*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 68179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 24, 2022, 02:22:58 μμ »
αν και μακροσκελής , η απάντηση καλή, δεν απαντά όμως  τελικά στο αρχικό ερώτημα : αν δεν θέλει τελικά την απόσπαση , έστω και στα περίπου τυφλά , η δήλωση περιοχής είναι δεσμευτική ή μπορεί να ανακαλέσει ή να μην κάνει δήλωση σχολειου πχ ; αυτό είναι ΦΑΟΥΛ και μπέρδεμα της ΔΔΕ . αλλοπρόσαλλη διαδικασία ξαναλέω με τις λεπτομέρειες που αποκαλύφθηκαν στην πορεία. μόνο τηλ στη δδε και ΑΝ απαντήσει. προβληματικές οι "διευκρινίσεις" της επίσης. δηλαδή εσύ τη θεωρείς ξεκάθαρη διαδικασία;
οταν μπηκα στο σαιτ της δδε πειραια οντως μου φανηκε ακατανοητο να εχουν σηκωσει στο σαιτ τους πινακα με λειτουργικά και να ζητουν αιτηση αποσπασης ΧΩΡΙΣ να ζητανε ταυτοχρονα δηλωση σχολειων απο τους αιτουντες απόσπαση. Ακατονοητο γιατι , σκεφτηκα, οτι θα πρεπει να κανουν διπλη δουλεια για το ιδιο πραγμα δηλ αρχικα να δουνε ποσα ειναι τα κενα για αποσπαση σε καθε περιοχη και ποσες οι αιτησεις για αποσπαση. Αν οι αιτησεις ειναι περισσοτερες να τις μοριοδοτησουν και να επιλεξουν ποιες αιτησεις εγκρινονται και σε δευτερη φαση να ζητησουν δηλωσεις συγκεκριμενων σχολειων απο τους εκπκους, των οποίων οι αιτησεις εγκριθηκαν, για να τους τοποθετησουν. Όμως με μια δευτερη σκεψη το βρισκω πιο εξυπνο αυτο γιατι στο μεσοδιαστημα μεταξυ των δυο διαδικασιων  δηλ ΠΡΙΝ τοποθετησουν σε συγκεκριμενο σχολειο εκπκους, ειναι πιο ευκολο για το πυσδε να κανει αποδεκτη μια αιτηση ανακλησης εφοσον θα καλεσει τον επομενο στη λιστα να κανει δηλωση σχολειων δηλ δινει περιπου μια εβδομαδα επιπλεον χρονο στους εκπκους να σκεφτουν αν επιθυμουν να ενεργοποιησουν την αιτηση αποσπασης δηλωνοντας σχολεια ή να την ανακαλεσουν . Ηδη απο την προηγ ανάρτησή μου ειχα απαντησει δηλ κατ εμε το πυσδε πειραια δεν θεωρει δεσμευτικη την αιτηση αποσπασης και προφανως θα δινει τη δυνατοτητα ανακλησης με την εννοια ότι δεν θα κανεις δηλωση για συγκεκριμενα σχολεια (οποτε θα καλεσουν τον επόμενο). Αυτο που ειναι  δεσμευτικο (αν ερμηνευω ορθα τη σκεψη του συγκεκριμενου πυσδε)  ειναι το να υπηρετησεις στο σχολειο που θα αποσπαστεις. Το να γινει αποδεκτη η ανακληση της τοποθετησής σου (απο αποσπαση) σε σχολειο ειναι μεγαλος μπελας για να μπει στον κοπο να τον διαχειριστει ενα πυσδε, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟΙ ΛΟΓΟΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 02:27:08 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 24, 2022, 02:45:19 μμ »
κανείς δεν μπορεί να απαντήσει τι έχουν στο μυαλό τους, η κοινή λογική αυτά λέει που λες ειδικά στην κατακλείδα σου, όμως είναι ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΟΥΛ να μην βγάζουν ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ στο σάιτ (εντελώς πενιχρές και σκόρπιες , ελλιπείς κλπ) για τη διαδικασία, ειδικά όταν σχεδιάζουν κάτι που (νομίζουν ότι κάπως) τους βολεύει και δεν γίνεται και συνήθως. ας ανέφεραν ανάκληση. αναφέρουν ; ΟΧΙ. είσαι σίγουρος ; λογικά ίσως, εντελώς όχι νομίζω. τρελαίνουν τους συναδέλφους και δείχνουν - όσο καλή διάθεση και να έχουν - ότι σαφείς και ξεκάθαροι δεν είναι. κανείς δεν θα πάρει ευθύνη να εξηγήσει τι κάνουν σίγουρα, μόνο τηλέφωνο ή μέιλ στη ΔΔΕ.

