*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε μιλάω για τις προκηρύξεις αν μετρανε τα ΚΔΒΜ (εξαρτάται από την προκήρυξη). Λέω ότι ο ΕΟΠΠΕΠ σε μένα δεν αναγνώρισε τις ώρες των ΚΔΒΜ για απαλλαγή από το σεμινάριο. Ευτυχώς τις είχα από άλλες δομές. Λέω ότι όσοι υπολογίζετε στις 150 ώρες προυπηρεσίας για απαλλαγή από το σεμινάριο και άμεση παραπομπή στις εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ, πιθανώς δε θα σας τις μετρήσει αν προέρχονται από ΚΔΒΜνα συμπληρώσετε τις 150 ώρες-έτσι έγινε με μένα.
Ο.κ κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Foufoutos ευχαριστω για τη διευκρινιση, δεν το ειχα παρει χαμπαρι!!!!!!!!!!!

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος aldimop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ έστειλα τον φάκελο μου στον ΕΟΠΠΕΠ και το παράβολο τον Απρίλιο και μου βγήκε απόφαση για απευθείας συμμετοχή στις εξετάσεις με διδακτικές ώρες αποκλειστικά στα ΚΔΒΜ. Οπότε τις μετράνε κανονικότατα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Συνάδελφοι γεια σας.
Είμαι πτυχιούχος φιλολογιας (με κάποια ελάχιστα μόρια ωρομισθιας σε δημόσιο σχολείο) και πτυχιούχος αρχαιολογίας. Φέτος, είπα να κοιτάξω τα δημόσια ιεκ και ως αρχαιολόγος θα μπορούσα να κάνω κάποιες ώρες. Έχω μπερδευτεί όμως με τις πιστοποιησεις για τη διδασκαλία ενηλίκων. Μπορείτε να με διαφωτισετε, τι ισχύει τελικά και αν η πιστοποίηση είναι απαραίτητη για να διδάξει κάποιος; Αν δεν την έχω την πιστοποίηση, έχω πιθανότητες να με πάρουν. Το πτυχίο της φιλολογιας μετράει καθόλου σαν προσόν, εννοώ στη μοριοδοτηση; έχω και πολλά μόρια από ΑΣΕΠ αλλά φαντάζομαι αυτά δεν πρέπει να μετράνε.
Επίσης αν τελικά σε πάρουν στα ιεκ ποιο εργασιακό - μισθολογικο καθεστώς επικρατεί; εννοώ θέλει μπλοκακι; η ωριαία αντιμισθια πόσο είναι;
Όποιος έχει τη διάθεση και το κουράγιο ας με διαφωτίσει λίγο...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι γεια σας.
Είμαι πτυχιούχος φιλολογιας (με κάποια ελάχιστα μόρια ωρομισθιας σε δημόσιο σχολείο) και πτυχιούχος αρχαιολογίας. Φέτος, είπα να κοιτάξω τα δημόσια ιεκ και ως αρχαιολόγος θα μπορούσα να κάνω κάποιες ώρες. Έχω μπερδευτεί όμως με τις πιστοποιησεις για τη διδασκαλία ενηλίκων. Μπορείτε να με διαφωτισετε, τι ισχύει τελικά και αν η πιστοποίηση είναι απαραίτητη για να διδάξει κάποιος; Αν δεν την έχω την πιστοποίηση, έχω πιθανότητες να με πάρουν. Το πτυχίο της φιλολογιας μετράει καθόλου σαν προσόν, εννοώ στη μοριοδοτηση; έχω και πολλά μόρια από ΑΣΕΠ αλλά φαντάζομαι αυτά δεν πρέπει να μετράνε.
Επίσης αν τελικά σε πάρουν στα ιεκ ποιο εργασιακό - μισθολογικο καθεστώς επικρατεί; εννοώ θέλει μπλοκακι; η ωριαία αντιμισθια πόσο είναι;
Όποιος έχει τη διάθεση και το κουράγιο ας με διαφωτίσει λίγο...

