*

Αποστολέας Θέμα: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη  (Αναγνώστηκε 2220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« στις: Νοέμβριος 29, 2012, 05:15:03 μμ »
Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά πρέπει να περιγράψω την κατάσταση για να καταλάβετε επακριβώς τι συμβαίνει. Η κατάσταση έχει ως εξής: Υπάρχει ένας εκπαιδευτικός (αποσπασμένος ως διοικητικός σε ΙΕΚ), ο οποίος χαίρει μιας ιδιότυπης ασυλίας από το Διευθυντή (σημειωτέον ότι είναι παλαιότερος σε έτη από τον τωρινό Διευθυντή και ότι έχει υπηρετήσει παλαιότερα και ο ίδιος ως Διευθυντής). Ενώ οι υπόλοιποι αποσπασμένοι εργαζόμαστε αδιάλειπτο οκτάωρο, εκείνος δεν πατάει καθόλου και οι υπόλοιποι επωμιζόμαστε τα αντικείμενά του. Έρχεται για κανένα μισάωρο τρία τέταρτα κάθε δυο τρεις μέρες και μετά εξαφανίζεται. Έχω επανειλημμένα κάνει παράπονα στο Διευθυντή και έχω εκφράσει ποικιλοτρόπως τη δυσαρέσκειά μου αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα στα έντονα παράπονά μου δυσανασχετεί κάποιες φορές και ο ίδιος και απαντάει με τα εξής: «Ε, και τι θέλετε να κάνω ρε παιδιά;», «Πείτε του κι εσείς να έρχεται»,  «Μην τον υπολογίζετε αυτόν» κτλ.
Αυτή η κατάσταση είναι αχαρακτήριστη. Τι μπορώ να κάνω συνάδελφοι; Ο συγκεκριμένος αργόμισθος είναι κομματόσκυλο αλλά όχι συνδικαλιστής. Οι άλλοι αποσπασμένοι συνάδελφοι εκφράζουν μεν τη δυσαρέσκειά τους αλλά έχουν ουσιαστικά αποδεχτεί αυτή την απαράδεκτη κατάσταση. Δε γίνεται να δεχτώ άλλο αυτή την άτυπη ομερτά. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2012, 05:17:06 μμ από marvac »
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:48 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 05:34:59 μμ »
Έγγραφη καταγγελία στα αρμόδια όργανα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:29:56 μμ »
Δύσκολο ζήτημα. Εαν αποφασίσεις να προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια, φρόντισε πρώτα να καλυφθείς από όλες τις πλευρές και να τηρήσεις απόλυτα το γράμμα του νόμου. Συνήθως τέτοιοι "συνάδελφοι" έχουν πλάτες και κάλυψη και όταν πας να κάνεις κάτι εφαρμόζεται η παροιμία "εκεί που μας χρωστάγαν μας πήραν και το βόδι".

