*

Αποστολέας Θέμα: βοήθεια από καθηγητές γερμανικών  (Αναγνώστηκε 1976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
βοήθεια από καθηγητές γερμανικών
« στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:22:38 μμ »
Καλησπέρα. Έχω πάρει εδώ και πολλά χρόνια το Grosses. Τα τελευταία χρόνια η μόνη επαφή που έχω με τα γερμανικά είναι που μιλάω που και που στο skype η με μειλ με κάποιους φίλους στη Γερμανία, Γερμανούς. Βλέπω λοιπόν οτι έχω αρχίσει να ξεχνάω πολλές λέξεις και εκφράζομαι πλέον με λιγότερη ευκολία απ'οτι παλιά και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι. Παλιά "πέταγα", τώρα σκέφτομαι αρκετή ώρα μέχρι να διατυπώσω την πρόταση. Θα ήθελα να μου δίνατε κάποια συμβουλή πως μπορώ να ξαναθυμηθώ τη γλώσσα, όχι μονο σε προφορικό επίπεδο, θέλω και γραπτά να βελτιωθώ, ίσως κάποιο βιβλίο για το συκεκριμένο επίπεδο, ή κάποια σειρά, dvd, οπτικοακουστικό υλικό. Προσπαθώ να παρακολουθώ και το Deutsche Welle, αλλά δεν είναι αρκετό. Θα ήθελα ίσως κάποιο βιβλίο, μια ολοκληρωμένη μέθοδο, κάτι που να με φέρει πάλι σε επαφή με τη γλώσσα. Ευχαριστώ! Ανυπομονώ να ακούσω τη γνώμη σας. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοήθεια από καθηγητές γερμανικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια από καθηγητές γερμανικών
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:44:40 μμ »
Να γράψω κι εγώ μια απορία μου μια και έπεσα πάνω στο θέμα: έχω μια κόρη που πηγαίνει φέτος 3η δημοτικού και σκέφτομαι του χρόνου να την αρχίσω 2η ξένη γλώσσα. Αγγλικά κάνει στο σπίτι μαζί μου όχι εντατικά αλλά σε σχετικά χαλαρό ρυθμό για 2η χρονιά φέτος. Σαν καθηγήτρια δεν μπορώ να πω ότι βλέπω στο παιδί μου το σούπερ αστέρι στη γλώσσα όπως κάποια παιδιά που έχουν κλίση στις γλώσσες και τα πιάνουν με τη μία. Διαβάζει και μαθαίνει όμως. Αναρωτιέμαι αν είναι όντως του χρόνου η κατάλληλη ηλικία να ξεκινήσει 2η γλώσσα και αν θα έπρεπε να πάει σε κάποιο φροντιστήριο ή να ψάξω δασκάλα για το σπίτι ώστε να ακολουθεί το δικό της ρυθμό?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος poldim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια από καθηγητές γερμανικών
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:49:43 μμ »
Καλησπέρα. Έχω πάρει εδώ και πολλά χρόνια το Grosses. Τα τελευταία χρόνια η μόνη επαφή που έχω με τα γερμανικά είναι που μιλάω που και που στο skype η με μειλ με κάποιους φίλους στη Γερμανία, Γερμανούς. Βλέπω λοιπόν οτι έχω αρχίσει να ξεχνάω πολλές λέξεις και εκφράζομαι πλέον με λιγότερη ευκολία απ'οτι παλιά και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι. Παλιά "πέταγα", τώρα σκέφτομαι αρκετή ώρα μέχρι να διατυπώσω την πρόταση. Θα ήθελα να μου δίνατε κάποια συμβουλή πως μπορώ να ξαναθυμηθώ τη γλώσσα, όχι μονο σε προφορικό επίπεδο, θέλω και γραπτά να βελτιωθώ, ίσως κάποιο βιβλίο για το συκεκριμένο επίπεδο, ή κάποια σειρά, dvd, οπτικοακουστικό υλικό. Προσπαθώ να παρακολουθώ και το Deutsche Welle, αλλά δεν είναι αρκετό. Θα ήθελα ίσως κάποιο βιβλίο, μια ολοκληρωμένη μέθοδο, κάτι που να με φέρει πάλι σε επαφή με τη γλώσσα. Ευχαριστώ! Ανυπομονώ να ακούσω τη γνώμη σας.


Εκτός απο την σελίδα της  Deutsche Welle, υπαρχει και μια ακόμα που ειναι αρκετά καλή και προσωπικά εμενα με βοήθησε πολυ.
Μπορεις να το ψαξεις λίγο και νομίζω η συνεχή εξάσκιση μονο καλο θα σου κανει :)
Απο εκει και πέρα περιμενω και εγω τις γνώμες των υπολοιπων για κάτι πιο κοντινό σε αυτο που ρώτησες γιατι και εμενα με ενδιαφερει.
http://www.deutschakademie.de/online-deutschkurs/griechisch/

Αποσυνδεδεμένος despiniw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια από καθηγητές γερμανικών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2014, 04:48:06 μμ »
Μόλις μπήκα! Πολύ καλό το site!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.