γενικά πάντως είναι πολύ αρνητικό - ξαναλέω- ότι κάθε δδε κάνει τα δικά της και λίγες (τι πρόβλημα είχαν ; ) κάνουν αυτές τις δουλειες τελευταία ώρα. οι άλλες γιατί τις έχουν ολοκληρώσει ; αυτό δείχνει ένα μπάχαλο του ΥΠΑΙΘ γενικά (και επί προσωρινών και επί αρίστων του καλυτερότερου).

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 24, 2022, 03:05:10 μμ »
Αν και δεν ξέρω τόσα σχετικά με τις διαδικασίες αυτές, επειδή μπήκα στο τρυπάκι να το δω αφού γράψατε ποια διεύθυνση είναι, έχω την αίσθηση ότι ορθώς έχει ενεργήσει. Κάλεσε αναρτώντας κενά τους υπεράριθμους να δηλώσουν, κάλεσε ποιους θέλουν να αποσπαστούν στην διεύθυνση, καλεί να δει ποιοι θέλουν να αποσπαστούν εντος πυσδε. Από τα κενά που θα μείνουν από τους υπεράριθμους και απο όσους θα αποσπαστούν στην διεύθυνση, θα καλέσει τους νεοδιόριστους, και κατόπιν με ότι κενα θα έχουν μεινει εκ νεου θα καλέσει αυτόυς που θελησαν απόσπαση εντός πύσδε. Μετα θα έχουν μεινει και τα κενα για αναπληρωτες. Αν δείτε και τις ανακοινώσεις για ΕΕΠ και ΕΒΠ το αντίστοιχο έχει κάνει. Έβγαλε κενά και τοποθέτησε νεοδιόριστούς, με τα κενα που εμειναν  έβγαλε και καλεσε αυτούς που θέλουν απόσπαση εντος πυσδε. Εκει δεν ειχε υπεραριθμους. Οπότε νομιζω ειναι οκ. Αν κάπου κάνω λάθος συγχωρέστε με.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 24, 2022, 03:12:08 μμ »
το λάθος δεν είναι η σειρά που ορθά σημειώνεται και έγινε παντού αλλού (πλην νεοδιορίστων που άλλες δδε τους προσπέρασαν έχοντας ολοκληρώσει τις διαδικασίες), αλλά κάποιες λεπτομέρειες στη διαδικασία (δεν τα ξαναγράφω) για να ξέρουν καλύτερα πώς θα γίνει τι οι ενδιαφερόμενοι. άλλο είναι το θέμα δηλαδή, μια μικρή απορία και ανασφάλεια σε συναδέλφους για τη διαδικασία (λογική για μένα τελικά από τον τρόπο χειρισμού και τις μη ξεκάθαρες οδηγίες).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 03:19:31 μμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 24, 2022, 03:48:30 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 03:52:02 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 24, 2022, 03:52:15 μμ »
Αν και δεν ξέρω τόσα σχετικά με τις διαδικασίες αυτές, επειδή μπήκα στο τρυπάκι να το δω αφού γράψατε ποια διεύθυνση είναι, έχω την αίσθηση ότι ορθώς έχει ενεργήσει. Κάλεσε αναρτώντας κενά τους υπεράριθμους να δηλώσουν, κάλεσε ποιους θέλουν να αποσπαστούν στην διεύθυνση, καλεί να δει ποιοι θέλουν να αποσπαστούν εντος πυσδε. Από τα κενά που θα μείνουν από τους υπεράριθμους και απο όσους θα αποσπαστούν στην διεύθυνση, θα καλέσει τους νεοδιόριστους, και κατόπιν με ότι κενα θα έχουν μεινει εκ νεου θα καλέσει αυτόυς που θελησαν απόσπαση εντός πύσδε. Μετα θα έχουν μεινει και τα κενα για αναπληρωτες. Αν δείτε και τις ανακοινώσεις για ΕΕΠ και ΕΒΠ το αντίστοιχο έχει κάνει. Έβγαλε κενά και τοποθέτησε νεοδιόριστούς, με τα κενα που εμειναν  έβγαλε και καλεσε αυτούς που θέλουν απόσπαση εντος πυσδε. Εκει δεν ειχε υπεραριθμους. Οπότε νομιζω ειναι οκ. Αν κάπου κάνω λάθος συγχωρέστε με.
