*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 61923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 04:15:21 μμ »
Αυτά αφορούν στην κύρια σύνταξη και αν πας με το πρώην ΙΚΑ και την επικουρική.
Πώς να επιλεξει κάποιος για κύρια σύνταξη τί είναι καλύτερο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 09:40:06 μμ »
Η υγειονομική ασφάλιση είναι για όλους η ίδια (ΕΦΚΑ), αλλά πως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΑ έχει ενταχθεί στο Δημόσιο ή στο ΙΚΑ? Από που φαίνεται αυτό? Όπου και αν έχω ρωτήσει δεν μπορούν να με βοηθήσουν να διαπιστώσω αν μισθολογικά για την σύνταξη έχω ενταχθεί δημόσιο ή ΙΚΑ......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2022, 09:46:33 μμ από Dr.W »

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 10:37:04 μμ »
Πλέον δεν υπάρχει ΙΚΑ καθώς και κανένα άλλο ταμείο κύριας ασφάλισης, όλοι ασφαλιζόμαστε στον Ενιαίο Φορέα Κοινονικής Ασφάλισης  (ΕΦΚΑ) και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 11:06:51 μμ »
Πλέον δεν υπάρχει ΙΚΑ καθώς και κανένα άλλο ταμείο κύριας ασφάλισης, όλοι ασφαλιζόμαστε στον Ενιαίο Φορέα Κοινονικής Ασφάλισης  (ΕΦΚΑ) και μόνο.
Ναι, αλλά μόνο ως προς την υγειονομική περίθαλψη. Συνταξιοδοτικά εξακολουθεί να υπάρχει δημόσιο - ικα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:11:23 πμ »
Ναι, αλλά μόνο ως προς την υγειονομική περίθαλψη. Συνταξιοδοτικά εξακολουθεί να υπάρχει δημόσιο - ικα...
. Από το Νοέμβριο ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Αρχικά η υπηρεσία μας έβαλε το Σεπτέμβριο να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση όλους εμάς που είχαμε με οποιαδήποτε σχέση εργαστεί στο δημόσιο πριν του 2011 να επιλέξουμε μεταξυ πρωην δημοσίου και ΙΚΑ. Όσοι γραφετε για τον ΕΦΚΑ αναφέρεστε σε άλλο θέμα το υγειονομικό... Δεν μιλάμε γι αυτό.... Το γνωριζουμε ότι πλεον όλα είναι ΕΦΚΑ. Από την υπηρεσία μου μετέφεραν ότι θα γίνει αυτόματα. Απλά θα παρει χρόνο. Σε επικοινωνία με ΙΚΑ(ΕΦΚΑ) μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται αυτόματα και ότι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία διαγραφής από ΙΚΑ και υπαγωγής σε πρωην δημόσιο. Μεταφέροντας τις πληροφοριες στη διευθυνση μόνο που δε μου επιτέθηκαν μιας και ειρωνικά μου είπαν ότι κάνω λάθος ενώ όταν τους μίλησα για τον ΕΦΚΑ και ότι μίλησα με το διευθυντή αμφισβήτησαν λες και ειμαι παιδακι και λέω ψέματα  το πως και μίλησε ο διευθυντής μαζί μου! Τελικά μου απέστειλαν ένα δικαιολογητικο που μου είχε ζητηθεί από τον ΕΦΚΑ αλλά επειδή εκνευριστηκα που κάθε φορά παω πρωτη να κάνω κάτι και αφου με διαβεβαιώσαν ότι θα γίνει αυτόματα δεν προχωρησα και περιμενα 2 μήνες να δω μήπως και παλι είμαι υπερβολική. Έχουμε φτάσει Φεβρουάριο στον ΗΔΙΚΑ εξακολουθώ να φαίνεται ότι υπαγομαι στο ΙΚΑ και επικοινώνησα ξανά με ΙΚΑ. Μου είπαν να επισκεφτώ υποκατάστημα στο ΜΗΤΡΩΟ για να μου πουν με βεβαιότητα τι έχει γίνει. Συνάδελφος που επίσης ρώτησε προσφατα στη διδε τι έχει γίνει η απάντηση ήταν δεν γνωρίζουμε αν πατε στο ΙΚΑ και μάθετε κάτι πειτε και σε εμάς!!!! Γνωστός μου νεοδιοριστος με γνωστό στον ΕΦΚΑ κατέθεσε κάποια δικαιολογητικά και από το Σεπτέμβριο φαίνεται να ανήκει στο πρωην Δημοσιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 10:27:06 πμ »
. Από το Νοέμβριο ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Αρχικά η υπηρεσία μας έβαλε το Σεπτέμβριο να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση όλους εμάς που είχαμε με οποιαδήποτε σχέση εργαστεί στο δημόσιο πριν του 2011 να επιλέξουμε μεταξυ πρωην δημοσίου και ΙΚΑ. Όσοι γραφετε για τον ΕΦΚΑ αναφέρεστε σε άλλο θέμα το υγειονομικό... Δεν μιλάμε γι αυτό.... Το γνωριζουμε ότι πλεον όλα είναι ΕΦΚΑ. Από την υπηρεσία μου μετέφεραν ότι θα γίνει αυτόματα. Απλά θα παρει χρόνο. Σε επικοινωνία με ΙΚΑ(ΕΦΚΑ) μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται αυτόματα και ότι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία διαγραφής από ΙΚΑ και υπαγωγής σε πρωην δημόσιο. Μεταφέροντας τις πληροφοριες στη διευθυνση μόνο που δε μου επιτέθηκαν μιας και ειρωνικά μου είπαν ότι κάνω λάθος ενώ όταν τους μίλησα για τον ΕΦΚΑ και ότι μίλησα με το διευθυντή αμφισβήτησαν λες και ειμαι παιδακι και λέω ψέματα  το πως και μίλησε ο διευθυντής μαζί μου! Τελικά μου απέστειλαν ένα δικαιολογητικο που μου είχε ζητηθεί από τον ΕΦΚΑ αλλά επειδή εκνευριστηκα που κάθε φορά παω πρωτη να κάνω κάτι και αφου με διαβεβαιώσαν ότι θα γίνει αυτόματα δεν προχωρησα και περιμενα 2 μήνες να δω μήπως και παλι είμαι υπερβολική. Έχουμε φτάσει Φεβρουάριο στον ΗΔΙΚΑ εξακολουθώ να φαίνεται ότι υπαγομαι στο ΙΚΑ και επικοινώνησα ξανά με ΙΚΑ. Μου είπαν να επισκεφτώ υποκατάστημα στο ΜΗΤΡΩΟ για να μου πουν με βεβαιότητα τι έχει γίνει. Συνάδελφος που επίσης ρώτησε προσφατα στη διδε τι έχει γίνει η απάντηση ήταν δεν γνωρίζουμε αν πατε στο ΙΚΑ και μάθετε κάτι πειτε και σε εμάς!!!! Γνωστός μου νεοδιοριστος με γνωστό στον ΕΦΚΑ κατέθεσε κάποια δικαιολογητικά και από το Σεπτέμβριο φαίνεται να ανήκει στο πρωην Δημοσιο.
Συναδέλφισσα και πάλι νομίζω ότι μπερδεύεσαι γιατί στον ΗΔΙΚΑ το μόνο που βλέπεις είναι αν έχεις ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ασφάλιση Δημοσίου.
Δεν καταλαβαίνεις δηλαδή από κάπου αν ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΑ έχεις υπαχθεί σε Δημόσιο ή ΙΚΑ...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:44:00 πμ »
. Από το Νοέμβριο ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Αρχικά η υπηρεσία μας έβαλε το Σεπτέμβριο να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση όλους εμάς που είχαμε με οποιαδήποτε σχέση εργαστεί στο δημόσιο πριν του 2011 να επιλέξουμε μεταξυ πρωην δημοσίου και ΙΚΑ. Όσοι γραφετε για τον ΕΦΚΑ αναφέρεστε σε άλλο θέμα το υγειονομικό... Δεν μιλάμε γι αυτό.... Το γνωριζουμε ότι πλεον όλα είναι ΕΦΚΑ. Από την υπηρεσία μου μετέφεραν ότι θα γίνει αυτόματα. Απλά θα παρει χρόνο. Σε επικοινωνία με ΙΚΑ(ΕΦΚΑ) μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται αυτόματα και ότι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία διαγραφής από ΙΚΑ και υπαγωγής σε πρωην δημόσιο. Μεταφέροντας τις πληροφοριες στη διευθυνση μόνο που δε μου επιτέθηκαν μιας και ειρωνικά μου είπαν ότι κάνω λάθος ενώ όταν τους μίλησα για τον ΕΦΚΑ και ότι μίλησα με το διευθυντή αμφισβήτησαν λες και ειμαι παιδακι και λέω ψέματα  το πως και μίλησε ο διευθυντής μαζί μου! Τελικά μου απέστειλαν ένα δικαιολογητικο που μου είχε ζητηθεί από τον ΕΦΚΑ αλλά επειδή εκνευριστηκα που κάθε φορά παω πρωτη να κάνω κάτι και αφου με διαβεβαιώσαν ότι θα γίνει αυτόματα δεν προχωρησα και περιμενα 2 μήνες να δω μήπως και παλι είμαι υπερβολική. Έχουμε φτάσει Φεβρουάριο στον ΗΔΙΚΑ εξακολουθώ να φαίνεται ότι υπαγομαι στο ΙΚΑ και επικοινώνησα ξανά με ΙΚΑ. Μου είπαν να επισκεφτώ υποκατάστημα στο ΜΗΤΡΩΟ για να μου πουν με βεβαιότητα τι έχει γίνει. Συνάδελφος που επίσης ρώτησε προσφατα στη διδε τι έχει γίνει η απάντηση ήταν δεν γνωρίζουμε αν πατε στο ΙΚΑ και μάθετε κάτι πειτε και σε εμάς!!!! Γνωστός μου νεοδιοριστος με γνωστό στον ΕΦΚΑ κατέθεσε κάποια δικαιολογητικά και από το Σεπτέμβριο φαίνεται να ανήκει στο πρωην Δημοσιο.
Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Επικοινωνείς με το μητρώο του ΙΚΑ που ανήκεις κ αν θυμάμαι καλά ζητούσαν αντίγραφο πρώτης μισθοδοσίας, πρωτόκολο ορκωμοσίας, βεβαίωση ανάλυψης καθηκόντων από το σχολείο.
Εγώ τα έστειλα με μειλ αλλά σε συνάδελφο σε άλλο ΙΚΑ δεν τα δέχτηκαν και ζήτησαν να τα καταθέσουν προσωπικά.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:51:12 πμ »
Να πούμε ότι ο τίτλος του νήματος είναι λάθος αλλά τέλος πάντων.
Πάμε παρακάτω: το "ΙΚΑ ή ΔΗΜΟΣΙΟ" ως προς τη σύνταξη έχει να κάνει μόνο ως προς την αποτύπωση στον κωδικό ειδικότητας στη δήλωση των ενσήμων προς τον ΕΦΚΑ (κάθε μήνα οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης κάνουν δήλωση ενσήμων για τους μόνιμους όπως κάνουν και για τους αναπληρωτές). Από τον κωδικό ειδικότητας διαπιστώνει κανείς αν είναι παλιός/νέος ασφαλισμένος και με/χωρίς προϋπηρεσία πριν το 2011 ή το 2017 (εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα και μεταξύ των υπαλλήλων στον ΕΦΚΑ ως προς τους κωδικούς και το τι σημαίνουν αλλά τέλος πάντων).

