*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 47015 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:51:20 μμ »
Επειδή η σημερινή μικτή φάση είχε στο σύνολό της αρκετές τεχνικές ειδικότητες θα θεωρήσουμε ότι η Β΄ φάση τεχνικών ειδικοτήτων έχει πραγματοποιηθεί. Για αυτό μπορούμε στο παρόν θέμα να συζητούμε για την επόμενη φάση τεχνικών ειδικοτήτων. Εύχομαι να δούνε προσλήψεις και οι ειδικότητες που δεν περιλήφθηκαν στη Β΄ φάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:59:09 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα θα υπάρχει καμιά νέα φάση σε 20 μέρες που λένε? Από ΠΕ18.12 τίποτα ακόμα... :(

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:19:54 μμ »
Καλημέρα κ από μένα συγχαρητήρια σε όσους προσλήφθηκαν σε αυτή τη φάση κ καλή τοποθέτηση. Να τολμήσω να ρωτήσω αν υπάρχουν πιστώσεις για επόμενη φάση??????????? ;)

Αποσυνδεδεμένος NINILY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:35:42 μμ »
Γεια σας παιδια! Σημερα μίλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι αυτους τους πηραν σύμφωνα με τις πιστωσεις τους! Θα περιμένουν να παρουσιαστούν (μέχρι και την Πέμπτη) και μετά θα ξαναζητήσουν κενά απο τα σχολεία και βλέπουμε... Εγώ πιστεύω σε κανένα μήνα. Αν και πριν 2 χρόνια σε 10 μέρες πέταξαν τη γ΄ φάση! Επίσης τους είπαν οτι σε μεγάλες περιφέρειες δεν κάλυψαν κανένα κενό σε συγκεκριμένες ειδικότητες και μάλιστα τα κενά σε αυτές τις περιφέρειες είναι τρελά (π.χ 17.02 που είμαι εγώ) και μου είπαν να πάρω αυριο την προϊσταμένη να μου πει νεότερα. Επίσης έμαθα οτι τα σχολεία που καλύφθηκαν ήταν εντελώς εκτός. Για παράδειγμα κάλυψαν μαθήματα τεχνολογίας γυμνασίου ενώ πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα δεν διδάσκονται! Πολλά τα κουφά φετος!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2012, 02:45:50 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:46:03 μμ »
Γεια σας παιδια! Σημερα μίλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι αυτους τους πηραν σύμφωνα με τις πιστωσεις τους! Θα περιμένουν να παρουσιαστούν (μέχρι και την Πέμπτη) και μετά θα ξαναζητήσουν κενά απο τα σχολεία και βλέπουμε... Εγώ πιστεύω σε κανένα μήνα. Αν και πριν 2 χρόνια σε 10 μέρες πέταξαν τη γ΄ φάση! Επίσης τους είπαν οτι σε μεγάλες περιφέρειες δεν κάλυψαν κανένα κενό σε συγκεκριμένες ειδικότητες και μάλιστα τα κενά σε αυτές τις περιφέρειες είναι τρελά (π.χ 17.02 που είμαι εγώ) και μου είπαν να πάρω αυριο την προϊσταμένη να μου πει νεότερα. Επίσης έμαθα οτι τα σχολεία που καλύφθηκαν ήταν εντελώς εκτός. Για παράδειγμα κάλυψαν μαθήματα τεχνολογίας γυμνασίου ενώ πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα δεν διδάσκονται! Πολλά τα κουφά φετος!
Σε μας για παράδειγμα δεν πήρε κανέναν Αθήνα, Θεσσαλονίκη ενώ ξέρω σίγουρα ότι σε πολλά σχολεία έχουν κενα κ πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα δεν διδάσκονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2012, 02:48:33 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος NINILY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:00:13 μμ »
Πάντως μας κοροιδευουν κανονικα! Ασε δε ο τροπος τους οταν τους τηλεφωνείς με αγωνία να μάθεις κάτι! Ελάχιστοι είναι ευγενικοι!
Όλα γίνονται για καθαρα ψυχολογικούς λόγους!

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:48:22 μμ »
"Τέλος οι Πιστώσεις" αυτό μου απάντησαν σήμερα σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το υπουργείο.
Δηλαδή ούτε με την νέα χρονιά δεν θα γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών, ρώτησα.
"Δεν γνωρίζουμε, αυτό που ξέρουμε είναι ότι οι πιστώσεις τελείωσαν."
Μα ξέρω ότι υπάρχουν κενά σε σχολεία τεχνικών ειδικοτήτων, είπα
Το γνωρίζουμε αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πιστώσεις.
Αυτά τα ωραία !
Άντε να δούμε, του χρόνου θα έχουμε καμιά ελπίδα ; Ποιος ξέρει.
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 04:10:36 μμ »
Άρα θα δούνε πόσοι δε θα εμφανιστούν από αυτούς που κάλεσαν ήδη και πιθανώς να καλέσουν κάποιους στη θέση τους. Από 1-1-2013 θα έχουν καινούριες πιστώσεις φαντάζομαι και θα συμπληρώσουν τότε τα κενά!

