*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 65847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:26:24 πμ »
Υπάρχει περίπτωση να κάνεις αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ και αυτό να σε τοποθετήσει σε σχολείο που δεν έχεις δηλώσει στην αίτησή σου; Ακόμα και σε άλλη περιοχή μετάθεσης; πχ από β σε γ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος Fhysikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 06:22:44 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Έκανα αίτηση για αποσπαση εντός ΠΥΣΔΕ διεκδικώντας κενο χημικου (προφανως είμαι φυσικος). Δεν υπάρχει χημικός στη διάθεση, πήραν ομως αναπληρωτή χημικό στην περιοχη μας και απο το ΠΥΣΔΕ μου είπαν οτι προηγείται εκεινος λόγω ειδικότητας. Ισχύει κατι τέτοιο; Παρακαλώ τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:24:18 μμ »
Γρίφος!
 Έστω ότι ο συνάδελφος Α με οργανική σε νησί του νομού του (την οποία έχει υπηρετήσει κανονικά), ζητά απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, προκειμένου να μετακινηθεί στα ηπειρωτικά του νομού του. Το ΠΥΣΔΕ του εγκρίνει την απόσπαση και ο συνάδελφος Α είναι πια έτοιμος να φύγει από το νησί. Όμως (κι εδώ ξεκινά ο γρίφος) αυτές που μπορούν να τον αντικαταστήσουν είναι άτομα αποσπασμένα στο νομό κατά προτεραιότητα, οπότε δύσκολο το ΠΥΣΔΕ να τοποθετήσει τα άτομα αυτά στα νησιά (ακόμη κι αν έχουν πολλά λιγότερα μόρια από τον Α ).

 Τι συμβαίνει σ΄αυτήν την περίπτωση; Ο Α παίρνει απόσπαση στα ηπειρωτικά και είναι υποχρεωμένα τα άτομα που πήραν την απόσπαση κατά προτεραιότητα ( λόγω συνυπηρέτησης) να πάνε στο νησί; Ή ο Α παραμένει στο νησί μιας και οι κατά προτεραιότητα αποσπασμένοι συνήθως δεν τοποθετούνται στο νησί λόγω της ισχύουσας νομοθεσίας περί συνυπηρέτησης στην περιοχή του συζύγου;

 (εξυπακούεται ότι τα λειτουργικά κενά στην ηπειρωτική είναι σχετικά λίγα, ενώ στα νησιά υπάρχουν κάποιες ώρες ιδιαίτερα μετά τις αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ).
Εδώ σας θέλω!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:28:01 μμ »
το "κατά προτεραιότητα" κριτήριο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για τις τοποθετήσεις. εκεί όλοι οσοι ζητούν απόσπαση κρίνονται βάσει μορίων και επομένως η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια και μόνο. Ξεκάθαρο και απλό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:49:32 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: Είναι δυνατόν να αποσπαστεί μεσούσης της σχολικής χρονιάς μόνιμος εκπαιδευτικός αφού στη θέση του προσλήφθηκε αναπληρωτής. Υποτίθεται ότι ο αναπληρωτής αναπληρώνει απόντα εκπαιδευτικό. Δεν τον αντικαθιστά για να πάει σε κοντινότερο του σπιτιού του σχολείο...Έτσι δεν είναι;;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:53:27 μμ »
σ έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο ναι, έτσι είναι!

σε έναν όχι και τόσο αγγελικο κόσμο πάλι, για "παιδαγωγικους" λόγους ο μόνιμος μπορεί και να υπηρετεί στο σαλόνι του και να λαμβάνει τα μόρια της μάνας του διαόλου!!  8) 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:58:30 μμ »
το "κατά προτεραιότητα" κριτήριο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για τις τοποθετήσεις. εκεί όλοι οσοι ζητούν απόσπαση κρίνονται βάσει μορίων και επομένως η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια και μόνο. Ξεκάθαρο και απλό.

