*

Αποστολέας Θέμα: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013  (Αναγνώστηκε 8355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 29, 2012, 10:11:03 πμ »
Αυτή την εγκύκλιο περιμένουμε όλοι... Μακάρι να διοριστούν και οι 42 μηχανολόγοι, όπως και οι 48 ηλεκτρολόγοι
(29 από το 60% - οι 23 με ΦΕΚ - και άλλοι 19 από το 40%). Υπομονή!!! Ένα ακόμα καλοκαίρι...για γερά νεύρα!!!
εχω την εντυπωση οτι εχουν απομεινει λιγοτεροι με το 60 και περισσοτεροι με το 40%  απο τους ηλεκτρολογους...

120 Ηταν οι προκυρησσομενες θεσεις ..... οι 72 θα πηγαιναν απο ΑΣΕΠ και οι αλλοι 48 απο πινακα.....67 περασαν την βαση στον ασεπ αρα οι υπολοιποι 5 που απομενουν θα διοριστουν απο πινακα...δηλαδη απο τον πινακα θα πρεπει να διοριστουν ακομη 53......εχουν διοριστει οι 24 απο πινακα με το 40% με την πρωτη φαση το 2009-2010 και 36 απο ασεπ την ιδια περιοδο και υπολοιπονται αλλοι 29 ή 28 αν θυμαμαι καλα για το 40 %...για το 60% εχω τους πινακες να δουμε....επισης υπολοιπονται και καποιοι 30μηνοι οι οποιοι βεβαια δεν ειναι στους 120....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 10:34:00 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 29, 2012, 12:51:42 μμ »
Τα ίδια λέμε nikolopol. Έγραψα 29 από ΑΣΕΠ αλλά οι 23 μόνο με ΦΕΚ και 19 από το 40%.
Τι σημαίνει αυτό εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι ασεπίτες ηλεκτρολόγοι;
Σημαίνει 23 από ΑΣΕΠ και 19 + 6 = 25 από το 40%.

Μπορεί να πέρασαν 67 τη βάση, αλλά ένας ασεπίτης διορίστηκε με το 40%. Άρα αντί για 5, μένουν 6 θέσεις κενές.

Οι διορισμοί τα προηγούμενα χρόνια στους ΠΕ17.03 έγιναν ως εξής:
                               ΑΣΕΠ        ΕΝΙΑΙΟΣ
Δεκέμβριος 2009         36              24
Αύγουστος 2010           3                2
Αύγουστος 2011           4                3
------------------------------------------------
Σύνολο                      43              29
Υπόλοιπο                   23              25

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 29, 2012, 04:57:32 μμ »
Τα ίδια λέμε nikolopol. Έγραψα 29 από ΑΣΕΠ αλλά οι 23 μόνο με ΦΕΚ και 19 από το 40%.
Τι σημαίνει αυτό εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι ασεπίτες ηλεκτρολόγοι;
Σημαίνει 23 από ΑΣΕΠ και 19 + 6 = 25 από το 40%.

Μπορεί να πέρασαν 67 τη βάση, αλλά ένας ασεπίτης διορίστηκε με το 40%. Άρα αντί για 5, μένουν 6 θέσεις κενές.

Οι διορισμοί τα προηγούμενα χρόνια στους ΠΕ17.03 έγιναν ως εξής:
                               ΑΣΕΠ        ΕΝΙΑΙΟΣ
Δεκέμβριος 2009         36              24
Αύγουστος 2010           3                2
Αύγουστος 2011           4                3
------------------------------------------------
Σύνολο                      43              29
Υπόλοιπο                   23              25

ναι συναδελφε ετσι ειναι

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 01, 2012, 10:45:36 μμ »
Τα είδατε τα νέα από τον Μπράτη; Αντίο και φέτος ο διορισμός!!! Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξουμε επαγγελματικά πλάνα; Είναι ανούσιο να ασχολούμαστε πλέον με αυτό. Μας περνάνε για κακομοίρηδες που αν δε μας πάρουν αναπληρωτές θα ψοφήσουμε!!! Θα γίνει όμως η επανάσταση του λαού και σύντομα το τομάρι κάποιων που δεν θα προλάβουν να εγκαταλείψουν τη χώρα θα σέρνεται σε πλατείες και δρόμους!!! Εγώ τα παρατάω γιατί δε θα ζήσω και τα χίλια χρόνια! Κάτι θα βρω να κάνω. Αντίο συνάδελφοι και χάρηκα που σας γνώρισα!!! :)

Υ.Γ. Μην τους δίνετε τη χαρα να σας θεωρούν δούλους τους!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 12:50:25 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 01, 2012, 10:51:23 μμ »
Εύχομαι είσαι πάντα τόσο αισιόδοξος legor. Προφανώς κάτι θα έχεις υπόψη σου για δουλειά. Δεν παρατάς τόσο εύκολα κάτι που κάνεις (την εκπαίδευση) χωρίς να έχεις κάτι άλλο να ασχοληθείς. Ούτως ή άλλως φέτος όλοι άνεργοι θα μείνουμε!  :-\