Γεια σου Συνάδελφε!
Θα προσπαθήσω να σου κάνω μια ικανοποιητική εισαγωγή: Από 1 Σεπτέμβρη(κανονικά) έως Νοέμβρη(σε παρίπτωση καθυστέρησης) βγαίνει η προκήρυξη για τις αιτήσεις των εκπαιδευτών στα Δημόσια ΙΕΚ. Από πέρυσι (και θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχιστεί) μπορούν να κάνουν αιτήσεις και οι εκπαιδευτές που έχουν πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων αλλά και όσοι δεν έχουν τέτοια πιστοποίηση με τη διαφορά ότι προηγούνται στην επιλογή οι πιστοποιημένοι και ακολουθούν οι απιστοποίητοι ανάλογα με τα μόριά τους. Κυκλοφορεί γενικά η λογική ότι θα έπρεπε να προσλαμβάνονται μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές και μάλιστα υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει την ημερομηνία που θα σταματήσουν να προσλαμβάνονται απιστοποίητοι αλλά παίρνει συνέχεια παρατάσεις επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί πιστοποιημένοι για να καλύψουν τις ώρες. Η τελευταία παράταση αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι Σεπτέμβριο 2007, αλλά πιστεύω θα ξαναπαραταθεί. Το αν κάποιος έχει πιθανότητα να προσληφθεί εξαρτάται από τα μόριά του (μπορείς να μελετήσεις την περυσινή προκήρυξη) και από το πόσοι πιστοποιημένοι υπάρχουν στην ειδικότητά του και στην περιοχή του.
Αν ενδιαφέρεσαι να πιστοποηθείς πρέπει να μελετήσεις τον αντίστοιχο σύνδεσμο στη σελίδα www.eoppep.gr . Για να πιστοιηθεί κανείς πρέπει να έχει ήδη κάνει 150 ώρες σε ενηλίκους (ΙΕΚ, τριτοβάθμια κτλ.), διαφορετικά πρέπει να παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια που κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνουν. Η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά και τα δικαιολογητικά αποστέλλονται ταχυδρομικά μαζί με την απόδειξη κατάθεσης 120 ευρώ στο λογαριασμό του εοππεπ.
Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η ενασχόληση με τα ΙΕΚ είτε σαν κύρια είτε σαν δευτερεύουσα απασχόληση, κατά τη γνώμη μου καλό είναι να πιστοποιηθείς.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ήσουν πολύ κατατοπιτικος newteacher1 και σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για το χρόνο που αφιερωσες για να μου απαντήσεις.
Η αλήθεια είναι πως η εκπαίδευση ενηλίκων δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ως επαγγελματική απασχόληση, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Υπεπεσε στην αντίληψή μου τώρα τελευταία, οπότε και πήρε το δεύτερο πτυχίο μου, και είπα να το δοκιμάσω για Σεπτέμβρη ως μια εναλλακτική μιας και βαρέθηκα, την αναμονή, το κουτάκι, τα μόρια, τους ΑΣΕΠ κλπ κλπ...
Θα είμαι συντονισμενη εδώ και θα τα λέμε
Ευχαριστώ και πάλι από καρδιάς
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ψάχνω να βρω τους καταλόγους με τους εκπαιδευτές που διδαξαν πέρσι στα ιεκ που με ενδιαφέρουν αλλά οι ηλεκτρονικές αναζητήσεις μου παραμένουν ακαρπες. Μήπως υπάρχει κάποιο σαητ που χρησιμοποιείτε εσείς οι έμπειροι και το αγνοώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2016, 09:19:11 μμ από SKANDALO »
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ψάχνω να βρω τους καταλόγους με τους εκπαιδευτές που διδαξαν πέρσι στα ιεκ που με ενδιαφέρουν αλλά οι ηλεκτρονικές αναζητήσεις μου παραμένουν ακαρπες. Μήπως υπάρχει κάποιο σαητ που χρησιμοποιείται εσείς οι έμπειροι και το αγνοώ;

Αυτά είναι τα 'Αβατα των ΙΕΚ για ευνόητους λόγους κοπελιά! Καλά δεν έχεις ακούσει τί γίνεται εκεί; Τίποτα δε θα βρεις...Αντε στο πολύ τυχερό να βρεις τους μπλοκάκηδες. Πέρα από την πλάκα κάποια ΙΕΚ αναρτούν το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα τους κι εκεί ίσως βρεις τα ονόματα (αν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένο ΙΕΚ).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συναδελφοι εξετασεις θα ξαναγιινουν?

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Συναδελφοι εξετασεις θα ξαναγιινουν?


Εοππεπ[/size][/font][/size] Οι επόμενες εξετάσεις πιστοποίησης εκπαιδευτών ενηλίκων προγραμματίζονται για μετά το καλοκαίρι. Τώρα μόλις τελείωσαν οι εξετάσεις πιστοποίησης των αποφοίτων ΙΕΚ σε όλες τις ειδικότητες, οι οποίες ακολούθησαν τις εξετάσεις πιστοποίησης για την ειδικότητα security. Ο οργανισμός δεν σταματά να διενεργεί εξετάσεις. Κάθε εξεταστική διαδικασία διενεργείται πανελληνικά και συμμετέχουν χιλιάδες υποψήφιοι. Ανάλογα με την πιστοποίηση που παρέχεται, η εξεταστική διαδικασία διαφέρει και απαιτεί πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί. Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οι εξετάσεις πιστοποίησης για τους εκπαιδευτές ενηλίκων. Οπότε θα πρέπει να αρχίσετε να προετοιμάζεστε...