Αποσυνδεδεμένος NINILY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 04:28:26 μμ »
Εμένα δεν μου ειπαν τελος οι πιστώσεις, μου είπαν οτι αυτές ήταν οι πιστώσεις μας και αυτους πηραμε! Αν έχουμε άλλες θα μας πει ο υπουργος, απλά παίρνουμε εντολές
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2012, 04:32:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 05:27:22 μμ »
Lasid, εννοείς από τον καινούργιο προϋπολογισμό ότι θα έχουν νέες πιστώσεις ;
Μην ξεχνάμε ότι έχει γραφτεί ότι το επόμενο σχολικό έτος θα προσλάβουν 2500 αναπληρωτές μόνο (αυτό τουλάχιστον είναι το σχέδιο τους).
Αν ξεκινήσουν από τον Ιανουάριο του 2013 να παίρνουν πιστώσεις από το νέο προϋπολογισμό για το έτος που διανύουμε, τότε όλοι μπορούμε να καταλάβουμε ότι του χρόνου πως θα μπορέσει να πάρει 2500 αναπληρωτές ;
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 05:32:54 μμ »
Πιθανώς να μην μπορεί να ισχύσει αυτό που έγραψα νωρίτερα. Μάλλον θα χρειαστεί να ζητήσει το υπουργείο παιδείας νέες πιστώσεις από το υπουργείο οικονομικών. Το λέω αυτό επειδή πληροφορήθηκα τελικά ότι οι πιστώσεις αφορούν σχολική χρονιά και όχι οικονομικό έτος.

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:29:17 μμ »
Νεκρική σιγή επικρατεί.
Κανένα μήνυμα σήμερα και από κανένα, τρομερή απογοήτευση.
Υπομονή
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 09:36:09 πμ »
Από τη συνάντηση της ΟΛΤΕΕ με τον Υφυπουργό στις 6/11/2012.
"Για τα πολλά κενά εκπαιδευτικών που παρατηρούνται στα σχολεία της Τ.Ε.Ε., ο Υφυπουργός ... Άφησε να εννοηθεί ότι η πλήρης κάλυψη των κενών θα γίνει από τον Ιανουάριο με αναπληρωτές πεντάμηνης σύμβασης."
http://www.hellasedu.gr/2012/11/blog-post_1803.html

