*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"  (Αναγνώστηκε 91295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:16:14 μμ »
Ευχάριστα νέα!!!!Πληρώθηκα για το 2013!!!!Μπήκαν χτες το απόγευμα!!
κια εγώ πληρώθηκα για το 13, αλλά μου μπήκαν σε δυο δόσεις. και αν υπολογίσω 20 % παρακράτηση φόρου, βγαινει 18 ευρω΄η ωρομισθια και οχι 19 οπως υπέγραψα στη σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:41:56 μμ »
Μια ερώτηση , πληρωθήκατε όλοι ή φουρνιές φουρνιές;Μόνο όσοι είδαν τα ονόματά τους στη Διαύγεια ;
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 14, 2014, 05:39:23 μμ »
Μια ερώτηση , πληρωθήκατε όλοι ή φουρνιές φουρνιές;Μόνο όσοι είδαν τα ονόματά τους στη Διαύγεια ;
Στον νομό μου πληρώθηκαν και άτομα που τα ονόματά τους δεν ήταν στη διαύγεια.

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 14, 2014, 07:56:37 μμ »
Στον νομό μου πληρώθηκαν και άτομα που τα ονόματά τους δεν ήταν στη διαύγεια.

Σε ποιο νομό πληρωθήκατε popins;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 15, 2014, 10:07:01 μμ »
Στον νομό μου πληρώθηκαν και άτομα που τα ονόματά τους δεν ήταν στη διαύγεια.
Όλες οι πληρωμές βγαινουν στη Διαυγεια . Μπορεί να είχαν βγει παλαιότερα και να μην τις είχες εντοπίσει. Άλλωστε ειναι δυσκολο να παρακολουθείς όλες τις εντολές πληρωμής του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 26, 2014, 02:17:55 πμ »
Εγώ βλέπω συνεχώς τ' όνομά μου στη Διαύγεια εδώ και μήνες και ακόμα δεν έχω πληρωθεί.Από  τις σπάνιες φορές που σήκωσαν το Τηλ άρχισαν να μου λένε διάφορα ακαταλαβίστικα σχετικά με τη Διαύγεια, του τύπου ότι λανθασμένα πιστεύουμε ότι με το που βλέπουμε το όνομά μας θα πληρωθουμε άμεσα,απλώς σημαίνει ότι εγκρίθηκε γενικά η χρηματοδότηση αλλά τα χρήματα δεν σημαίνει κιόλας οτι θα φτάσουν στον παραλήπτη σε εύλογο χρονικό διάστημα και άλλα τέτοια ωραία. Το αποτέλεσμα είναι ότι εδω και εννέα μήνες που δουλεύω δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ και δεν ξέρω πια που να ξεσπάσω!!! Έλεος δηλαδή με τις δικές μας πλάτες βγάζουν αυτά τα ωραιότατα και τόσο αληθινά πλεονάσματα. Αληθεύει οτι γενικά όλοι οι τομείς έχουν πληρωθεί και το πρόβλημα έγκειται με όσους έχουν ΟΑΕΕ και ειδικά στον ΑΠ 7 ; Πάντως,το έχω ξαναγράψει από δω ότι πρέπει να συντονιστούμε και να κάνουμε κάτι δραστικό αλλά δεν είδα ανταπόκριση,τι θα κάνουμε,θα συνεχίσουμε να είμαστε εργαζομενοι-άνεργοι;

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 27, 2014, 10:10:39 μμ »
Αίσχος.Έχουν πληρωθεί οι περισσότεροι και εμείς που έχουμε προπληρώσει φόρο για χρήματα που δεν έχουμε πάρει ακόμη.Το 40 % το έχουμε δώσει στην εφορία και δεν τα έχουμε δει ακόμη.Τουλάχιστον μια ενημέρωση για το πότε.Ένα τηλέφωνο.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 01:50:31 μμ »
Τα λεφτά μας ρεεεε!!!

Τελείωσα στις 7/7/2014 και αρχές Σεπτέμβρη >:( υπέγραψα τη σύμβαση την οποία εκτύπωσα 4 φορές ο ίδιος(12 φύλλα)  >:(και την έστειλα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και περιμένω να μου επιστραφεί υπογεγραμμένη.