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:04:27 μμ »
Και για τέτοια ζητήματα είχα προτείνει την ίδρυση συλλόγου, αλλά δεν είδα ανταπόκριση. Οταν καίγεται το σπίτι του γείτονα, θα καεί κ το δικό μας με μαθηματική ακρίβεια.
βλέπε: http://www.pde.gr/index.php?topic=27373.0
Ελπίζω να βρεις άκρη με το θέμα σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:48 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:57:33 μμ »
Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά πρέπει να περιγράψω την κατάσταση για να καταλάβετε επακριβώς τι συμβαίνει. Η κατάσταση έχει ως εξής: Υπάρχει ένας εκπαιδευτικός (αποσπασμένος ως διοικητικός σε ΙΕΚ), ο οποίος χαίρει μιας ιδιότυπης ασυλίας από το Διευθυντή (σημειωτέον ότι είναι παλαιότερος σε έτη από τον τωρινό Διευθυντή και ότι έχει υπηρετήσει παλαιότερα και ο ίδιος ως Διευθυντής). Ενώ οι υπόλοιποι αποσπασμένοι εργαζόμαστε αδιάλειπτο οκτάωρο, εκείνος δεν πατάει καθόλου και οι υπόλοιποι επωμιζόμαστε τα αντικείμενά του. Έρχεται για κανένα μισάωρο τρία τέταρτα κάθε δυο τρεις μέρες και μετά εξαφανίζεται. Έχω επανειλημμένα κάνει παράπονα στο Διευθυντή και έχω εκφράσει ποικιλοτρόπως τη δυσαρέσκειά μου αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα στα έντονα παράπονά μου δυσανασχετεί κάποιες φορές και ο ίδιος και απαντάει με τα εξής: «Ε, και τι θέλετε να κάνω ρε παιδιά;», «Πείτε του κι εσείς να έρχεται»,  «Μην τον υπολογίζετε αυτόν» κτλ.
Αυτή η κατάσταση είναι αχαρακτήριστη. Τι μπορώ να κάνω συνάδελφοι; Ο συγκεκριμένος αργόμισθος είναι κομματόσκυλο αλλά όχι συνδικαλιστής. Οι άλλοι αποσπασμένοι συνάδελφοι εκφράζουν μεν τη δυσαρέσκειά τους αλλά έχουν ουσιαστικά αποδεχτεί αυτή την απαράδεκτη κατάσταση. Δε γίνεται να δεχτώ άλλο αυτή την άτυπη ομερτά. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
marvac, το έργο που περιγράφεις το έχουν δει δυστυχώς και άλλοι...Ακριβώς ίδια περίπτωση μου έχει τύχει τη μία και μόνη χρονιά που υπηρέτησα ως αποσπαμένος σε κάποιο φορέα και μάλιστα επρόκειτο για προιστάμενο. Όταν λέμε δεν πάταγε εννοούμε, έλειπε για μέρες, είχε πλήρη άγνοια για τα ζητήματα που ήταν υπεύθυνος και στηριζόταν αποκλειστικά στους παλαιότερους, είχε κάνει τη ζωή κόλαση σε κάποιους από μας ως προς το ζήτημα των αδειών (και όχι μόνο) και είχε τρελά νεύρα και αδικαιολόγητες εκρήξεις. Δυστυχώς όμως ορισμένα γλυφτρόνια του έκαναν πλάτες για να αποκομίσουν τα ταπεινά οφέλη τους. Εκείνη τη χρονιά ορκίστηκα πως δεν πρόκειται να επιδιώξω ποτέ να επανυπηρετήσω σε φορέα ασχέτως των λόγων που μπορεί να έχω καθώς τέτοια "είδη" ευδοκιμούν περισσότερο σε φορείς παρά σε σχολεία. Σκέφτηκα πολλές φορές να προχωρήσω σε καταγγελία αλλά συνέπεσε να είναι η χρονιά της μονιμοποίησής μου και αποφάσισα να εγκαταλείψω την ιδέα και να σφίξω τα δόντια. Τότε βέβαια έδεναν ακόμη τα σκυλιά με τα λουκάνικα. Οι παρούσες συνθήκες ευνοούν ίσως πιό πολύ από ποτέ τέτοιες καταγγελίες. Το ιδανικό θα ήταν να έκανες την καταγγελία μαζί με τουλάχιστον έναν άλλο συνάδελφο. Όπως κι αν έχει όμως - αν απόφασίσεις να το κάνεις - λάβε τα μέτρα σου και προχώρα. Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι έχεις την απόλυτη κατανόησή μου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 09:06:14 μμ »
biiiiiiitch!!!!
Για έλα να καθαρίσεις κοπέλα μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 05:56:25 μμ »
Λοιπόν, το είδα καλύτερα και οι υπόλοιποι συνάδελφοι δεν είναι διατεθειμένοι να συμμετάσχουν σε καταγγελία. Δεν ξέρω αν το εν όγκων  ζήτημα στρέφεται εναντίον του διευθυντή (για την κάλυψη) ή εναντίον του ίδιου του ατόμου, ή και των δυο. Σκέφτομαι ότι θα μπλέξω...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 06:33:45 μμ »
 ;D ;D  καλέ τι ωραίο θέμα !! ( και κακώς δεν το πήρα χαμπάρι νωρίτερα!!) .

Επί του ψητού τώρα:
ότι θα μπλέξεις , θα μπλέξεις! το θέμα ειναι θέλεις να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση ή όχι;
Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Κατ΄αρχήν δεν μπορεις να κάνεις κάτι για το αν τηρεί το ωράριό του ή όχι. Αυτό είναι θέμα του Διευθυντή να το ελέγξει.
Εκεί που μπορείς να κάνεις πράγματα είναι όταν πάνε να σου φορτώσουν το αντικείμενό του να ζητήσεις εγγράφως το λόγο για τον οποίο γίνεται αυτό καθώς και έγγραφη εντολή ότι αναλαμβάνεις το αντικείμενο.

Ξεκινώντας απο εκεί και αφού έχεις λάβει γρατπή ( όχι προφορική ) απάντηση παίρνεις το δικό σου ερώτημα συν την απάντηση και τα στέλνεις στη ΔΔΕ, στην τοπική ΕΛΜΕ, στην περιφέρεια και φυσικά στο Υπουργείο  ( τμήμα προσωπικού και τμήμα Δια Βίου Μάθησης όπου και ανήκουν τα ΙΕΚ). Για πιο γρήγορα αποτελέσματα τα στέλνεις και σε μια ωραια εφημερίδα/κανάλι και let the party begin.

Βεβαια όλο αυτό ειναι για γερά νεύρα εξ ου και ρώτησα αν είσαι αποφασισμένη να αλλάξεις την κατάσταση. Αν δεν είσαι απλά θα κάνεις αυτά που σου λένε στο μιλητό, θα χαλιέσαι και αυτός ο κύριος θα συνεχίζει να φιδιάζει ασύστολα.

Εναλλακτικά, γιατί δεν του μιλάτε ρε παιδιά όλοι μαζί; Να τον στήσετε στον τοίχο όταν με το καλό δεήσει να έρθει και να του τα ψάλλετε. Και αν αρχίσει το παραμυθάκι "και σεις τι είστε και με ελέγχετε" πείτε του ευθέως ότι θα προβειτε σε καταγγελία εις βάρος του. Σκεφθείτε επισης την λύση της επιθεώρησης εργασίας. Αν έρθει ο εν λόγω επιθεωρητής και δεν βρει τον υπάλληλο στη θέση του θα πρέπει ο Διευθυντής να δώσει εξηγήσεις.

Σκέψου λοιπον αγαπημένη marvac τι θες να κάνεις και πράξε αναλόγως.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργόμισθος συνάδελφος με διευθυντική κάλυψη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 06:42:09 μμ »
"Σφήκες" του Αριστοφάνη,

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.