Οι κρατήσεις είναι ακριβώς ίδιες. Δεν αλλάζουν τα ποσά.

Αυτό που αλλάζει (με όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα) είναι μόνο το εξής: Αυτός που έχει "πρώην ΙΚΑ" υποβάλει την αίτηση καταβολής σύνταξης ΜΟΝΟΣ του ηλεκτρονικά.
Αυτός που έχει "πρώην Δημόσιο" υποβάλει αίτηση καταβολής σύνταξης μέσω της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης που ανήκει.

Όποιος γνωρίζει με βεβαιότητα κάτι άλλο, ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:36:40 μμ »
Να πούμε ότι ο τίτλος του νήματος είναι λάθος αλλά τέλος πάντων.
Πάμε παρακάτω: το "ΙΚΑ ή ΔΗΜΟΣΙΟ" ως προς τη σύνταξη έχει να κάνει μόνο ως προς την αποτύπωση στον κωδικό ειδικότητας στη δήλωση των ενσήμων προς τον ΕΦΚΑ (κάθε μήνα οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης κάνουν δήλωση ενσήμων για τους μόνιμους όπως κάνουν και για τους αναπληρωτές). Από τον κωδικό ειδικότητας διαπιστώνει κανείς αν είναι παλιός/νέος ασφαλισμένος και με/χωρίς προϋπηρεσία πριν το 2011 ή το 2017 (εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα και μεταξύ των υπαλλήλων στον ΕΦΚΑ ως προς τους κωδικούς και το τι σημαίνουν αλλά τέλος πάντων).

Οι κρατήσεις είναι ακριβώς ίδιες. Δεν αλλάζουν τα ποσά.

Αυτό που αλλάζει (με όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα) είναι μόνο το εξής: Αυτός που έχει "πρώην ΙΚΑ" υποβάλει την αίτηση καταβολής σύνταξης ΜΟΝΟΣ του ηλεκτρονικά.
Αυτός που έχει "πρώην Δημόσιο" υποβάλει αίτηση καταβολής σύνταξης μέσω της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης που ανήκει.