μεγάλη η χάρη της δδε πειραια αλλα μιας που ηρθε σημερα στη κουβεντα μερικά σχολια επι των διαδικσασιων της:
1)κανει λαθος η συγκεκριμενη δδε με το να προβαινει σε χαρακτηρισμο λειτουργικά υπεραριθμων εκπκων εκείνων που δεν συμπληρωνουν 12 ωρες (αραγε να συμπεριλαμβανουν σε αυτες τις ωρες β αναθεσης ή τυχον β ειδικοτ του καθε εκπκου, οπως επιτάσσει η νομοθεσία??) στην οργανική τους θεση. Δεν αναφερεται πουθενα στη νομοθεσια οτι ενας εκπκος ειναι λειτουργικά υπεραριθμος ΟΤΑΝ εχει λιγοτερες απο 12 ωρες στο σχολειο οργανικης (αυτό ισχυει για τις οργανικες υπεραριθμιες). Το μονο που λεει η νομοθεσια (τα παρωχημενα πλεον πδ 50/96 και 100/97) είναι ότι λειτουργ υπεραριθμος ειναι αυτος που ΔΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ το ωράριο του, ΧΩΡΙΣ να αναφερεται σε αριθμο ωρων δηλ αν εγω μπορω να αναλαβω ως α ή β αναθεση (ή και β ειδικοτητα) στο σχολειο μου 17 από τις 18 ωρες του υποχρ μου ωραριου ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ?? ΔΗΛ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡ?? ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ. Ειμαι λειτουργικα υπεραριθμος και προηγουμαι εναντι ολων των αλλων κατηγοριων για να συμπληρωσω -με προτεραιοτητα- το υποχρεωτ μου ωραριο πηγαινοντας για συμπληρωση αυτης της 1 ωρας σε αλλο σχολειο
2) ειναι  ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΘΟΣ ΑΝ μετα απο τους λειτουργικα υπεραριθμους διαθετει εκπκους στη διευθυνση και στη συνεχεια ασχολειται με τους αποσπασμενους εντος πυσδε (δεν το τσεκαρα αυτο,  αλλα το σχολιαζω με βαση αυτα που ανεφερες). Οπως εχει ειπωθει (πολλες φορες) η οποια νομοθεσια υπάρχει αυτη τη στιγμη (εστω και αν ειναι με τη  μορφη εγκυκλιων) επιβάλει μετα απο τους  λειτουργ υπεραριθμ, να ασχοληθει (η δδε) με την τοποθετηση αυτψν που ειναι στη διαθεση και τους νεοδιοριστους , στη συνεχεια με ολους οσους αιτηθουν αποσπασης και τελος με την τοποθετηση αναπληρωτων.