...Βάσει ισχύοντος θεσμικού πλαισίου, τα προγράμματα πρέπει να είναι πιστοποιημένα. Η διαδικασία πιστοποίησης προγραμμάτων δεν έχει θεσμοθετηθεί. Οι εξετάσεις απευθύνονται σε όσους εντάσσονται σε αυτή τη διαδρομή πιστοποίησης, δηλ. απ' ευθείας σ' εξετάσεις. Σε κάθε περίπτωση, θα υπάρξει μέριμνα κάποια στγμή και για όσους είναι στη διαδρομή που απαιτεί παρακολούθηση προγράμματος, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να πιστοποιήσουν την εκπαιδευτική τους επάρκεια...


***σχόλια σε ανάρτηση στη σελίδα FB, 21-07-2016 με τίτλο: "Η δική μας ιστορία......"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 07:34:46 μμ από chrilar »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συναδελφοι εξετασεις θα ξαναγιινουν?

Το είπαμε μεςα στο 2016 δεν προβλέπονται εξετάσεις. Το είπαν στις συνεντεύξεις των διευθυντών ΙΕΚ επίσημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 10:38:09 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Χαίρετε,

Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία συμπλήρωσης της αίτησης για την πιστοποίηση ως Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων από τον ΕΟΠΠΕΠ και έχω κάποιες απορίες.
Στην κατηγορία Α) Γενικά Στοιχεία και ειδικότερα στην υποκατηγορία Α4) Στοιχεία Μητρώου μάς ζητείται να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας για τα οποία αιτούμαστε αναγνώρισης.
Το πεδίο Κωδικοί επαγγέλματος κατά ΣΤΕΠ-92 με ποια λογική το συμπληρώνουμε;
Είμαι μαθηματικός και θέλω να πιστοποιηθώ προκειμένου να μπορώ να διδάξω σε ΣΔΕ (και όχι μόνο) οπότε έχω βάλει τους κωδικούς: 2499-11: Εκπαιδευτές - Εκπαιδευτικοί μη αλλού κατατασσόμενοι και 2121: Μαθηματικοί και ασκούντες συναφή επαγγέλματα.
Αν προσθέσω και άλλους κωδικούς όπως π.χ.: 2499-1: Εκπαιδευτές Ι.Ε.Κ. ή 2122: Στατιστικοί θα υπάρχει κάποια επιπλέον επιβάρυνση στο κόστος (που κανονικά είναι 120€) ή στη μικροδιδασκαλία που πρέπει να παρουσιάσουμε;
Ποιους άλλους κωδικούς θα μπορούσα να βάλω ώστε να μπορώ να διδάξω το αντικείμενο μου (μαθηματικά) και σε άλλες δομές πέρα από τα ΣΔΕ;
Γνωρίζω ότι η ερώτηση είναι αρκετά εξειδικευμένη και θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 02:43:43 μμ από Nikoletta Karasmani »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εσύ θα διαλέξεις όποιους κωδικούς πιστεύεις ότι ανταποκρίνονται στα τυπικά σου προσόντα και την προυπηρεσία σου και αυτοί ανάλογα με τα δικαιολογητικά σου θα σου αναγνωρίσουν τους αντίστοιχους κωδικούς. Το κόστος δεν αλλάζει.
Επίσης, η μικροδιδασκαλία δεν έχει σχέση ούτε με τους κωδικούς ούτε και με το αντικείμενο σπουδών. Θα μπορούσες να κάνεις και σε άσχετο αντικείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 02:53:04 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ kakar!

Εκεί που μπερδευόμουν είναι στο ότι φαινόταν πως έπρεπε να βάλω στην ίδια λίστα και τις θέσεις στις οποίες έχω δουλέψει και αυτές στις οποίες θέλω να δουλέψω. Απ' ό,τι καταλαβαίνω στο συγκεκριμένο πεδίο συμπληρώνουμε τους κωδικούς για τους οποίους αιτούμαστε αναγνώρισης δεδομένης της προϋπηρεσίας μας στον συγκεκριμένο κωδικό. Για παράδειγμα, θέλω να δουλέψω σε ΙΕΚ αλλά δεν έχω προϋπηρεσία. Επομένως, δεν μπορώ να βάλω τον αντίστοιχο κωδικό (2499-1: Εκπαιδευτές Ι.Ε.Κ.).
Υ.Γ. (last but not least): Τόσα χρήματα έχει πάρει προκαταβολικά ο συγκεκριμένος οργανισμός αλλά έναν οδηγό συμπλήρωσης της αίτησης δεν έχει φτιάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 03:31:02 μμ από Nikoletta Karasmani »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.