Όποιος γνωρίζει με βεβαιότητα κάτι άλλο, ας μας ενημερώσει.
Που τους βλέπουμε αυτούς τους κωδικούς?
Όχι, οι κρατήσεις δεν είναι ίδιες και διαφέρουν τα ταμεία από ασφαλισμένο σε Δημόσιο με ασφαλισμένο σε ΙΚΑ (συνταξιοδοτικά πάντα μιλάω)

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 01:26:41 μμ »
Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Επικοινωνείς με το μητρώο του ΙΚΑ που ανήκεις κ αν θυμάμαι καλά ζητούσαν αντίγραφο πρώτης μισθοδοσίας, πρωτόκολο ορκωμοσίας, βεβαίωση ανάλυψης καθηκόντων από το σχολείο.
Εγώ τα έστειλα με μειλ αλλά σε συνάδελφο σε άλλο ΙΚΑ δεν τα δέχτηκαν και ζήτησαν να τα καταθέσουν προσωπικά.
Ελπίζω να βοήθησα.
Σε ευχαριστώ πολυ. Αυτά είναι τα δικαιολογητικά που μου είπαν και στο ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 01:27:58 μμ »
Συναδέλφισσα και πάλι νομίζω ότι μπερδεύεσαι γιατί στον ΗΔΙΚΑ το μόνο που βλέπεις είναι αν έχεις ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ασφάλιση Δημοσίου.
Δεν καταλαβαίνεις δηλαδή από κάπου αν ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΑ έχεις υπαχθεί σε Δημόσιο ή ΙΚΑ...
Δεν μπερδεύομαι απλά στη προσπαθεια μου να δω και εγώ αυτό που αναζητάς κοίταγα και στον ΗΔΙΚΑ δηλ παντου. Στο μητρώο ΙΚΑ εκεί πρεπει να παμε.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 02:57:26 μμ »
Δεν μπερδεύομαι απλά στη προσπαθεια μου να δω και εγώ αυτό που αναζητάς κοίταγα και στον ΗΔΙΚΑ δηλ παντου. Στο μητρώο ΙΚΑ εκεί πρεπει να παμε.
Εγώ στο ΙΚΑ που πήγα δεν ξέρανε να μου πούνε που ανήκω συνταξιοδοτικά. Και εκείνοι βλέπουνε μόνο την (υγειονομική) ασφάλιση και σου λένε ότι ανήκεις στο Δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 04:08:37 μμ »
Dr. W δηλαδή Myrtw86 στο Δήμο δεν εργάζεσαι σε βρεφονηπιακο;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 04:45:14 μμ »
Όποιος μπορεί ας μας δώσει τα φώτα του ...
Βρήκα το παρακάτω αλλά τα ερωτήματα παραμένουν ...

https://www.especial.gr/asfalistikos-foreas-neodioristwn-oi-proupotheseis-gia-allagh-apo-ika-se-dhmosio/

Ασφαλιστικός φορέας νεοδιόριστων
Οι προϋποθέσεις για την αλλαγή ασφαλιστικού φορέα από ΙΚΑ σε δημοσίου και τα Δικαιολογητικά για τους νεοδιοριζόμενους που θα επιλέξουν ασφάλεια δημοσίου .
Από τον Σεραφείμ ( Μάκη ) Λάππα – Σχολικό Νοσηλευτή-ΠΕ25
Όσοι ήταν ασφαλισμένοι στο δημόσιο έως το 2010, είτε με κάποια σύμβαση στο δημόσιο είτε είχαν πραγματοποιήσει κάποια πρακτική άσκηση σε δημόσιο φορέα δικαιούνται να ασφαλιστούν στο δημόσιο .
Θα πρέπει να δηλώσουν στην διεύθυνση όπου διοριστήκαν ότι επιλέγουν ασφάλεια δημοσίου και έπειτα οι νεοδιοριζόμενοι να μεταβούν και στον ΕΦΚΑ .
Τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσουν στο ΕΦΚΑ για την αλλαγή είναι : 1. Φωτοτυπία Αστυνομικής ταυτότητας
2. Αποδεικτικό Α.Μ.Κ.Α.
3. Το ΦΕΚ διορισμού την πρώτη σελίδα και την σελίδα που αναγράφεται το όνομα του .
4. Ανάληψη υπηρεσίας νεοδιόριστου μέλους από την ορκωμοσία .
5. Μηνιαίο εκκαθαριστικό ( τελευταία μισθοδοσία )
Για όσους θέλουν να ασφαλίσουν τα παιδιά τους θα πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης . Πηγή: www.especial.gr

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.