Μετά ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ και συμφωνα με το άρθρο 25 παρ. 1 περ. 6 του Ν. 4203/2013 (ΦΕΚ 235/τ.Α΄/01-11-2013), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με
το Ν. 4386/2016 άρθρο 33 περ. 5 (ΦΕΚ 83/τ.Α΄/11-05-2016) και το Ν. 4415/2016, άρθρο 46 (ΦΕΚ 155/τ.Α΄/06-
09-2016) ισχύει ότι
"...Οι εκπαιδευτικοί που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους διδακτικό ωράριο μπορούν να απασχολούνται μέχρι και της συμπληρώσεως του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου: …γγ) σε υπηρεσίες διοίκησης της εκπαίδευσης στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης και στην περιφερειακη διευθυνση εκπασης στην οποία υπηρετούν. Προϋπόθεση της σχετικής ανάθεσης για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου αποτελεί η έγγραφη βεβαίωση από τον οικείο Διευθυντή Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που κοινοποιείται στον οικείο Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με την οποία βεβαιώνεται ότι έχουν καλυφθεί πλήρως οι ανάγκες σε διδακτικό ωράριο, για τις αντίστοιχες ειδικότητες, στα σχολεία που υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί ή σε σχολεία της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης. Η απασχόληση για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών καθορίζεται με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία εκδίδεται ύστερα από γνώμη του οικείου ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις κείμενες διατάξεις περί τοποθετήσεων εκπαιδευτικών μετά την πλήρη κάλυψη των αναγκών σε διδακτικό ωράριο στο σχολείο που υπηρετούν ή σε άλλο σχολείο της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης. Με ευθύνη των οικείων Διευθυντών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η ανωτέρω διαδικασία ανάθεσης και έγκρισης για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωρα−ρίου των εκπαιδευτικών ολοκληρώνεται υποχρεωτικά εντος του σεπτεμβριου.."

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 24, 2022, 04:36:57 μμ »
-ειναι  ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΘΟΣ ΑΝ μετα απο τους λειτουργικα υπεραριθμους διαθετει εκπκους στη διευθυνση και στη συνεχεια ασχολειται με τους αποσπασμενους εντος πυσδε
-Οι εκπαιδευτικοί που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους διδακτικό ωράριο μπορούν να απασχολούνται μέχρι και της συμπληρώσεως του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου: …γγ) σε υπηρεσίες διοίκησης της εκπαίδευσης στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης και στην περιφερειακη διευθυνση εκπασης στην οποία υπηρετούν.

καλά τώρα , αυτό ξέρεις ίσως ότι δε συμβαίνει παντού τουλάχιστον και τα τελευταία χρόνια μια χαρά διαθέσεις σε γραφειάκια και μετά ακόμα και αναπληρωτές στις ειδικότητες αυτές. τώρα πώς τα γράφουν στη δδε εκεί... και πώς βολεύονται διάφοροι (δεν αναφέρομαι σε πραγματικές περιπτώσεις "πλεοναζόντων" που ίσως και να υπάρχουν).
Γενικά νομίζω ότι τα γράφουν στο περίπου λίγο στην εν λόγω διεύθυνση (με καλές προθέσεις δεν λέω, αλλά λίγο μπερδεμένα στη σκέψη τους, όπως ανέφερα και παραπάνω με αφορμή το πρώτο ερώτημα- το ξεχειλωσαμε ε; )

Για το πρώτο θέμα που θίγεις : έχει ενδιαφέρον , καθώς όλα τα πυσδε (εκτός ίσως από το δικό σου, δεν το έχω εντοπίσει)  αναφέρουν το 12ώρο και μάλιστα με διττή ανάγνωση (τα έχω ξαναγράψει άλλη φορά και απάντηση δεν πήρα, εκεί κι αν έχει ενδιαφέρον). η δική σας ανάγνωση έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον . στείλε ένα λινκ να δούμε , μωρέ, μια ανακοίνωσή σας να καταλάβουμε τι κάνετε :) . συνοπτικά σου λέω ότι οι άλλοι πάνε για συμπλήρωση με διάθεση, εσείς τους καλύπτετε όλους κατά προτεραιότητα δηλαδή; θεωρώντας τους λειτουργικά υπεράριθμους με όποιες ώρες μείον;;;;;


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 04:38:48 μμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 24, 2022, 04:57:08 μμ »
-ειναι  ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΘΟΣ ΑΝ μετα απο τους λειτουργικα υπεραριθμους διαθετει εκπκους στη διευθυνση και στη συνεχεια ασχολειται με τους αποσπασμενους εντος πυσδε
-Οι εκπαιδευτικοί που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους διδακτικό ωράριο μπορούν να απασχολούνται μέχρι και της συμπληρώσεως του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου: …γγ) σε υπηρεσίες διοίκησης της εκπαίδευσης στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης και στην περιφερειακη διευθυνση εκπασης στην οποία υπηρετούν.

