστοποίηση, πρόσβαση στο σύστημα του εοπεπ, ώστε να μπορεί να δει ανα πάσα στιγμή ποιοι είναι πιστοποιημένοι.
Τέλος, μπορεί ο καθένας μας να μπει στο site του εοπεπ και να εκτυπώσει τα στοιχεία του και τον αριθμό της βεβαίωσης του, και να το δείχνει μέχρι να πάρει την κανονική βεβαίωση στα χέρια του.. τώρα το που και πώς στο site Θα σας γελάσω γιατί μου το έκανε η υπάλληλος του εοπεπ.

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγνώμη γιατί αγχώνεστε για την βεβαίωση;

Μέσα από το trainers του ΕΟΠΠΕΠ  φαίνεται πιστοποιηθεί. Πέραν τούτου κάνεις μια δήλωση 1599 και είσαι ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Να σαι καλα , για τις υποδείξεις,  αλλα εχω καποιες αποριες.α)το σεμινάριο των 100 ωρων γινεται σε ΚΕΚ της περιοχης μου? Βγαζουν συγκεκριμενες ημερομηνιες που πρέπει να το παρακολουθησω? Β) Ειναι υποχρεωτικό να εχω ωρες διδασκαλιας?
Σε αυτά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Συγνώμη γιατί αγχώνεστε για την βεβαίωση;

Μέσα από το trainers του ΕΟΠΠΕΠ  φαίνεται πιστοποιηθεί. Πέραν τούτου κάνεις μια δήλωση 1599 και είσαι ΟΚ

ετσι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.