Πληρώθηκε κανένας; Έχουμε καμία εξέλιξη οποιουδήποτε είδους; Πείτε κάτι ρε παιδιά να μοιραστούμε τον εκνευρισμό......

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:35:05 πμ »
Τί εννοείς pipis 75, ότι τελείωσες τον Ιούλιο και περιμένεις να πληρωθείς γι΄αυτό το τμήμα ή είσαι απλήρωτος από το 2013;
Απ΄ότι ξέρω δεν έχουν αρχίσει καν οι πληρωμές για το 2014, εγώ δεν έχω πληρωθεί ακόμη για το 2013 και δεν ξέρω πια τί να κάνω, οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν ελπίζω σε τίποτα. ' Εχω στείλει και ξαναστείλει φορ.ενημερ. που λήγουν συνεχώς, γιατί μονίμως είναι όλα έτοιμα για να πληρωθώ αλλά απλά αυτό δεν γίνεται. Για κάποιο περίεργο λόγο, που δεν είναι σε θέση να μου εξηγήσουν άφησαν τελευταίους όσους είναι με ΟΑΕΕ, παρόλες τις αυξημενες υποχρεώσεις που έχουμε όσοι ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία. Μετά μου είπαν ότι έχουν πληρωθεί σχεδόν όλοι , μόνο 7 άτομα σε όλη την Ελλάδα είναι απλήρωτοι και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Είναι έτσι τα πράγματα; Υπάρχει κάποιος που να είναι ακόμα απλήρωτος για το '13; Μια συνάδελφος μου είπε ότι "κλάφτηκε" πάρα πολύ (τον Ιούλιο) και μέσα σε τρεις μέρες την πλήρωσαν (για το '13 πάντα).
Τί πρέπει να κάνουμε πια; Πόσο πιο χαμηλά θα πέσουμε; Το έχω ξαναγράψει από δω, θα οργανωθούμε επιτέλους για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο, ή απλά θα τους αφήσουμε να μας χρησιμοποιούν με τον πιο αισχρό τρόπο; Αν νομίζουμε ότι αυτό λέγεται εργασία μάλλον τελικά καλά μας κάνουν. 