καλά τώρα , αυτό ξέρεις ίσως ότι δε συμβαίνει παντού τουλάχιστον και τα τελευταία χρόνια μια χαρά διαθέσεις σε γραφειάκια και μετά ακόμα και αναπληρωτές στις ειδικότητες αυτές. τώρα πώς τα γράφουν στη δδε εκεί... και πώς βολεύονται διάφοροι (δεν αναφέρομαι σε πραγματικές περιπτώσεις "πλεοναζόντων" που ίσως και να υπάρχουν).
Γενικά νομίζω ότι τα γράφουν στο περίπου λίγο στην εν λόγω διεύθυνση (με καλές προθέσεις δεν λέω, αλλά λίγο μπερδεμένα στη σκέψη τους, όπως ανέφερα και παραπάνω με αφορμή το πρώτο ερώτημα- το ξεχειλωσαμε ε; )

Για το πρώτο θέμα που θίγεις : έχει ενδιαφέρον , καθώς όλα τα πυσδε (εκτός ίσως από το δικό σου, δεν το έχω εντοπίσει)  αναφέρουν το 12ώρο και μάλιστα με διττή ανάγνωση (τα έχω ξαναγράψει άλλη φορά και απάντηση δεν πήρα, εκεί κι αν έχει ενδιαφέρον). η δική σας ανάγνωση έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον . στείλε ένα λινκ να δούμε , μωρέ, μια ανακοίνωσή σας να καταλάβουμε τι κάνετε :) . συνοπτικά σου λέω ότι οι άλλοι πάνε για συμπλήρωση με διάθεση, εσείς τους καλύπτετε όλους κατά προτεραιότητα δηλαδή; θεωρώντας τους λειτουργικά υπεράριθμους με όποιες ώρες μείον;;;;;
Προσωπικά φέτος συμπληρώνω στην οργανική μου θέση τις 14/ 18 μου ώρες και ως λειτουργικά υπέραριθμ( γι αυτες τις 4 ώρες μόνο) συγκρίθηκα με τους άλλους λειτουργ υπέραριθμ βάσει των μορίων μετάθεσης μου ώστε να δθατεθω για συμπλήρωση σε διπλανό σχολειο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 04:59:18 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 24, 2022, 06:18:06 μμ »
υπάρχει ολόκληρη ανάλυση για την έννοια της λειτουργικής υπεραιθμίας στην Β/θμια.
Η λέξη αυτή αναφέρεται μόνο σε ένα ΦΕΚ 100/97 και μάλιστα μέσα σε παρένθεση. Το μεγαλύτερο ποσοστό (συντριπτικό των ΠΥΣΔΕ) χωρίζουν δύο κατηγορίες ανθρώπων που δεν συμπληρώνουν ωράριο
α) Αυτούς που τους λείπουν  12 ώρες Α και Β ανάθεσης. Αυτοί χαρακτηρίζονται "λειτουργικά υπεράριθμοι" και προηγούνται των άλλων που χρωστάνε ώρες. Αποσπονται σε άλλο σχολείο (δεν κρατάνε τις ώρες στο δικό τους) και δεν χρωστάνε την χρονιά τους (αν δεν την έχουν κάνει). Η άποψη αυτη των ΠΥΣΔΕ προκύπτει από συδυασμό διαφόρων ΦΕΚ (θα τα βρω
)
β) Αυτούς που τους λείπουν λιγότερες ώρες από 12 ώρες Α και Β ανάθεση. Αυτοί αν και πρακτικά πολλά ΠΥΣΔΕ τους ονομάζουν υπεράριθμους , δεν τους δίνουν το δικαίωμα να προηγούνται αλλά πάνε απλά για συμπλήρωση ωραρίου (συνήθως τους λενε "για συμπλήρωση") Αυτοί κρατάνε το σχολείο τους και πανε τις υπόλοιπες ώρες σε άλλο σχολείο. Φυσικά χρωστάνε την χρονιά τους.