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:49:05 πμ »
Θα ήταν χρήσιμος ένας πίνακας με τα οργανικά κενά και τις υπεραριθμίες ανά περιοχή; Χρήσιμος, αλλά καθόλου αισιόδοξος. Ετοιμάζω έναν για τους ΠΕ1702 και ΠΕ1706. Θα τον ανεβάσω το συντομότερο δυνατό στην ενότητα του pde "Αρχεία". Να θυμίσω ότι υπάρχει ήδη εκεί ένας αντίστοιχος πίνακας για το 2011.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:02:11 πμ »
Ωραία. Σε ευχαριστούμε froski. Προφανώς θα ήταν χρήσιμος για όσους μηχανολόγους περιμένουν διορισμό!
Αρκεί φυσικά να γίνουν διορισμοί...

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 02, 2012, 06:14:03 μμ »
Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο.
http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item649

Νά'σαι καλά Lasid! Νομίζω είναι ένα αρχείο που αφορά όλους. Είναι μια γενική εικόνα του κλάδου μας ανά περιφέρεια. Μπορούμε να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα από αυτό. Γενικώς τα οργανικά κενά έχουν μειωθεί, αντίστοιχα έχουν μειωθεί και οι υπεραριθμίες. Ακόμα και για όσους από εμάς δεν έχουμε ελπίδα διορισμού, δείχνει ότι σε κάποιες περιφέρειες θα υπάρξουν λειτουργικά κενά για προσλήψεις αναπληρωτών. Το ελπίζω και το εύχομαι πραγματικά με όλη μου τη δύναμη να έχουμε δουλειά με τη νέα σχολική χρονιά. Είμαστε απογοητευμένοι από την εκπαίδευση, οι περισσότεροι δεν δηλώσαμε ναι σε όλα, όμως όλοι θέλουμε να έχουμε μία δουλειά, όπου και όπως νά'ναι. Δυστυχώς εκεί μας έχουν καταντήσει.

Δεν παύω να διεκδικώ και να παλεύω για τον κλάδο μας. Προσπαθώ να ενημερώνομαι, να είμαι μέσα στις εξελίξεις και να ανοίγω δρόμους, να μπουν κι άλλοι νέοι στην τεχνική εκπαίδευση. Ίσως αυτό να μη με συμφέρει γιατί δεν έχω διοριστεί και κάποιος θα θεωρούσε ότι βάζω μπελά στο κεφάλι μου. Όμως αυτό που πιστεύω είναι ότι η τεχνική εκπαίδευση χρειάζεται νέους, καινούρια μυαλά, φρέσκες ιδέες και κυρίως ορεξάτους νέους που θα ανεβάσουν το επίπεδό της. Είμαι μόνο 7 χρόνια στην εκπ/ση και έχω ήδη κουραστεί από τις μετακινήσεις, την προσαρμογή κάθε χρόνο σε καινούριο σχολείο, με καινούριους συναδέλφους, με καινούρια μαθήματα. Όσο και να θέλω δε έχω την όρεξη πια να προσπαθώ για ένα καλύτερο τεχνικό σχολείο, αφού κάθε χρόνο πηγαίνω και σε ένα άλλο. Ποιος πολιτικός, ποιος συνδικαλιστής, ποιος αιρετός μπορεί να το καταλάβει; Συγνώμη που ξεσπάω σε εσάς, αλλά ίσως εδώ βρεθεί έστω ένας που να πιστεύει ότι πρέπει να γίνουν διορισμοί, όχι για να βολευτούμε, αλλά για να δουλέψουμε πιο σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 02, 2012, 06:24:09 μμ »
Ευχαριστούμε για το αρχείο Φρόσω. Συμμεριζόμαστε όσα λες, αλλά η πολιτική ηγεσία κωφεύει.
Με 200 διορισμούς μόνο σε α΄βάθμια και β΄βάθμια δεν ανεβαίνει η ποιότητα του σχολείου, αλλά κατεβαίνει!