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:24:43 πμ »
Δούλεψα από Φλεβάρη μέχρι Ιούλη του 2014. Απ΄ό,τι ξέρω το 2013 έχει πληρωθεί σε όλους πλην αυτών που δεν έχουν φορολογική ενημερότητα, η οποία είναι απαραίτητη για πληρωμή πάνω από 1500 ευρώ.
Επειδή πολλοί συνάδελφοι έτρεχαν και δεν έφταναν, φροντίστε να μην έχετε ούτε ένα ευρώ ληξιπρόθεσμο στην εφορία γιατί αλλιώς πληρωμή γιοκ.
Υποτίθεται ότι οι πληρωμές του 2014 δεν θα καθυστερήσουν όσο οι πληρωμές του 2013. Μπορεί δηλαδή και να πληρωθούμε μέχρι τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 12:18:33 πμ »
Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο pipis75.  Δεν έχω πληρωθεί ακόμα για το ΄13 παρόλο που συνεχώς έδω και 3 μήνες τους πηγαίνω καινούργια ενημερότητα που κάθε φορά λήγει και πρέπει να ξαναστείλω. Την δεύτερη φορά μου είπαν ότι θα φροντίσουν να πληρωθώ πριν ξαναλήξει, κάτι που απλά δεν έγινε και μου την ξαναζήτησαν για 3η φορά. Την έστειλα αρχές Σεπτέμβρη, μάλιστα μου είπαν με e-mail για να μην καθυστερήσει άλλο η πληρωμή και ακόμα τίποτα!!!! Πρέπει να πω κάτι άλλο για να σταματήσουμε όλοι απλά να ελπίζουμε; Τον Οκτώβριο κλείνω ένα χρόνο απλήρωτη και εσύ τελείωσες τον Ιούλιο και περιμένεις κιόλας να πληρωθείς; Τί να πω σου το εύχομαι!!!
Σημειωτέον ότι με άλλη ειδικότητα που έχω ήμουν και στα ΚΔΒΜ και εκεί τα ίδια χάλια τώρα ,παρόλο που στο παρελθόν ,απ΄ό,τι μου είπε η υπεύθυνη ήταν πολύ πιο συνεπείς απ΄ότι στον Οδυσσέα. Εκεί είναι πολύ λιγότερες ώρες, ένα 25ωρο έκανα, σιγά τα λεφτά και όμως ακόμα απλήρωτη από το Φεβρουάριο!!!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:46:45 μμ »
Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο pipis75.  Δεν έχω πληρωθεί ακόμα για το ΄13 παρόλο που συνεχώς έδω και 3 μήνες τους πηγαίνω καινούργια ενημερότητα που κάθε φορά λήγει και πρέπει να ξαναστείλω. Την δεύτερη φορά μου είπαν ότι θα φροντίσουν να πληρωθώ πριν ξαναλήξει, κάτι που απλά δεν έγινε και μου την ξαναζήτησαν για 3η φορά. Την έστειλα αρχές Σεπτέμβρη, μάλιστα μου είπαν με e-mail για να μην καθυστερήσει άλλο η πληρωμή και ακόμα τίποτα!!!! Πρέπει να πω κάτι άλλο για να σταματήσουμε όλοι απλά να ελπίζουμε; Τον Οκτώβριο κλείνω ένα χρόνο απλήρωτη και εσύ τελείωσες τον Ιούλιο και περιμένεις κιόλας να πληρωθείς; Τί να πω σου το εύχομαι!!!
Σημειωτέον ότι με άλλη ειδικότητα που έχω ήμουν και στα ΚΔΒΜ και εκεί τα ίδια χάλια τώρα ,παρόλο που στο παρελθόν ,απ΄ό,τι μου είπε η υπεύθυνη ήταν πολύ πιο συνεπείς απ΄ότι στον Οδυσσέα. Εκεί είναι πολύ λιγότερες ώρες, ένα 25ωρο έκανα, σιγά τα λεφτά και όμως ακόμα απλήρωτη από το Φεβρουάριο!!!
Σε κάποιες περιοχές οι πληρωμές γινονται πιο γρήγορα. Πιστεύω ότι είναι και θέμα τυ Υπέυθυνου του κάθε νομού κατά πόσο είναι τυπικος και στελνει γρήγορα και σωστα όλα τα δικαιολογητικά. Βεβαια και στην Αθηνα τα χάνουν όλη την ώρα και γιαυτό τα ξαναζητάνε, ασε που ειναι και υποστελεχωμένοιι  και δεν μπορουν να βγαλουν όλον αυτόν τον όγκο εργασίας ( άσχετα αν ζητάνε να γινονται όλο και περισσότερα τμήματα προκειμένου να φαίνεται απορρόφηση χρημάτων) ... όπως και να το δεις όλα γίνονται πολύ αργά...

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 11:59:23 πμ »
Για όσους δούλεψαν εντός 2014 και τελείωσαν φέτος το καλοκαίρι:
Ένας από την ομάδα έργου μου είπε το εξής: Μάλλον θα πληρωθείτε εντός του 2014 αλλά υπάρχει κάποια πιθανότητα Ιανουάριο του 2015. Τα λεφτά επίσης θα τα πάρετε όλα μαζί, όχι σε δόσεις.
Να έχετε υπόψη σας ότι για φορολογικούς λόγους αλλά και για την αποφυγή του 0ΑΕΕ και τη διατήρηση πληρωμής με ΑΕΔ (όριο 5000) είναι πολύ κρίσιμο αν η πληρωμή γίνει το 2014 ή το 2015. Πληρωμή στις 31/12/2014 και πληρωμή στις 2/1/2015 δεν είναι καθόλου το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #195 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 09:09:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Τελικά πληρώθηκα και εγώ με τη σειρά μου για το 2013( 1η Αυγούστου ).Άρα έπεσα έξω ότι θα πληρωνόμασταν αρχές Σεπτεμβρίου.Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσα χρήματα είναι την ώρα από το 2014 για πτυχιούχους ( 15 ή 16 ευρώ ) ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Υ.Γ. Αυτή τη φορά τα χρήματα θα έχουν δοθεί μέχρι τα Χριστούγεννα.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159765
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 256

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.