Το κάθε ΠΥΣΔΕ εφαρμόζε ιμε μικρές αποκλίσεις τα παραπάνω. Η έλλειψη νομοθεσίας με σαφήνεια δημιουργεί τα παραπανω και αφήνει τον καθένας μας στη "'ορεξη" του ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 24, 2022, 06:30:22 μμ »
η εννοια της λειτουργικής υπεραριθμιας (με βαση τη δικη μου γνωση και μεχρι αποδειξεως ότι ειναι λανθασμενη αυτή) υπάρχει στο αρ 12. παρ 2 του Π.Δ 100/97 όπου και αναφερεται το εξής "Στο άρθρο 14 του Π.Δ. 50/1996 προστίθενται παράγραφοι 9, 10,11 και 12 ως ακολούθως:
«9. Οι διατάξεις της παραγράφου 3, βίί και της παραγράφου 7 εδαφ. Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου."
Στο αρθρο αυτο πουθενα δεν αναφερεται συγκεκριμενος αριθμος ωρων και επισης πουθενα αλλου δεν υπάρχει διαφορετικος ορισμός της λειτουργικης υπεραριθμιας. Οσες λοιπον δδε κατηγοριοποιουν λειτουργικα υπεραριθμους (που δεν ειναι η πλειοψηφια των δδε) με βαση τον αριθμο 12 τότε, κατα την αποψη μου,αυθαιρετούν.
 Ο αριθμος ωρων 12 χρησιμοποιειται και ΠΟΛΥ ΟΡΘΩΣ κατ εμε στον ορισμο της οργανικης υπερσριθμιας οπως οριζεται στην 84582/Δ2/20-06-2013   και η οποία ειναι ο μπουσουλας για τις οργανικες υπεραριθμιες στα περισσοτερα πυσδε με βαση τα οσα εχω ακουσει

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 06:51:35 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 24, 2022, 06:53:16 μμ »
Λέμ ακριβώς το ίδιο. Απλά όσο αφορά το 12 υπάρχουν πολλά ΠΥΣΔΕ που το κάνουν (δεν είναι η μειοψηφία). Εφαρμόζουν διασταλτικά την Υ.Α. Είναι πολύ μεγαλό ερώτημα αν τελικά αυθαιρετούν ή όχι. Χρειάζεται πολυ μεγάλη νομικη ανάλυση στο θέμα.Τι εφαρμόζεις όταν η νομοθεσία για κάτι δεν είναι σαφής;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:12:32 μμ »
Λέμ ακριβώς το ίδιο. Απλά όσο αφορά το 12 υπάρχουν πολλά ΠΥΣΔΕ που το κάνουν (δεν είναι η μειοψηφία). Εφαρμόζουν διασταλτικά την Υ.Α. Είναι πολύ μεγαλό ερώτημα αν τελικά αυθαιρετούν ή όχι. Χρειάζεται πολυ μεγάλη νομικη ανάλυση στο θέμα.Τι εφαρμόζεις όταν η νομοθεσία για κάτι δεν είναι σαφής;

Δεν λεμε το ιδιο. Στη δικη μου δδε (που βρισκεται στην δυτικη ελλάδα) λειτουργικα υπεραριθμοι θεωρουνται όσοι εχουν στην οργανική τους θεση από 1 μεχρι και ολες τις ωρες του υποχρεωτικού τους ωραριου ακάλυπτες και συγκρινονται ταυτοχρονα με βαση τα μορια μετάθεσης τους. Παραδειγμα: στο δικο μου σχολειο εχω τη δυνατοτητα να αναλαβω με α+β αναθεση 14 από τις 18 ωρες του υποχρ μου ωραρίου και σε ενα αλλο σχολειο της ιδιας ομαδας υπάρχει συναδελφος που πλεοναζει εξ ολκληρου στο σχολειο του (δεν εκανε αιτηση απόσπασης). Επειδη προηγουμαι σε μορια με διεθεσαν σε ενα τριτο σχολειο για 4 ωρες και εβαλαν αυτον στο ιδιο σχολειο για τις υπολοιπες (ειχαμε ζητησει το ιδιο σχολειο) και ταυτοχρονα τον εστειλαν και σε τεταρτο σχολειο για τις υπολοιπες.