 :) Σωστό! Πάμε τώρα να κάνουμε τον συνήγορο του Έξω-από-δω! Υπάρχει νόμος που ορίζει την κατά προτεραιότητα απόσπαση εκπαιδευτικών κλπ για συνυπηρέτηση με στρατιωτικό στην περιοχή του συζύγου. Ποιος νόμος υπάρχει που να αναιρεί αυτό; Κάποιο ΠΔ τάδε θα μου πεις. Μπαίνει η εφαρμογή του τάδε  ΠΔ πάνω από τον δείνα νόμο; Δε μπορεί η ειδική κατηγορία να ισχυριστεί ότι το ένα αναιρεί/παρεμποδίζει την εφαρμογή  του άλλου; Έτσι θολό που είναι το τοπίο, κάθε ΠΥΣΔΕ τοποθετεί κατά βούληση κι άντε βγάλε άκρη!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 06:03:15 μμ »
καθολου θολό δεν είναι το τοπίο στο συγκεκριμένο. Η κατά προτεραιότητα κατηγορία προηγείται βάση νόμου ως προς την απόσπαση όχι ως προς την τοποθέτηση. Οι τοποθετήσεις κρίνονται βάση των κείμενων διατάξεων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 06:13:09 μμ »
bitch, σ΄ευχαριστώ! Το κατάλαβα! (Αλλά μπορεί να επανέλθω με το θέμα! )

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 06:21:03 μμ »
 :)

επιπλέον ήρθε σήμερα έγγραφο προς όλες τις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που ορίζει ότι πρώτα πρέπει να τοποθετηθούν σε λειτουργικά κενά οι όντες σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ /ΠΥΣΠΕ ( και αυτοί του ΠΥΣΔΕ που μπορούν να τοποθετηθούν στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ οι αποσπασθέντες!!

νομίζω πολύ ξεκάθαρο ΚΑΙ αυτο!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:31:32 πμ »
Ξεκάθαρο και απόλυτα λογικό!  ;) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:05:22 μμ »
Ερώτηση και παρακαλώ πάρα πολύ όποιος ξέρει να μου απαντήσει γιατί δεν βγάζω άκρη..Δεν έχω οργανική θέση (ήμουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ) και είμαι διορισμένη στην Β περιοχή του ΠΥΣΔΕ που περιλαμβάνει νησιά..έχω κάνει αίτηση για απόσπαση ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ για να πάω από την Β στην Α  για να έχω συνυπηρέτηση με τον σύζυγο που είναι ένστολος και υπηρετεί στην Α...δικαιούμαι να πάρω απόσπαση κατά προτεραιότητα??ο νόμος είναι ξεκάθαρος μόνο για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ...επίσης να σας πω ότι με τοποθέτησαν ήδη σε σχολείο το όποιο είχα δηλώσει γιατί είμαι και τελευταία στα μόρια...επίσης βγήκαν κάποια άτομα στην διάθεση του πΥΣΔΕ...σας ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 07:19:42 μμ από Kounavi »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:37:46 μμ »
Aυτή η ερώτηση απασχολει και μένα.Ισχύει η απόσπαση κατά προτεραιότητα για συνυπηρέτηση με ένστολο στις εντός ΠΥΣΔΕ αποσπάσεις ή μόνο σε αυτές από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:08:42 πμ »
το "κατά προτεραιότητα" κριτήριο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για τις τοποθετήσεις. εκεί όλοι οσοι ζητούν απόσπαση κρίνονται βάσει μορίων και επομένως η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια και μόνο. Ξεκάθαρο και απλό.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επειδή όμως στο ΠΥΣΔΕ που αποσπάστηκα τοποθέτησαν πρώτα τους αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα (συζύγους ενστόλων) και ύστερα από 3 ημέρες με άλλη πράξη όλους τους υπόλοιπους, σε παρακαλώ θερμά να μου πεις αν αυτό που με τόση σιγουριά λες αναφέρεται ρητά σε κάποιο ΠΔ ή εγκύκλιο. Έχω τηλεφωνήσει σε διάφορα ΠΥΣΔΕ για να το διασταυρώσω και όλοι μου λένε αυτό που λες κι εσύ. Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνουν τίποτε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.