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση τεχνικών ειδικοτήτων 2012-2013
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:11:22 πμ »
κενα υπαρχουν δειτε εδω
ΕΝΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ
ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
(Ε.Λ.Τ.Ε.Ε ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
Ιτάνου 40 71407 Ηράκλειο Κρήτης
Email: eltee.ira@gmail.com Κιν. Προέδρου: 6978754926
Ηράκλειο 14/11/2012
Α.Π. 270
Προς:
 Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κρήτης
 Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου
Κοινοποίηση:
 ΟΛΤΕΕ
 Τοπικό τύπο
 ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ-ΣΕΚ ν. Ηρακλείου
Θέμα: Ελλείψεις Εκπαιδευτικών – Προβλήματα στη λειτουργία Τομέων – Ειδικοτήτων στα ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ Ηρακλείου
Μέσα στην τραγική συγκυρία που ζούμε ως πολίτες της χώρας αυτής, μέσα στην αγωνία που βιώνουμε καθημερινά για το μέλλον μας και κυρίως για το μέλλον των παιδιών μας επιπρόσθετα ερχόμαστε αντιμέτωποι με πρακτικές και περιστατικά που αποδεικνύουν ακριβώς ότι δε φτάσαμε τυχαία ως εδώ! Ως Δ.Σ. της ΕΛΤΕΕ Ηρακλείου έχουμε την υποχρέωση να καταγγείλουμε την ανεύθυνη, απαράδεκτη, ασυνεπή στάση του Υπουργείου μας όσον αφορά την κάλυψη των αμέτρητων κενών με την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών.
Ενώ οι ελλείψεις ήταν τραγικές και είχαν επισημανθεί εδώ και καιρό, φτάσαμε στα μέσα Νοεμβρίου της φετινής σχολικής χρονιάς και τα μαθήματα στα επαγγελματικά λύκεια του νομού Ηρακλείου συνεχίζουν να γίνονται με σοβαρές ελλείψεις καθηγητών στις περισσότερες ειδικότητες. Και ενώ περιμέναμε να διοριστούν οι αναπληρωτές καθηγητές για να ολοκληρωθούν τα προγράμματα των σχολείων ανακοινώθηκε ο διορισμός οχτώ φιλολόγων και έξι καθηγητών Αγγλικών στην Α’ Ηρακλείου αντί ενός που υπήρχε ανάγκη, σύνολο δηλαδή 14 καθηγητές. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν σχολεία στην επαγγελματική εκπαίδευση που δεν έχουν καθόλου εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.
Συγκεκριμένα:
- Στην ΕΠΑΣ Ηρακλείου ενώ υπάρχουν 8 τμήματα κομμωτικής (200 μαθητές) δεν υπάρχει καμία καθηγήτρια ειδικότητας ΤΕ 01.19 με αποτέλεσμα να μην γίνονται τα εργαστηριακά και θεωρητικά μαθήματα. Πολλοί μαθητές απογοητεύονται και σταματούν τις σπουδές τους.
- Στο 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου στην ειδικότητα Ιατρικών και Βιολογικών εργαστηρίων δεν πραγματοποιείται ούτε μία ώρα εργαστηρίου διότι δεν υπάρχει εκπαιδευτικός Ιατρικών εργαστηρίων ΠΕ 18.07
- Στα ΕΠΑΛ Αρκαλοχωρίου και Μοιρών στο τομέα Υγείας και Πρόνοιας υπάρχει μόνο ένας εκπαιδευτικός νοσηλευτικής για κάθε σχολείο για τις δύο τάξεις (Β’ και Γ’). Αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν μπορεί να καλύψει εργαστηριακά και θεωρητικά μαθήματα και μάλιστα μαθήματα που καλούνται οι μαθητές να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις.
- Στα περισσότερα ΕΠΑΛ του Νομού Ηρακλείου υπάρχουν κενά σε εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων όπως μηχανολόγοι, οχημάτων, γεωπόνοι κλπ.
Ποια προβλήματα λύθηκαν στα σχολεία με τις τελευταίες προσλήψεις των αναπληρωτών; Γιατί έπρεπε να διοριστούν ειδικότητες στις οποίες δεν υπήρχε ανάγκη; Διορίστηκαν αναπληρωτές σε ΔΔΕ και σχολεία που υπάρχει μόνιμο εκπαιδευτικό και λιγότερα τμήματα και όχι εκεί που δεν υπάρχει κανένας εκπαιδευτικός και διπλάσια σε αριθμό τμήματα. Προχειρότητα; 'Άγνοια; Σκοπιμότητα; Ουδείς αναλαμβάνει σήμερα την ευθύνη για την ανοργανωσιά και τον παραλογισμό των οποίων το κόστος "πληρώνουν" εδώ και καιρό οι μαθητές, οι γονείς, η εκπαιδευτική κοινότητα! Κι όπως φαίνεται αυτές είναι οι τελευταίες πιστώσεις που διαθέτει το Υπουργείο Παιδείας για αναπληρωτές
Προς επίρρωση όλων των παραπάνω σας παραθέτουμε αναλυτικά τα κενά: ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΙΔΚΟΤΗΤΑΣ ΟΜΑΔΑ Α ΗΡΑΚ. Β ΗΡΑΚΛ.
ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΕΣ
ΔΕ01.01
2
2
ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ
ΔΕ01.18
1
ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ
ΔΕ01.17
1
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ
ΔΕ01.04
1
ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΨΥΞΕΩΣ (ΨΥΚΤΙΚΟΙ)
ΔΕ01.11
2
ΤΕΧΝ. ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ
ΔΕ01.16
3
ΜΗΧΑΝΟΤΕΧΝΙΤΕΣ
ΔΕ01.02
1
1
ΙΑΤΡΟΙ-ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ-ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ-ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ
ΠΕ14.01
2
2
ΓΕΩΠΟΝΟΙ-ΔΑΣΟΛΟΓΙΑΣ & ΦΥΣ.ΠΕΡ/ΝΤΟΣ
ΠΕ14.04
2
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΡΓΟΙ-ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΟΙ ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ (ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ)
ΠΕ17.03
1
1
ΜΗΧ/ΛΟΓΟΙ-ΝΑΥΤ.ΕΜΠ.Ν. ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ (ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ)-ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ & ΦΥΣ. ΑΕΡΙΟΥ
ΠΕ17.02
2
ΕΡΓΑΣΙΟΘΕΡΑΠ.- ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠ.
ΠΕ18.24
1
ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΤΕΙ
ΠΕ18.18
4
1
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ-ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ
ΠΕ18.10
1
ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ-ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ-ΙΧΘΥΟΚΟΜΙΑΣ-ΑΛΙΕΙΑΣ-ΓΕΩΡΓ.ΜΗΧΑΝΩΝ & ΑΡΔΕΥΣΕΩΝ - ΔΑΣΟΠΟΝΙΑΣ-ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΓΕΩΡΓ. ΕΚΜΕΤΑΛ-ΘΕΡΜΟΚΗΠ. ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ & ΑΝΘ/ΜΙΑΣ
ΠΕ18.12
1
ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΠΕ18.07
2
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΕΙ-ΤΕΙ
ΠΕ19.00
1
ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ
ΤΕ01.19
10
1
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ
Η Η
Πρόεδρος Γ. Γραμματέας
Αλεξίου Πολυξένη Γραικού Μαρία
Ε.Λ.Τ.Ε.Ε.
ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1988

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.