Και οι δυο λοιπον ανηκουμε στην ιδια ΚΑΙ ΕΝΙΑΙΑ κατηγορια των λειτουργ υπεραριθμων.
Εχεις δικιο στο οτι εφαρμοζουν καποια πυσδε διασταλτικα την ΥΑ αλλα δε θα έπρεπε εφοσον ο ορισμος λειτουργικης υπεραριθμιας υπάρχει στα πδ που προανεφερα.
Επίσης εχεις δικιο ως προς το οτι η εκπαιδευτικη νομοθεσια δεν ειναι σαφης και συχνα πυκνα στηριζεται σε διασταλτικες ερμηνειες που εχουν παραξεχειλωσει την κατασταση, αλλα αυτο οφειλεται, κατα τη γνωμη μου, στην γενικοτερη ανυποληψια που υφισταται ο κλαδος μας και η οποία επεκτεινεται και στην ανυποληψια που δειχνει ο αρμόδιος νομοθετης να νομοθετησει μια στερεη εκπαιδευτικη νομοθεσια οπως πχ υπάρχει στο αστικο και ποινικο δικαιο. Βασικα μας  εχουν (πολυ δυστυχως)για την πλάκα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 07:23:14 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:21:48 μμ »
δεν θα το συνέχιζα εγώ, αλλά δύο παρατηρήσεις : δεν το θεωρώ λάθος το 12ωρο, αναλογικά θεωρώ το διαβάζουν με τους οργανικά υπεράριθμους (τα περισσότερα συμβούλια τελοσπάντων).

αναφορικά με τη νομοθεσία που προσωπικά έχω κουραστεί να θίγω , ανεβάζω σημερινή αναρτηση του γραφείου τύπου του μαρουσιού, ε λάθος μιας εκπαιδευτικής ιστοσελίδας (σπάνια το κάνω αλλά είναι έπος και στο θέμα μας) : ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΓΕΛΙΑ ΛΕΜΕ  https://www.esos.gr/arthra/79529/enamisi-hrono-paratasi-sto-ergo-tis-epitropis-nomothetikis-kodikopoiisis-tis#comment-298032

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:55:39 μμ »
Οταν εω Λέμε ακριβώς το ίδιο εννοώ όσο αφορά τον ορισμό της λειτουργικής υπεραριθμίας με βάση το μοναδικό ΦΕΚ στο οποίο αναφέρετε η λέξη. Τα υπόλοιπα που γράφεις όπως είπα και πριν έχουν να κάνουν με το τι εφαρμόζει κάθε ΠΥΣΔΕ. Το δικό μου ΠΥΣΔΕ εφαρμόζει αυτό που έγραψα εγώ. Προσωπικά έχω μεγάλο παρελθόν με την έννοια της υπεραριθμίας. Έχω συμβουλευτεί δικηγόρο κλπ. Οπότε ας αφήσουμε το κάθε ΠΥΣΔΕ να εφαρμόζει αυτό που κατά καιρούς θεωρεί σωστό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.