Σε αντιδιαστολή της 7ετούς σου περιπλάνησης σκέψου ότι άλλοι κάθονται στο σπίτι τους, χωρίς να τους καλούν καθόλου αναπληρωτές. Φαντάσου ότι εμένα δε με έχουν καλέσει ποτέ αναπληρωτή και φέτος δε θα δουλέψω ούτε στον ΟΑΕΔ. Θα είναι η πρώτη χρονιά ανεργίας, ενώ είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008. Είναι ειρωνεία!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 02, 2012, 07:17:52 μμ »
Καταλαβαίνω Lasid!! Προσπαθώ να μην γκρινιάζω και γενικά δεν εκφράζω εύκολα παράπονα, κυρίως για τη δουλειά μου στη β/θμια τεχνική εκπ/ση. Όμως, όπως συνήθως αυτό τον καιρό είμαι αγανακτισμένη και απλά το μοιράζομαι μαζί σας. Ευχαριστώ που με ανέχεστε! Καλή τύχη εύχομαι σε όλους. Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:25:56 μμ »
Να είσαι καλά. Είναι λογικό, σε όποιο σημείο και να βρισκόμαστε επαγγελματικά, πάντοτε να πασχίζουμε για το καλύτερο. Εύχομαι να βελτιωθούν τα πράγματα γιατί αλλιώς δε μας βλέπω καθόλου καλά.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 03, 2012, 10:15:36 πμ »
Όλοι μαζί θα φουντάρουμε, το βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 03, 2012, 04:40:48 μμ »
Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο.
http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item649

Νά'σαι καλά Lasid! Νομίζω είναι ένα αρχείο που αφορά όλους. Είναι μια γενική εικόνα του κλάδου μας ανά περιφέρεια. Μπορούμε να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα από αυτό. Γενικώς τα οργανικά κενά έχουν μειωθεί, αντίστοιχα έχουν μειωθεί και οι υπεραριθμίες. Ακόμα και για όσους από εμάς δεν έχουμε ελπίδα διορισμού, δείχνει ότι σε κάποιες περιφέρειες θα υπάρξουν λειτουργικά κενά για προσλήψεις αναπληρωτών. Το ελπίζω και το εύχομαι πραγματικά με όλη μου τη δύναμη να έχουμε δουλειά με τη νέα σχολική χρονιά. Είμαστε απογοητευμένοι από την εκπαίδευση, οι περισσότεροι δεν δηλώσαμε ναι σε όλα, όμως όλοι θέλουμε να έχουμε μία δουλειά, όπου και όπως νά'ναι. Δυστυχώς εκεί μας έχουν καταντήσει.

Δεν παύω να διεκδικώ και να παλεύω για τον κλάδο μας. Προσπαθώ να ενημερώνομαι, να είμαι μέσα στις εξελίξεις και να ανοίγω δρόμους, να μπουν κι άλλοι νέοι στην τεχνική εκπαίδευση. Ίσως αυτό να μη με συμφέρει γιατί δεν έχω διοριστεί και κάποιος θα θεωρούσε ότι βάζω μπελά στο κεφάλι μου. Όμως αυτό που πιστεύω είναι ότι η τεχνική εκπαίδευση χρειάζεται νέους, καινούρια μυαλά, φρέσκες ιδέες και κυρίως ορεξάτους νέους που θα ανεβάσουν το επίπεδό της. Είμαι μόνο 7 χρόνια στην εκπ/ση και έχω ήδη κουραστεί από τις μετακινήσεις, την προσαρμογή κάθε χρόνο σε καινούριο σχολείο, με καινούριους συναδέλφους, με καινούρια μαθήματα. Όσο και να θέλω δε έχω την όρεξη πια να προσπαθώ για ένα καλύτερο τεχνικό σχολείο, αφού κάθε χρόνο πηγαίνω και σε ένα άλλο. Ποιος πολιτικός, ποιος συνδικαλιστής, ποιος αιρετός μπορεί να το καταλάβει; Συγνώμη που ξεσπάω σε εσάς, αλλά ίσως εδώ βρεθεί έστω ένας που να πιστεύει ότι πρέπει να γίνουν διορισμοί, όχι για να βολευτούμε, αλλά για να δουλέψουμε πιο σωστά.


Froski ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες και την αξιόλογη δουλειά σου . Είμαστε πολλοί που συμμεριζόμαστε τις απόψεις σου και τραβάμε το ίδιο κουπί 

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2012-2013
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 05, 2012, 02:48:05 πμ »
Φαντάζομαι είδατε τις αποσπάσεις, θα αποφύγω να τις σχολιάσω σε σχέση με τα κενά που υπάρχουν και κυρίως σε σχέση με τις υπεραριθμίες συγκεκριμένων νομών (θα μου πεις οι αποσπάσεις γίνονται σε λειτουργικά κενά, τέλος πάντων). Μ'αρέσει που λένε ότι θα βάλουνε μία σειρά κι ότι θα σταματήσουν τα ρουσφέτια κι οι εξυπηρετήσεις. Γκρρρρ!!  >:(

Υπολογίστε εκ νέου τα κενά όσοι κοντεύουν διορισμό. Α, και μια που είπα διορισμό, με τον αριθμό 200 συνολικά για την παιδεία, ποιες είναι οι προβλέψεις σας;
Θα τολμήσω να προβλέψω 0 για ΠΕ1702/06, άλλωστε δεν είμαστε στις "βασικές ειδικότητες". Χαχαχα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.